Ana Sayfa » Kıbrıs » "Kirli" yüke hayır

"Kirli" yüke hayır

Lefke bölgesinde vatandaşlar, yeni liman projesi ile ilgili yeterli bilgiye sahip değil. Yat limanı ve marinaya destek veren bölge halkı, “kirli yük” işlemlerine ise karşı çıktı

 
 
 

ÇEVRE FELAKETİ İSTENMİYOR… Havadis’in ortaya çıkardığı, “Lefke’ye liman izni” haberinin ardından bölge turizm yatırımcıları ve çevre örgütleri, tavrını belirledi. Yat limanına sıcak bakan bölge halkı, yeni bir çevre felaketi yaratacak çevresel etkileri olan liman hizmetlerini ise istemiyor. Konuyla ilgili Havadis’e konuşan bölge halkı, bu konuda yeterli bilgiye sahip olmamaktan yakındıBAŞKAN DESTEK VERDİ… Belediye başkanı Mehmet Zafer, projeye destek verdi. Zafer, ÇED raporunu incelediğini belirterek, “Bölgemizin böyle bir yatırıma ihtiyacı var” dedi. Belediye meclis üyesi Aziz Kaya ise bu konuda başkan tarafından bilgilendirilmediklerini ve içeriğini merak ettiklerini söylediESNAF MARİNAYA GÖZ KIRPTI… Bölgede turizm yatırımları yapan restoran sahipleri ise, “yat limanı” fikrine sıcak baktıklarını ve desteklediklerini açıkladılar. Vatandaşın tek kaygısı CMC tarafından kirletilen alan temizlenmeden yeni bir kirliliğe olanak tanıyacak bir yatırıma izin verilmemesi“LEFKE, LİMAN KENTİ OLACAK”… Projenin sahibi Halil Falyalı, Havadis’e yaptığı açıklamada, “Lefke bu proje ile liman kenti olacak” dedi. Falyalı, hiçbir şekilde kirli yük olmayacağını belirterek, “Rafineri mümkün değil. Sadece yat limanı ve serbest liman bölgesi yaratacağız” ifadesini kullandıGürsel KARAGÖZLÜ
Havadis’in ortaya çıkardığı, “Lefke’ye liman izni” haberinin ardından bölge turizm yatırımcıları ve çevre örgütleri tavrını belirledi. Yat limanına sıcak bakan bölge halkı, yeni bir çevre felaketi yaratacak çevresel etkileri olan liman hizmetlerini ise istemiyor. Konuyla ilgili Havadis’e konuşan bölge halkı, bu konuda yeterli bilgiye sahip olmamaktan yakındı. Belediye başkanı Mehmet Zafer, projeye destek verdi. Zafer, ÇED raporunu incelediğini belirterek, “Bölgemizin böyle bir yatırıma ihtiyacı var” dedi.

Belediye meclis üyesi Aziz Kaya ise, bu konuda başkan tarafından bilgilendirilmediklerini ve içeriğini merak ettiklerini söyledi. Bölgede turizm yatırımları yapan restoran sahipleri ise, “yat limanı” fikrine sıcak baktıklarını ve desteklediklerini açıkladılar. Vatandaşın tek kaygısı ise, CMC tarafından kirletilen alan temizlenmeden yeni bir kirliliğe olanak tanıyacak bir yatırıma izin verilmemesi.

 

“Yat limanı tarzında değilse, yapılmasın”

Turizmciler ve bölgedeki sivil toplum örgütleri, yapılacak olan limanın proje üstündeki gibi turizm limanı yapılacak olması durumunda onay vereceklerini aksi bir durumda ise kesinlikle onaylanacak bir proje olmadığını belirttiler. Projenin rafineri ve petrol dolum tesisi yapmak amacıyla hayata geçirilmesi durumunda bölge için bir kirlilik yaratması endişesini taşıdıklarını belirten turizmciler, “yat limanı tarzında değilse yapılmasın” görüşünde buluştular.

 

Zafer: “Yapılacak olan marina ve yat limanı”

Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer, Gemikonağı bölgesine yapılacak limanın yat ve marina limanı olduğunu hiçbir şekilde petrol ile ilgili bir fonksiyonu olmadığını belirtti. Elinde ÇED raporu olduğunu da belirten Zafer, liman arazisinin verilmesinde herhangi bir sorun olmadığını şu an için ÇED raporunu incelediğini belirtti.

 

Oran: “Yat limanı yapılırsa bölgeye faydası olur”

Lefke ve Köyleri Kalkındırma Derneği Başkanı Hakan Oran, yıllardan beridir, sivil toplum örgütü olarak seslendirdikleri özelde bölgenin, genelde ülkenin çehresinin değişmesine yol açacak, Lefke’ye yat limanı veya marina projesi bir türlü hayata geçirilemediğini turizmde öncelikli bölge ilan edilen bölgemizde böylesi bir projeyi hayata geçirmenin önem arz ettiğini belirtti.

 

“Ekonomik güçlenme sağlayacak”

Bölgenin kalıcılığına ve sahiplenmesine fayda sağlayacak böyle bir projenin yararı olacağına inandıklarını kaydeden Oran, bölgenin ekonomik olarak güçlenmesine ve insanlarımızın göç etmesini önleyecek böylesi projenin amacına uygun tesis edilmesi gerektiğini söyledi. Oran, tüm bu unsurları içerisinde barındıran bölgenin kalkınmasına fayda sağlayacak bu tip bir yatırıma sivil toplum örgütü olarak destek vereceklerini açıkladı.

 

Kaya: “Başkan, ÇED raporunu inceler de bize bilgi verirse görüş belirteceğiz”

Lefke Belediye Meclis Üyesi Aziz Kaya ise henüz belediye meclis üyesi olarak, belediye idaresi tarafından, serbest liman konusunda herhangi bir bilginin kendilerine iletilmediğini belirterek belediye başkanı Mehmet Zafer’i suçladı. Zafer’in sürekli yurt dışına geziler yaptığını bu yüzden de ÇED raporunu dahi incelediğine inanmadığını kaydeden Kaya, Zafer’in petrol dolum tesisi konusunda yaptığı gibi ÇED raporunu incelemeden konuyu kabul onaylamaya çalıştığını ifade etti.

 

“ST֒lerle ortak karar alınmalı”

Kaya şöyle devam etti: “Petrol dolum ÇED raporunu devletin ilgili birimleri de hatırlanacağı gibi reddetmiş ve sayın başkan ile birkaç yandaşı yeterli araştırmayı yapmadıklarından zor durumda kalmışlardı. Bu gibi ciddi konularda, Lefke bölgesinde kendilerini kanıtlamış sivil toplum örgütleri ve devletin ilgili birimlerinin ortak akılla bir sonuca varmaları gerekir. Bu gibi ciddi olaylar, birkaç siyasinin, siyasi rant elde etme amacı ile oldubittiye getirilmesi kabul edilemez. Konunun daha etraflıca ve profesyonelce incelenmeye ihtiyacı vardır. Edindiğim bilgilere göre buranın turizm limanı olarak raporlarda geçmesi yanında, bakım, onarım gibi işlerin de olacağı bahsedilmektedir. Bu kabul edilemez bir durumdur.”

 

Dayıoğlu: “Bölgeye rafineri kurmak istiyorlar”

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği Başkanı Tamer Dayıoğlu ise yaptığı açıklamada bazı şahısların turizm limanı adı altında, bölgeye rafineri kurma durumu olduğunu söyleyerek, marina veya yat limanı yapılmasına karşı olmadıklarını belirtti. Dayıoğlu, dernek olarak YAGA’nın verdiği rapora göre bir ÇED raporu hazırlandığını öğrendiklerini bu raporda rafineri, asfalt ve tanklar var olduğunun bilgilerine geldiğini ifade etti.

 

“Rafineriye karşıyız”

Dayıoğlu, dernek olarak rafineri ve bunun gibi projelerin bölgelerine yapılmasına karşı olduklarını belirterek bu konuda kirli yatırımın yapılmaması için mücadele vereceklerini söyledi. Denizli-Gemikonağı Kalkındırma Derneği Başkanı Mehmet Türkay Fotalı son günlerde bölgede yapılması düşünülen bir liman projesi olduğu bilgisinin kendilerine geldiğini yapılacak olan bu liman projesinin marina veya yat limanı tarzı olması halinde dernek olarak destekleyeceklerini kaydetti. Yapılacak limanın kirli liman yani rafineri, dolum tesisi olarak yapılması durumunda ise projeye karşı duracaklarını vurgulayan Fotalı, her türlü kirli yatırıma karşı olduklarını ve bu konularda mücadele etmeye hazır olduklarını açıkladı.

 

“Başımızda bir CMC belası var zaten”

Bölgede CMC kirliliğinden dolayı yıllardır sorunlar yaşamakta olduklarını söyleyen Fotalı, başka bir kirli yatırımı bölgenin kaldıramayacağını aktardı. Ellerine bir belge geçtiğini de ifade eden Fotalı, turizm limanı veya serbest liman bölgesi kurulması diye lanse edilen limanda rafineri ve petrol dolum tesisi yapılmasının öngörüldüğünü belirtti. Sivil toplum örgütleri ile önümüzdeki günlerde toplanıp bu konuyu değerlendireceklerini kaydeden Fotalı, “Rafineri veya petrol dolum tesisi kurulması kesinleşirse bu konuda mücadelemizi sürdürüp yapılmaması için çalışacağız” dedi.

 

Oral: “Marina limanı bölgeyi canlandırır”

Gemikonağı’nda 38 yıllık Mardinli Restaurant ve plaj işletmeciliği yapmakta olan Süleyman Oral, Gemikonağı’ndaki liman için bir yatırımcının yatırım yapacağını duyduklarını ancak tam detaylı bilgiye sahip olmadıklarını söyledi. Yatırımın yat limanı veya marina olarak yapılması durumunda turizm bölgesi olan bölgenin daha da kalkınacağına inandıklarını söyledi. Birtakım duyumların da kulaklarına geldiğini belirten Oral, bölgeye rafineri veya petrol dolum tesisi kurulması durumunda buna karşı çıkacaklarını ifade etti. Oral devamla şöyle dedi: “Akaryakıt petrol demek, bomba demektir.  Turistlik bir bölgede rafineri veya petrol dolum tesisi yapmak o bölgenin yok olması demektir. Bu yapılırsa biz işletmecilerin sonu olur demektir. Turizme yönelik yapılacak olan her türlü yatırımı destekliyorum. Diğerlerini desteklemiyorum. Gerekirse diğer sivil toplum örgütleri ile mücadele vermeye hazırım.”

 

Aspava: “Turizm işletmelerine değil kirli projeye karşıyız”

1975 yılından beridir Yedidalga köyünde restoran ve plaj işletmeciliği yapan Aspava Restaurant işletmecisi Caner Aspava da turizme yönelik işletmelere karşı olmadığını ancak kirli proje yapılması durumunda konuya her türlü karşı duracaklarını belirtti. Aspava şöyle konuştu: “Geçen gün, gazeteniz Havadis’in manşetten verdiği haberde bölgemize serbest liman yapılacağı ve sivil toplum örgütlerinin bu konuda bazı çekinceleri olduğu haberini okudum. Sivil toplum örgütlerinin çekincelerinin bölgede yapılacak olan limanda akaryakıt depolama ve rafineri kurma endişeleri vardı. Ben de bu gibi yatırımlara restoran işletmecisi ve turizme katkı koyan birisi olarak karşıyım. Bölgemize yat limanı veya büyük balıkçı barınağı gibi turizme yönelik işletmelerin yapılmasına karşı değilim. Turizme yönelik yapılacak her türlü yatırımı da destekliyorum. Soli Harabeleri’ne yakın olan liman bölgesi de SİD alanı içerisinde bir yerdedir. Arkeologlar bölgede kazı yaparlarsa denize kadar olan bölgede kalıntılar bulabilirler. 1975’ten beri benim işletmem turizme yönelik faaliyetlerde bulunmaktadır. İşletmemde triatlon ve yüzme sporları faaliyetleri yapmaktayız. Turizme yönelik her türlü yatırımı destekliyoruz. Ancak turizm dışındaki çevreye zarar verecek yatırımlara karşıyız.”

 
16 Mart 2012 Cuma 10:58
Okunma: 600
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu