Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kiprianu Türkü Rum'a Tercih Ediyor...

Kiprianu Türkü Rum'a Tercih Ediyor...

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın dönüşümlü başkanlık önerisine itirazları eleştirdi ve "Başkanlık için solcu  bir Kıbrıslı Türk'ü sağcı  bir Rum'a tercih ederim" dedi.

 
 
Kiprianu Türkü Rum'a Tercih Ediyor...
Politis, "Andros Kiprianu Genel Seçimlerde Birincilik Mücadelesini Bırakmıyor... Başkanlık İçin Solcu Kıbrıslı Türkü Sağcı Rum'a Tercih Ediyor" başlığıyla verdiği haberde,  AKEL Genel Sekreteri'nin bir radyo kanalının canlı yayınında yaptığı açıklamaya yer verdi.

Habere göre, Hristofyas'ın müzakere masasına koyduğu önerileri, diğer Rum siyasi partiler "bonkör" diye nitelemesine rağmen "birleştirici, uzlaşıcı ve gerçekçi" olarak değerlendiren Kiprianu, "EURO.KO'nunki gibi iki bölgeli, iki toplumlu federasyonun dışında olan yaklaşımların başaracağı tek şey 70'li yıllarda başlayan felaketin tamamlanmasıdır" dedi.

Andros Kiprianu, "Bir Kıbrıslı Türk'ün 2 yıl başkan olması bizi rahatsız ediyor. Yalnız Kıbrıslı Rumlar iyidir!!! Aynı zamanda bütün Kıbrıslı Rumlar iyi midir? Kıbrıs Cumhuriyeti'ne sağcı bir başkan istemezdim, solcu bir Kıbrıslı Türkü tercih ederim. Solcu bir Kıbrıslı Türk'ün izleyeceği politika benim izlenmesini istediğim politikalara daha yakındır" ifadesini kullandı.

AKEL dışındaki bütün siyasi partileri, Kıbrıs sorunundaki tezleri nedeniyle "riyakarlıkla" suçlayan ve federasyona karşı olduklarının aşikar olduğunu belirten Kiprianu, çok daha önceleri sunulan dönüşümlü başkanlık önerisinin Kasım 2002'de Annan Planı'nda benimsendiğini ve Rum tarafının bunun iyileştirilmesi için müzakere ettiğini hatırlattı.

Kiprianu, dönüşümlü başkanlık önerisinin Hristofyas tarafından çapraz oy da eklenerek masaya konduğunu hatırlattı ve "Biz bunu ülke siyasetinde diriliş olarak görüyoruz" dedi, özetle şunları ekledi:

"Dönüşümlü başkanlık bizim tarafça 1989'da ilke olarak kabul edildi ve hepimiz Kıbrıslı Türk'ün de adaylık koyabileceğini kabul ettik. Şimdi anlıyoruz ki bazıları bunu kafalarında başka şeyler varken; Kıbrıslı Rumların çoğunluk olacağını ve hiçbir zaman bir Kıbrıslı Türkün başkan olmasına müsaade etmeyeceğini düşünerek yaptı. Bugün, kendi içlerinde etnik köken temelinde işleyen devletler yoktur."

Seçim öncesinde yapılan anketlerde AKEL'in ikinci sırada görünmesini de yorumlayan Kiprianu, bütün Avrupa ülkelerinde iktidar partilerinin oy oranlarının küresel ekonomik kriz dolayısıyla düştüğüne işaret etti. Kiprianu, "Ancak birincilik mücadelesini bırakmış değiliz" dedi.

Kiprianu, hükümetteki ortakları DİKO'nun "koalisyon ortağı değiliz sadece hükümete iştirak ediyoruz" söylemini de, Hristofyas'ın seçim programını hazırlarken birlikte hareket etmedikleri için doğru bulduğunu söyledi. AKEL olarak itiraz ettikleri şeyin aleni itirazların kural haline gelmesi olduğunu söyleyen Andros Kiprianu, "Nikolas Papadopulos, Yorgos Kolokasidis ve Kirianos Kenevezos'un Hristofyas'la uzlaştıkları hiçbir şey yok" ifadesini kullandı.

Haravgi de, genel seçimlere bir hafta kala AKEL Genel Sekreteri ile yaptığı söyleşiyi "Fiilî Durum Bazılarının İşine Geliyor... Bu Şartlar Altında Mümkün Olan Tek Çözüm 1977'de Uluslararası Camiaya ve Kıbrıslı Türklere Taahhüt Ettiğimiz Çözümdür" başlığıyla manşete çekti.

Gazeteye göre Andros Kiprianu, EURO.KO, EDEK, bazı DİKO yetkilileri ile Ekologlar ve Çevreciler Hareketi tarafından yapılan açıklamalara göz atılması halinde, Kıbrıs'taki fiilî durumun işlerine geldiğinin anlaşılacağına dikkat çekti.

Mevcut şartlar altında mümkün olan tek çözümün, Rum tarafının 1977'de uluslararası camiaya ve Kıbrıslı Türklere karşı taahhüt ettiği çözüm olduğuna vurgu yapan Kiprianu, özetle şunları söyledi:

"Bundan daha fazlasını istememizin gerçek dışı olduğuna inanıyorum. Böyle bir talepte bulunursak bizi kim destekler?  En azından şifahen iki bölgeli, iki toplumlu federasyonu taahhüt eden ancak aslında başka istikamete -üniter devlet veya federasyonun dışına çıkacak bir çözüme- yönelenler aslında Kıbrıs sorununun çözümünü erozyona uğratıyorlar. Bütün başkanların taahhüt ettiği bu çözüme karşı çıkılması, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğüne, bugünkü durumun kalıcılaşmasına göndermede bulunur.

Başkan Hristofyas'ın Kıbrıs sorununda masaya koyduğu önerilerin muhtemel geri çekilmesi Kıbrıs'taki iki toplumun uzlaşamadığı şeklindeki Türk argümanını güçlendirir."

Alithia'ya verdiği mülakatta da, "Kıbrıs sorununda yakın zamanda çözüm olursa şaşırırım" diyen Andros Kiprianu, Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğine, çünkü sürekli barış, güvenlik ve istikrarın ancak çözümle olabileceğine işaret etti.

"Sorun çözülmezse sürekli gerileme olacak ve bazılarının hoşuna gitsin veya gitmesin, taksim tehlikesi doğacağından kuşku duyulmamalıdır. Bazıları taksimi kabul etmekle kalmıyor, taksime ilerlemek istiyor. Sadece bunu kamuoyuna söylemeye karar vermediler."

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos'un Kıbrıs sorununa dair siyasi söylemlerinin tehlikeli olmakla kalmayıp ülkeyi felakete sürükleyebilecek nitelikte olduğunu da söyleyen Kiprianu,  "Başpiskopos son söylemleriyle Türkiye'ye, Rum tarafının üye olabilmek için AB'yi aldattığı söyleminin doğrulandığını söyleme dayanağı verdi" dedi, özetle şunları ekledi:"

Ortaya koyduğu tezlerle Kıbrıs sorununun çözümüne perspektif bırakmıyor. En iyi çözüm bulunsa dahi, bunun yıkılacağını söylüyor. Bu ne demektir? Kıbrıs sorununu çözmeyelim..! Başpiskopos bunu söylüyor. Daha başka ve tehlikeli şeyler de söylüyor. Söylemleri yalnız bölücü değil, aynı zamanda tehlikeli gelişmelere göndermede de bulunuyor."

kaynak TAK

 
15 Mayıs 2011 Pazar 15:03
Okunma: 816
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu