Ana Sayfa » Kıbrıs » KKTC'de Elektromanyetik Dalga Verileri Dünya Standartlarının Altında

KKTC'de Elektromanyetik Dalga Verileri Dünya Standartlarının Altında

Bilim Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK)'nun TC Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun teknik desteğiyle KKTC genelinde 5 ilçe ile Kantara ve Selvilitepe'de 23-27 Aralık 2013 tarihleri arası gerçekleştirdiği kapsamlı ölçümlerde elde edilen elektromanyetik dalga verilerinin, Uluslararası İyonlaşmamış Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) tarafından belirlenen ve Kurum tarafından kabul edilen limit değerlerin altında olduğu ve uygun olmayan bir değere rastlanmadığı açıklandı.

 
 
KKTC'de Elektromanyetik Dalga Verileri Dünya Standartlarının Altında


Bilim Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK)'nun TC Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun teknik desteğiyle KKTC genelinde 5 ilçe ile Kantara ve Selvilitepe'de 23-27 Aralık 2013 tarihleri arası gerçekleştirdiği kapsamlı ölçümlerde elde edilen elektromanyetik dalga verilerinin, Uluslararası İyonlaşmamış Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) tarafından belirlenen ve Kurum tarafından kabul edilen limit değerlerin altında olduğu ve uygun olmayan bir değere rastlanmadığı açıklandı.


KKTC genelinde 47 bin497 noktada yapılan elektromanyetik alan ölçümleri ile ilgili bilgilendirme toplantısı bugün Lefkoşa Merit Otel'de yapıldı.


Toplantıya, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kâşif'in yanı sıra BTHK Başkanı Kadri Bürüncük, TC BTK Başkanı Tayfun Acarer, KKTC BTHK Başkan Yardımcısı Sait Erkmen, Spektrum İzleme Daire Başkanı Necati Uğurlu ve dairelerin diğer teknik personeli katıldı.


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ile tüm konularda olduğu gibi iletişim ve haberleşmede de kesintisiz bir işbirliğinin olduğunu kaydederek, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra atılacak adımlarda da insan sağlığının en ön planda tutulacağını vurguladı.


Toplantıda ölçümleri yapan teknik ekipten Mehmet Cezar ölçümler hakkında teknik detayları anlattı.


BÜRÜNCÜK


KKTC BTHK Başkanı Kadri Bürüncük ölçümler yapılırken mümkün olduğunca baz istasyonlarının yoğun olduğu yerlerden geçildiğini ve raporun tümünün haritalarıyla birlikte bugün saat 11.00'den itibaren Kurum'un sitesinden indirilebileceğini söyledi.


ACARER: "TÜM BAZ İSTASYONLARI TOPLASANIZ BİR TV VERİCİSİ KADAR DALGA YAYMAZ"


TC BTK Başkanı Tayfun Acerer de elektromanyetik alanın sadece baz istasyonuyla oluşmadığını, tüm elektronik aletlerin dalga yaydığını kaydederek, gerek KKTC gerekse Türkiye'de ülkedeki tüm baz istasyonunun toplam yaydığı dalganın, herhangi bir TV vericisinden daha düşük olduğunu söyledi.


KKTC'de ölçülen değerlerin uluslararası kabul edilen "ortam değerleri" olan 41 volt/metre'nin çok altında olduğunu belirten Acarer, KKTC'de uluslararası izin verilen sınır olan 10 volt/metrenin üzerinde dalga yayan baz istasyonu (cihaz) olmadığını, olması halinde Kurumun buna izin vermeyeceğini açıkladı.


Bir karşılaştırma yapılması açısından bilimsel olarak 2000 volt/metre'yi aşan dalgaların insan vücudunda 1 derecelik ısı artışına yol açtığının bilindiğini, fakat bunun kansere neden olup olmadığının henüz ispatlanmadığını anlattı.


Baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılması fikrinin pratikte çalışmayacağını söyleyen Acarer bunun hücresel yapıyı bozacağını, ne 2G, ne 3G ne de 4G'nin bu mantıkla çalışmasının mümkün olmayacağını ekledi.


"NE KADAR AZ BAZ İSTASYONU OLURSA O KADAR AZ RİSK VARDIR"


Acarer az baz istasyonunun daha çok risk anlamı taşıdığını kaydederek, düşük sinyali almak için vücuda yakın cep telefonunun daha fazla sinyal göndereceğini, bunun bilimsel bir başka gerçek olduğunu ekledi.


KÂŞİF


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kâşif, Elektronik Haberleşme Yasası geçmesinin ardından BTHK'nın oluşturulduğu ve yapılan çalışmayla KKTC'deki kurumun Türkiye'deki BTK ile ne kadar uyum içinde olduğunun görüldüğünü ifade etti.


Türkiye ile tüm konularda olduğu gibi iletişim ve haberleşmede de kesintisiz bir işbirliğinin olduğunu kaydeden Bakan Kâşif, baz istasyonları konusunun 2009 ve 2011'de gündeme gelmiş olduğunu ve gerekli ölçümlerin o dönemlerde de yapıldığını anlattı.


Her ölçülen baz istasyonunun altında bir haritası olacağını söyleyen Kâşif, her kim kurumdan başvuru ve verileri talep ederse bu verilerin paylaşılacağını da dile getirdi.


Baz istasyonlarının çokluğunun elektromanyetik dalgaların insanlara tesir edecek değerlere çıkılmasını engellediğini kaydeden Bakan, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra atılacak adımlarda da insan sağlığının en ön planda tutulacağını vurguladı.


Ölçüm sonuçları ve EM Yoğunluk haritaları BTHK'nın web adresi www.bthk.org'dan indirilebiliyor.


(RU/ŞEB) FOTOĞRAFLI


 
7 Şubat 2014 Cuma 14:44
Okunma: 845
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu