Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kıbrıslı Türk Gözlemcilerle İlgili Değişiklik Önerilerinin Reddedilmesi Güneyde Memnuniyet Yarattı

Kıbrıslı Türk Gözlemcilerle İlgili Değişiklik Önerilerinin Reddedilmesi Güneyde Memnuniyet Yarattı

Lefkoşa, 19 Nisan 13 (T.a.k): Avrupa Parlamentosu'nun (Ap) Türkiye'yle İlgili Değerlendirme Raporu Çerçevesinde, Kıbrıslı Türk Gözlemciler Ve Doğrudan Ticaretle İlgili Sunulan, "türk Dostu" Olarak Nitelendirilen Değişiklik Önerilerinin Reddedilmesi Rum Basınında "zafer" Olarak Nitelendirilirken, Kıbrıs Türk Gözlemcilerle İlgili Konunun Başkanlık Divanı'na Taşınacak Olması Rahatsızlık Yarattı..

 
 
Kıbrıslı Türk Gözlemcilerle İlgili Değişiklik Önerilerinin Reddedilmesi Güneyde Memnuniyet Yarattı
Simerini gazetesi "Gözlemciler Konusu Açık... Avrupa Parlamentosu'ndaki Türk Dostu Değişiklik Önerileri Çöktü... Atilla'nın Ayrılması, Maraş'ın Geri Verilmesi, Başlıkların Açılması" başlıklarıyla verdiği haberinde, Kıbrıslı Türk gözlemcilerin AP'a katılmaları ve Kıbrıslı Türklerin izolasyonlarının kaldırılmasıyla ilgili "Türk dostu" değişiklik önerilerinin çöktüğünü, ancak Kıbrıslı Türk gözlemciler konusunun kapanmadığını yazdı.


Değişiklik önerilerinin, Türkiye'nin katılım süreci değerlendirme raporu çerçevesinde, AP'taki Liberaller ve Yeşiller tarafından sunulduğunu kaydeden gazete, Kıbrıslı Türk gözlemcilerle ilgili benzer değişiklik önerisinin Sosyalistler tarafından sunulduğunu, ancak daha sonra geri çekildiğini belirtti.


"Demokratik Seçim Yasası" alt başlığı altında, "Türk dostu bloğun karşı karşıya olduğu sorunun, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tüm Kıbrıslı ve Avrupalı vatandaşlara aday olmalarına izin veren yeterince demokratik bir seçim yasasına sahip olması" olduğunu iddia eden gazete, Kıbrıslı Türklerin (AP seçimlerine) katılma ve AP'ta temsilcilerini seçme fırsatına sahip olduğunu, ancak Türkiye ve "işgal makamlarının" onlara izin vermediğini savundu.


Gözlemcilerin, Kıbrıs Türk toplumunu değil, "sahte devleti" temsil edeceğini ileri süren gazete, bu formülün, AB normlarına ters düştüğünü iddia etti.


Gazete "Askerler, Maraş ve 'Ticaret'" alt başlığı altında ise Türkiye üyelik süreciyle ilgili raporda, Kıbrıs sorunun çözümüne yönelik eşit sorumlulukların dağıtıldığını, aslında Türkiye'nin aşikar sorumluklarından kurtarıldığını öne sürdü.


Rapor metninde Türkiye'nin askerlerini Kıbrıs'tan çekmeye çağrıldığını, Rum Yönetimi'nin, Kıbrıs sorununun çözümünün ileri götürülmesine yönelik bir adım olarak Mağusa limanın açılmasından söz edildiğini aktaran gazete, AP'ın, doğrudan ticaret konusunda ortak kabul edilebilir bir formülün bulunmasını desteklediğini yazdı.


"SOSYALİST GRUPTA BÜYÜK MÜCADELE"


Öte yandan gazete yukarıdaki başlık altında verdiği haberinde, Sosyalist grupta, Kıbrıslı Türk gözlemcilerle ilgili değişiklik önerileri konusunda büyük mücadele verildiğini yazdı.


DİKO'nun AP'taki Milletvekili ve Sosyalist Grup üyesi Antigoni Papadopulu'nun açıklamasına göre, Yeşliller ve Liberallerin planlamalarının alaşağı edilmesinin, Sosyalist ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu'nun takındığı tavırla gerçekleştiğini belirten gazete, açıklamaya göre, Papadopulu'nun geçen Pazartesi günü sunduğu değişiklik önerisinin baskı unsuru olarak faaliyet gösterdiğini, bunun neticesinde Gomez, Obiols ve Roucek'in sunduğu "kabul edilemez" değişiklik önerilerinin geri çekildiğini kaydetti.


"DEĞİŞİKLİKLER BOŞLUKTA"


Politis gazetesi "Değişiklikler Boşlukta... Reddedilmesine Rağmen Kıbrıslı Türk Gözlemciler Kalmaya Geldi" başlıklarıyla verdiği haberinde, Türkiye'yle ilgili ilerleme raporunda, Kıbrıslı Türk gözlemciler ve doğrudan ticaret talebinde bulunan değişiklik önerilerinin kabul edilmemesini, Lefkoşa Rum kesimi açısından "olumlu" olarak nitelendirdi.


