Ana Sayfa » Kıbrıs » Kıta sahanlığı sınırlandırma anlaşmasıyla ilgili tasarı görüşülüyor

Kıta sahanlığı sınırlandırma anlaşmasıyla ilgili tasarı görüşülüyor

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Kktc İle Türkiye Cumhuriyeti Arasında Akdeniz'de Kıta Sahanlığı Sınırlandırılması Hakkında Anlaşma'nın Meclis'in 2005'te Kabul Ettiği Deniz Yetki Alanları İç Düzeni Yasası'na Aykırı Olduğunu Savundu.

 
 
Kıta sahanlığı sınırlandırma anlaşmasıyla ilgili tasarı görüşülüyor
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda "Kktc İle Türkiye Cumhuriyeti Arasında Akdeniz'de Kıta Sahanlığı Sınırlandırılması Hakkında Anlaşmanın Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı"Yla İlgili İlk Sözü Alan Yorgancıoğlu, Konuşmasının Başında Askerde Uğradığı İşkenceyi Anlatan Bir Gencin Hapis Cezasına Çarptırılmasını Eleştirdi.

Yorgancıoğlu, Söz Konusu Gencin Haklı Olduğu Halde Ceza Aldığını Belirterek, "Bu Anlayışla, Dünya Bize Güler" Dedi.

Meclis'in 2005'te "Deniz Yetki Alanları İç Düzeni Yasası"Nı Onayladığını Kaydederek Yasanın İçeriğiyle İlgili Bilgiler Veren Özkan Yorgancıoğlu, "Bize Göre Bu Yasaya Göre Bu Anlaşma Mümkün Değil" İfadesini Kullandı.
"Ülkenin Yasaları, Kurumları Varsa, Meclis Siyasal İradeyi Temsil Ediyorsa Dikkate Alınmalıdır. Dikkate Alınmadığı Sürece Bizim Tavrımız Açıktır" Diyen Yorgancıoğlu, Ubp'nin, Kıbrıs Türk Halkının Siyasal İradesinin Gailesini Bile Taşımadığını; Önüne Konduğu Gibi Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması'nı İmzaladığını Savundu.

Özkan Yorgancıoğlu, Tpao'ya Petrol Arama İzni Verildiğini Kaydederek, Rum Tarafının Aramalarında Hak İddia Edilirken, Kuzey'de Bulunacak Doğalgazla İlgili Rumlara Hak Tanınmadığını Söyleyip "Kuzeydeki Bizimdir, Güneydeki De Bizimdir'. Böyle Bir Anlayış Olabilir Mi?" Diye Sordu.
Bu Anlaşmanın Yapılmasında Hükümetin Meclisin Toplumun Devrede Olmadığını Kaydeden Yorgancıoğlu, "Birilerinin Hazırladığı Ve Önlerine Konulanları İmzalamanın Ötesine Gidilemediğini" İleri Sürüp "Böyle Bir Onay Yasasına Onay Vermemiz Mümkün Değildir" Dedi.

"Ülkenin Yasaları Dikkate Alınmalı, Bu Tür Anlaşmaları Yasal Prosedüre Uygun İmzalanmalıdır. Hükümet Bu Konulara Hassasiyet Göstermeli" Diyen Yorgancıoğlu, Aksi Halde Halkın İradesinden Söz Etmenin Mümkün Olamayacağını Söyledi.
CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, Tpao'yla Yapılan Anlaşmayı Ana Muhalefet Partisi Olarak İstediklerini Ama Göremediklerini De İfade Ederek, Kaynakların Nasıl Kullanılacağını Bilmedikleri Bir Anlaşmaya Onay Veremeyeceklerini Kaydetti.

"İnsan Derinliğini Bilmediği Bir Denize Dalar Mı, İçeriğini Bilmediği Bir Anlaşmaya İmza Atar Mı?" Diye Soran Özkan Yorgancıoğlu, UBP İçindeki Çekişmelerle İlgilenmediklerini Ama Halkın İradesine Saygı Duyulmasını İstediklerini Belirtti.

Çakıcı: "Cumhurbaşkanı'nın Yetkisi Var Ama Hükümet Adına Var"
Tasarıyla İlgili İkinci Sözü Alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Meclis Başkanı'nın Verdiği Bir Yemekte Başbakan'ın Kendilerine Cumhurbaşkanı New York'ta Bu Anlaşmayı İmzalarken Kendisinin Hiç Haberi Olmadığını Söylediğini Belirtti.

Cumhurbaşkanı'nın Uluslararası Anlaşmaları Yapabileceğini Ama Bunun Bazı Kuralları Olduğunu Kaydeden Çakıcı, Bu Anlaşmanın Da Hükümet Adına İmzalayabileceğini Belirtti.

Cumhurbaşkanı'nın Yetkisini Aşarak Bir Uluslararası Anlaşma İmzaladığını, Çünkü Yetkinin Hükümette Olduğunu Savunan Mehmet Çakıcı, İnsanların Aptal Yerine Konulduğunu İddia Etti.

Çakıcı, Dünyanın Herhangi Bir Yerinde Dışişleri Bakanın Haberi Olmadan Uluslararası Anlaşma Yapılması Halinde Dışişleri Bakanın  İstifa Edeceğini  Kaydetti.

18 Aralık 2002'de UBP Tarafından İmzalanan Bir Anlaşmada Da Tpao'nun Ruhsat Talebinin Bulunduğunu Belirten Çakıcı, Resmi Gazete'de Yayımlanmayan Bu Anlaşmaya Göre Çıkarılacak Doğal Kaynağın Yüzde 12'sinden Faydalanabileceğini Belirtti.

"Bir Taraftan Rumlar Hakkımızı Yiyor, Bir Taraftan Yapılan Anlaşmayla Çocuklarımızın Hakkını Koruyamıyoruz" Diyen Çakıcı, Ülkede Üretilen Hiçbir Şeyin İhraç Edilemediğini, Halkın Ambargolar Altında Ezildiğini, Kefenin Öte Yanında İse Kıbrıslı Türklerin AB'nin Başkanı Olmasına Giden Bir Yol Bulunduğunu; Petrol Ve Doğalgazın Ortağı Olma İmkanı Da Olduğunu Anlattı.

"Bu Meclisin İşlevi Bitti, Saygınlığını Yitirdi"
TDP Genel Başkanı Çakıcı, Meclisin Kıbrıs Türk Halkı Lehine Yasalar Çıkarabilecek Bir Meclis Olmadığını Savunarak, "Bu Meclisin İşlevi Bitmiştir, Saygınlığını Yitirmiştir. Kıbrıs Türk Halkına Hizmet Edecek Bir Meclis Değildir" İddiasında Bulundu Ve "O Yüzden Kimse Bizden Burada Normal Şartları Beklemesin. Bu Kürsüden Kavgayla İndik Bir Önceki Oturumda... Zannetmeyin Ki Bırakıp Gidiyoruz. Halkın Aleyhine Her Yasada Direnişimiz Devam Ediyor. Önümüze Gelen İlk Yasada Gene Aynı Şekilde Direnişlerimizi Yapacağız" Diye Konuştu.

Çakıcı, Tüm Muhalefetin Meclisten Çekilmeye Karar Vermesi Halinde Tdp'nin De Buna Hazır Olduğunu İfade Ederek, "Halkın Temsilcilerinin Kürsüden Kavgayla İndirildiği Bir Mekana Saygım Yoktur. Bu Meclis Sadece Özersay'ı Değil Beni De Temsil Etmez. Gene Geleceğiz, Direniş Ve Boykotumuzu Yapacağız. Kıbrıs Türk Halkının Bizden Beklentisi De Budur" İfadelerini Kullandı.

Mehmet Çakıcı, Hükümetin Düşürülmesi İçin Meclisin Terk Edilmesi Çağrısı Yaptı.
tefeci Bir Takım Bankaları Koruyan Yasaların Gündeme Getirildiğini Savunan Çakıcı, Kendisine "Şov Yapıyor" Denmesinin Umurunda Olmadığını, Görevini Yapacağını Söyledi.

Denktaş

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş İse, Meclisin İşlevini Bitirdiği Konusunda Çakıcı'yla Hemfikir Olduğunu Söyledi.
"Böyle Bir Meclis Görüntüsü Bile Bugünden Öteye Gidemeyeceğinin Göstergesidir" Diyen Serdar Denktaş, Vizyonsuzluğun Kötü, Bilinçsizce Bazı Şeyleri Ortaya Koymanın Daha Da Kötü Olduğunu Kaydetti.
serdar Denktaş, Hem 2002'de Hem De Geçen Yıl Sonlarında Tpao'yla Yapılan Anlaşmanın Geçerli Olmadığını Savundu.

Bir Devletin Kendi Zenginliklerinin Nasıl Paylaşılacağı Konusundaki Yetkinin Meclislerde Olduğunu Belirten Denktaş, Bu Yetki Dışında Bir Anlaşma Da İmzalanamayacağını Söyledi.
doğal Kaynakları Bulmanın Ve Çıkarmanın Çok Zor Olduğuna İşaret Eden DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, "Kıbrıs Cumhuriyeti'nde Kıbrıslı Türklerin Yarı Yarıya Hak Sahibi Olduğunu, Temsiliyetin İse Yüzde 30 Olduğunu" Belirtti.

Denktaş, Kıta Sahanlığı Sınırlama Anlaşması'yla İlgili Çok İlginç Tartışmalar Yaşandığını; "Bakanlarla UBP Hükümeti Arasında Diyalog Olmadığını, Her Bakanın Kendini Ayrı Bir Entite Kabul Ettiğini", O Günlerde Cumhurbaşkanı'nın İmza Yetkisi Olup Olmadığının Tartışıldığını Kaydetti.

Uluslararası Hukuka Göre Cumhurbaşkanlarının Anlaşma İmzalama Yetkisi Olduğunu, Meclislerinse Onaylama Hakkı Olduğunu; Eğer Cumhurbaşkanları Meclis'e Bu Anlaşmaları Kabul Ettiremiyorsa İstifa Etmesi Gerektiğini Anlatan Serdar Denktaş, Benzer Şeylerin 2. Cumhurbaşkanı Talat Döneminde De Yaşandığını İfade Etti.
"Geçmişte, Dönemin Bm Genel Sekreteri'nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari'nin Adayı Ziyareti Sırasında Talat'ın Kahve İçmeye Gittiği Odada Kahvesinin Özel Odaya Götürüldüğünü, Kahve İçmenin 3.5 Saat Sürdüğünü Ve Odadan Bir De İmzalı Belgeyle Çıkıldığını" Anlatan Serdar Denktaş, O Dönemde De Cumhurbaşkanı'nın Böyle Bir Anlaşma İmzalama Yetkisi Olup Olmadığının Tartışıldığını Kaydetti.

Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması'nın Tesadüf Olmadığını, Çok Önceden Hazırlanan Bu Anlaşmanın Rum Tarafının Sondaja Başlayacağı Gün İmzalanacağı Yönünde Uzlaşma Bulunduğunu, O Sırada Cumhurbaşkanı Eroğlu New York'ta Olduğu İçin Orada İmzalandığını Belirten Serdar Denktaş, Anlaşmanın Sadece İki Ülkenin Yetki Alanlarını Belirlediğini; Ekonomik Bir Anlaşma Olmadığını Söyledi.

Denktaş, Bu Anlaşmanın Türkiye Açısından En Önemli Mesajının Rum Tarafına Verdiği "Akdeniz'de Muhatabım Çözüm Olmadıkça KKTC'dir" Şeklinde Olduğunu; New York'ta İmzalanmasının Da Önemli Olduğunu Kaydetti.
anlaşmanın Meclis'te Oybirliğiyle Kabulünün Rum Tarafına Verilecek Mesaj Ve Eldekine Sahip Çıkılması Anlamında Önem Taşıdığını İfade Eden DP Genel Başkanı Denktaş, "Rum Tarafının Çözüm Olsun Da Türklere De Pay Vereceğiz" Demesinden Midesinin Bulandığını Belirtti.

"Bu Hükümetin Bir An Önce Gitmesini Benden Daha Fazla İsteyen Olamaz" Diyen Denktaş, Ama Böylesi Bir Dönemde Böyle Bir Anlaşmayı Reddetmenin Doğru Olmadığını; Bu Anlaşmanın, Rum Tarafına, Muhatabının Kıbrıslı Türkler Olduğunu Hatırlattığını Kaydetti.
tasarıya Olumlu Oy Vereceklerini Açıklayan Serdar Denktaş, Dp'nin Tüm Taleplerinde Simgesinin Devletin Varlığı Olduğunu Söyledi.
 
9 Ocak 2012 Pazartesi 14:12
Okunma: 548
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu