Ana Sayfa » Kıbrıs » Kıta Sahanlığı anlaşması Meclis'te

Kıta Sahanlığı anlaşması Meclis'te

Kıta Sahanlığı Anlaşması Onay Yasası

 
 
Kıta Sahanlığı anlaşması Meclis'te
TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda, "KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti Arasında Akdeniz'de Kıta Sahanlığı Sınırlandırılması Hakkında Anlaşmanın Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı'yla ilgili konuşmasında,parti başkanlarının Ankara'dan talimat aldığını savundu.  

Kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması; çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi dengesinin kurulması için bir şey yapılmadığını savunan Angolemli, ekonomik güç olmadığı için KKTC yöneticilerinin adam yerine konulmadığını öne sürdü.

Angolemli, Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması'nın imzalanmasından Dışişleri Bakanlığı'nın bile haberi olmadığını savunarak, bakanın New York'a bile götürülmediğini ve "parayı biz veriyoruz, bizi dinleyeceksiniz" denildiğini öne sürdü.

Hüseyin Angolemli, Türkiye, KKTC'yi bağımsız devlet olarak tanıyorsa gereğini yapması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin garantörü olduğunu ve anlaşmalardan kaynaklanan haklarını kullanması gerektiğini söyledi.

Güney Kıbrıs İsrail'le savunma işbirliği anlaşması yaparken tıs çıkmadığını savunan Angolemli, 1960 anlaşmalarının verdiği haklardan vazgeçildiğini ve şimdi KKTC'nin adının değişmesinin tartışıldığını ileri sürdü.

Eski Cumhurbaşkanları Denktaş ve Talat döneminde kurulmayan Ulusal Konsey'in Eroğlu döneminde de kurulmadığını; bunun yerine insanları yanıltmak için halk konseyi kurulduğunu, insanların görüşlerinin dinlenmediğini savunan Angolemli, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün'e hitaben de "Senin yerinde olsam istifa ederdim. Senden habersiz kıta sahanlığı anlaşması mı olur?" dedi.

1960 anlaşmalarından kaynaklanan haklardan feragat edildiğini savunan Angolemli, Dışişleri Bakanı'nın mekik dokuyup Türkiye'ye "niye Rum tarafının İsrail'le savunma anlaşması yapmasına ses çıkarmıyorsun" demesi gerektiğini; bu gidişle Güney'in AB dönemi başkanı olacağını ifade etti.

YEKTAOĞLU

Meclis Başkan Yardımcısı, CTP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Yektaoğlu da, enerjinin özellikle Ortadoğu'da birçok savaşın çıkma nedeni olduğunu hatırlattı.

Yektaoğlu, halen petrol ve ihale kanunun çıkarılmadığını belirterek dünyanın bu işi 100 senedir yaptığını, bunların incelenmesi halinde kanunun çıkarılabileceğini söyledi.

Kıta sahanlığı anlaşmasından hükümetin haberi olmadığını; Cumhurbaşkanı'nın da konuyu New York'ta öğrendiğini savunan Yektaoğlu, bu durumun da haklı olarak eleştirilere yol açtığını kaydetti.

Mustafa Yektaoğlu, TPAO'yla yapılan anlaşmada KKTC'ye yüzde 12.5 oran verilmesinin çok düşük olduğunu belirtti. Böyle bir anlaşmanın hiçbir ülkede olmadığını ifade eden Yektaoğlu, benzer bazı anlaşmaları incelediğini, örneğin Suudi Arabistan'ın yüzde 95 pay aldığını bildirdi.

Hükümeti kınadıklarını ve eleştirdiklerini ifade eden Yektaoğlu, yapılanların kabul edilemeyeceğini söyledi.

Yektaoğlu, "Artık petrol ve ihale kanunu çıkmalı, kurumlaşmalı ve konuya hakim olmalıyız" diyerek, eğitimli kişilere de ihtiyaç olduğunu; meclisin de bu konularda yapması gereken çok şey bulunduğunu anlattı.

Ekonomik aklın ve halkın çıkarlarının önde olması gerektiğini belirten Yektaoğlu, Kıbrıs'ta çözüm olmaz, istikrara kavuşulmazsa AB'nin umduğu faydayı nasıl alacağını ve AB'nin Kıbrıs'ın yarısına nasıl yardım yaptığını sordu.

Boru hattının deniz altından Türkiye'ye bağlanmasının ekonomik akla uygun olduğunu belirten Mustafa Yektaoğlu, güneş enerjisinin de alternatif enerji kaynağı olabileceğini söyledi.

AVCI

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, Kıta Sahanlığı Anlaşması ilgili görüşmenin geç kalmış bir görüşme olduğunu belirtti.

Muhalefet ve parlamentonun daha sağlıklı bilgilendirilmesi sıkıntısı yaşanmasına rağmen anlaşmanın Eylül 2011'de New York'ta imzalanmasının önemine vurgu yapan Avcı, anlaşmayla ilgili tartışmaların, iç siyasetteki kısır durumunun dış politikaya yansımasından  kaynaklandığını söyledi.

Avcı, New York'ta yapılacak üçlü zirveye de değinerek, anlaşma olabilmesi için karşı tarafın çaba sarf etmesi gerektiğini kaydetti. Rum tarafının, müzakerelerin yoğunlaştığı bir dönemde petrol-gaz aramasının, anlaşma niyeti ve iradesi olmadığının bir göstergesi olduğunu söyleyen Avcı, daralan zamanın iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Turgay Avcı, anlaşmanın yeri, zamanı, konjonktürü ve dünyaya verdiği mesajın öneminin büyük olduğunu yineleyerek, "Aynı anlaşma KKTC'de imzalanmış olsaydı, aynı etkiyi yaratmazdı" dedi.

Rum'un petrol ve gaz aramasına devam ederken Türk tarafının durup beklemesini umut etmenin çok yanlış olduğunu söyleyen Avcı, ÖRP olarak bu anlaşmaya olumlu oy vereceklerini belirtti.

FELLAHOĞLU

CTP-BG Milletvekili Kadri Fellahoğlu ise konuşmasında, anlaşmanın öneminin bilincinde olduklarını ve bu gibi konularda Türkiye ile iş ve güç birliği yapılmasından yana olduklarını ancak böylesi önemli bir konuda KKTC devletinin edilgen konumda olduğunu söyledi.

Fellahoğlu, Kıta Sahanlığı Anlaşması ve ona bağlı olarak Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile imzalanan anlaşmanın, içeriğini bilmeden onaylamalarının mümkün olmadığını kaydetti. Komite aşamasında istemelerine rağmen anlaşmanın kendilerine ulaştırılmadığını ve gizli tutulduğunu savunan Fellahoğlu, bu gizliliğinin nedenini merak ettiklerini belirtti.

Türkiye ile ilişkilerin dayandığı çalışmaların belli yasalar çerçevesinde gerçekleşmesi gerektiğini kaydeden Fellahoğlu, Kıbrıs konusuyla ilişkilendirilmesi kaçınılmaz olan petrol ve gaz aramaları konusunun, müzakere sürecini olumsuz etkilediğini söyledi.

Kadri Fellahoğlu, Türkiye ile bu konularda ve yaşamın diğer alanlarında işbirliği içinde hareket etmek gerektiğine de inanç belirtti.

 
9 Ocak 2012 Pazartesi 16:33
Okunma: 508
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu