Ana Sayfa » Kıbrıs » KKTC mobilyaları Ortadoğu'da satılacak.

KKTC mobilyaları Ortadoğu'da satılacak.

ORTADOĞU ÜLKELERİNDEN BÜYÜK ŞİRKETLERLE BAĞLANTI KURAN 5 MOBİLYACI KALİTE VE TASARIMLARIYLA İDDİALI

 
 
KKTC mobilyaları Ortadoğu'da satılacak.
ORTAKLAR İÇ PİYASADA DA "PASLAŞMA" VE BRANŞLAŞMAYA GİDEREK SERİ ÜRETİME GEÇME HEDEFİNDE

DEMİRBAĞ: "MAĞAZAYI AÇALI 2 GÜN OLMASINA RAĞMEN ORTADOĞU ÜLKELERİNDEKİ BÜYÜK FİRMALARDAN TEKLİFLER ALDIK. AVANTAJIMIZ MALLARIMIZIN KALİTELİ VE TASARIMIMIZIN İYİ OLMASI"

ÇELER: "MOBİLYACILAR İÇİN EN BÜYÜK SORUN KAÇAK İŞÇİ, KAYIT DIŞI İŞYERLERİ VE BRANŞLAŞMAMAK"

Lefkoşa, 22 Mayıs 11 (T.A.K.- ŞEBNEM ÖZERDEM FASLIGİL): KKTC'deki 5 mobilya şirketi güçlerini birleştirerek Mersin'de "6A Furniture" adı altında mağaza açtı. 6 şirketle yola çıkan ancak 5 ortaktan oluşan "6A Furniture"ün hedefi Türkiye ve Ortadoğu'ya açılmak.

1.5 yıl önce birlikte hareket etmeye başlayan Demirbağ Möble, Çeler Ahşap, Prestij, Ciddi Mutfak ve Sezer Köroğlu Ltd., bir adım öteye giderek KKTC'de ve Türkiye'de ortak birer şirket kurdu. KKTC'de kurulan "Cyprus Furniture", Türkiye'de kurulan "6A Furniture"e ürünlerini ihraç ediyor, Ortadoğu ülkeleri de Mersin'deki 6A'dan ürünlere ulaşıyor. Yaklaşık bin metrekarelik 6A Furniture mağazasında mutfak, banyo mobilyaları ve kapılar sergileniyor.

6A Furniture Direktörlerinden Demirbağ Möble Sahibi Sabri Demirbağ, yüksek kalite ve farklı tasarımlara sahip olmaları nedeniyle ürünlerinin yoğun ilgi gördüğünü ve Ortadoğu ülkeleriyle iyi bağlantılar kurduklarını söyledi.

Ortakları adına TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Sabri Demirbağ ile Mobilya Sanayicileri Birliği (MOSAB) Başkanı ve Çeler Ahşap Direktörü Ahmet Çeler, "6A Furniture"ün ikinci mağazası için hedef İstanbul" dediler.

SURİYE FUARI İLK ADIM OLDU

Demirbağ, içte rekabet halinde olan firmaların birlikteliğinin ilk olarak, Suriye Fuarı'na katılım sırasında oluştuğunu belirterek, fuara en ekonomik şekilde nasıl katılabileceklerini düşünürken ortak bir alan kiralayıp mallarını sergileme, daha sonra birleşme fikrinin ortaya çıktığını anlattı.

Suriye Fuarı'nda büyük bir ilgi gördüklerini belirten Demirbağ, stantlarının Doğtaş firması ile birincilik açısından yarıştığını söyledi.

Suriye'de 98 bayilik müracaatı aldıklarını ifade eden Demirbağ, bu başarının ardından KKTC'ye dönüşlerinde bu işi ortak yapma kararı aldıklarını kaydetti.

Suriye'deki büyük firmalarla bağlantılar kurmalarının ardından, onları misafir etmede vize işlemleri ve direkt ulaşım açısından sorunlar yaşamaları üzerine Mersin'e bir showroom açma fikrinin ortaya çıktığını kaydeden Demirbağ şöyle devam etti:

"KKTC'den giden mobilyaya yüzde 47 gümrük uygulanıp diğer masraflarla bu yüzde 65'lere çıkarken, Türkiye üzerinden gidenlere yüzde 27 gümrük uygulanıyor. Bu oran 2013 yılına doğru da sıfırlanacak. Biz de Türkiye üzerinden ihraç edip TC menşei almayı, böylece daha ucuza mal etmeyi düşündük. Fikir böyle doğdu."

CYPRUS FURNİTURE

Rakip firmalar olarak birleşip KKTC'de "Cyprus Furniture" adında bir şirket kurduklarını ifade eden Demirbağ, "Buradan Cyprus Furniture ürünlerini ihraç ediyor Türkiye'de kurduğumuz 6A şirketi de orada pazarlamasını yapıyor. Ortadoğu ülkeleri de Mersin'de bize çok kolay ulaşıyor" dedi.

Mersin'i Arapların çok sevdiğine de dikkat çeken Demirbağ, Arapların bir kaç saatliğine bile arabalarıyla Mersin'e gelip iş bağlantılarını yapıp geri döndüklerini anlattı.

İÇ PİYASADA DA GÜÇ BİRLEŞİMİ

Ortaklık kurduktan sonra iç piyasada da güç birleşimine gideceklerini kaydeden Demirbağ, "Paslaşmaya ve branşlaşmaya gidiyoruz" dedi.

Demirbağ, branşlaşma olarak, herkesin her şeyi yapması yerine herkesin bir ürüne yönelmesini düşündüklerini anlatarak, kapı yapma makinesi olanın seri olarak kapı, mutfak yapanın mutfak yapacağını, böylece her ürünü bir firmanın yapıp diğerlerinin ihtiyacını karşılayacağını vurguladı.

Bu sayede masraflarının azalacağını ve seri üretime geçeceklerini belirten Sabri Demirbağ, ortaklar olarak Mobilya Sanayicileri Birliği'nde de birlikte olduklarını, iyi bir uyumları bulunduğunu söyledi.

BÜROKRATİK ENGELLERLE KARŞILAŞTIK... KIYI TİCARETİNE EKLENEREK SORUN AŞILDI

Mersin'deki 6A Furniture mağazasının 7 ayda kurulduğunu belirten Sabri Demirbağ, birçok bürokratik engellerle karşılaştıklarını ifade etti. Mobilya'nın Kıyı Ticareti'ne dahil olmaması nedeniyle gümrük sorunu çıktığını kaydeden Demirbağ, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı'nın uğraşları sonucu mobilyanın da Kıyı Ticareti'ne eklendiğini ve sorunun ortadan kalktığını belirtti.

Demirbağ, "Artık mobilyayı sıfır gümrükle geçiriyoruz ve bize burada navlun desteği de sağlıyorlar" ifadesini kullandı.

KISA SÜREDE BÜYÜK FİRMALARDAN TEKLİFLER

Türkiye'de İtalyan mutfakların pahalı olduğuna buna rağmen satışında sorun yaşanmadığına da dikkat çeken Demirbağ, KKTC mobilyasının da kalitesi göz önüne alınarak satılacağı inancında olduklarını kaydetti.

Demirbağ, "Mağazayı açalı 2 gün olmasına rağmen büyük firmalardan teklifler aldık. Görüşmeler yapmak için Mersin'e gideceğiz" dedi.

HAMMADDE TC FİYATLARI İLE... PAHALI ELEKTRİK VE İŞÇİLİK DEZAVANTAJ... KALİTE AVANTAJIMIZ

Mobilya hammaddesini Türkiye fiyatlarıyla almakta olduklarını da anlatan Sabri Demirbağ, tüccarın ihracat desteği alması nedeniyle KKTC'ye ürünü uygun fiyata getirdiğini, ancak navlun bulunduğunu söyledi. "İhracata verilen teşvik de navlunu karşılıyor" diyen Demirbağ, bu nedenle malzemenin eşit şartlarda alınmakta olduğunu, elektrik ve işçiliğin ise KKTC'de TC'den yüzde yüze yakın daha pahalı olmasının dezavantaj olduğunu belirtti.

Demirbağ, "Avantajımız ise bizim mallarımızın daha kaliteli ve tasarımımızın iyi olması" dedi.

Mersin'de kalite ve tasarım yönünden birçok firmanın önünde olduklarını belirten Demirbağ, "Oradaki müteahhitler bizim mallarımızın İtalyan olduğunu sanıyor" ifadesini kullandı.

ÜRÜNLERE TARİHİ ESER İSİMLERİ

Sabri Demirbağ, Tasarımlara Bellapais, Bufavento, Salamis ve Vuni gibi KKTC'deki tarihi eserlerin isimlerini koyduklarını, showroomun sunumunun da çok iyi olduğunu, buna çok zaman harcadıklarını söyledi.

AÇILIŞA ÜST DÜZEY KATILIM... DEVLETİN KATKISI BÜYÜK

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ve Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın girişimleri ve Mersin Konsolosluğu'nun desteğiyle mağazanın açılışına üst düzey katılım sağlandığını belirten Demirbağ, elçiliğin çalışmaları ile mağazanın bir yıllık kirasının yarısının da karşılandığını, bunun büyük bir destek olduğunu belirtti.

"Bu iş sadece bizim şahsi gayretlerimizle olmadı. Devletin de bize büyük katkısı oldu" diyen Demirbağ, Mersin'de Frankee Ankastre Ürünlerin bayiliğini de aldıklarına dikkat çekti.

İKİNCİ ADIM İSTANBUL

Ekonomik durumlarını biraz düzelttikten sonra ikinci adım olarak hedeflerinin İstanbul'da mağaza açmak olduğunu belirten Demirbağ, "İstanbul konusunda kesin kararlıyız. Herhalde seneye oradayız" dedi.

KAÇAK İŞÇİ, KAYIT DIŞI İŞYERİ VE BRANŞLAŞMAMAK EN BÜYÜK SORUNLAR

Mobilya Sanayicileri Birliği (MOSAB) Başkanı ve Çeler Ahşap Direktörü Ahmet Çeler de, mobilyacıların sorunlarından bahsederek, "En büyük sorun kaçak işçi, kayıt dışı işyeri ve branşlaşmamak" dedi.

Branşlaşmamanın maliyeti yükseltmekte olduğunu belirten Çeler, kayıt dışı işyerlerinin mobilyacılara büyük darbe vurmakta olduğunu söyledi.

Çeler, Mobilya Sanayicileri Birliği'ne üye 69 mobilyacı varken piyasadaki mobilyacı sayısının 100'ün üstünde olduğunu kaydetti.

(ŞEB/CAN) FOTOĞRAFLI

 
22 Mayıs 2011 Pazar 13:24
Okunma: 1633
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu