Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "kimlik Tespitleriyle İlgili Evet Veya Hayır Bugün"

"kimlik Tespitleriyle İlgili Evet Veya Hayır Bugün"

Lefkoşa, 27 Nisan 12 (T.a.k): Nöroloji Ve Genetik Enstitüsünün, Dün Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Huzurunda, Kayıp Kemiklerine Kimlik Tespiti Yapılması Amacıyla, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesiyle Sözleşme İmzalayıp İmzalamayacağına Bugün Yanıt Vermeye Söz Verdiği İfade Edildi..

 
 
Alithia gazetesi yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, Nöroloji ve Genetik Enstitüsünün dün Hristofyas'ın huzurunda, Marios Kariolu'nun programdaki rolünün tayin edilmekte olduğu orijinal anlaşma metni temelinde, kayıp kemiklerine kimlik tespiti yapılması amacıyla, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesiyle sözleşme imzalayıp imzalamayacağına bugün yanıt vermeye söz verdiğini yazdı.


Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın, kayıp kemiklerine kimlik tespiti yapılması için sözleşme imzalanmasında bir sonuca ulaşılması için, Nöroloji ve Genetik Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Hristos Filaktu ile dün görüştüğünü kaydeden gazete, Hristofyas'ın bunun öncesinde ise "Tüm Kıbrıs Beyan Edilmemiş Esirler ve Kayıp Yakınları Komitesi" ile bir araya geldiğini belirtti.


Gazete, "Tüm Kıbrıs Beyan Edilmemiş Esirler ve Kayıp Yakınları Komitesi'nin", Hristofyas'tan, Nöroloji ve Genetik Enstitüsüne yönelik müdahalede bulunmasını istediklerini kaydetti.


Bunun öncesinde ise, Rum tarafının Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'ndeki temsilcisi Aristos Aristotelu'nun arabuluculuk çabasının başarısızlığa uğradığını yazan gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, Aristotelu'nun, Nöroloji ve Genetik Enstitüsünün Marios Kariolu dışında tayin edeceği bir kimlik tespiti programı koordinatörüyle ilgili bir arabuluculuk teklifi ortaya koyduğunu kaydetti.


Otonom Kayıp Şahıslar Komitesinin öneriyi küçük değişikliklerle kabul ettiğini yazan gazete, Genetik Enstitüsünün ise yapılan öneri hakkında yeni bir mektup hazırladığını belirtti.


Enstitünün mektubunun içeriğinin, Yönetim Kurulu üyeleri tarafından kabul edildiğini aktaran gazete, ortada; Enstitü yöneticilerinin Otonom Kayıp Şahıslar Komitesine, Yönetim Kurulu tarafından onaylanmış olandan farklı bir içeriğe sahip mektup yolladıklarına dair bir iddia bulunduğunu ifade etti.


Bunun da ötesinde, mektubun arabulucu olan Aristotelus'a gönderileceğine, doğrudan Otonom Kayıp Şahıslar Komitesine gönderildiğini yazan gazete, bunun ise BM'nin ve Kıbrıs Türk tarafının Komitedeki temsilcilerinin büyük tepkisine yol açtığını ekledi.


Bunun bütün arabuluculuk çabasını havaya uçurduğunu ifade eden gazete, mektubun Aristotelus'a gönderilmiş olması halinde, her şeyin farklı olacağını belirtti.


Bu arada haberde, Enstitü ile kimlik tespitleri konusunda sözleşme imzalanması için BM tarafından tanınan sürenin bugün biteceği; sözleşmenin imzalanmaması halinde programın yabancı bir şirkete verileceği anımsatıldı.


STEFANU


Gazete, Rum Hükümeti sözcüsü Stefanos Stefanu'nun dün Nöroloji ve Genetik Enstitüsüne, kimlik tespitleri programıyla ilgili sözleşmeyi imzalaması çağrısında bulunduğunu da kaydetti.


Habere göre, Hristofyas'ın "Tüm Kıbrıs Beyan Edilmemiş Esirler ve Kayıp Yakınları Komitesi'yle" gerçekleştirdiği toplantının akabinde açıklamalarda bulunan Stefanu, hükümetin sözleşmenin imzalanması ve kayıpların kimlik tespiti programının Kıbrıs'ta kalması için çabalamakta olduğunu belirtti.


Stefanu "kayıplar konusunun iyiliği için, Kıbrıs'a ait bir kurum olması ve herkesin de programın Kıbrıs'ta kalmasını istemesinden dolayı, Nöroloji ve Genetik Enstitüsünün çoktan sözleşmenin imzalanmasına ilişkin olarak hassasiyet ve esneklik göstermiş olması gerektiğini" sözlerine ekledi.


Bunun anlaşmanın imzalanmasına ilişkin görüşleri, çağrıları ve çabaları olduğunu dile getiren Stefanu, anlaşmanın çoktan imzalanmış olması gerektiğini yineledi.


Sözleşmenin imzalanmamasının altında yatan problemin sorulması üzerine, bu konuya girmek istemediğini dile getiren Stefanu, hükümetin görüşü ve isteğinin, kayıpların kimlik tespiti programının Kıbrıs'ta kalması için, Enstitünün anlaşmayı imzalaması olduğunu yineledi.


Elde ettiği bilgilere dayanarak, Hristofyas'ın kısa zaman önce siyasi parti başkanlarıyla gerçekleştirdiği toplantıda, Enstitünün Otonom Kayıp Şahıslar Komitesiyle anlaşma imzalaması konusunda ikna edilmesi için, parti başkanlarından nüfuzlarını kullanmalarını istediğini yazan gazete, kayıpların kimlik tespiti programının ana sponsorunun BM olduğunu ve koşulları da BM'nin belirlemekte olduğunu ekledi.


Politis gazetesi ise "Entrikalar ve Numaralar" başlıklı haberinde, Kayıplar konunun arkasında oyunlar oynanmakta olduğunu yazdı.


Nöroloji ve Genetik Enstitüsünün, 2011 yılının Aralık ayında Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu'ya göndermiş olduğundan söz edilen mektubun dün "Sigma Live'e" sızdığını yazan gazete, bahse konu mektupta, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesinin 3'üncü üyesi Christophe Girod'un, Enstitü yöneticilerinden Hristos Filaktu ve Filippos Patsalis'e küfür ederek, Enstitü karşısında yakışıksız bir tavır takındığının ifade edildiğini belirtti.


Bu mektupta, Enstitünün, Girod'un kayıpların kimlik tespiti programının yurt dışındaki bir merkeze gitmesini istediğini ve bu yüzden bahaneler bulmakta olduğunu dile getirdiğini yazan gazete, bu mektubun Hristofyas'ın tam da Fillaktos ve Patsalis'le görüşme yaptığı sırada basına sızmasının, birilerinin Hristofyas'ın çabasını bozmak istediğini göstermekte olduğunu ekledi.


Birilerinin, Hristofyas'ın Enstitü ile Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi arasındaki anlaşmazlığa arabulucu olarak müdahale etmesini bozmak istediğini yineleyen gazete, kayıpların kimlik tespiti programının Kıbrıs'ta kalmasının artık oldukça imkânsız olarak kabul edilmekte olduğunu ekledi.


Rum tarafının Otonom Kayıp Şahıslar Komitesindeki temsilcisi Aristos Aristotelus'un, iki tarafı da memnun edecek ortak bir metne ulaşmak için görüşmeler yaptığını yazan gazete, metnin dün Hristofyas ile Enstitü arasında görüşüldüğünü ve Enstitünün yanıtının bugün beklenmekte olduğunu kaydetti.


Fileleftheros ise konuyla ilgili haberinde, Rum tarafının Otonom Kayıp Şahıslar Komitesindeki temsilcisi Aristos Aristotelus'un, kayıp kemiklerine kimlik tespiti yapılmasına devam edilmesi için sözleşme imzalanması konusunda yaşanan çıkmazın sorumluluğunu Genetik Enstitüsüne attığını yazdı. Haberde Enstitünün ise 3'üncü üye Girod'a yüklenmekte olduğu ifade edildi.


(İY/HA)


 
27 Nisan 2012 Cuma 12:56
Okunma: 412
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)