Ana Sayfa » Kıbrıs » Kimsenin yapamadığını çocuklar yaptı

Kimsenin yapamadığını çocuklar yaptı

Çocuklar proje kapsamında yaklaşık 92 bin kilo pet şişe topladı. Gürtuna, belki de dünyanın hiçbir yerinde gerçekleştirilmeyen bir şeyi çocukların başardığını da ifade etti.

 
 
Kimsenin yapamadığını çocuklar yaptı
EVSU'nun Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile işbirliğinde Şubat ayında başlattığı "3 Boyutlu EVSU Sosyal Sorumluluk Projesi"nin ilk etabı tamamlandı. KKTC genelinde 165 ilk ve orta dereceli devlet okulu ile özel okullarda başlatılan projeye yoğun bir katılım ve ilgi olurken, 31 Mayıs'ta tamamlanan ilk etapta toplam 92 bin 755 kilo pet şişe ve plastik kapak atığı toplandı.

Cypri Cola EVSU Direktörü Dr. Ahmet Gürtuna yaptığı açıklamada, proje çevre bilincinin yasaklarla ve zorla topluma kazandırılamayacağını, bu bilinci kazandırmak için temel unsurun eğitim olduğunu ve bu amaçla bu projeyi hazırladıklarını belirterek, okulların ve öğrencilerin projeye sahip çıktıklarını ve beklentilerin üstünde bir ilgi ve katılım olduğunu gördüklerini kaydetti.

Gürtuna, 3.5 aylık bir sürede 92 bin 755 kilo atık toplanmasıyla belki de dünyanın hiçbir yerinde gerçekleştirilmeyen bir şeyi çocukların başardığını da ifade etti.

31 Mayıs itibariyle ilk etabı tamamlanan projeyle ilgili hazırlanan raporu Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Ali Yönel'e teslim eden Gürtuna, bakanlık ve bakanlık personelinin projeye olan desteğinden dolayı ayrıca teşekkürlerini iletti.

ÇEVRE BİLİNCİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Ali Yönel de, Cypri Cola EVSU'nun gerçekleştirmiş olduğu projenin, çevre bilincinin artırılmasına yönelik olarak katkı sağlaması hem de gençlerin eğitimine olan katkısı dolayısıyla çok önemli olduğunu söyledi.

Yönel, "her şey gençlerimizin geleceği için" diyerek, Bakanlık olarak böylesi projelerin her zaman destekleyicisi olacaklarını belirtti.

KİŞİ BAŞI ORTALAMASINDA BİRİNCİ AKINCILAR İLKOKULU GELDİ

Proje kapsamında verilecek ödül ve sertifikaların töreni Haziran ayı içinde YDÜ Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapılacak.

Öğrenci sayısı dikkate alınarak yapılan hesaplamada KKTC genelinde 165 okul içinde Akıncılar İlkokulu 63,67 Kg/kişi ile birinciliği alırken, Kalkanlı Anaokulu 60,57 Kg/Kişi ile ikinci ve Pile Türk Okulu ise 18,03 Kg/kişi ile üçüncülüğü elde etti.

TOPLAM AĞIRLIKLARDA ALASYA BİRİNCİ

Toplam ağırlıklar dikkate alındığında yapılan hesaplamada KKTC genelinde 165 okul içinde Alasya İlkokulu 5 bin 044 Kg ile birinciliği alırken Yakın Doğu İlkokulu 2 bin 326 Kg ile ikinci ve Lapta İlkokulu ise 2 bin 308 Kg ile üçüncülüğü elde etti.

Okullar tarafından projenin web sitesine yapılan girişler sonucunda 98 okulda birinci gelen öğrenciler de tespit edildi.

EN ÇOK ŞİŞE TOPLAYAN ÖĞRENCİ VADİLİ İLKOKULU'NDAN MEHMET KAPLAN

Buna göre KKTC genelinde en çok pet şişe ve kapak toplayan ilk 3 öğrenci; 194 bin 185 adetle Vadili İlkokulu Anasınıf öğrencisi Mehmet Kaplan, 128 bin 490 adetle Esentepe Ortaokulu'ndan 6. sınıf öğrencisi Mehmet Kol ve 88 bin 634 adetle Alasya İlkokulu 5. sınıf öğrencisi Melisa Ondal oldu.

Ayrıca proje kapsamında ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri arasında çeşitli yarışmalar yapıldı.

Bu yarışmalarda da dereceye giren öğrencilerin listesi ise şöyle:

İLKOKULLAR RESİM YARIŞMASI VE RESİMLİ KOMPOZİSYON YARIŞMASI

Anasınıf öğrencileri arasında yapılan resim yarışmasına katılan eserler arasında yapılan değerlendirme sonucunda jüri birincilik ödülüne iki eser layık görürken, tüm ödülleri Gülenyüzler Anaokulu'na bağlı öğrenciler aldı.

Buna göre birinciliğe Şöhret Öznacar ve Sudenaz Akkılıç ikilisi ile Koray Yaşar ve Menderes Kaçar'ın hazırladıkları resimler layık görüldü. İkinciliğe Nisan Şengül ve Aynisa Abdulle'nin hazırladığı resim, üçüncülüğe ise Havin Demir ve Zerrin Alibaba'nın hazırladığı resim layık görüldü.

1. ve 2. sınıf öğrencileri arasında yapılan resim yarışmasına katılan eserler arasında yapılan değerlendirme sonucunda jüri, Akdoğan Dr. Fazıl Küçük İlkokulu'ndan Zerrin Akgör ve Gizem Eryılmaz'ın hazırladığı resmi birinciliğe layık gördü.

İkinciliğe Çağlayan Cumhuriyet İlkokulu'ndan Arda Şahan Yıldız ve Meryem Arslan'ın hazırladığı resim, üçüncülüğü ise DAÜ ilkokulundan Serpil Asya Kılıç ve İlde Kahyaoğlu'nun hazırladıkları resim aldı.3.-4. ve 5. sınıf öğrencileri arasında yapılan resimli kompozisyon yarışmasına katılan eserler arasında yapılan değerlendirme sonucunda jüri ilk üç derecenin yanı sıra 2 esere de Mansiyon ödülü vermeye karar verdi.

Buna göre; birinciliğe English School of Kyrenia okulundan Çağla Uzunali ve Dila Emektar'ın hazırladıkları çalışma layık görüldü. İkinciliğe TED Kuzey Kıbrıs Koleji'nden Ersin Sarıalioğlu ve Fuat Özkasap'ın hazırladığı çalışma ve üçüncülüğe ise yine TED Kuzey Kıbrıs Koleji'nden Gülten Kuntay ve Arda İbrahim Şahin'in hazırladıkları çalışma layık görülürken, resim dalında Necati Taşkın İlkokulu'ndan Doğukan Gülakdeniz ve Can Erdeğer'in; Kompozisyon dalında ise Vadili İlkokulu'ndan Samet Can Aktaş, Berkay Kayahan ve Selahattin Aytaç Özer'in hazırladıkları çalışmalar da Mansiyon ödülüne layık görüldü.

ORTAOKUL VE LİSELERDE PROJE HAZIRLAMA YARIŞMASI

Ortaokul öğrencileri arasında yapılan Proje Hazırlama yarışmasına katılan projeler arasında yapılan değerlendirme sonucunda jüri birinciliğe ve ikinciliğe layık proje bulunmadığına karar verirken üçüncülüğe Atleks Şanverler Ortaokulu'ndan İlayda Yöney, Hüseyin Can Tavzar ve Ahmet Oğuz'un hazırladıkları proje layık görüldü. Ayrıca jüri 4 projeye de Mansiyon ödülü verilmesine karar verdi.

Buna göre, 1. Mansiyon Ödülü Esentepe Orta Okulu'ndan Ayşe Hosunlu, Hüseyin Karayel ve Vahide Türkez, 2. Mansiyon Ödülü Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu'ndan Dilek Gizem Özaktaş, 3. Mansiyon Ödülü Lapta Yavuzlar Lisesi'nden Zişan Polat, Mehmet Şahin ve Neslihan Gözüken ve 4. Mansiyon Ödülü Şehit Turgut Ortaokulu'ndan Selin Yorulmaz ve Tülen Sarro'nun hazırladıkları projelere veridi.

LİSELER

Lise öğrencileri arasında yapılan Proje Hazırlama yarışmasına katılan projeler arasında yapılan değerlendirme sonucunda ise jüri birinciliğe layık proje bulunmadığına karar verirken, ikinciliğe Namık Kemal Lisesi öğrencilerinden Tuğba Yılmaz, Mediha Akbaba ve Münevver Artuğ'un hazırladığı proje, üçüncülüğe Lefkoşa Türk Lisesi öğrencilerinden İlkay Kaya, Gülhan Küçük ve Nurçin Çaka'nın hazırladıkları proje layık görüldü. Ayrıca jüri 5 projeye de mansiyon ödülü verilmesine karar verdi.

1. Mansiyon Ödülü Namık Kemal Lisesi'nden Asya Pehlivan, Bahar Güzer ve Hayriye Zorba, 2. Mansiyon Ödülü Lefkoşa Türk Lisesi'nden Ebru Adakan, Hilal Karatosun ve Gülistan Tuğantemir, 3. Mansiyon Ödülü Değirmenlik Lisesi'nden Sadiye Şengül, Gülizar Koççat ve Fatma Çelik, 4. Mansiyon Ödülü Lapta Yavuzlar Lisesi'nden Özge Öğütçü, Çağrı Ölçüşenler ve Görkem Taf ve 5. Mansiyon Ödülü Erenköy Lisesi'nden Cansu Aktaş, Yasemin Aktaş ve Abide Karakuş'un hazırladıkları projelere verildi.

Kaynak: TAK

 
1 Haziran 2011 Çarşamba 18:19
Okunma: 981
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu