Ana Sayfa » Kıbrıs » KKTC'de 2012 Yılı...

KKTC'de 2012 Yılı...

2012 Yılına Denktaş'ın Ölümü İle Lefkoşa Belediyesi'ndeki Eylemler Ve Lefkoşa'da Oluşan Çöp Yığınları Damga Vurdu.

 
 
KKTC'de 2012 Yılı...
kktc 2012

Lefkoşa, 26 Aralık 12 (T.A.K/Yılmaz Yakar, Fezile Atüf Öksüz, Özgül Gürkut Mutluyakalı): Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, 2012 yılına, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümü, Lefkoşa Türk Belediyesi'ndeki eylemler ve bunun sonucunda beşkent Lefkoşa'da oluşan çöp yığınları damga vurdu.


Tamamlanmakta olan yıl içinde, UBP Kurultayı, öncesiyle ve sonrasıyla ülke gündemini en fazla meşgul eden konulardan oldu. UBP Genel Başkanlık seçimi mahkemelik oldu. Mahkeme, UBP Kurultayı Divan Başkanlığı'nın Genel Başkan olarak açıkladığı İrsen Küçük'ün başkanlık yetkilerini kullanmasını durdurdu.


Ülke gündemi, UBP Kurultayı çerçevesindeki sahte belge skandalıyla çalkalandı; sahte belge olayında tutuklanan yetkililerinden dolayı Kamu Hizmeti Komisyonu'nda işlemler durdu.


Türkiye'den su getirme ve ülkede petrol ve doğalgaz arama projelerinde tarihi adımlar atılırken; Kıbrıs sorunu ve müzakereler arka planda kaldı. Müzakereler Güney Kıbrıs'ın AB Başkanlığı ve seçim engeline takıldı. BM'nin telaffuz ettiği çoklu konferans Rum tarafının tutumu nedeniyle gerçekleşmedi.


Ekonomik program, petrol dolum tesisi, Özelleştirme Yasası, Ercan Havalimanı'nın devri, muhalefetin ve sivil toplum örgütlerinin en çok eleştirdiği, eylemlerin yapıldığı konuların başında yer aldı. Bu yılın önemli olayları arasında, Asil Nadir'in İngiltere'de 10 yıl hapse mahkum olması da var.


DENKTAŞ'IN ÖLÜMÜ


KKTC, 2012 yılı başında, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümüyle sarsıldı.


2011 yılı Mayıs ayında pıhtı atması sonucu beyin ana damarında tıkanıklık meydana gelen Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş, geçirdiği operasyonlar ve aylarca süren  tedavi sürecinde  hayati tehlikeleri Aralık ayında atlatmış hatta sokağa bile çıkmıştı. 8 Ocak'ta tekrar hastaneye kaldırılan ve organ yetmezliği baş gösteren Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş bu kez hayati tehlikeleri atlatamadı.


Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi önderlerinden, KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 88 yaşında  13 ocak Cuma günü saat 22.00'de hayata gözlerini yumdu. Ömrünü Kıbrıs davasına adayan Denktaş'ın vefatından önce yoğun bakımdaki sözleri aslında hayatıyla ilgili herşeyi özetliyordu: "Söyleyin Hristofyas'a KKTC bağımsız bir devlettir".  Denktaş, eşi Aydın Hanım'a da " Sevemez Kimse Seni..." şarkısının sözlerini mırıldanarak veda etti.


Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın vefatı KKTC'yi yasa boğarken, Türkiye ve Türk dünyasında derin üzüntü yarattı. Türkiye'de, defnedildiği 17 Ocak'a, KKTC'de de ölümünden itibaren bir hafta süreyle  yas ilan edildi.


Kurucu Cumhurbaşkanı, 16 ve 17 Ocak'ta olmak üzere iki gün süren cenaze törenleri sonunda, soğuk ve yağmurlu bir günde onbinlerin katılımıyla, gözyaşları, saygı  ve sevgi seli içinde  Cumhuriyet Parkı'nda ebedi istirahatgahına uğurlandı. Cenaze törenlerinde Türkiye en üst devlet ve hükümet yetkililerince temsil edilirken,  yabancı ülkelerden de temsilciler de katıldı.


LTB VE LEFKOŞA


Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)'deki sorunlar yılın krizine imza attı. LTB'de çalışanların maaşlarının gününde ödenmediği  Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarının düzenli yatırılmadığı gerekçesiyle Belediye Emekçileri Sendikası (BES), önce uyarı grevlerini ardından da süresiz grevleri başlattı. Hükümetin grev saydığı eylemleri yasaklamasına rağmen çalışanlar bu yasağa uymadı  BES'in grev ve eylemleri belli dönemlerle yıl boyunca sürdü. Bu eylemlerden de en fazla zararı Lefkoşalılar gördü.


Toplanmayan çöpler nedeniyle neredeyse çöp dağları oluştu, salgın hastalık korkusu yaşandı. Mayıs ayında gerçekleştirilen kampanyada 3 günün içinde 500 kamyon çöp toplandı. Hükümet krizi sonlandırmak için LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ve Belediye Meclis üyelerini yasa gücündeki kararname ile 90 gün süreyle izne ayırdı, yerine Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana'yı görevlendirdi. Ancak daha sonra Anayasa Mahkemesi, uygulamanın Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı aldı ve Bulutoğluları görevine iade edildi. 


Aralık ayına gelindiğinde Ziraat Bankası'ndan sağlanan 90 milyon TL'lik kredi ve LTB'yi yeniden yapılandırma kararıyla uzlaşıya varıldı, kriz kısmen çözüldü  LTB'de 4 birim işbaşı yaptı. BES Başkanı Savaş Bozat, LTB'yi yönetmeye talip olduklarını açıkladı.


UBP KURULTAYI


UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük ile Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif'in başkanlık için yarıştığı UBP Kurultayı mahkemelik oldu. Kurultayda Küçük 704, Kaşif 690 oy aldı. Kaşif ve taraftarları parti tüzüğüne göre, genel başkan seçilebilmek için üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 714 oy almak gerektiğini iddia ederek , İrsen Küçük'ün genel başkanlığını tanımadıklarını belirttiler ve  Divan kararını yargıya taşıdılar.


Mahkeme, Kaşif ve taraftarlarının başvurusu üzerine ara emri alarak, Başbakan İrsen Küçük'ün parti genel başkanlığı yetkilerini durdurdu. Başbakan Küçük de bu kararı İstinaf'a taşıdı. Küçük'ün başvurusu reddedildi. UBP Kurultayı'yla ilgili olarak devam eden süreçte gözler mahkemenin vereceği karara çevrildi.


SAHTE BELGE SKANDALI VE KAMU HİZMETİ KOMİSYONU


Kurultay öncesinde bir de "sahte belge" skandalı yaşandı ve ülke gündemi günlerce bu olayla çalkalandı.


Başbakan İrsen Küçük, Afrika gazetesinde, kendisine ait olduğu iddia edilen sahte bir talimata ilişkin yayınlar yapılmasıyla ilgili yasal işlem başlattı. Polis soruşturması çerçevesinde, Kamu Hizmeti Komisyonu üyesi, eski müsteşarlardan Mustafa Tanju Tokay ile Kamu Hizmeti Komisyonu Sınav Müdürü Emir Hüseyin Emirkanı tutuklandı.


Bunun üzerine Kamu Hizmeti Komisyonu'nda işlemler durdu, atamalar ve terfiler yapılamadı; Komisyon da eleştirilerin hedef noktası oldu.


KIBRIS KONUSU


Kıbrıs müzakerelerinde durağan bir yıl yaşandı.  Oysa, 2011 yılı Ekim ayının sonunda New York'ta gerçekleşen Greentree Zirvesi sonunda BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un liderleri son aşama (son oyun) için Ocak ayında yine aynı yerde görüşmeye çağırması ve devamında çoklu konferanstan bahsetmesi, müzakerelerde sona gelindiği görüşünü kuvvetlendirmiş,  2012 yılının ilk aylarında bir referandum gerçekleştirilerek nihai bir sonuca ulaşılması beklentilerini artırmıştı.


Ocak ayı sonunda gerçekleştirilen ve ilk kez liderlerin eşlerinin de yer aldığı Greeentree zirvesinde, Rum tarafının tutumu nedeniyle beklentiler karşılık bulmadı. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu zirve sonunda yaptığı açıklamada, Hristofyas'ın zirveye Ulusal Konseyi'nin "hayırlarını" tekrarlamak üzere geldiğini ve anlaşma için cesareti bulunmadığını ifade etti.


BM,  Ocak sonrası, ilerleyen aylarda Rum tarafının da eğilimini dikkate alarak Kıbrıs müzakerelerinde esaslı konularda yeterli ilerleme sağlanamadığı ve  yeterli zemin oluşmadığı gerekçesiyle, çoklu konferansı toplamayacağını açıkladı.


Kıbrıs'ta liderler arasında sürdürülen müzakereler ise mart ayı sonunda sona erdi. Teknik komiteler çalışmalarını sürdürdü. Liderler görüşmesine ara verilmesinde 1 Temmuz'dan itibaren Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını devralması ve Hristofyas'ın 2013 yılında yapılacak başkanlık seçiminde aday olmayacağını açıklaması etkili oldu.


TARİHİ ADIMLAR


2012 yılında Türkiye'den su getirme projesi ile petrol arama projelerinde tarihi adımlar atıldı. KKTC'ye yılda 75 milyon metreküp su taşınmasını öngören asrın projesinde, Mart ayında KKTC'de su tutacak Geçitköy Barajı'nın temelleri atıldı. Ekim ayında ise  deniz yüzeyinden 250 metre altında askıda inşa edilecek "KKTC Deniz Geçiş İsale Hattı ile Türkiye Tarafı Kara Yapıları ve KKTC Tarafı Kara Yapıları"nın temeli Anamur ve Girne-Karşıyaka'da eş zamanlı atıldı. 80 kilometrelik deniz geçişi boru hattı, dünyada ilk olma özelliği taşıyor.


2011 yılı yaz aylarında Güney Kıbrıs'ın tek yanlı ilan ettiği münhasır ekonomik bölgede "Afrodit" olarak bilinen 12. Parselde petrol ve doğalgaz aramalarını başlatmasının ardından KKTC de 2012 yılında harekete geçti.  KKTC-TC devletleri arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde  TPAO, KKTC'de petrol ve doğal gaz arama konusunda yetkilendirildi. İskele bölgesinde bulunan Sınırüstü köyü yakınlarında "Türkyurdu-1" ismi verilen kuyuda ilk sondaj Nisan ayında başlatıldı


ELEŞTİRİ VE EYLEMLER


2013-2015 yıllarını kapsayan ekonomik program, petrol dolum tesisi, Özelleştirme Yasası, Ercan Devlet Havalimanı'nın 25 yıl süreyle işletme devri,  Haspolat Meslek Lisesi'nde ilahiyat alanı açılması ve külliye yapımı için devlet arazisinin bir vakfa kiralanması muhalefetin, sendikaların ve bazı sivil toplum örgütlerinin eleştiri okları arasındaydı. Söz konusu konularla ilgili eylemler de yapıldı.


ASİL NADİR


1993 yılında aleyhinde açılan dava ile ilgili olarak yıllar sonra 2010 yılında  suçlamalarla yüzleşmek ve  kendisini savunmak  için İngiltere'ye giderek yargılanmayı kendi isteğiyle kabul eden Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir, Polly Peck davasında 13 suçlamanın 10'unda suçlu bulunarak 10 yıl hapse çarptırıldı. Bu karar, KKTC'de büyük tepkilere yol açtı. Bazı örgütler kararı eylemlerle protesto etti.


AKILDA KALAN DİĞER OLAYLAR


2012 yılında akılda kalan diğer olaylardan bazıları ise şöyle:


"Karpaz açıklarında insan kaçakçılığı sırasında bir teknenin batmasının ardından denizde Suriye uyruklu ikisi çocuk 6 ceset bulundu. Kıbrıslı Türk bir genci tutuklamak için kovalarken yasadışı bir şekilde KKTC'ye geçip Akıncılar köyüne giren 3 Rum polis tutuklandı ve yargılandı. KTÖS, çadır ve tuvalet eylemlerinin ardından çarşaflar giymiş öğretmenlerle Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği'ne yürüyüş düzenledi. Değirmenlik "Taş Ocakları" bölgesinde başlayıp, Alevkayası'na doğru yayılan yangında yaklaşık bin dönüm içerisindeki 3 bin ağaç yandı. Garanti Bankası'nın Lefkoşa Şube Müdürü 7 milyon TL aldıktan sonra İstanbul'da ortadan kayboldu ancak yakalandı. KKTC Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nda gözlemci üye statüsüne getirildi. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Lefkoşa'da araçlı eylem gerçekleştirdi..."


Türk Ajansı-Kıbrıs (TAK) muhabirlerinin, ajans bültenlerinden derlediği bilgilere göre, KKTC'de ve KKTC'yle ilgili olarak 2012 yılında yaşananlar şöyle: 
30 Aralık 2012 Pazar 07:09
Okunma: 1775
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu