Ana Sayfa » Türkiye » KKTC su projesinde hiç bir ilerleme yok!

KKTC su projesinde hiç bir ilerleme yok!

BORULARLA GEÇİTKÖY BARAJI’NA… KKTC’ye yılda 75 milyon metreküp içme, kullanma ve sulama suyu sağlayacak projenin Türkiye ayağında Alaköprü Barajı bulunuyor ve barajın inşaatı sürüyor.

 
 
KKTC su projesinde hiç bir ilerleme yok!
KKTC ayağında yapılması gereken işler belli ancak beklenen adımlar henüz atılmadı. KKTC’deki yetkililer, topu Türkiye Devlet Su İşleri’ne atıyor

TC KANADI RAHATSIZ… Suyun yüzde 50,3’ü içme, kullanma suyuna, yüzde 49,7’si ise sulama suyuna tahsis edilecek. Türkiye kanadı, sözleşme gereği üzerine düşen çalışmalara başlarken, özellikle iletim konusunda KKTC Hükümeti henüz ortaya proje koymadı, ihaleye de çıkmadı


KKTC’ye yılda 75 milyon metreküp içme, kullanma ve sulama suyu sağlayacak projenin tamamlanması için Türkiye ayağındaki çalışmalar hızla devam ediyor. Ancak KKTC ayağında yapılması gereken işler belli ancak, beklenen adımlar henüz atılmadı. KKTC’deki yetkililer, topu Türkiye Devlet Su İşleri’ne atıyor
Türkiye’de kurulan ve temeli Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 7 Mart 2011 tarihinde atılmıştı. 
Su İşleri Dairesi Müdürü Asım Kayan, TC’den su getirme projesiyle ilgili ihaleye çıkıldığını ve yapımın hızla devem ettiğini söyledi. 
Kayan, Geçitköy Barajı’ndan sonra çıkacak hatların çaplarını belirleme ve ne kadar boru gerekeceği ile ilgili projenin de devam ettiğini kaydetti ve bunun 500 kilometre civarında olduğunu belirtti. Kayan, ayrıca deniz geçişi için de yakın zamanda ihaleye çıkılacağını belirterek, “İfade edildiği gibi 2014 yılında proje biter” dedi. 
Türkiye’de yayın yapan Cumhuriyet Gazetesi’nin “Enerji” eki, Erdoğan’ın KKTC ziyaretinin ardından su ve elektrik konusunu masaya yatırdı. Gazetenin araştırmasında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Balon işi tutmadı
Su sorununu çözmek için daha önce Türkiye’den adaya balonla su götürüImesi çabaları gündemdeydi. 1998 yılında Türkiye’den 10 bin ve 40 bin metreküp hacimli, denizden çekilerek getirilebilen balonlar ile su taşınması fizibil bulunmuş, 5 yıl içersinde toplam 4,1 milyon metreküp su taşındıktan sonra, balonların sürekli patlamaya başlaması üzerine proje 2002 yılında durdurulmuştu. 
Kıbrıs’ın karmaşık ve bıçak sırtında duran siyasal gündemi, boru hattı ile adaya su getirilmesi projesinin bugüne kadar sağlıklı ve sonuç alıcı biçimde ele anmasını engellemiş durumda. 
Ancak, Kıbrıs Rum kesiminin 2004 yılındaki AB üyeliği ve bunun sonucunda Türkiye’ye karşı stratejik bir mevki kazanmış olması, Ankara’nın “su” gibi adadaki bütün parametreleri kökünden değiştirecek bir projeyi yeniden ele almasını sağladı.

Erdoğan hız verdi
Konu, Kıbrıs’ta nihai çözüm için hızlandırılan süreç içinde yeniden gündeme geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 20 Temmuz kutlamaları için geldiği KKTC’de sadece Kıbrıs’a Türkiye’den su getirilmesi projesine vurgu yapmakla kalmadı, suyun depolanacağı barajı ve çevresini de helikopterden inceledi.

Proje neyi öngörüyor? 
KKTC‘ye yılda 75 milyon metreküp içme, kullanma ve sulama suyu sağlayacak projenin Türkiye ayağında Alaköprü Barajı bulunuyor ve barajın inşaatı sürüyor. 
Barajın temeli 7 Mart 2011’de KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan Erdoğan tarafından atıldı.
Erdoğan’ın talimatıyla, 48 ay olarak öngörülen tamamlanma süresi öne çekildi. Anamur Çayı üzerinde yapılmakta olan Alaköprü Barajı’ndan alınacak su, dünyada ilk defe 80 kilometre uzunlukta uygulanacak deniz boru hattı ile ve deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte askıdaki bir boru hattı aracılığı ile Girne yakınlarında yapılacak olan Geçitköy Barajı’na aktarılacak. 
Bu suyun yüzde 50,3’ü içme, kullanma suyuna, yüzde 49,7’si ise sulama suyuna tahsis edilecek.
İçme ve kullanma suyu gereksinimi yılda 36 milyon metreküp olan KKTC’nin 2035 yılında su gereksinimi yılda 54 milyon olacak. 
Projenin gerçekleşmesi ile yeraltı ve yüzeysel su kaynakları, dolayısıyla su sıkıntısı çeken KKTC’ye içme ve kullanma suyu sağlanacak.

KKTC ayağında neler yapılacak?
Diğer yandan da 4 bin 824 hektarlık bir alan sulanarak ülke tarımı canlandırılacak. KKTC tarafında yürütülen proje ise “Güzelyalı bölgesinde 5 megavat gücünde Güzelyalı Pompa İstasyonu, 3 bin 157 metre uzunluğunda ve bin 400 milimetre çapında düktü demir boru terfi hattı, temelden yüksekliği 65 metre, akarsu tabanından 58 metre yükseklikte olan 26,5 milyon metreküp depolama hacimli Gecitköy Barajı ve 16,40 megavat kurulu gücünde Gecitköy terfi merkezi “ olarak sıralamak olası.

Parametreler değişecek
Projenin, Kıbrıs’taki bütün parametreleri değiştirmesine de kesin gözüyle bakılıyor. KKTC tarafı projeye “barış için su” adını verirken, suyun Rumlara da verilmesi önerisinin masada olduğu zaten biliniyor. 
Buna karşın Rumlar temkinli. AB üyeliği ile stratejik bir mevki kazanan Rumlar, su konusunda Türkiye’ye bağımlı olup bir başka stratejik mevkiyi ise yitirmek istemiyor. 
Kıbrıs Rum Yönetimi Su Geliştirme Bölümü Direktörü Sofoclis Aletraris, projenin Kıbrıs’ın bir araya gelmesi halinde çekici bir alternatif olduğunu belirtip, “Bu konuda şu an bize düşman olan bir ülkeye bağımlı olamayız” yönündeki sözleri dikkat çekici.

Projeye olumlu bakanlar da var
Kıbrıslı Rum ekonomist Nicos Vassiliou “Türk suyu tarımda sulama yapmak için yeterince ucuz olacak. Bu şekilde Kıbrıs’ı tropik bir cennete çevirebileceğiz “ sözleriyle olumlu mesajlar veriyor.

Enerji köprüsü de gündemde
Öte yandan, Türkiye’den KKTC’ye, sadece su değil, ileri aşamada Güney Kıbrıs Rum kesimine denizaltından enerji hatları ile elektrik taşınmasına yönelik proje de gündemde. 
Türkiye ile Yunanistan arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi kapsamında düşünülen projeye göre, Türkiye’den KKTC ve Güney Kıbrıs Rum kesimine elektrik satışının etüt edilmesi konusunda anlaşmaya varılmış durumda. 
Anamur’dan Girne’ye 70 millik mesafede denizaltından döşenecek kablo projesinin yatırım bedelinin saptanması için, fizibilite hazırlıkları sürerken, proje fizibil çıkarsa, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) adına projeyi TEAŞ’ın gerçekleştirmesi gündeme gelecek .

 
3 Ağustos 2011 Çarşamba 13:44
Okunma: 1136
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)