Ana Sayfa » Kıbrıs » "KKTC'de Kayıt Dışı Ekonomi-tanımı, Nedenleri, Yarattığı Sorunlar Ve Çözüm Yolları" Raporu Açıklandı

"KKTC'de Kayıt Dışı Ekonomi-tanımı, Nedenleri, Yarattığı Sorunlar Ve Çözüm Yolları" Raporu Açıklandı

"kayıtdışılıkla Mücadele Stratejisi  Ve Kayıtdışılıkla Mücadele Eylem Planı Hayata Geçirilip Sonuçlar  Aşama Aşama Halkla Paylaşılmalıdır".

 
 

ÇERKEZ:  "BİR ÇOK SORUNUN TEMELİNİ OLUŞTURAN KAYITDIŞILIKLA MÜCADELE KONUSUNDA TÜM KESİMLERLE BİRLİKTE HAREKET ETMEYE HAZIRIZ"

Lefkoşa, 20 Şubat 12 (T.A.K.): Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde  kayıtdışı ekonominin önlenebilmesi için, paylaşma ve üretimin tüm yöntemleri kullanılarak, Kayıtdışılıkla Mücadele Stratejisi ve Kayıtdışılıkla Mücadele Eylem Planı'nın hayata geçirilmesi ve sonuçlarının aşama aşama halkla paylaşılması konusunda çaba harcanılması istenildi.

Konuyla ilgili olarak Ticaret Odası tarafından hazırlanan raporda "Kayıtdışı ekonominin kayıt altına alınmak suretiyle minimize edilmesi için toplumsal mutabakat şarttır. KKTC'nin gelişmiş, kendi ayakları üzerinde duran, daha çok yatırım yapılan bir ülke olması isteniyor ve işsizlik sorununa çare bulmuş bir vatan hedefleniyorsa bu sorununun "devlet politikası" olarak ele alınıp "toplumsal mutabakatla" çözümlenmesi gerekmektedir" denildi..

Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın (KTTO), Vergi Dairesi eski müdürlerinden Göksel Saydam, Maliye Bakanlığı eski müsteşarlarından Zeren Mungan, Çalışma Bakanlığı eski müsteşarlarından Aziz Gürpınar ve DAÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Besimler'e hazırlattırdığı "KKTC'de Kayıt Dışı Ekonomi-Tanımı, Nedenleri, Yarattığı Sorunlar ve Çözüm Yolları" isimli rapor açıklandı.

KTTO'da bugün öğleden sonra düzenlenen toplantı KTTO Başkanı Günay Çerkez'in konuşmasıyla başladı. Ardından "beyan edilmeyen gelir"; "kayıt dışı istihdam"; "yasa dışı ekonomi" ve "kayıt dışı milli gelir" başlığı altında hazırlanan raporla ilgili sunum hazırlayıcılar olan Göksel Saydam, Zeren Mungan, Aziz Gürpınar ve Mustafa Besimler tarafından gerçekleştirildi.

GÜNAY ÇERKEZ

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez,  yaptığı konuşmada, Oda olarak amaçlarından birinin de toplumsal sorunlara bütünsel bir yaklaşımla  çözüm önerileri geliştirmek,  bulunacak çözüm yolları  ile  ülkenin kalkınmasına ve refah düzeyinin yükseltilmesine katkı koymak olduğunu söyledi.

Ülkede kayıtdışılık ile mücadele konusunda  bazı uygulamaların yapıldığını,  son dönemde gündeme gelen muhaceret affı ve arkasından geleceği söylenen katı denetimler ile vergi kaçağının ve adaletsizliklerinin önlenmesine yönelik tedbirleri bildiklerini ve desteklediklerini ifade eden Çerkez, "Ne var ki kayıtdışılıkla mücadele çok daha aktif olmalı  ve bütünlüklü bir hareket planına sahip olmalıyız. Kayıtdışılıkla mücadele bütünlüklü bir şekilde yapılmadığı zaman, daha fazla adaletsizlik ortaya çıkmakta, haksız rekabet unsurları çoğalmakta ve sarsılan adalet duygusu nedeni ile kayıt altında iş yapan işletme sahipleri kayıtdışılığa yönelmek için yeni baskılarla karşılaşmaktadırlar" dedi.

Kayıtdışılık ile mücadeleyi sürdürmesi gereken esas organın hükümet ve hükümetin emrindeki bürokrasi olduğunu, buna karşın hükümetin kayıtdışılıkla mücadele konusunda bütünlüklü bir plana sahip olduğu inancında olmadıklarını anlatan Çerkez, şimdiye kadar böyle bir plandan haberdar  olmadıklarını söyledi.

"KKTC'de Kayıt Dışı Ekonomi-Tanımı, Nedenleri, Yarattığı Sorunlar ve Çözüm Yolları Raporunu" kayıtdışılıkla mücadele konusuna bütünlüklü bir yaklaşımın neleri içermesi gerektiğine ışık tutmak amacıyla hazırlattıklarını ifade eden Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, şöyle konuştu:

"Kayıtdışılık, diğer birçok sorunun da temelini oluşturmaktadır. Kıbrıs Türk Ticaret  Odası, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, kayıtdışılığın ortadan kaldırılarak  her şeyin kurallar içersinde yürütüldüğü, sağlıklı ve sürdürülebilir bir ekonominin oluşturulmasını hedeflemektedir.  İnanıyoruz ki bu hedef, çok geniş toplum kesimleri tarafından da paylaşılmaktadır. Bu nedenle bu mücadelede tüm kesimlerle birlikte hareket etmeye  hazırız ve esasen  böyle birliktelik olmadan kayıtdışılığın üstesinden  gelinemeyeceğine de inanmaktayız."

Dört değerli uzmanın kendi birikimlerini tarafsız bir gözle ortaya koyması ile raporun hazırlandığına da işaret eden  Çerkez, Göksel Saydam, Zeren Mungan, Aziz Gürpınar ve Mustafa Besimler'e teşekkür ederek sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu çalışmanın, toplumumuza hayırlı olmasını, kayıt altında,  hepimize yarar sağlayacak, toplumsal birlik ve bütünlüğümüzü pekiştirecek şekilde büyütmeyi amaçladığımız  Kıbrıs Türk ekonomisine hayırlı olmasını dilerim"

SUNUM

Günay Çerkez'in konuşmasından sonra Göksel Saydam, Zeren Mungan, Aziz Gürpınar ve Mustafa Besimler raporlar ilgili sunumu gerçekleştirdi.

SONUÇ BÖLÜMÜ

"Kayıtdışı ekonominin kayıt altına alınmak suretiyle minimize edilmesi için toplumsal mutabakat şarttır. KKTC'nin gelişmiş, kendi ayakları üzerinde duran, daha çok yatırım yapılan bir ülke olması isteniyor ve işsizlik sorununa çare bulmuş bir vatan hedefleniyorsa bu sorununun "devlet politikası" olarak ele alınıp "toplumsal mutabakatla" çözümlenmesi gerekmektedir" denilen raporun sonuç  bölümünde "Kayıtdışılık ile Mücadele Grubu" oluşturularak, Kayıtdışılıkla Mücadele Stratejisi ve  Kayıtdışılıkla Mücadele Eylem Planının belirlenmesi istenildi.

Kayıtdışı ile mücadelenin yaşam bulması ve idamesini sağlamak amacıyla, öncelikli yasalardan başlamak üzere özel çalışma grupları ile yasa tasarısı çalışmaları yapılması,  diğer yandan ise kurumsal kapasitenin geliştirilmesi amacıyla mevzuata yönelik çalışmalar, personel eğitimi ve düzenlenmesi çalışmaları, fiziki ortam ile teknoloji kullanımına yönelik çalışmaların bir bütünlük içerisinde sürdürülmesi önerilen raporun sonuç bölümünde özetle şöyle denildi:

"Çalışmada belirtilen ve KKTC'nin sosyo-ekonomisi bakımından gerekli olan söz konusu yasal düzenlemeler, ilk aşamada yapılması gerekenlerden ivedilik arz edenlerdir. Yasa ve tüzük tadilatları bir paket olarak ele alınıp eş zamanlı yürürlüğe konulmalıdır. Bunun da esası politik kararlılık ile yakından ilgilidir...

Güçlü irade ve uzun soluklu çalışma gerektiren kayıtdışılık ile mücadeleye bütünlüklü bir proje yaklaşımı ile ivme kazandırılmalıdır. Proje büyük ve kapsamlı yapısıyla, birçok küçük projenin bileşiminden oluşmalıdır."

(KAR/HA)

 
20 Şubat 2012 Pazartesi 18:18
Okunma: 701
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu