Ana Sayfa » Kıbrıs » KKTC'DE HALKIN %42'si Allah'a inanmıyor.

KKTC'DE HALKIN %42'si Allah'a inanmıyor.

Kazakistan Arabeyev Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Erhan Arıklı, 1986 yılında yaptığı "Kıbrıs Türkü'nün Dini Yapısı" konulu araştırmasının sonuçlarının "Kıbrıslı Türkleri'nin kayıtsız şartsız Allah'a inanmadığını" gösterirken günümüzde bu alanda bilimsel çalışma yapılmış olmamasını bir eksiklik olarak nitelendirdi.

 
 
KKTC'DE HALKIN %42'si Allah'a inanmıyor.
Kazakistan Arabeyev Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Erhan Arıklı, 1986 yılında yaptığı "Kıbrıs Türkü'nün Dini Yapısı" konulu araştırmasının sonuçlarının "Kıbrıslı Türkleri'nin kayıtsız şartsız Allah'a inanmadığını" gösterirken günümüzde bu alanda bilimsel çalışma yapılmış olmamasını bir eksiklik olarak nitelendirdi.

Kırgızistan Arabayev Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Erhan Arıklı’nın 1986 yılında yaptığı “Kıbrıs Türkünün Dini Yapısı” konulu araştırmanın sonuçları, Kıbrıslı Türklerin yüzde 58’inin “Kayıtsız şartsız Allah’a inandığını” gösterirken, günümüzde bu alanda bilimsel çalışma yapılmamış olması bir eksiklik olarak nitelendi.
Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olduğu 1986 yılında, “Kıbrıs Türkünün Dini Yapısı” konulu akademik bir çalışma yaptığını belirten Arıklı, bu çalışma dışında dini yapıya ışık tutacak herhangi bir bilimsel çalışma bulunmadığını, bunun bir gereklilik olduğunu söyledi.
Dini yapıyla ilgili güncel bilgilerin bulunmamasının eksiklik olduğunu kaydeden Arıklı, konunun siyasi görüşlere şekillendirildiğini belirtti.
1986 yılında yapılan araştırmada, “Allah inancı”, “İbadetle ilgili düşünceler”,  “İnancı etkileyen faktörler” gibi konularda Kıbrıslı Türklerin o dönemdeki düşünceleri yer aldı.
Buna göre, 25 yıl önce yapılan araştırmada, Kıbrıslı Türklerin yüzde 58’inin, “Kayıtsız şartsız Allah’a inandığını”, yüzde 13’ünün “Allah’ın varlığına inanmadığı” ortaya çıkmıştı.
“Duanın faydasına inananlar”ın oranı yüzde 44 olarak belirlenirken, inanmayanların oranı yüzde 17 olarak tespit edilmişti.
Söz konusu araştırmanın sonucunda, Kıbrıslı Türklerin yüzde 41’i, “ibadetin, iyi kalpli ve doğru olan kimsenin dini ritüelleri yapmasa bile yaptıkları iyilikler” olduğunu düşünüyordu. İnananların oranı yüzde 58
Prof. Dr. Erhan Arıklı, KKTC’nin dini yapısıyla ilgili 25 yıl önce yaptığı araştırmasında
Kıbrıslı Türklerin yarısından fazlasının “kayıtsız şartsız Allah’a inandığı”nı tespit ettiğini açıkladı.
1986 yılında yapılan araştırmaya göre Kıbrıslı Türkler arasında “Allah’a kayıtsız şartsız inananların” oranı yüzde 58 iken, “Allah’a inanıp da bazı problemleri olanların oranı yüzde 27” olarak tespit edildi.
Kıbrıslı Türkler arasında “Allah’ın varlığına inanmayanların” oranı yüzde 13, “Bu konuya ilgi duymayanların” oranı ise yüzde 2 olarak ölçüldü.
İnancı etkileyen faktörler
Kıbrıs Türkünün “Allah inancına etki eden faktörlerin” de belirlendiği araştırmada, dini inanç üzerindeki en önemli etkenin aile olduğu, ailenin etkisinin yüzde 37 oranında olduğu belirlendi.
Aileden sonraki en etkili faktör yüzde 26 ile kitaplar ve medya iken, din adamlarının tutumu din inancını yüzde 18 oranında etkiledi. Özel bir olayın etkisi yüzde 15 iken, öğretmenler ile dindarların tutumu yüzde 12.
Duanın faydasına inananlar yüzde 44
Kıbrıslı Türklerin “dua karşısındaki tutumu”nun da tespit edildiği araştırmada, “duanın faydasına inananlar”ın oranının yüzde 44 olduğu tespit edildi.
“Duanın faydası” konusunda kararsız kalanların oranı yüzde 34 iken, duanın faydasına inanmayanların oranı ise yüzde 17.
Yapılan araştırmada, dua karşısındaki tutumların yöneltildiği soruya cevap vermeyenlerin oranının ise yüzde 5 olduğu tespit edildi.

İbadete bakış açısı
Kıbrıslı Türklerin yüzde 41’i, “ibadetin, iyi kalpli ve doğru olan kimsenin dini ritüelleri yapmasa bile yaptıkları iyilikler” olduğunu düşünüyordu.
Toplumun yüzde 34’ü, “ibadetin, ritüellerin yanı sıra iyi ahlaklılık ve dürüstlük” olduğu fikrindeyken, yüzde 17’si “namaz kılan, oruç tutan kimse kötülük yapıyorsa ibadet etmemiş sayılır” düşüncesindeydi.
1986’da toplumda “İbadetin, namaz, oruç, zekat vs. gibi dini ritüelleri yerine getirmek” olduğunu düşünenlerin sayısı ise sadece yüzde 3 idi.
Kıbrıslı Türklerden, yüzde 57’si namaz kılmadığını söylerken, yüzde 10’u bayramlarda namaz kıldığını, yüzde 7’si ise beş vakit namaz kıldığını belirtti. 
Oruç konusundaki tutum incelendiğinde, toplumun yüzde 53’ünün oruç tutmadığı, yüzde 25’inin Ramazan’da ara sıra oruç tuttuğu yüzde 11’inin ise her Ramazan oruç tuttuğu tespit edildi.

İbadeti gereksiz bulanlar çoğunlukta
Arıklı tarafından 1986 yılında yapılan araştırmada, katılımcıların yüzde 30’u “İbadet etmemelerinin nedeninin” sorulduğu soruya cevap vermedi.
İbadeti gereksiz bulanların oranı yüzde 28, ibadet etmesini bilmeyenlerin oranı yüzde 22, ibadeti zor ve yorucu bulanların oranı ise yüzde 9 olarak tespit edildi.
Çevresinden çekindiğinden dolayı ibadet etmeyenlerin oranı ise yüzde 6 olarak belirlendi.

Kaynak : Kıbrıs Gazetesi
 
24 Mayıs 2011 Salı 13:54
Okunma: 797
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu