Ana Sayfa » Spor » Kitaplı savunma!

Kitaplı savunma!

Futbolda Şike Davası'nın İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün gerçekleştirilen 20. duruşması sona erdi. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın savunması, kitap halinde mahkemeye sunuldu

 
 
Kitaplı savunma!
'Futbolda şike' iddiaları üzerine aralarındaFenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 20'nci duruşması görülmeye başlandı. Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Yusuf Turanlı getirildi.

TUTUKSUZ SANIKLAR KATILDI
Tutuksuz sanıklardan Sadri Şener, Nevzat Şakar, Tayfur Havutçu, Şekip Mosturoğlu, Serdar Adalı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

YOKLAMA YAPILDI
Sanıkların ve avukatların salona alınmasının ardından ilk olarak yoklama yapıldı ve duruşmaya gelen sanıklar tespit edildi. Salona tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatlar ve tutuklu sanıkların yakınları alındı.

GÜVENLİK ÖNLEMİ
Duruşma nedeniyle adliye çevresinde de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Spor polisi, çevik kuvvet ve sivil polisler adliyeyi sıkı bir güvenlik çemberine aldı. Polis köpekleri de adliye çevresine yerleştirildi. Adliye içinde de duruşmanın yapılacağı salonun katında barikatı oluşturuldu. Öte yandan salonun dolu olması nedeniyle duruşmaya sadece ajans muhabirleri alındı.

Mahkeme heyeti, rahatsızlığı nedeniyle geçtiğimiz celseye katılmayan Aziz Yıldırım'ın çapraz sorgusunu yaptı.

MAHKEME BAŞKANI: KISA CEVAP VERİNİZ
Davada görüntülü kayıt yapılamayacağını belirten Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Sözlerinizi katipler yazacak. Bu nedenle kısa ve öz cevaplar veriniz" dedi.

"TELEFONUM DİNLENMESİN DİYE BAŞKASINA KAYITLI HATTAN KONUŞTUM"
Duruşmada çapraz sorgusu yapılan Yıldırım'a "Dinlemelere göre 12 hat var sizin kullandığınız. 10 tane de başkasının telefonlarından görüşmeleriniz var. Rabia Akın ve Gülbahar Çakın adına hatları neden kullanıyorsunuz?" diye soruldu. Yıldırım bu soruya, "İki tane telefonum var. Diğer telefonların çoğu şirkete ve kulübe ait telefonlar. Biri şirketten muhasebe müdürü Reyhan adınadır. Alın dedik aldılar. Diğeri de devletin bana verdiği korumanın aldığı telefondur. Almış getirmiş. Türkiye'de herkesin telefonu dinleniyor. Biz de o amaçla telefonum dinlenmesin diye aldık. Devlet her şeyi dinliyor. Devlet suça teşvik ediyor. Biz devlete güvenen insandık. Bu süreçten sonra güvenmiyoruz" diye yanıt verdi.

TRABZONSPOR AVUKATI, YILDIRIM'I KIZDIRDI
Trabzonspor Kulübü'nün avukatı Nusret Yılmaz'ın, "Manisaspor Başkanı'na verilen paralarda açık var?" sorusu üzerine, Yıldırım tepki gösterdi. Yıldırım , "Bunların hepsi dosyada var" dedi. Mahkeme Başkanı'nın "Birbirinize saygılı sorun" demesi üzerine, Yıldırım, "Cevap vermiyorum o zaman" diye konuştu. Yıldırım, "Ben de soru sorabilecek miyim bu avukata, Sadri Bey'e sorabilir miyim?" dedi.

Avukat Yılmaz'ın, "Gönderdiğiniz parayı maçtan 12 saat geçmeden niye istediniz?" sorusuna Yıldırım, "Dosyayı iyi okumamışsınız. Ben Tamer'e parayı iade edeceklerdi 3 ay sonra. Ne kadar oldu dedim. O da 2 ay oldu dedi. Ben de ara parayı istedim. Bunların hepsinin kaydı var. Ben senin başkanına 92 milyonluk ihaleyi verdim. Trabzon'a ne yaptım bunu bilsinler. 3 tane büyük kulüp vardı Türkiye'de. Trabzon'u ben büyüttüm. Manisa maçında şike var. Trabzon şike yaptı. Hangi oyuncular Trabzonluydu o maçta" diye tepki gösterdi.

YILDIRIM'DAN AVUKATA: SİZE HESAP VERECEK DEĞİLİM
Trabzonspor avukatı Nusret Yılmaz'ın, "Ekşioğlu niçin 250 bin dolar aldı kulüpten? Bu konu ile ilgili çelişkili cevaplar var" sorusu üzerine, Yıldırım, "Benimle ilgili soruları sor. Ben bu paraların hesabını verdim. Size bu paranın hesabını verecek değilim" dedi.

MAHKEME BAŞKANI'NDAN YILDIRIM'A TEPKİ
Avukat Yılmaz, "Bana değil mahkemeye veriyorsunuz" demesi üzerine Mahkeme Başkanı araya girdi. Mahkeme Başkanı, Aziz Yıldırım'a, "Aziz bey karışmayın. Soruyu sorar, gerekirse biz müdahale ederiz. Haddini bil. Sorulara cevap vermek istemiyorsan verme" diye tepki gösterdi. Yıldırım, "Ben haddimi biliyorum başkan" dedi.

MAHKEME BAŞKANI: AZİZ BEY BEN BAŞKANIM, SİZ SANIKSINIZ
Trabzonspor avukatı Nusret Yılmaz'ın, "Maça hakem tayin ettirdiği" sözlerine Yıldırım yine tepki gösterdi ve "O tapenin tamamını oku burada" dedi. Avukatın sözlerine devam etmesi üzerine Yıldırım, "Tapeyi iyi oku" diye sesini yükseltti. Burada yine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci devreye girdi ve "Bir dakika Aziz Bey. Ben burada başkanım ya, sen sanıksın" diye konuştu.

SALONDAN "YETER BE" SESLERİ YÜKSELDİ
Avukat Yılmaz'ın, "Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne alınması konusunda Lutfi Arıboğan'ın payı olduğunu söylediniz" dedi. Yıldırım ise "Ben değil kamuoyu söyledi" diye konuştu. Mahkeme Başkanı da "Bunun ne ilgisi var" dedi. Bu soruya salondaki bazı Fenerbahçeli izleyiciler isyan etti ve "Yeter be" diye bağırdı. Mahkeme Başkanı da salona dönerek, "Ne oluyor orada" diye bağırdı.

"BAK SENİ DIŞARI ATACAĞIM"
Avukat Yılmaz'ın "Doğan Ercan, Fenerbahçe tarafından görevlendirildi mi?" sorusu üzerine Yıldırım, "Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçında Trabzonspor'un teşvik primi gönderdiğine yönelik duyum üzerine kendisine konuyu araştırması için görev verdik. Ara sırada transfer çalışmaları için yetki verdik. Burada ne varsa sorumlusu benim. Biz Fenerbahçe'yi şampiyon yaptık. Aziz Yıldırım her şeyi bilmez. Yıldırım herkesin yatak odasını bilmiyor kardeşim" diye konuştu.

Bu sözlere tepki gösteren Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, Yıldırım'a "Bak seni atacağım dışarı" dedi. Yıldırım da, "Valla giderim" diye yanıt verdi. Mahkeme Başkanı Ekinci, "Böyle devam edemezsiniz. Hakaret edemezsiniz" diye konuştu. Yıldırım ise, "Ben bir senedir hapis yatıyorum boşu boşuna. Ben bir konuşayım dava biter" dedi.

MAHKEME BAŞKANI: ÖZAYDINLI SEN İZLEYİCİSİN KONUŞAMAZSIN
Trabzonspor Avukatı Nusret Yılmaz'ın bir sorusunda Murat Özaydınlı'nın ismini zikretmesi üzerine, salonda izleyici olarak yer alan Özaydınlı söz almak istedi. Mahkeme Başkanı, Özaydınlı'ya "Sen konuşamazsın izleyicisin" dedi. Özaydınlı ise "Adım geçiyor ben konuşurum. O zaman adımı geçirmesin" dedi. Mahkeme Başkanı'nın gülümseyerek, "Tanık mı, sanık mı ne olmak istiyorsun?" diye konuşması üzerine Özaydınlı, "Hepsini olurum ben" diye konuştu.

EMENİKE'NİN TRANSFERİ
Avukat Yılmaz, "Emenike'nin transferi hangi aşamada gerçekleşti?" diye sordu. Bu soruya Yıldırım, "Ocak-Şubat aylarında kardeşim Ali Yıldırım ve Göksel Gümüşdağ gitti ve Karabük Başkanı Feridun bey ile görüştü. Ben maça gittiğimde de konuştum bu konuda. Zamana bıraktık.Kulüpten izin istedik ve Emenike ile de konuştuk. Daha sonra 9-10 milyon civarında başkan ile pazarlık yaptık. 9'a anlaştık. Savcı beyin işine gelmediği için tapelere koymamıştır. Diğer oyuncuların fiyatını arttırmamak için kamuoyuna '7 milyon dolar verdik' dedik" diye cevap verdi.

YILDIRIM: BÜTÜN TAPELER YOK
Duruşmada söz alan Aziz Yıldırım, "İddianameyi hazırlayan savcı bazı tapeleri hasıraltı etmiş. Burada sadece Fenerbahçe yargılanmıyor. Bütün tapeler hasıraltı olmadan gelecekti" dedi. Bu sözlere Mahkeme Başkanı, "Bütün tapeler var" diye yanıt vermesi üzerine Yıldırım, "Bütün tapeler yok. Hayır" diye konuştu. 

Mahkeme Başkanı da "İddianameler uzun diyorsunuz sonra. Klasörde var tapeler. O savcı beyin takdiri" dedi. 

Aziz Yıldırım'ın çapraz sorgusu tamamlandı...

"BERAATİMİZİ TALEP EDİYORUZ"
Futbolda şike" iddiaları üzerine görülen davada sanıklar, savcılık makamının esas hakkındaki mütalaasına karşı savunmalarını yaptı. Söz alan sanık avukatları, mütalaaya karşı savunmalarını geçtiğimiz hafta yazılı verdiklerini belirterek, "Mahkemeye sunduğumuz yazılı savunmaları tekrar ediyoruz. Duruşma sırasında yaptığımız sözlü savunmalarımızı da tekrar ediyoruz. Beraatimizi talep ediyoruz" dedi. 

YILDIRIM'IN SAVUNMASI KİTAP HALİNDE SUNULDU
Şike davasının son duruşmasında İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık avukatlarına yazılı savunma hazırlamalarını bildirmişti. Bu nedenle Aziz Yıldırım'ın avukatları Köksal Bayraktar, Faik Işık, Şeref Dede, Abdullah Kaya, Yasemin Merçil ve Abdurrahim Erol mahkemeye yazılı savunmalarını sundu. Ancak sunulan savunma alışılmışın dışında bir şekilde hazırlandı. Avukatlar, hazırladıkları 545 sayfa savunmayı ve bunun yaklaşık 150 sayfalık eklerini cilt haline getirip mahkemeye sundu.

KULÜBÜN AMBLEMİ VE YILDIRIM'IN FOTOĞRAFI VAR
Hazırlanan cildin kapağı lacivert olarak hazırlatıldı ve kapağa Fenerbahçe Spor Kulübünün amblemi konuldu. "Savunma" ve "Aziz Yıldırım" yazan kapağın içinde ise Başkan Aziz Yıldırım'ın gülümseyen bir fotoğrafı yer alıyor. Fotoğrafın altında ise İslam Çupi'nin "Fenerbahçe büyüklüğü ne şampiyonluk büyüklüğü, ne kupa büyüklüğüdür. Onun büyüklüğü başka bir bir büyüklüktür işte, adı konamaz" sözleri yer alıyor.

13 MAÇLA İLGİLİ SAVUNMA YAPTILAR
Savunmanın içeriğinde ise 72 sayfalık "Genel savunma" yer aldıktan sonra iddianamede şike ve teşvik iddiası yapılan 13 maçla ilgili savunma yapıldı. Savunmada, Manisaspor-Trabzonspor, Bursaspor-İstanbul BŞB, Gençlerbirliği–Fenerbahçe, Gençlerbirliği–Trabzonspor, Eskişehirspor–Fenerbahçe, Trabzonspor–Bursaspor, Eskişehirspor–Trabzonspor, Fenerbahçe–İstanbul BŞB, Karabükspor–Fenerbahçe, Trabzonspor–İstanbul BŞB, Fenerbahçe–Ankaragücü ve Sivasspor–Fenerbahçe maçlarıyla ilgili savunmalara yer verildi.

"İTHAMLAR" YANLIŞ DEDİLER BERAAT TALEP ETTİLER
Savunmanın "Netice ve talep" başlıklı bölümünde ise "Fenerbahçe Spor Kulübünün örgüt olarak kabul edilemeyeceği" belirtildi. Yıldırım'ın herhangi bir maçta, herhangi bir şekilde şike yaptığı ya da şikeye teşebbüs ettiği şeklindeki ithamlarında yanlış olduğu belirtilen bölümde,"Milyonlarca taraftarı olan Fenerbahçe Cumhuriyeti olarak anılan bir derneğin başkanı, örgüt kurmak ya da yönetmek, şike yapmak ya da teşvik primi vermek gibi haysiyet ve onur kırıcı fiillerin faili olamaz" dendi. 

Verilecek kararın, bir spor kulübünün aklanmasını ve bu spor kulübünün Türkiye'de ve dünyada yoluna şerefle şanla devam etmesini sağlayacağının anlatıldığı bölümde, Yıldırım hakkında beraat kararı verilmesi istendi.

CUMA GÜNÜ KARARA BAĞLANABİLİR
Davanın son duruşmasında mahkeme, sanık avukatlarından mütalaaya karşın savunmalarını ise yazılı olarak 18 Haziran’a kadar mahkemeye ulaştırmalarını istemişti. Savunmasını sunan avukatların duruşmada da sözlü olarak savunmalarını yapması bekleniyor. Savunmalar bittiğinde ise mahkemenin 29 Haziran Cuma günü davayı karara bağlaması bekleniyor. 

Karar çıkarsa Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Yusuf Turanlı’nın tutuklu yargılandığı dava 1 yıl dolmadan bitecek.

 
27 Haziran 2012 Çarşamba 09:22
Okunma: 955
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu