Ana Sayfa » Kıbrıs » Kktc'de Erken Seçimler

Kktc'de Erken Seçimler

Ülkemizi Erken Seçim Heyecanı Sardı. Siyasi Partiler 28 Temmuz Da Yapılacak Erken Seçime Şimdiden Hazırlanmaya Başladı...kktc Aslında Erken Seçime Yabancı Değil. Bugüne Kadar Ülkede 4 Kez Erken Seçim Yaşandı. kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurulduğunda Başbakan Mustafa Çağatay'dı. Çağatay Hükümeti 1983 Yılı Sonuna Kadar Görevde Kaldı. 1985 Yılında Cumhuriyetin İlk Erken Seçimi Yapıldı. Erken Seçimden Derviş Eroğlu Başkanlığındaki Ubp Yüzde 36.7 Oy Oranıyla Birinci Parti Olarak  Çıktı. Ubp Bu Oy Oranıyla 24 Milletvekilliği Kazandı. Ve Daha Sonraki Süreçte Hükümeti Kurdu..

 
 
Kktc'de Erken Seçimler

Bir sonraki seçimin tarihi ise 15 Aralık 1993'tü. Bu seçim UBP DP ve CTP arasında kıyasıya mücadeleye sahne oldu..Seçimden UBP birinci parti olarak çıksa da hükümeti DP ve CTP kurdu. DP- CTP hükümeti birçok kez yeniden bozulsa da tekrardan kuruldu. Bu dönem tarihe en fazla bozulup yeniden kurulan hükümet olarak geçti.

20 Şubat 2005 erken seçiminde ise sandıktan bu kez birinci parti olarak CTP çıktı. Annan planı rüzgarını arkasını alan CTP tarihinde ilk kez yüzde 44.5oya ulaştı ve 25 milletvekilliği kazandı. CTP kritik bir karar vererek  birkez daha DP'yle ortaklık kurmaya karar verir.

Ferdi Sabit Soyer başkanlığındaki CTP-DP hükümeti daha sonra yerini CTP-ÖRP hükümetine bırakır. Ancak bu hükümette normal sürede ömrünü tamamlayamaz ve 2009'da son erken seçime gidilir..

UBP 2009 yılındaki erken seçimlere siyasete geri dönen Derviş Eroğlu başkanlığında katılır. UBP seçimde 26 milletvekilliği kazanarak tek başına iktidar olur..

UBP, Derviş Eroğlu başkanlığında hükümeti kurar. Derviş Eroğlu hükümeti Eroğlu'nun Cumhurbaşkanlığını kazanmasıyla birlikte yerini Küçük hükümetine bırakır. Başbakan İrsen Küçük başkalığındaki hükümet görevini halen sürdürüyor.