Son 24 saat içerisindeki ateşli sahne gerisi faaliyetlerin ardından, ayrıca bu yılki dengelerin düzenleyicisi olan Sosyalist cephesindeki yoğun iç istişarelerle, Yeşillerin bahse konu değişiklik önerilerinin benimsenmediğini belirten gazete Kıbrıslı Türk gözlemciler konusunun, AP'taki Türk dostu güçlerin başarısızlığına rağmen "yüzeyde" kaldığını, ancak farklı bir şekil aldığını; herhangi bir gelişme veya karara dahil olması gücünü kazandığını belirtti.


Habere göre Sosyalistler Grubu Başkanı Hannes Swoboda, dün, gelecekte, 2014 AP seçimlerinin ardından, Kıbrıslı Türklerin gözlemci olabilmesi ve AP'ta temsil edilebilmesi için bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Swoboda, ayrıca, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'un, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'le birlikte "doğru bir çözüm" bulabilmeleri için Başkanlık Divanı'na ilgili başvuruda bulunacağını belirtti.


"TEHLİKE GEÇMEDİ"


Fileleftheros gazetesi ise "Kıbrıslı Türk Gözlemciler Pusuda Bekliyor... Sosyalistler Schulz-Anastasiadis'ten Kıbrıslı Türklerin AP'ta Temsil Edilmesini İstiyor... Olumsuz Değişiklik Önerileri Reddedildi, Tehlike Pusuya Yatıyor... Başlıklar-Ticaret İçin Baskılar" başlıklarıyla verdiği haberinde, AP'ın dün, Türkiye İlerleme Raporu'nda, merkezinde Kıbrıslı Türklerin Avrupa Parlamentosu Genel Kurul çalışmalarına gözlemci statüsü altında çağrılmaları ve katılmaları bulunan Yeşiller ve Liberallerin iki "tehlikeli" değişiklik önerisini reddettiğini yazdı.


Ancak tehlikenin var olmaya devam ettiğini; Kıbrıslı Türk gözlemciler konusunun, "açıkta" beklediğini ve Schulz ve Anastasiadis'in yapacağı "müzakerelere" havale edildiğini belirtti.


Değişiklik önerilerinin reddedilmesi lehindeki teraziyi, Sosyalistlerin yukarı kaldırdığını kaydeden gazete, ancak Lefkoşa Rum kesimi ve Kıbrıslı Rumlar için "zaferin" sadece "Pirus zaferi (uğruna büyük kayıplar verilen zafer)" olarak nitelendirilebileceğini, çünkü Sosyalistlerin kararının çok olumsuz bir "uzantısının" olduğunu yazdı.


Sosyalist lider Hannes Swoboda'nın belirttiği üzere, grubunun konuyu; Martin Schulz'a havale ettiğini ve Schulz'u, "Kıbrıs Türk toplumunun seçilmiş temsilcilerine AP çalışmalarına katılmasına müsaade edecek çözüm bulmaları" için "Kıbrıs makamları" ve Anastasiadis'le "müzakerelere başlamaya" davet ettiğini aktaran gazete, Swoboda'nın bir adım daha ileri giderek, "Avrupa vatandaşlarının bir kısmının AP'ın önemli çalışmalarında temsil edilmemesinin artık kabul edilmez olduğunu" söylediğini ve topu Lefkoşa Rum kesimine atarak, onu, "bir sonraki AP seçimlerinde bu temsiliyetin başarıya ulaşabilmesi için pratik çözümler önermeye" çağırdığını aktardı.


Haravgi gazetesi de haberi "Kıbrıs'la İlgili Bölücü Yaklaşımlar Engellendi... Kıbrıslı Türk Gözlemciler ve Doğrudan Ticaretle İlgili Değişik Önerileri Geri Çekildi... Türk Askerlerinin Geri Çekilmesi İsteniyor"


KİPRİANU STRAZBURG'DAKİ TEMASLARININ ARDINDAN BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ


KIBRTIS TÜRK GÖZLEMCİLERLE İLGİLİ RAHATSIZLIĞINI DİLE GETİRDİ


Öte yandan Simerini gazetesi AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun, Strazburg'da AP yetkilileriyle gerçekleştirdiği temasların ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin ilerleme raporuna da değindiğinin yazdı.


Habere göre rapor çerçevesinde, Liberaller ve Yeşiller tarafından sunulan ve AP'ta Kıbrıslı Türk gözlemciler statüsünün onaylanması hedefi taşıyan önerilerden duydukları rahatsızlıkları dile getiren Kiprianu, Kıbrıs sorununa bütünlüklü, adil ve işlevsel bir çözümün bulunmasının gerekliliğine değinerek, bu çerçevede geriye kalan tüm sorunların çözüleceğini savundu.


Kiprianu "Bu aşamada Kıbrıs Türk gözlemciler statüsü onaylanırsa (Kiprianu bu açıklamayı rapor oylamaya sunulmadan önce yaptı), bir sonraki aşamada bazı Avrupa Milletvekilleri doğrudan ticaret meselesini, bir başka aşamada da Kıbrıs sorunu çözülmeden Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında doğalgaz gelirlerinin ortak bir şekilde değerlendirilmesi yönelik Türkiye'nin isteğini ortaya koyacak" şekilde iddiada bulundu.


Kiprianu, Strazburg'daki temaslarıyla ilgili Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'e bilgi verdiğini söyledi.


(HC/KAR)


 
19 Nisan 2013 Cuma 12:38
Okunma: 677
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu