Ana Sayfa » Kıbrıs » Kktc Atatürkçü Yaşam Derneği Öneri Ve Görüşlerini Açıkladı

Kktc Atatürkçü Yaşam Derneği Öneri Ve Görüşlerini Açıkladı

"bankalardaki Mevduat Piyasaya Yönlendirilmeli, Sıcak Para Akışı Sağlanmalı, Yeni İş Sahaları Açılmalı... Başkanlık Sistemine Geçilmeli".

 
 
Kktc Atatürkçü Yaşam Derneği Öneri Ve Görüşlerini Açıkladı

Lefkoşa, 15 Mayıs 12 (T.A.K): KKTC Atatürkçü Yaşam Derneği, bankalarda bulunan mevduatın bir bölümünün piyasaya yönlendirilmesi neticesinde sıcak para akışının süratle sağlanması ve yeni iş sahalarının yaratılmasıyla ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların çözülebileceğini savundu.

Dernek parlamenter sistemin terk edilmesi; orta ve uzun vadeli planlamaları yapılmış başkanlık ya da yarı başkanlık örneklerinin harmanlamasıyla ortaya çıkarılacak KKTC'ye uygun yönetim sistemine geçilmesinin ise KKTC halkını mutlu, huzurlu geleceğini görebilerek yarınlara taşıyabileceğini ifade etti.

KKTC Atatürkçü Yaşam Derneği, yazılı bir açıklama yaparak "ülkenin içinde bulunduğu kötü ortamdan" çıkarılabilmesi için öneri ve görüşlerini açıkladı.

KKTC'de yaklaşık dört yıldır ekonomide daralma yaşandığını, kamu sektörünün ve emeklilik sisteminin iyi planlanmamış olmasının handikap olarak devam ettiğini öne süren KKTC Atatürkçü Yaşam Derneği, kamu sektörü çalışanlarının maaşlarının reel olarak da gerilemesi ve alım gücünün düşmesinin piyasayı daraltan diğer önemli etken olduğunu ifade etti.

"Bu bağlamda sıcak paranın piyasadaki hareketliliğinin azalması diğer sektör ve olguları da olumsuz yönde etkilemeye devam etmekte somut olarak da yerel mahalli gelirlerimizin Lefkoşa Türk Belediyesi örneğinde olduğu gibi yansımaktadır" denilen açıklamada, yapılması gerekenler de sıralandı.

Sıcak para akışının normalleştirilmesi ve bankalarda durağan halde olan mevduatların bir kısmının yatırıma dönüştürülebilmesi için hükümetin teşvik girişimini süratle gerçekleştirilmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, derneğin, mevduatların bir bölümünün yatırıma kanalize edilerek işsiz kişilere yeni iş sahası yaratırken diğer taraftan da mevduatların güvenli bir ortamda sosyal ve siyasal hadiselerin negatif ortamına da girilmesini de önleyici bir etkisi olacağı yönündeki görüşü ifade edildi.

Üreticileri desteklemenin, tüketiciyi ise koruyucu kesin ve katı tedbirler almanın hükümetin görevi olduğu vurgulanan açıklamada, "Yüksek ve fahiş fiyatlar da yerel ticaret ve sanayi işletmelerimizi de etkilemektedir. Bu kesimlere düşen en önemli görev ise yerli üretime ve yerli istihdama öncelik vererek üç ayaktan oluşan yerli üretim yerli tüketim ve yerli istihdam bileşimine katkı sağlamalıdırlar" denildi.

Ekonomideki olumsuz gösterge ve hareketlerin ülke siyasetini ve "karar alma veya alamama" olgularını derinden etkilemeye devam ettiği belirtilen açıklamada, KKTC'nin yönetim şekli olan parlamenter sistemin neredeyse çalışamaz duruma geldiği savunuldu.

Yıllar itibarıyla seçen ve seçilen arasındaki ilişkinin sağlıklı bir temelde değil, istisnalar hariç vaatler verilerek gerçekleştiği iddia edilen, siyaset ve siyasetçinin veren pozisyonunda seçmen ve seçen alan ve alacaklı olan pozisyonunda değerlendirildiği öne sürülen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Bu sağlıksız ilişki ne seçeni ne seçileni mutlu etmeye yetmemektedir. Bu yönü ile parlamenter sistem aksamalara ve sağlıklı karar üretmeye de engel olmaktadır. Yasama ile yürütmenin birbirlerini oto kontrol sistemiyle de denetleyememe durumu yaratılmaktadır.

Yargının görev yükünün çok artmış olması ve bazı alanlardaki mahkemelerin olmaması yargıyı da geç karar verme pozisyonuna sokmaktadır. Geç tecelli eden adalette yurttaşların var olan mağduriyetini daha da ağırlaştırmaktadır. Çalışamayan özellikle bu üç handikaptan dolayı parlamenter sistem yerine başkanlık-yarı başkanlık sistemi (ABD,Fransa ve Venezüella) örneklerinin karışımı bir sistemin ülkemize göre uyarlanabileceğine inanmaktayız".

(ÖZ/HÖ)

 
15 Mayıs 2012 Salı 14:12
Okunma: 649
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu