Ana Sayfa » Kıbrıs » 'Kızları başlarından attılar'

'Kızları başlarından attılar'

Sosyal Hizmetler Dairesi'nde görevli Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, yurttan kaçan iki kız ile ilgili sorumlu konumundaki şahısların tavrını Havadis'e açıkladı:

 
 
'Kızları başlarından attılar'
AÇIKLAMAYA BAK…
Barış Başel, daire yetkilisinin, 'Zaten hep kaçardı. Bu sefer birini daha götürdü' diye basına açıklama yaptığına dikkat çekerek, 'Böyle bir açıklama kabul edilemez. Biz o zaman Sosyal Hizmetler olarak ne yapıyoruz. Bizim görevimiz nedir? Bu açıklama gösterir ki, bu çocuklar kimsenin umurunda değil' açıklamasında bulundu

'UTANIYORUM'
Başel, sosyal hizmet uzmanı olarak mesleğinin ayaklar alında olduğunu belirterek, 'İşin içinden çıkamadığım zaman, insanların mağduriyetini gidermek için basın yayına bildirmek zorunda kalıyorum. İçim acıyor. Herkes ancak basında çıkıp, çocuklar ve aileleri deşifre olduktan sonra yardıma koşuyor. Basına teşekkür ederim' dedi

İşte Başel'in saptamaları…

-          Ne zaman sorunları dile getirsem işimden atılmakla tehdit ediliyorum.

-          Çocuklar kimsenin umurunda değil.

-          Bu konu örtbas edilmeye çalışılıyor.

-          Devlet eliyle çocuklar sokağa atılıyor, suça itiliyor.

-          Çocukların her şeyi var deniyor ama hiçbir şeyleri yok.

-          Erkek çocuklar 12- 13 yaşında sokağa atılıyor.

-          Vatandaş olmayan, göçmen ve erkek çocuklar bu kuruma alınmıyor, sokağa atılıyor.


Lefkoşa Çocuk Yuvası'nda devletin koruması altında olmalarına rağmen yurttan kaçan, 7 gün sonra 19 yaşındaki üç erkekle bulunan, 14 ve 15 yaşındaki iki kız çocuğuyla ilgili akıl almaz iddialar gündeme geldi.

Sosyal Hizmetler Dairesi'nde görevli Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, kaçan kızlarla ilgili daire yetkililerinin kapalı kapılar ardında,'Tamam yaşı doluyor. Hemen yengesinin yanına gönderelim' dediğini iddia etti.

Başel, endişe içinde Havadis'e yaptığı açıklamada, 'Göreceksiniz ki bu çocuk istismara açık ortamlara tekrar geri gönderilecek' dedi.

Barış Başel, daire yetkilisinin, 'Zaten hep kaçardı. Bu sefer birini daha götürdü' diye basına açıklama yaptığına dikkat çekerek,'Böyle bir açıklama kabul edilemez. Biz o zaman Sosyal Hizmetler olarak ne yapıyoruz. Bizim görevimiz nedir? Bu açıklama gösterir ki, bu çocuklar kimsenin umurunda değil' açıklamasında bulundu.

Başel: 'Tehdit edildim'

Barış Başel, Lefkoşa Çocuk Yuvası'nda yaşanan sorunları ne zaman dile getirse görevinden alınmakla tehdit edildiğini söyledi.

İki kız çocuğunun bulunduğu gün tutuklanan 3 zanlının mahkemeye çıkarılışını izlemek istediğini ve bakanlık yetkilileri tarafından engellendiğini belirten Başel, şöyle devam etti: 'Duruşmaya giremedim. Bu suçu işleyen çocuklar da genç. Suç işlemiş olabilirler ama gençtirler ve rehabilite edilmelidirler. Bu gençlerden de Sosyal Hizmet Dairesi sorumludur.

Tehdit edilmemin sebebi, olayın örtbas edilmeye çalışılmasıdır. Başka bir anlam yükleyemiyorum.

Olayla ilgili çok daha fazla tutuklunun olması gerekiyor.  Yuvadan kaçan kız çocuklarıyla görüşmem de engellendi.'

Başel: 'Bu çocuklar devlet eliyle sokağa ve suça itiliyorlar'

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü'nün bir açıklamasıyla ilgili şu yorumu yaptı:

'Çocukların her şeyi var' deniyor ama hiçbir şeyleri yoktur. Bir sivil toplum örgütünden her ay çocuk başına hizmet satın alıyoruz. Bu örgüt tuvalet kontrolü olmayan, engelli çocuk almaz. Kendine zarar verme davranışı içinde olan ve suça itilmiş olan 12 yaştan büyük çocuk almaz. Kriterleri vardır. Vatandaş olmayan, göçmen ve erkek çocuklar bu kuruma altına alınmıyor. Dolayısıyla bu çocuklar devlet eliyle sokağa ve suça itiliyorlar.'

'Bu dünyanın hiçbir ülkesinde kabul edilemez'

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, Lefkoşa Çocuk Yuvası'nda kalan çocukların çoğunun 08.00 ile 13.00 saatleri arasında okula gittiğini ve 13.30'da yurda döndüklerini söyleyip, saat 15.30'da uzmanların yurttan ayrıldığına dikkat çekerek, 'Çocuk gelişimi uzmanları veya bakıcılarla kalırlar. Bu dünyanın hiçbir ülkesinde kabul edilemez. Yurtta 24 saat bir psikolog ve sosyal hizmet uzmanının görev yapması gereklidir. Ayrıca yurt içinde kamera sistemi ve 24 saat güvenlik görevlisi olmalıdır' dedi.

Başel: 'Yuvada çalışanlar da tehdit altında'

Barış Başel, Lefkoşa Çocuk Yuvası'nda çocuk gelişimcilerinin ve bakıcı annelerin özveriyle çalıştığına dikkat çekerek, 'Biz her şeyi onlardan bekliyoruz. Sorun çıktığı zaman da, özellikle 7 yıldır çalışanlar, 'Geçici memursunuz. Sizi atarız' tehdidiyle karşı karşıya' dedi.

Lefkoşa Çocuk Yuvası'nda çalışan annelerin ek mesailerinin çok cüzi bir miktarını alabildiğini söyleyen Başel, 'Bir sorun çıktığında da bu çalışanlara yükleniliyor. Herkes kameraları alır ve yeni yıllarda, bayramlarda şovunu yapar ama yılın 320 günü kimsenin yurda uğradığını görmüyoruz. Son iki yıldır Eroğlu ailesi hariç kimse yurtla ilgilenmedi' açıklamasında bulundu.

Başel: 'Yuvadaki sorunlar örtbas ediliyor'

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, Lefkoşa Çocuk Yuvası'ndaki sorunlarla ilgili raporlar tuttuklarını ancak alt düzeydeki yöneticiler tarafından bu sorunların örtbas edildiğini gündeme getirdi.

Başel, çocuk merkezli bir yuvaya ihtiyaç olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: 'Korunmaya muhtaç çocuklar için kurum ve bakım standartlarını yükseltmek zorundayız. Sorunların üstünü kimse örtbas etmesin. Duyarlı vatandaş sık sık yuvaya gitsin. Ne kadar vatandaş bu yuvayla ilgilenirse ve süreklilik arz ederse, o zaman hem bu çocukların sosyalleşmesine katkıda bulunurlar, hem de kurumsal olarak herkes kendine çeki düzen vermek zorunda kalır.'

'Devlet kendi eliyle bu çocukları istismar ediyor'

Barış Başel, yuvanın güçlü ve güçsüz yanlarıyla ilgili SWOT analizi yapıldığını, raporların tutulduğunu hatta geçtiğimiz hafta yaşanan olaydan sonra da rapor tuttuklarını ancak raporların arşivlere kaldırıldığını iddia etti.

Başel, şöyle devam etti: 'Hala daha personel eksikliği yaşanır, hala daha çocuklara kötü davranılır ve devlet kendi eliyle bu çocukları istismar eder.  Bu yuvada çocuklar hapsedilmiştir. Kaçmalarından korkuyoruz ama kapılara kilit vurularak bu sorun çözülemez. Çocukların Facebook'a girmeleri yasak. Dizi izlemeleri yasak. Bu yüzden çocuklar okullarında alay konusu oluyor.'

'Erkek yetiştirme yurdu olmalı'

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, Lefkoşa Çocuk Yuvası'nda ağırlıklı olarak yurtta kız çocuklarının kaldığını ve erkek çocukların 12, 13 yaşa geldiklerinde ergenlik döneminde cinsel gelişimlerinin hız kazanmasıyla birlikte, bakanlık yetkililerinin yurtta kalan kızlarla cinsel ilişki yaşamaları korkusu taşıyarak erkek çocuklarını geldikleri ortama geri gönderdiğini gündeme getirdi.

Başel,'Bu şekilde sokağa geri gönderilen iki tane örneğimiz var. Bu iki erkek çocuk, sokaklarda uyuşturucu, tiner ve bali kullandı. Basına yansıdığı zaman geçici süreyle huzurevine alındılar. Ne olacağı meçhul' dedi.

Başel: 'İçim acıyor'

Barış Başel, bir sosyal hizmet uzmanı olarak mesleğinin ayaklar alında ve sefalet içinde olduğu değerlendirmesini yaparak, 'İşin içinden çıkamadığım zaman, insanların mağduriyetini gidermek için basın yayına bildirmek zorunda kalıyorum. İçim acıyor. Herkes ancak basında çıkıp, çocuklar ve aileleri deşifre olduktan sonra yardıma koşuyor. Basına teşekkür ederim' dedi.Emine UYSAL
HAVADİS
 
6 Şubat 2012 Pazartesi 09:57
Okunma: 926
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu