Ana Sayfa » Kıbrıs » KKTC 29 Yaşında...

KKTC 29 Yaşında...

Bugün Dr. Küçük Ve Denktaş'ın Anıt Mezarlarında Törenler Düzenleniyor.

 
 
KKTC 29 Yaşında...
Bugün Dr. Küçük Ve Denktaş'ın Anıt Mezarlarında Törenler Düzenleniyor. YARIN BAŞKENT LEFKOŞA'DA, DİĞER İLÇELERDE VE MERSİN'DE TÖRENLER YAPILACAK


CUMHURİYET BAYRAMI KÜLTÜREL VE SPORTİF ETKİNLİKLERLE DE KUTLANACAK


TÜRK YILDIZLARI YİNE GÖSTERİ SUNACAK


TÜRK DENİZ KUVVETLERİ'NİN TCG GÖKÇEADA FIRKATEYNİ İLE TCG ÇANAKKALE DENİZALTISI, YARIN GİRNE TURİZM LİMANI'NDA HALKIN ZİYARETİNE AÇILACAK


Lefkoşa, 14 Kasım 12 (T.A.K): Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) kuruluşunun 29'uncu yıldönümü, törenler ve etkinliklerle kutlanıyor. Resmi kutlamalar bugün saat 12.00'de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun yapacağı konuşmayla başlıyor. 


15 Kasım 1983'te kurulan KKTC'nin yıldönümü programı çerçevesinde bugün Kıbrıs Türk halkının liderleri Dr. Fazıl Küçük ile Rauf Raif Denktaş'ın anıt mezarlarında törenler düzenlenecek.


Kıbrıs Türk halkının Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye'den siyasi yetkililer, gaziler ve yabancı gazeteciler ortak oluyor.


Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı Türk Yıldızları, geleneksel akrotim gösterilerini bu yıl da sunacak.


RESMİ KUTLAMALAR 12.00'DE EROĞLU'NUN KONUŞMASIYLA BAŞLAYACAK


Protokol Dairesi ve Milli Günleri Kutlama Merkez Komitesi Başkanlığı tarafından açıklanan programa göre, 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı resmi etkinlikleri bugün, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun saat 12.00'de Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) radyo ve televizyonundan yapacağı konuşmayla başlayacak. Aynı saatte 21 pare top atışı da yapılacak.


DR. KÜÇÜK'ÜN ANIT MEZARINDA TÖREN


Dr. Fazıl Küçük'ün Anıt Mezarı'nda bugün saat 15.00'te tören düzenlenecek. Protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasından sonra, saygı marşı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek.


Tören, Anıt Özel Defteri'nin imzalanmasıyla tamamlanacak.


DENKTAŞ'IN ANIT MEZARINDA TÖREN


KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş'ın anıt mezarında da saat 15.30'da tören düzenlenecek.


Denktaş'ın anıt mezarındaki törende de protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak ve ardından saygı marşı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek. Tören, Anıt Özel Defteri'nin imzalanmasıyla sona erecek.


TÜRK YILDIZLARI VE GEMİLER


Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi Türk Yıldızları, yarın saat 10.00'da Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'ndaki törene katılacak ve saat 15.30'da da Girne Atatürk Anıtı üzerinde hava gösterisi sunacak.


Türk Deniz Kuvvetleri'nin TCG Gökçeada fırkateyni ile TCG Çanakkale denizaltısı yarın 10.00- 12.00 ile 14.00-16.00 saatleri arasında Girne Turizm Limanı'nda halkın ziyaretine açılacak.


TCG Gökçeada fırkateynine ulaşım, Girne Yat Limanı'ndan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nca sağlanan deniz vasıtasıyla yapılacak.


YARINKİ PROGRAM


15 Kasım Cumhuriyet Bayramı'nın yarınki kutlamaları, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun saat 09.00'da Cumhurbaşkanlığı'nda tebrik kabulüyle başlayacak.


Atatürk Anıtı'nda saat 09.30'da çelenk sunma töreninin ardından saat 10.00'da Dr. Küçük Bulvarı'ndaki resmigeçit töreni başlayacak. İstiklal Marşı'nın ardından tören birlikleri denetlenecek ve halkın bayramı kutlanacak.


Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına yapılacak konuşmadan sonra Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu konuşacak.


Erenköy ve Yeşilırmak'tan gelen bayrakların Cumhurbaşkanı Eroğlu'na takdiminin ardından Gençlik Dairesi Halk Dansları Topluluğu gösteri sunacak ve tören resmigeçitle tamamlanacak.


ŞEHİTLER ANITINDAKİ TÖREN


Lefkoşa'da Şehitler Anıtı'nda da mahalli tören yer alacak. Tören saat 08.00'de başlayacak.


GAZİMAĞUSA


15 Kasım Cumhuriyet Bayramı'nda Gazimağusa'da iki ayrı tören gerçekleştirilecek. İlk tören, Zafer Anıtı önünde saat 14.30'da protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulmasıyla başlayacak. Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek.


İkinci tören ise, saat 15.00'te Polat Paşa Bulvarı'nda, tören birlikleri ve halkın bayramının kutlanmasıyla başlayacak.


İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak ve şiirler okunacak. Tören, resmigeçitle sona erecek.


GİRNE


Girne'deki tören, Atatürk Anıtı önünde saat 14.10'da protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulmasıyla başlayacak.


Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından tören birlikleri, okullar ve halkın bayramının kutlanmasına geçilecek.


Törende daha sonra şiirler okunacak, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak ve eskrim ile folklor gösterisi sunulacak. Tören, resmigeçitle sona erecek.


Girne'de ayrıca saat 13.30'da KTBK Komutanlığı Bandosu'nun konseri, 15.30'da Türk Yıldızları gösterisi sunulacak.


GÜZELYURT


Güzelyurt'taki tören, saat 14.30'da çelenklerin Atatürk Anıtı'na konulmasıyla başlayacak.


Saygı Marşı'yla Saygı Duruşu'nun ardından İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek. Özel defterin imzalanmasıyla tören sona erecek.


Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi önündeki törende ise, teftiş ve kutlamaların ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak, şiir de okunacak. Tören, folklor gösterisi ve resmigeçitle sona erecek.


İSKELE


İskele'deki tören, Ecevit Meydanı'nda saat 15.00'da başlayacak. Törende çelenklerin Atatürk Anıtı'na sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek.


Kaymakam, komutan ve belediye başkanının birliklerle halkın bayramını kutlamalarının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak. Öğrencilerin şiirler okuyacağı törende folklor gösterisi de yapılacak. Tören resmigeçitle sona erecek.


Törenden sonra İskele Belediyesi, belediye gazinosunda kokteyl verecek.


LEFKE


Lefke'de ise ilk tören saat 10.00'da Lefke Şehitliği'nde yapılacak, hemen ardından Atatürk Anıtı önündeki törene geçilecek.


Çelenklerin konulmasıyla başlayacak törende anıt özel defteri imzalanacak.


Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı, tören birliklerinin denetlenmesi ve halkın bayramının kutlamasının ardından konuşmalar yapılacak, şiirler okunacak, gösteri sunulacak. Tören, resmigeçitle sona erecek.


Daha sonra, Lefke Kaymakamlığı tarafından Lefke Spor Kulübü'nde tebrik kabulü olacak.


CUMHURBAŞKANI VE EŞİ RESEPSİYON VERECEK


Bu arada, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve eşi Meral Eroğlu, KKTC'nin 29'uncu kuruluş yıldönümü dolayısıyla yarın akşam saat 19.00'da Cratos Otel'de resepsiyon verecek.


ETKİNLİK PROGRAMI


15 Kasım Cumhuriyet Bayramı nedeniyle sportif ve kültürel etkinlikler de düzenlenecek.


11 Kasım'da Cumhuriyet Rallisi'yle başlayan etkinlikler çerçevesinde dün 3. Cumhuriyet Resim Sergisi açıldı; Kültür Dairesi 3. Cumhuriyet Klasik Müzik Konseri ve Lefkoşa Müzik Derneği'nin Türk Müziği Konseri verildi.


Bugün saat 16.30'da Atatürk Stadyumu'nda KKTC Milli Takımı ile Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu Karması Cumhuriyet Kupası Futbol Karşılaşması gerçekleşecek. Cumhuriyet Kupası ödül töreni de saat 18.30'da yapılacak.


15 Kasım kutlamaları çerçevesinde yarın Girne'de saat 15.30'da Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı Türk Yıldızları Akrotim Gösterisi sunacak. Öncesinde ise saat 13.30'da Atatürk Anıtı'nda Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı bando konseri sunacak.


Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın bando konseri ise Lefkoşa Dereboyu'nda saat 18.00'de başlayacak.


Yarın ayrıca 4. Uluslararası Masterler Cumhuriyet Turnuvası düzenlenecek. KKTC, Londra, Galatasaray, Antalya ve Akdeniz Karması'nın katılacağı turnuva, Lefkoşa Atatürk Stadyumu'nda saat 18.00'de yer alacak. Saat 20.00'de Lefkoşa Müzik Derneği Güzelyurt AKM'de konser verecek.


Haydarpaşa Ticaret Lisesi Kız İzci Ekibi, yarın saat 19.00'da "Kurucu Cumhurbaşkanına Saygı Yürüyüşü" gerçekleştirecek. Yürüyüş Meclis önünden başlayacak ve Denktaş'ın kabrinde sona erecek.


16 Kasım Cuma günü 4. Uluslararası Masterler Cumhuriyet Turnuvası düzenlenecek. KKTC, Londra, Galatasaray, Antalya ve Akdeniz karmasının katılacağı turnuva, Girne Karşıyaka Stadyumu'nda saat 15.00'te başlayacak.


17 Kasım Cumartesi Gençlik Dairesi 4. Cumhuriyet Halk Dansları Şöleni'nin galası yapılacak. Gala programı saat 20.00'de Atatürk Spor Salonu'nda yer alacak.


Cumartesi günü saat 15.00'te Karşıyaka Stadyumu'nda 4. Uluslararası Masterler Cumhuriyet Turnuvası'nda son karşılaşmalar yapılacak ve saat 17.00'de düzenlenecek törenle Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün tarafından ödüller verilecek.


Aynı gün saat 14.00'te ise Atatürk Spor Kompleksi tenis kortlarında KKTC-TC Genç Milli Takımları Tenis Müsabakası düzenlenecek.


18 Kasım Pazar günü Gençlik Dairesi 4. Cumhuriyet Halk Dansları Şöleni saat 20.00'de Girne Ertuğrul Apakan Spor Salonu'nda yapılacak.


19 Kasım Pazartesi akşamı saat 20.00'de, İskele AKM'de, Lefkoşa Müzik Derneği, Türk Müziği konseri sunacak.


20 Kasım Salı akşamı, Gençlik Dairesi 4. Cumhuriyet Halk Dansları Şöleni bu kez İskele'de yapılacak. Etkinlik saat 20.00'de başlayacak.


15 Kasım kutlamalarının son etkinliği, 21 Kasım Çarşamba akşamı, şölenin Güzelyurt AKM'de saat 20.00'de tekrarlanması olacak.


MERSİN'DEKİ KUTLAMALAR


KKTC Mersin Konsolosluğu da, KKTC'nin 29. kuruluş yıldönümü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenleyecek.


KKTC Mersin Konsolosluğu'nun açıklamasına göre, yarın saat 09.00'da KKTC Mersin Konsolosluğu ve bölgede faaliyet gösteren KKTC ve TC bağlantılı dernek temsilcileri Cumhuriyet Alanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunacak.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından KKTC Mersin Konsolosu Zalihe Erden konuşma yapacak.


Törende, Esentepe İlkokulu'ndan bir kız ve bir erkek öğrenci şiir okuyacak.


Saat 10.00'da Konsolos Zalihe Erden Konsolosluk makamında tebrik kabul edecek. Saat 19.30'da ise Mersin Kongre Merkezi Balo Salonu'nda resepsiyon verilecek.
 
14 Kasım 2012 Çarşamba 10:00
Okunma: 1437
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu