Ana Sayfa » Kıbrıs » KITSAB'ın 27'nci Olağan Genel Kurulu yapıldı

KITSAB'ın 27'nci Olağan Genel Kurulu yapıldı

Kıbrıs Türk Turizm Ve Seyahat Acenteleri Birliği'nin (KITSAB) 27'nci Olağan Genel Kurulu, Bugün, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Mustafa Çağatay Salonu'nda Yapıldı.

 
 
KITSAB'ın 27'nci Olağan Genel Kurulu yapıldı
Divan Başkanlığı'nı Mehmet Kral'ın Yaptığı Birliğin 27'nci Olağan Genel Kurulunun; Ülkeye Üçüncü Ülkelerden Gelen Turist Sayısında Yüzde 39 Artışla 150 Bine Ulaştığı; 1974'den Sonra İlk Kez Bu Yıl Yakalanan 2 Milyon 100 Gecelemeyle Bir İlkin Yaşandığı; 1974'den Beri Devam Eden 38 Yıllık Mücadelenin Başarıyla Noktalanarak Kıtsab'ın Dünya Seyahat Acenteleri Birliği Federasyonu (Uftaa)'ya Tam Üye Olduğu Başarılarla Dolu 2011 Yılında Yapıldığı Vurgulandı.
kıtsab Genel Kurulu'na Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar İle Turizm, Çevre Ve Kültür Bakanı Ünal Üstel De Katılarak Konuşma Yaptı.
genel Kurulda, Kıtsab'ın Kurcusu Ve İsim Babası Ahmet Necati Özkan'a Birliğin 1974'de Başladığı Uftaa'ya Tam Üye Olma Mücadelesini Başarıyla Sonuçlandırarak Üye Yapması Nedeniyle Teşekkür Plaketiyle Onurlandırıldı.
özkan'a Teşekkür Plaketi Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Tarafından Verildi.
eroğlu
cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıtsab'ın 27'nci Olağan Genel Kurulu'nda Bulunmaktan Mutluluk Duyduğunu Söyleyerek Başladığı Konuşmasında, Kıtsab'ı Uzun Yıllar Süren Kararlı Bir Mücadele Sonrası Uftaa'ya Tam Üye Yapan Birliğin Kurucusu Ve İsim Babası Ahmet Necati Özkan'ı Kutladı.
eroğlu, Bugün Herkesin Başarıyla Söz Ettiği Turizm Yılı Geçirilmesinde Önemli Bir Yeri Olan Turizm, Çevre Ve Kültür Bakanlığı Adının Kalıcı Olması Dileğinde Bulunarak, Çevre Ve Kültür Olmadan Turizmin Mümkün Olamayacağına İşaret Etti.
eroğlu, KITSAB'ın Çalışmalarının Önemli Olduğunu, Birlik Ve Beraberlik İçine Hareket Edilmesi Halinde Ülkeye Daha Çok Turist Gelmesinin Yolunun Açılacağına Dikkat Çekerek, Önemli Olanın Ambargoların, Özellikle De Ulaşım Ambargolarının Kaldırılması Olduğunu Söyledi.
cumhurbaşkanı Eroğlu, "Bize Karşı Uygulanan İnsanlık Ayıbı Ambargolar Artık, Bunu Uygulayanlar İçin De İnsanlık Ayıbı Olur" Diyerek, Bir Bütün Olarak Bunun Sona Erdirilmesi Gerektiğini Her Koşulda Ortaya Koyduklarını Anlattı.
cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türk Tarafının Adada Kalıcı, Yaşayabilir Bir Anlaşmayı Hep Arzu Ettiğini, Kendisinin De Halk Adına Çözüm İçin İyi Niyetle Sürekli Öneri Sunduğunu Ancak Rum Tarafından Bu Önerilere Olumlu Yaklaşım Gelmediğini Söyledi.
anlaşma İçin İki Tarafın Var Olması Gerektiğine, İki Tarafın Da İsteminin Önemli Olduğuna İşaret Eden Eroğlu, Rum Tarafının Hedefinin; Görüşme Sürecini Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Olacakları Temmuz 2012; Ardından Da Başkanlık Seçimlerinin Yapılacağı 2013'e Kadar Uzatmak Olduğunu İfade Etti.
"Sağa Sola Verdikleri Mesajlarla Bizi Uzlaşmaz Göstermek İstiyorlar" Diyen Eroğlu, Türk Tarafının İse Çözüm İsteyen Taraf Olarak Hep İleriye Doğu Adımlar Atmaya Devam Ettiğini, Ancak Atılacak Adımların Da Bir Sınırı Olduğunu Vurguladı.
eroğlu, İyi Niyetle Bir Anlaşma Olsun Diye Çalışıldığını Ancak, Rum Tarafından Böyle Bir İyi Niyet Göremediğini Belirtti.
eroğlu, İlk Kez Başbakan Olduğu 1985 Yılında Ülke Ekonomisinde Hangi Sektörün Lokomotif Sektör Olması Gerektiği Konusunu Tartıştıklarını Ve O Zaman Turizm Ve Eğitim (Hizmet Sektörü) Diye Bir Tespit Yaparak Turizm Teşvik Yasası İle Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Yasası'nı Çıkardıklarını Hatırlattı.
derviş Eroğlu, Ülke Koşulları Nedeniyle Turizm Ve Eğitimin Doğal Olarak Önce Çıktığına İşaret Ederek, Bunu Yaptıkları İçin Bazen "Eroğlu Sanayi Ve Tarımı İhmal Ediyor" Diye Eleştirildiğini Ancak, İyi Çalışan Turizmde Tüketilen Her Şeyin Yurt Dışından Getirilmediğini, Burada Üretilen Tarım Ürünleriyle Sanayi Ürünlerinin Kullanıldığını Söyledi.
ülke Gerçekler Nedeniyle Motor Gücün, Turizm Yani Hizmet Sektörü Olmasının Doğal Bir Olay Olduğunu Belirten Eroğlu, Turizmde Bu Yıl Yakalanan Başarının Birlik Ve Beraberlik İçinde Hareket Edilmesi Halinde Süreceğine İnandığını Kaydetti.
eroğlu; Turizm, Çevre Ve Kültür Bakanı Ünal Üstel'den Bu Konuda Yaşanan Güzel Sözleri Duymanın Mutluluk Verici Olduğuna İşaret Ederek, Bakanlar Kurulu'ndan Da Buna Uygun Kararlar Çıkması Umudunu Taşıdığını Söyledi.
tatar
maliye Bakanı Ersin Tatar İse Konuşmasında, Kıtsab'ın 27'nci Olağan Genel Kurulu'nda Bulunmaktan Mutluluk Duyduğunu Söyledi. Tatar, Genel Kurul Ve Genel Kurul'da Seçilecek Yeni Yönetime Başarı Dileğinde Bulundu.
tatar, 2011 Yılında Ekonominin Yüzde 4 Büyüdüğüne, Bunda Turizm Sektörünün Payı Olduğuna İşaret Ederek, Ekonominin Büyümesinin Doğal Olarak İmkanları Artıracağını, Artan İmkanların İse Turizme Döneceğini Belirtti.
maliye Bakanı Tatar, Ülkede Turizm Konusunda Önemli Bir Deneyim Olduğunu, Kendi İnsanlarının Ve Kendi Sermayesinin Daha Da Güçlendirilmesiyle Turizm Sektörünün Daha Da İyiye Gideceğini Anlatarak, Gelen Turist Sayısındaki Artışın Sevindirici Olduğunu İfade Etti.
tatar, Turizm Sektöründe Başarının Bu Sektörün Tüm Paydaşlarının Birlikte Çalışmasıyla Mümkün Olduğunu Vurgulayarak, Giderek Artan Sefer Sayısıyla Ülkeye Daha Da Fazla Turist Geleceğini Söyledi.
maliye Bakanı Ersin Tatar, Gelişen KKTC'de Bütçe İmkanlarının Artacağını, İmkanları Artan Bütçeden İse Daha Çok Katkının Turizme Yapılmasının Söz Konusu Olabileceğini Ancak, Yapılması Gerekenin Gelen Turistin Ülkedeki Geceleme Sayısını Artırmak Olduğunu Belirtti.
ülkeye Gelen Turistin Ülkede Kalacağı Gece Sayısının Artmasının Girdileri Azaltacağı, Birim Maliyeti Düşürerek Karı Artıracağı, Bunun De Ekonomiye Yansımasının Olumlu Olacağını Söyleyen Tatar, Ülkede 40 Bin Yatağa Ulaşıldığı Ve Bu Yataklarda Doluluk İstikrarı Sağlandığı An Sektörün Kendi Kendisine Yeterli Olmak Yanında Ekonomiye Katkısının Büyük Olacağına Kaydetti.
tatar, Ülkede Zor Günlerin Aşıldığını, Geleceğin Daha Güzel Olacağını, Bunun İçin Yapılması Gerekenin Birlik Ve Beraberlik İçinde Hareket Etmek Olduğunu İfade Etti.
üstel
turizm, Çevre Ve Kültür Bakanı Ünal Üstel İse Konuşmasında, Turizm Sektörünün 2011 Yılında, 1974'den Bu Yana 2 Milyon 100 Gecelemeyle Yakaladığı Başarıyla Bir İlki Gerçekleştirdiğine İşaret Ederek, Böyle Bir Ortamda Kıtsab'ın Genel Kurulu'nda Bulunmaktan Mutluluk Duyduğunu Söyledi.
üstel, Kıtsab'ın Ülke Turizmindeki Yerinin Önemli Olduğunu, Bu Yıl Sağlanan Başarının Kıtsab Gibi Turizm Sektöründe Yer Alan Diğer Paydaşlar, Bakanlık Ve Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği'nin Birlikte Özveriyle Çalışılmasıyla Sağlandığını Söyledi.
bu Nedenle Elini Taşın Altına Koyan Herkese Teşekkür Eden Üstel, Hazırlanan Projeksiyonun 3 Yıllık Bir Program Olduğunu, Bunun İlk Yılının Başladığını, Projeksiyonun 2013 Yılına Kadar Devam Edeceğini, 2012 Yılında, Bu Yıl Elde Edilen Başarının Aşılmasının Hedeflendiğini Kaydetti.
üstel, Ülkeye Charter Sefer Yapılmasıyla İlgili Olarak Yurtdışında Özellikle Rum Yönetimi'nin Lobisi Nedeniyle Zorluklar Yaşadıklarını Anacak, Operatörlerin Risk Alması Sonucunda Tarifeli Seferler Dışında 300 Charter Sefer Gerçekleştirildiğini, Üçüncü Ülkeden Gelen Turist Sayısının Yüzde 39 Artarak 150 Bini Bulduğunu Söyledi.
üstel, Bu Yıl Turizmde Yaşanan Olumluluğu "Güzel Ve Mutluluk Verici Bir Olay" Diye Tanımlayarak, Ülkede 19 Bin 500 Yatak Bulunduğunu, Bunların Bir Kısmının Teşvik Ve Hibelerle Rehabilite Edilerek Turizme Kazındırılacağını, Ama Esas Olanın Yatak Sayısın 40 Bine Çıkarmak Olduğunu Anlattı.
ünal Üstel, Amacın; 1974'den Sonra Yakalanan Geceleme Sayısındaki Başarının Sürdürülmesi Olduğunu Belirterek, 2011'in Türkiye'de Kktc Yılı İlan Edilmesi Nedeniyle Türkiye'den Gelen Turist Sayısında Da Bu Yıl İçin Yüzde 15 Artış Olduğunu İfade Etti.
üstel, 2012 Yılına Yönelik Olarak Özellikle 3 - 4 Yıldızlı Otellerde Atıl Durumda Olan Yatakların Sisteme Kazındırılması Amacıyla Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği'yle Proje Geliştirildiğini İfade Etti.
"2012, 2011'den Daha İyi Geçecektir. Bu Yıl Nisan Ayının 15'nden Sonra Başlayan Charter Seferler Gelecek Yıl Şubat Ayı Ortasından İtibaren Yeniden Başlıyor" Diyen Üstel, Hedefin; Turizmi 12 Aya Yayarak Dolu Dolu Geçmesini Sağlamak Olduğunu Söyledi.
turizmin Ülke Ekonomisinin Lokomotifi Olduğuna İşaret Eden Üstel, Kıtsab'tan İstediği Tek Şeyin Birlik Ve Beraberlik İçinde Hareket Edilmesi Olduğunu Kaydetti.
üstel, Yurtdışında Karşılaştıkları Her Türden Engeli Birlikte Hareket Ederek, Özveriyle Ve Özellikle Tur Operatörlerinin Risk Alarak Ellerini Taşın Altına Kaymasıyla Aştıklarını, Bundan Sonra Da Aşacaklarını Söyledi.
turizm, Çevre Ve Kültür Bakanı Üstel, Kullanılabilir Hizmete Hazır Yatak Sayısının 40 Bine Çıkarılmasının Hedefleri Arasında Olduğunu, Bunun Başarıldığı Anda Bu Sektörün Ekonomiye Önemli Bir Katkı Yapacağını İfade Etti.
dayanışma İçinde Daha Da İyisini Yapacaklarını Anlatan Üstel, "2012, 2011'den Daha İyi Olacak" Dedi.
keleşoğlu
kıtsab Başkanı Ersan Keleşoğlu Da, 27'nci Olağan Genel Kurul'da Yaptığı Açılış Konuşmasında, Birliğin 1974'de Yasayla Kurulan En Büyük Ve En Eski Örgütlerden Biri Olduğunu Anlatarak, Kıtsab'ın 38 Yıllık Mücadelesinin Ardından 2011 Yılı İtibarıyla Uftaa'ya Tüm Üye Olduğunu Söyledi.
keleşoğlu, Birliğin Amacının, Ülkeye Turist Getirmek, Üyelerinin Haklarını Korumak, Sorunlarını Çözmek Olduğuna İşaret Ederek, Ambargolar Nedeniyle Turizmde Sorunlar Yaşamalarına Karşın Uzun Yıllardan Sonra Bu Yılın Turizm Sektörü İçin Olumlu Ve Başarılı Bir Yıl Olduğunu Kaydetti.
keleşoğlu, Turizm Sektöründe Özellikle Pazarlamada, Yurtdışında Güney Kıbrıs'tan Kaynaklı Sorunlar Yaşadıklarını Bunlarla Bir Şekilde Mücadele Ettiklerini Anlatarak, İçte Yaşanan Sorunlara Hükümetten İvedilikle Çözüm Belediklerini Belirtti.
keleşoğlu, "T" Sorununun Bunlardan Biri Olduğunu, Bunun İvedilikle, Süratle Çözülmesinin Önemli Olduğuna İşaret Ederek, İlgili Tüm Paydaşların İçinde Yer Alacağı Turizm Örgütü'nün Derhal Kurularak Süratle Kurumsallaşması Gerekliliği Üzerinde Durdu.
turizm Örgütü'nün Kurulması Konusunda Bakanlar Kurulu'nun Öncülük Yapmasını İsteyen Keleşoğlu, "Bize Tüzük Yapma Yetkisi Verilmelidir" Dedi.
yönetim Kurulu İçin 14, Denetim Kurulu İçin 6 Ve Disiplin Kurulu İçin 6 Olmak Üzere Genel Kurul'daki Seçimlerde Toplam 26 Kişinin Yarışacağına İşaret Eden Keleşoğlu, Seçimlerde Kaybeden Ve Kazanan Olmayacağını, Kim Kazanırsa Kazansın Kısır Menfaat Çekişmesinden Uzak Durulmasını İstedi.
ersan Keleşoğlu, Konuşmasının Bir Veda Konuşması Olarak Değerlendirilmemesini İsteyerek, Bunun Bir Nöbet Devri Olduğunu Kaydetti. Keleşoğlu, Uzun Yıllardan Sonra Turizm Sektöründeki Tüm Paydaşlar, İlgili Bakanlık Ve Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği'nin Birlikte Hareketiyle 2011 Yılında Ortaya Konulan Başarının Sürekli Kılınması Gerekliliği Üzerinde Durdu.
apakün
Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Adına Konuşan Tijen Apakün İse, Turizmin Öncü Sektör Olduğunu Belirterek, Uzun Yıllardan Sonar Bu Yıl Otellerdeki Doluluk Oranının Tatmin Edeci Bir Orana Çıktığını Söyledi.
apakün, 2011'i Otelciler Olarak Kısmen De Olsa Yoğun Dolulukla Yaşadıklarını, Bunun Devam Etmesi Gerektiğini Anlatarak, Başarının; Sektörün Tüm Paydaşlarının Birlikte Hareket Etmesinden Kaynaklandığın Kaydetti.
kıtsab'ın Sektörün Önemli Bir Paydaşı Olduğunu İfade Eden Apakün,, Birliğe Genel Kurulda Başarı Dileğinde Bulunarak, "2011'deki Başarı Yüzümüzü Güldürdü. 2012'nin Daha Da İyi Olmasını İstiyoruz" Dedi.
ilhan
Kıbrıs Türk Rehberler Birliği Adına Konuşan Kerem İlhan İse, Genel Kurul'a Başarı Dileğinde Bulunarak, Turizm Emekçileri Olarak Kıtsab'ın Önemini Çok İyi Bildiklerini Söyledi.
ilhan, Birlikte Hareket Edilerek Yakalanan Başarının Güzel Olduğunu, Bunu Kaçak Rehberlerle Mücadelede De Talep Ettiklerini İfade Ederek, Bu Konuda Kıtsab Ve Otelciler Birliği'nden Katkı Beklediklerini İfade Etti.
kral
genel Kurul Divan Başkanı Mehmet Kral İse, Konukların Konuşmaları Arasında İki Kez Söz Alarak, Turizmde Başarı İçin Belirli Bir Yatak Sayısı Ve Dolulukta İstikrarın Sağlanması Gerektiğine İşaret Etti.
kral, "Son Elektrik Zammının Zaten Turizm Girdilerinde Yüksek Olan Elektrik Enerjisi Bedelini Daha Da Yükselttiğini, Zam Öncesi Antalya'ya Göre Elektrik Fiyatının Adada İki Katı Olduğunu, Bunun Anlamının Rekabet Gücünün Azalması Anlamına Geldiğini" Anlatarak, Turizmin Son Elektrik Zammı Dışında Bırakılmasına Yönelik Bir Çare Düşünülmesini İstedi.
savaşan
demokrat Parti (Dp) Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Savaşan İse Konuşmasında, 2011 Yılında Turizm Sektöründe Bir Başarı Sağlandığını Teslim Etmek Gerektiğine İşaret Ederek, Önemli Olanın Yakalanan Başarının Sürekliliği Olduğunu Bildirdi.
savaşan, 2011 Yılında Yakalanan İvmenin 2012'de De Devam Ettirilmesi Halinde Bunun Olumlu Bir Durum Yaratacağına İşaret Ederek, Bugünkü Genel Kurul'da Oluşacak Yeni Yönetimin Bundan Sonra Seçilecek İktidarlara Bu Anlamada Yön Verebilecek Kadar Güçlü Olması Gerektiğini Söyledi.
savaşan, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş'ın Selam Ve Sevgisini İlettiği Konuşmasını Genel Kurul'a Başarı Dileyerek Tamamladı.
özkan
kıtsab'ın Kurucusu Ve İsim Babası Ahmet Necati Özkan, Birliği Uftaa'ya Üye Yapması Nedeniyle Kendisine Verilen Teşekkür Plaketini Aldıktan Sonra Yaptığı Konuşmada, "Turizm Barış Demektir" Diyen Bir İnsan Olarak Yıllarca Kıtsab'ın Rum Ve Yunanlılar Tarafından Uftaa'ya Üyeliğinin Engellenmesine Karşı Mücadele Ettiğini Söyledi.
özkan, Uftaa'ya İlk Başvurunun 1974'de Uftaa'nın 8'inci Genel Kurulu'nun Yapıldığı İstanbul'da Gerçekleştiğini Anlatarak, İlk Ret Cevabının Orada Alındığını, Ancak Yılmadığını, 38 Yıl Sonra Bugün Artık Kurcusu Ve İsim Babası Olduğu Kıtsab'ın Tam Üyeliğinin Gerçekleştiğini Belirtti.
özkan, Kıtsab'ın 1989 Yılında Gözlemci Üye Kabul Edildiğini, Ardından Da Bu Yıl İtibarıyla Tam Üye Olduğunu İfade Ederek, Bu Gelişme Üzerine Rum Turizm Ve Seyahat Acenteleri Birliği'nin Uftaa'dan İstifa Ettiğini Kaydetti.
ahmet Necati Özkan, Yaşamı Devam Ettiği Sürece Uluslararası Alanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne Hizmet Etmeye Devam Edeceğini Belirterek, Kıtsab'ın Uftaa Üyeliğinin Kktc'ye Kazandırdığı En Önemli Kişisel Başarısı Olduğunu Söyledi.
 
17 Aralık 2011 Cumartesi 15:24
Okunma: 698
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu