Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kıbrıs'taki Barış Gücünün (Unfıcyp) Görev Süresi 6 Ay Daha Uzatıldı...

Kıbrıs'taki Barış Gücünün (Unfıcyp) Görev Süresi 6 Ay Daha Uzatıldı...

Lefkoşa, 25 Ocak 2013 (T.a.k): Kıbrıs'taki Bm Barış Gücü'nün Görev Süresinin Uzatılmasıyla İlgili Raporun Onaylandığı Haber Verildi..

 
 
Kıbrıs'taki Barış Gücünün (Unfıcyp) Görev Süresi 6 Ay Daha Uzatıldı...
Haberi "Lefkoşa'yı Gerdiler... Türkiye'nin UNFICYP Numaraları ve Yapıcı Belirsizlik Seferberliği" başlığıyla yayımlayan Fileleftheros, UNFICYP raporunun "sıkıntılı konulardan kaçınarak ve bazı meselelerin de yapıcı belirsizlik atmosferinde hareket etmesine izin vererek" onaylandığını yazdı.


Rum kesiminin onayının akabinde, BM Güvenlik Konseyi'nin, UNFICYP'in adadaki görev süresini 6 ay daha uzatan 2089 sayılı raporunu 14 olumlu, Azerbaycan'ın da çekimser oyu ile onayladığını kaydeden gazete, "Azerbaycan'ın rapor taslağında değişiklikler yapılması için Türkler tarafından kullanıldığını" ileri sürdü.


Bu hareketlerin, ezelden beridir Kıbrıs'la ilgili rapor taslaklarını hazırlayan İngiltere'nin müsamahasıyla gerçekleşmiş olduğunun açık olduğunu belirten gazete, devamla, Azerbaycan'ın daimi temsilcisinin neden çekimser oy kullandığı açıklamasına yer verdi.


Gazeteye göre Azeri daimi temsilci, UNFICYP'in görev süresinin uzatılmasıyla ilgili kararının, Strovilya (Akyar), Kayıplar konusu ve müzakerelerle ilgili bazı modası (zamanı) geçmiş unsurlar içerdiğini söyledi.


Türklerin Kayıplar konusunda ise, Azeri daimi temsilci aracılığıyla "Kuzey'deki askeri bölgeler de dahil olmak üzere, adanın tümünde sınırsız erişimde bulunulması ifadesinin kaldırılmasında ısrar ettiğini" yazan gazete, Rum kesiminin ise, BM Genel Sekreterinin Mart ayındaki raporunda böyle bir ifadenin yer almamasını başardığını ekledi.


Gazete, Güvenlik Konseyi'nin bu kararda Genel Sekretere "10 Haziran 2013'e kadar çözüm olması planlaması da dahil olmak üzere; bu kararın uygulanması için rapor sunması, aynı zamanda Güvenlik Konseyi'ni gelişmeler konusunda bilgilendirmesi ricasında bulunduğunu" ekledi.


Gazeteye göre, Azerbaycan'ın Güvenlik Konseyindeki daimi temsilcisi, büyükelçi Agshin Mehdiyev ise açıklamasında, ülkesinin UNFICYP'in görev süresinin uzatılmasını desteklemekte olduğunu söyledi.


Bu yılın, Kıbrıs sorununun başlamasından bu yana 50'inci yıl olduğuna işaret eden Azeri elçi, bazı önemsiz noktalar haricinde, ülkesinin heyeti tarafından ortaya konan önemli konulardan çoğunun yapılan istişareler sırasında dikkate alınmadığını belirtti.


Azerbaycan'ın bu sebepten dolayı 2089 sayılı karar konusunda çekimser oy kullanmaya karar verdiğini dile getiren Azeri elçi, konuşmasının devamında, İngiltere'nin istişarelerdeki rolünü ise övdü.


BAN-DAVUTOĞLU GÖRÜŞMESİ


BM Genel Sekreteri Ban'ın, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmenin gündeminde, Kıbrıs sorununun da bulunduğunu haber veren gazete, görüşmenin Dünya Ekonomik Forumu toplantısının yapıldığı Davos'ta dün gerçekleştirildiğini kaydetti.


Gazeteye göre Genel Sekreter'in temsilcisi açıklamasında, Ban ile Davutoğlu'nun Kıbrıs müzakereleri hakkında fikir teatisinde bulunduklarını ve Ban'ın "Kıbrıs sorununa bütünlüklü çözüm bulunmasıyla ilgili müzakerelerin, mümkün olan ilk fırsatta başlamasını umduğunu yinelediğini" söyledi.


Simerini gazetesi de "UNFICYP'le İlgili Karar Onaylandı" başlıklı haberinde, kararın, tarafları müzakerelerde ilerleme yaşanması konusunda teşvik etmekte olduğunu yazdı.


UNFCIYP kararının, 2058 sayılı kararın tekrarından ibaret olduğunu kaydeden gazete, bunun iki toplumu, müzakerelerdeki atmosferi iyileştirmeye çağırmakta olduğunu anlattı.


Gazete "Ankara'nın Müdahaleleri ve Anlaşmazlıklar" ara başlığıyla yayımladığı haberinde ise, kararın geçtiğimiz gün sonuçlandığını yazdı.


Gazete, Azerbaycan'ın, Ankara'nın tavsiyesi üzerine ortaya koyduğu birçok öneri ve İngilizlerin gösterdiği müsamahanın akabinde, anlaşmazlığın, girişteki 3'üncü paragraf, kayıplarla ilgili kararın 5'inci paragrafı ve Strovilya (Akyar) ile ilgili paragrafa odaklandığını kaydetti.


Diplomatik bir kaynağa dayanarak, geriye kalan daimi üyelerin tavrının, kararın, 2058 sayılı kararın teknik anlamda tekrarından ibaret olmasına sebep olduğunu yazan gazete, Güvenlik Konseyi'nin toplanmasından önce, Rum tarafının BM'deki daimi temsilcisi, büyükelçi Nikos Emiliyu'nun Güvenlik Konseyinin Pakistanlı Başkanıyla bir araya geldiğini ekledi.


Haravgi gazetesi de "UNFICYP Kararı Onaylandı" başlıklı haberinde, kararla ilgili bazı detaylara yer verdi.


Kararın, bugüne kadar yapılan müzakerelerde yaşanan ilerlemenin farkında olduğunu ancak bunun yeterli olmadığını, aynı zamanda bütünlüklü ve sürekli bir çözüme yol açmadığına işaret ettiğini yazan gazete, kararın tarafları, temel konularda kararlı ilerleme yaşanması için görüşmelere devam etmeye teşvik etmekte olduğunu belirtti.


Kararın, BM Genel Sekreteri'nin kararını dikkate aldığını ve Güvenlik Konseyi'nin 2026 sayılı kararını anımsattığını kaydeden gazete, liderleri görüş birliklerine varılması için çaba göstermeye ve Teknik Komitelerle çalışmaya devam etmeye çağırmakta olduğunu da yazdı.


Kararın, askeri güven inşa edici önlemlerin de dahil olduğu, güven inşa edici önlemlerin uygulanması ve başka geçiş noktalarının açılması teşvikinde bulunduğunu da kaydeden gazete, kararın Kıbrıs Türk tarafını ve Türk askeri kuvvetlerini, 30 Haziran 2000 tarihinden önce Strovilya (Akyar)'da var olan mevcut durumu eski haline getirmeye çağırdığını anlattı.


Haberde, tarafların, geriye kalan mayınların da etkisiz hale getirilmesi için, patlayıcı madde uzmanlarının erişimine müsaade etmeye çağrıldığı ifade edildi.


Haber Alithia gazetesinde "UNFICYP'in Görev Süresi Uzatıldı" başlığıyla yer alırken, Politis gazetesi ise habere "Downer'den Bilgilendirme" başlığıyla yer verdi.


UNFICYP kararında, BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonuyla ilgili olarak Mart ayında sunması beklenen raporu konusunda net bir ifade bulunmadığını yazan gazete, Güvenlik Konseyi'nin ise Kıbrıs sorununun geleceği konusunda BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer tarafından Mart ayının son 10 gününde bilgilendirileceğini belirtti.


Gazete, Downer'in bunun öncesinde ise adayı ziyaret edeceğini ve Rum Yönetimi'nin yeni başkanıyla görüşeceğini ekledi.


(İY/ÖK)


 
25 Ocak 2013 Cuma 11:03
Okunma: 944
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu