Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kktc'deki Eski Rum Mallarına Rum Yeraltı Dünyası El Attı

Kktc'deki Eski Rum Mallarına Rum Yeraltı Dünyası El Attı

Malların Değeri Yükseldi, Harçlar Fırladı.

 
 
Kktc'deki Eski Rum Mallarına Rum Yeraltı Dünyası El Attı

ANNAN PLANI SAHİPSİZ KALAN MALLARIN TÜRKLERE KALMASINI ÖNGÖRÜYOR

Lefkoşa, 1 Kasım 12 (T.A.K.): Rum Meclisi İçişleri Komitesi'nin KKTC'deki eski Rum mallarının akraba olmayanlar arasındaki devir harcı uygulanmasından kaynaklanan sorunların ele alındığı dünkü toplantısında, KKTC'deki eski Rum mallarına 2009'da Rum yeraltı dünyasının el atmaya çalıştığı açıklandı.

Fileleftheros "Yeraltı Dünyası İşgal Bölgelerine El Attı... 2009'da Bazıları Göçmenlerin Bilgisi Dışında 'Yatırım Yapmaya' İlgi Gösterdi...  İşgal Bölgelerindeki Taşınmazlar Beyan Edilmedi" başlıklarıyla yansıttığı haberinde, dünkü toplantıda İçişleri Bakanlığı temsilcisinin, yeraltı dünyasının KKTC'deki eski Rum mallarının alım-satımına karıştığını söylediğini yazdı.

Habere göre daha önce mal devirleri akrabalar arası olduğundan devir harcı alınmıyordu ancak 2009 itibarıyla özellikle KKTC'deki eski Rum malı alım-satımlarına yeraltı dünyasının karıştığı ve devir işlemlerinin akrabalar arası olmaktan çıktığı saptandığı için 2009 itibarıyla devir harcı uygulamasına başlandı. Toplantıda eşitlik ilkesi gereği, gerek KKTC'de gerek Güney Kıbrıs'ta olsun, herkesin sattığı mal için sermaye karı vergisi ödemesi gereği vurgulandı.

Gazete Rum göçmenlerin tapu dairesine kendilerine ait olarak bildirdikleri ancak daha sonra beyanlarının doğru olmadığının ortaya çıktığı vakaların da görüşüldüğünü belirterek, özetle şu bilgileri verdi:

"Yalan beyanlar dışında, işgal bölgelerinde olup kimse tarafından beyan edilmeyen gayrı menkuller de var. Sahiplerinin öldüğünü veya yurtdışına göç ettiğini bilen bazı kişiler 44/1984 sayılı yasayı istismar ederek bahse konu malların kendilerine ait olduğu beyanında bulunuyor, özellikle de malın gerçek sahibinin kim olduğunun ortaya çıkartılması zor olan bu dönemde...  Bu açıdan sorunlu mallar, işgal bölgelerindeki malların yüzde 5'i civarındadır."

PADİŞAH FERMANI İBRAZ EDENLER VAR

Gazete KKTC'deki eski Rum mallarının kendilerine ait olduğunu ispat etmek için Tapu Dairesi'ne 1956 tarihli tapu ibraz edenler yanında, Osmanlı hâkimiyeti döneminden kalma padişah fermanı ibraz edenler de olduğuna dikkat çekti.

Simerini "İşgal Altındaki Mallara Harçsız Devir... Varislerin Durumları Mecliste Görüşüldü" başlıklı haberinde Rum Meclisi Göçmenler  Komitesinin, KKTC'deki eski Rum malları konusuna çözüm aradığını, KKTC'deki eski Rum mallarının akrabalar arsında hibe yoluyla devrinde harç alınmamasına ilişkin bir yasa önerisi sunmaya hazırlandığını yazdı.

MALLARIN DEĞERİ YÜKSELDİ, HARÇLAR FIRLADI

Gazeteye göre Komite Başkanı Skevi Kukuma KKTC'deki eski mallarla ilgili devir harçları meselesinin, bu malların değerinin yükselmesi nedeniyle bazı durumlarda devir harçlarının varisler tarafından ödenemeyecek miktara ulaşması nedeniyle gündeme geldiğini söyledi.

ANNAN PLANI SAHİPSİZ KALAN MALLARIN TÜRKLERE KALMASINI ÖNGÖRÜYOR

Mağusa milletvekili (bağımsız) Zaharias Kulias "Maraş'taki bir arsa için 12 bin Euro devir harcı istendi. Bu mesele çözülmezse işgal bölgelerindeki çok sayıdaki gayrı menkul sahipsiz kalacak" dedi ve Annan planı uyarınca sahipsiz kalan malların Türklere kalacağını hatırlattı.

EDEK milletvekili Yorgos Varnavas dünkü toplantıda konunun siyasi yönüne dikkat çekerek "Bir mal varislere devredilmezse hatırı sayılır ölçüdeki mal sahipsiz kalacak ve mülkiyet müzakere edildiğinde bu mal kimseye ait olmayacak" dedi.

(ŞA/GUR)

 
1 Kasım 2012 Perşembe 12:13
Okunma: 760
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu