Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kktc Taşınmaz Mal Komisyonu'na Geçtiğimiz Yıl Temmuz Ayı Sonuna Kadar 5 Bin 200 Rumun Başvurduğu Belirtildiiddia Edildi

Kktc Taşınmaz Mal Komisyonu'na Geçtiğimiz Yıl Temmuz Ayı Sonuna Kadar 5 Bin 200 Rumun Başvurduğu Belirtildiiddia Edildi

Lefkoşa, 10 Ocak 14 (T.a.k): Kktc Taşınmaz Mal Komisyonu'na, Geçtiğimiz Yıl Temmuz Ayı Sonuna Kadar 5 Bin 200 Rum'un Başvurduğu İddia Edildi..

 
 
Kktc Taşınmaz Mal Komisyonu'na Geçtiğimiz Yıl Temmuz Ayı Sonuna Kadar 5 Bin 200 Rumun Başvurduğu Belirtildiiddia Edildi
Simerini gazetesi "İşgal Altındaki Topraklar Böyle Türkleştiriliyor- Partiler Arası Komite'nin Topladığı Veriler Sansasyonel" başlıklı haberinde, KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvuran Kıbrıslı Rumların konularını inceleyen Partiler Arası Komite'nin, topladığı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e sunduğu verilerin sansasyonel olduğunu yazdı.


KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvuran Kıbrıslı Rum sayısının 5 bin 200 olduğunu iddia eden gazete verilen tazminatın ise, mülklerin gerçek değerinin sadece yüzde 9'u olduğunu da savundu.


Gazete Partiler Arası Komite'nin (kendi ifadesiyle)"Türkiye'nin amacının, işgal altındaki toprakları Türkleştirmek" olduğunu vurguladığını ileri sürdü.


Mevcut mülkiyet dengesinin değişmesi tehlikesinin bulunduğunu savunan gazete, Kıbrıs sorununun çözümü durumunda, Kuzey'deki Kıbrıs Rum taşınmaz mallarının, yüzde 9 zemininde hesaplanacağını, Güney Kıbrıs'taki Türk mallarına ise Güney Kıbrıs'ta geçerli olan kat kat yüksek fiyatlar temelinde değer biçileceğini yazdı.


Partiler Arası Komite'nin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e yönelik hazırladığı ve de Ulusal Konsey'de ele alınan raporunda, Kıbrıslı Rumların Taşınmaz Mal Komisyonu'na toplu başvuruda bulunmasından kaçınılması için tedbirler alınması gerekliliğine vurgu yaptığını yazan gazete, Komite'nin ayrıca, ekonomik açıdan sıkıntı çeken Kıbrıslı Rum göçmenlerin rahatlatılması için de tedbirler açıklanmasının gerektiğini de dile getirdiğini belirtti.


Gazete KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvuruda bulunan Kıbrıs Rum sayısının 2013 yılının Temmuz ayı sonuna kadar 5 bin 200 olduğunu, daha çok başvurunun, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Taşınmaz Mal Komisyonu'nu tanıyan kararının ardından, yapıldığına da dikkati çekti.


Habere göre Partiler Arası Komite, raporunda, "Taşınmaz Mal Komisyonu'nun, Kıbrıslı Rumların taşınmaz mallarının takas, tazminat ve iadesi konusunda yetkili olduğunu, gerçekte ise Kuzey'deki Kıbrıs Rum mallarını düşük fiyatlara haraç mezat satan kurum olarak faaliyet gösterdiğini" ileri sürdü.


Komite, raporu içerisinde ayrıca (raporda yer alan ifadelere göre)"işgalci Türkiye'nin amacı, yeni bir hak sahipliği yardımıyla, aşamalı olarak de facto bölünmüşlüğün de jure hale gelmesi için mülkiyete yönelik etnik temizlik ve Kıbrıs'ın işgal altındaki bölümünün mülkiyet açısından Türkleştirilmesidir" ifadesine de yer verdi.


Kıbrıs Rum mallarının satışı ile Rum göçmenlerin Taşınmaz Mal Komisyonu'na artan başvurularının, gelecekte, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerde elverişsiz sonuçlara neden olacağını yazan gazete çözüm durumunda, toprak ve mülkiyet boyutunda, Kuzey'deki Rum mallarının değerinin, Taşınmaz Mal Komisyonu'nun düşük tazminat temelinde, kıyasla hesaplanmasının istenebileceğinin mümkün olduğunu belirtti.


Gazete diğer yandan ise Güney Kıbrıs'taki Kıbrıs Türk mallarının ise Güney'de geçerli olan yüksek fiyatlar temelinde hesaplanacağını yazdı.


Kıbrıslı Rumları, Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvuru yapmaya iten nedenler arasında, ekonomik gereksinimler, Rum Yönetimi tarafından göçmenlik politikasının sonuç verici bir şekilde hayata geçirilmemesi, Kıbrıs sorunundaki sürekli durgunluğun gösterildiğini yazan gazete, Taşınmaz Mal Komisyonu'na yönelik başvuruların yasaklanması ya da cezalandırılmasına ilişkin öneriler konusunda ise, böyle bir düzenlemenin "Kıbrıs Cumhuriyeti" anayasası, Avrupa İnsan Hakları Anlaşması Protokolü ve AB Temel Haklarına ters düştüğü şeklindeki hukuki görüşün üstün geldiğine de dikkat çekildiğini belirtti.


Gazete Kıbrıslı Rumların Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvurmasının engellenmesi için alınması gündemde olan tedbirlere yeniden yer verdi.


(FK/KAR)


 
10 Ocak 2014 Cuma 10:04
Okunma: 738
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)