Ana Sayfa » G. Kıbrıs » KKTC VE GÜNEY KIBRIS OKULLARINDA KARŞILIKLI TEMASLAR BAŞLIYOR

KKTC VE GÜNEY KIBRIS OKULLARINDA KARŞILIKLI TEMASLAR BAŞLIYOR

KKTC ve Güney Kıbrıs'taki okullar arasında karşılıklı temasların gerçekleşmesini sağlayacak bir mekanizmanın kurulacağı, her iki ülkenin eğitim sisteminde "karşılıklı güveni" oluşturacak bir dizi önlemin hayata geçirilmesinin amaçlandığı bildirildi.

 
 
KKTC VE GÜNEY KIBRIS OKULLARINDA KARŞILIKLI TEMASLAR BAŞLIYOR

Lefkoşa, 15 Ekim 16(T.A.K): KKTC ve Güney Kıbrıs'taki okullar arasında karşılıklı temasların gerçekleşmesini sağlayacak bir mekanizmanın kurulacağı, her iki ülkenin eğitim sisteminde "karşılıklı güveni" oluşturacak bir dizi önlemin hayata geçirilmesinin amaçlandığı bildirildi.

Fileleftheros gazetesi: "Okullardaki Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerin Temasları Mekanizması ? Anastasiadis ve Akıncı Eğitim Teknik Komitesi'nin Önerilerini Onayladı" başlıkları altında verdiği haberinde, yaklaşık 10 ay önce kurulan Eğitim Teknik Komitesi'nin adanın her iki tarafındaki okullarda "güvenin arttırılmasını" öngören bazı önerilerinin hayata geçirmeye hazırlandığını yazdı.

Gazete, bu öneriler arasında sadece, son dönemde kamuoyunu meşgul Kıbrıs Türk edebi eserlerinin Güney Kıbrıs'taki okullarda okutulmasının bulunmadığını belirterek en önemlisinin her iki taraftaki okullardaki öğrenci ve öğretmenlerin karşılıklı temas içerisinde bulunmalarını sağlayacak bir mekanizma kurulması önerisinin olduğunu vurguladı.

Rum Eğitim Bakanı Kostas Kadis gazeteye yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in komite tarafından hazırlanan önerilere onay verdiklerini, önerilerin hayata nasıl geçirileceklerinin incelendiğini belirtti.

Kadis, öğrenci ve öğretmenlerin katılacakları etkinliklerin kültürel içerikli olacaklarını ve tüm öğrenci ve öğretmenlerin katılmalarının öngörüldüğünü vurguladı.

Eğitim Teknik Komitesi'nin Kıbrıslı Rum başkanı Mihalinos Zembilas  ise gazeteye açıklamasında, "öğretmenlerin ırkçılık karşıtı konular, barış ve insan hakları konularında eğitilmeleri, temaslar çerçevesinde kullanılabilecek iyi pedagojik uygulamalar ve faaliyetler verisi tabanı oluşturulması, eğitim malzemelerinin diğer toplumun edebi eserleriyle zenginleştirilmesi vs" gibi unsurların bu önlemler arasında bulunduğunu belirtti.

Zembilas ayrıca, öğretmenler ve öğrencilerin yakın zamanda bu konuda bilgilendirileceklerini de ifade etti.

Gazete haberinin devamında, Rum Eğitim Bakanı Kadis'in, son günlerde gündeme gelen Kıbrıs Türk edebi eserlerinin edebiyat derslerinde işlenmesine ilişkin açıklamalarına yer verdi.

Kadis, okutulacak Kıbrıs Türk edebi eserlerinin özel bir komite tarafından seçildiklerini ve 2008 yılından beridir Kıbrıs Türk edebi eserlerinin okullarda okutulduklarını belirtirken, son eklenen eserlerin destekleme amacı taşıdığı ve her öğretmenin hangisini okutacağını seçme hakkı bulunduğunu vurguladı.

Gazete, Güney Kıbrıs'taki okullarda hangi sınıfta hangi Kıbrıs Türk eserlerinin okutulabileceklerine ilişkin bir listeye de yer verdiği haberinde, OELMEK Genel Sekreteri ve Rum Filologlar Derneği üyesi Valentina Salte'nin ise "Kıbrıs Türk edebi eserlerine karşı olmadıkları ancak söz konusu metinlerin edebi eser açısından önemlerinin dikkate alınması gerektiği" şeklindeki açıklamasını da aktardı.

(SB/ŞEB)

 
15 Ekim 2016 Cumartesi 12:50
Okunma: 250
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...