Ana Sayfa » Kıbrıs » Kıbrıs'ta Bilgiye Erişim

Kıbrıs'ta Bilgiye Erişim

 
 
Kıbrıs'ta Bilgiye Erişim
Kıbrıs Ab Derneği'nin Ab Finansmanıyla Sosyo - Politik Araştırmalar Enstitüsü (Ikme) Ve Access Info Europe İle Ortaklık İçerisinde Sürdürdüğü "Kıbrıs'ta Bilgiye Erişim Hakkı Projesi"Nin Kapanış Konferansı Bugün Yapıldı. Konferansta, Kıbrıs'ta Bilgiye Erişim Hakkının Tanınması Çağrısı Yapıldı.
Kıbrıs Ab Derneği Komite Üyesi İlke Dağlı, Ticaret Odası Konferans Salonu'nda Gerçekleştirdiği Konferansta, Projeyi Kapatmakta Olduklarını Belirterek, Projenin Bulgularını Açıkladı.
"Bilgiye Erişim; Demokratik Ve Şeffaf Bir Yönetim İçin Şart Ve Yolsuzluklarla Savaşmak İçin Hayatidir" Diyen İlke Dağlı, Yasal Çerçevenin Uluslararası Standartların Altında Kaldığından Kıbrıs Adasında Bilgiye Erişim Hakkına Bütünlüklü Olarak Saygı Duyulmadığını Kaydetti.
dağlı, "Yetkilileri, Liderleri Ve Siyasetçileri Bu Konuda Yapılan Önerileri En Kısa Zamanda Hayata Geçirmeye, Sivil Toplumu İse Bilgiye Erişim Haklarını Talep Etmeye Davet Ediyoruz" İfadesini Kullandı.
araştırma Bulguları
Kıbrıs'ta Bilgiye Erişim Hakkı Projesi'nin İki Yıllık, İki Toplumlu Bir Sivil Toplum İnisiyatifi Olup Projenin Nihai Amacının; Kıbrıs'ta Hükümet Şeffaflığını Ve Hesap Verilebilirliğini İlerletmek Ve Karar Vermede Halk Katılımını Artırma Olduğunu Belirten İlke Dağlı, Projenin 2009 Yılında Başladığını Kaydetti.
projenin Temel Bulguları Ve Önerileri Hakkında Bilgi Veren Dağlı, Bilgiye Erişim Hakkının İfade Özgürlüğü Üzerine Olan Anayasal Hükümlerle Garanti Altına Alındığını, "Fakat Kuzey Kıbrıs'ta Bulunan 12/2006 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Yasası'nın Avrupa Konseyi Standartlarının Altında Kalması Nedeniyle İçerik Olarak Ciddi Eksiklikler Bulunduğunu" Söyledi.
dağlı, İlgili Tüm Yasal Reformları İçerecek Yasal Çerçevenin Avrupa Konseyi Resmi Belgelere Erişim Konvansiyonu İle Aynı Çizgiye Getirilmesi Gerektiğini Kaydetti.
"20 Kamu Kuruluşuna Gönderilen 393 Dilekçeyle Bilgi Edinme Başvurularına İlişkin Yüzde 75 Oranındaki Yönetim Sessizliğinin, Ada Çapında Temel Bir İnsan Hakkı Olan Bilgiye Erişim Hakkının Sistematik Olarak İhlal Edilmekte Olduğunu" Söyleyen Dağlı, Hükümetin Kamu Yetkililerinin Başvurulara Makul Bir Süre İçerisinde Kapsamlı Bilgi Vermelerini Sağlaması Gerektiğini Belirtti.
ilke Dağlı Şöyle Devam Etti:
"Proje Altında Yapılan Kamuoyu Anketine Göre, Kıbrıs'ta İnsanların Dörtte Üçü Bilgiye Erişim Hakları Olduğuna İnanmaktadır. Katılımcıların Sadece Üçte Biri Kıbrıs'taki Kamu Yetkililerinin Şeffaf Ve Güvenilir Olduğuna İnanmaktadır. Katılımcıların Yarısından Fazlası İse, Önemli Belgelere Ulaşımın Pratikte Mümkün Olmadığını Düşünmektedir.
hükümet, Pratikte İşleyen Bilgi Edinme Hakkı Yasası'na Ek Olarak Bilgiye Erişim Hakkı İle İlgili Halkı Bilgilendirmekle Yükümlüdür. Bu Yükümlülük, Kişilerin Başvurularını Nasıl Dosyalayacağı, Ret Ve Sessizliklere Nasıl İtiraz Edileceği, Proaktif Olarak Yayınlanan Bilgilerin Nerede Bulunacağını Ve Halkın Bilgiye Erişim Hakkı İle İlgili Bilgilendirmelerini De İçermelidir."
birçok Kamu Kurumunun Bilgi Sağlama Görevlileri Bulunmadığı Gibi Web Sitelerinde Veya Diğer Kamusal Materyallerinde De Detaylı İletişim Bilgileri Bulunmadığını Belirten İlke Dağlı, "Bilgi Edinme Hakkını Gözetecek Veya Kişilerin Şikayetlerini Değerlendirecek Bilgi Komiserliği Veya Benzeri Bir Organ Bulunmamaktadır. Kuzey'deki Yasada Öngörülen Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu Henüz Daha Oluşturulmamıştır" Dedi.
kamu Kurumlarının Web Sitelerindeki Proaktif Yayının Düşük Seviyede Olduğunu İfade Eden Dağlı, Ada Çapında İncelenen 20 Kamu Kuruluşunun Web Sitelerinin Güney'de Yalnızca Yüzde 36'sının, Kktc'de İse Yüzde 13'ünün Temel Bilgileri İçerdiğinin Görüldüğünü Ve Bilgilerin Tek Bir Dilde Olduğunu Vurguladı.
halk İle Yapılan İstişareler Ve Halk Katılımcılığı Hakkında Da Bilgi Eksikliği Olduğunu Ve Bunun Da Halkın Karar Verme Sürecine Katılımının Düşük Olduğunu Göstermekte Olduğunu Belirten İlke Dağlı, Demokrasilerde Hükümetlerin Karar Verme Süreci Boyunca Halkın Devamlı Katılımını Sağlayacak Mekanizmaları Oluşturma Ve Kapılarını Halka Açma Yükümlülüğü Olduğunu Kaydetti.
 
19 Aralık 2011 Pazartesi 13:54
Okunma: 673
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu