Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "kilise Projeleri Verir Vermez Apostolos Andrea'yı Kurtaracağız"

"kilise Projeleri Verir Vermez Apostolos Andrea'yı Kurtaracağız"

Apostolos Andreas Manastırı Restorasyon Çalışmalarının Başlamasındaki Gecikme Nedenini Kültürel Miras Komitesi Rum Üyesi Açıkladı....

 
 

TAKİS HACİDİMİTRİU: "KIBRISLI TÜRKLERLE KARŞILIKLI GÜVEN ORTAMI OLUŞTURDUK"

"HİÇ ZAMAN HARCAMADIK, ÜRETTİKLERİMİZ ANCAK 2012 İTİBARIYLA AÇIKLANABİLECEK ŞEYLER"

Lefkoşa, 9 Eylül 12 (T.A.K.): Kültürel Miras Komitesi Rum heyeti başkanı Takis Hacidimitriu Dipkarpaz'daki Apostolos Andreas Manastırı'nın kurtarılması çalışmalarının başlayabilmesi için Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposluğu'nun, elinde tuttuğu (Yunanistan) "Patra Üniversitesi" tarafından hazırlanan restorasyon projelerini vermesini beklediklerini açıkladı.

Fileleftheros Hacidimitriu'yla yaptığı röportajı "Zaman Harcamadık... Projeler Verilir Verilmez Apostolos Andrea'yı Kurtaracağız... Takis Hacidimitriu: Kültürel Mirasla İlgili Sonuçlar 2012 İtibarıyla" başlığıyla okurlarına aktardı.

DipKarpaz'daki Apostolos Andreas Manastırı'nın kurtarılması konjonktürünün henüz kaybedilmemiş olması dileğine vurgu yapan Takis Hacidimitriu; "Manastır yetkili mercilerinin UNDP-PFF tarafından koşulan şartlara yanıt verme derecesinde halen imkân var" ifadesini kullandı.

Komite olarak ilk icraatlarının "neden Manastır'ın kurtarılması olmadığı" sorusuna muhatap olan Hacidimitriu; "Teknik Komite görevi üstlendiğinde Manastır'ın sorumluları kendilerine ait ve konuşma yetkisinin de kendilerine ait olduğu başka prosedürler izlediler" dedi, şöyle devam etti:

"Mesele bize (Teknik Komite), diğer bütün prosedürler başarısız olduktan sonra geldi. Karpaz Piskoposu Hristorofos, Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'ye başvurarak, Manastır'ın durumunu anlattığı şubat ayından sonra Komitemizden meseleye kendi prosedürleri temelinde müdahale etmesi istendi."

Rum Ortodoks Kilisesi'nin Patra Üniversitesi tarafından hazırlanan restorasyon projelerini şu ana kadar Komite'ye vermeme sebebinin sorulmasına karşılık Hacidimitriu; "Bu soruya cevap veremem.bizim bildiğimiz, UNDP-PFF tarafından geçen Mart ayında, projenin üstlenilmesiyle ilgili sözleşmenin imzalanması için (projelerin) istendiği ancak şu ana kadar verilmediğidir. Daha önce yayınlandığı kadarıyla Patra Üniversitesi restorasyon projelerine 350 bin Euro'nun üzerinde harcama yapıldı.

Apostolos Andreas Manastırı konusu için Mart ayında Başpiskopos Hrisostomos'la görüştük ve kendisine; Komite'nin Manastır'ın restorasyonu için hizmet verme kararı ile bütün tarafların olumlu yaklaşım sergilemesi için var olan olanaklar hakkında bilgi verdik.

Çok kıymetli zamanın kaybedilmesine karşın nihayetinde Kıbrıslıların yaşamıyla bağlantılı olan bir anıta karşı görev ve sorumluluk mantığının hâkim olacağını umuyorum. Projeler verilir verilmez yapılacakları ve anıtın kurtarılması için atılacak diğer adımları hayata geçirebiliriz. Her şeyin açık olması için Manastır müdürlerine, temsilcilerinin; Manastır'la ilgili konular ele alınacağında 'Danışma Organı'nın toplantılarına katılabilecekleri izahında da bulunduk. Apostolos Andreas Manastırı konusunda Kıbrıs Türk tarafıyla olumlu bir işbirliği örneğimiz var.

Durumunun çok kritik olmasına karşın halen Manastır'ın kurtarılması olanağı var.  Her gecikme gerek tahammülleri gerek müdahale olanaklarını zorlaştırıyor. Anıtın, ana çekirdeği olan mabet kısmı için en az 2 yıl çalışılması ve yaklaşık 1 milyon 200 bin Euro harcanması gerektiğini hesapladık. İkinci aşamanın başlaması için ilk aşamanın tamamlanmasının beklenmediği, farklı aşamaların birlikte götürülebileceği izahında da bulunduk."

Hacidimitriu Komite olarak göreve geldikleri gün itibarıyla gerek veri toplama gerek önceliklerin belirlenmesi maksadıyla Rum Ortodoks Kilisesi ile temas halinde olduklarını, Kilise'nin, derhal restorasyona ihtiyaç duyan kiliselerle ilgili kataloğunun kendilerine çok yardımcı olduğunu vurguladı.

"HİÇ ZAMAN HARCAMADIK, ÜRETTİKLERİMİZ ANCAK 2012 İTİBARIYLA AÇIKLANABİLECEK ŞEYLER"

Göreve geldikleri günden beri geçen dört yıl içerisinde hiç zaman harcamadıklarını söyleyen Hacidimitriu,  aralarında uzlaşı ve işbirliği dili oluşturmakla başladıkları çalışmaları çerçevesinde Kıbrıs'ın her iki tarafında da yerinde inceleme yaparak acilen kurtarılması gereken 40 dini ve kültürel anıt listelediklerini, listenin Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas tarafından onaylandığını kaydetti.

Hacidimitriu, komite olarak ürettikleri pratiklerin ancak 2012 itibarıyla açıklanabilecek şeyler olduğuna işaret ederek "yıkmak çok kolay ancak yapmak ve restore etmek çok zaman, büyük çaba ve yüksek harcama gerektirir" ifadelerini kullandı.

Kültürel Miras Teknik Komitesi'nin Cumhurbaşkanı Eroğlu, 2. Cumhurbaşkanı Talat ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas tarafından atanan ancak maaş almadan gönüllü çalışan uzmanlardan oluştuğunu belirten Hacidimitriu komite üyelerini şöyle sıraladı:

"Kıbrıslı Türk üyeler Emine Pilli, Ali Tuncay, Ali Kanlı, Mustafa Kaymakamzade, Mustafa Altan; Rum üyeler Athina Papadopulu, Sofoklis Hacisavvas, Glafkos Konstandinidis, Agni Petridu, Takis Hacidimitriu."

"KIBRISLI TÜRKLERLE KARŞILIKLI GÜVEN ORTAMI OLUŞTURDUK"

Hacidimitriu komitenin Kıbrıslı Türk ve Rum üyeleri arasında bir karşılıklı güven ortamı oluşturulduğunu, bunun da ortak ilgi ve çıkarlara yönelik hedefler yönünde işbirliği yapmalarına yardımcı olduğunu vurguladı.

Komite üyeleri arasında hassas çizgiler olup olmadığı sorusuna karşılık "Elbette var" diyen Hacidimitriu, "Unutmayalım ki Teknik Komite siyasi sorunun uzayıp gitmesi şartları altında çalışıyor ve çalışmalarımıza pratik engel teşkil eden bir bölücü çizgi var" ifadesini kullandı.  Bir soru üzerine aralarında anlaşmazlıklar da, bazı durumlarda işlerini geciktiren tavır ve davranışlar da olduğunu belirterek ancak bunların anlaşmazlık ve açmazlara dönüşmesine izin vermediklerini söyledi.

Hacidimitriu, bir yeri ziyaret etmek isteyip de kendilerine izin verilmediği bir durumu şu ana kadar hiç yaşamadıklarının altını çizdi, "ziyaret edemediğimiz yerler de var ama bu yerlere Kıbrıslı Türkler de giremiyor çünkü bunlar, askerî bölge addedilen yerlerdir" ifadesini kullandı.

(ŞA/HÖ)

 
9 Eylül 2012 Pazar 11:42
Okunma: 694
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu