Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kktc'deki Eski Rum Mallarının Bir Kısım Kullanım Alanı Oranlarının Güney'e Transferi Önerildi

Kktc'deki Eski Rum Mallarının Bir Kısım Kullanım Alanı Oranlarının Güney'e Transferi Önerildi

Lefkoşa, 18 Şubat 12 (T.a.k): Çevre Ve Kültürel Mirasın Korunması Veya Kamu Çıkarına Çalışmalar Nedeniyle Genişlemesi Duran Gayrı Menkullerin Genişleme Haklarını (Belirlenen Genişleme Bölgelerine Transfer Olanağı) Yaratacak Bir Değişiklik Yasa Tasarısına, Rumların Kktc'deki Eski Mallarının Genişleme Haklarının Bir Bölümünün (Kullanım Alanı Oranı) De Eklenmesi Önerildi, Akel Reddetti..

 
 
Kktc'deki Eski Rum Mallarının Bir Kısım Kullanım Alanı Oranlarının Güney'e Transferi Önerildi

Politis'in; "Transferler! Yapılıyor... İşgal Bölgelerinden Kullanım Alanı Oranlarının Transferi Önerisi" başlıklı haberine göre, transfer yasa taslağının görüşüldüğü Rum Meclisi İçişleri Komitesi'nin dünkü toplantısında, komite üyesi 15 muhalefet milletvekili, ilgili yasa tasarısında KKTC'deki bütün eski Rum mallarının bugünkü değerlerinin yüzde 12'sinin (inşaat) kullanım alanı oranına transfer edilerek değerlendirilmesini önerdi.

Hükümet kanadının hem ekonomik hem de siyasi nedenlere atıfta bulunarak muhalefetin önerisini reddettiğini belirten gazete şu detaylara yer verdi:

"DİKO Milletvekili S. Fittis'in basına verdiği değişiklik önerisine göre, Tapu Dairesi tarafından; gayrı menkul ipoteklerinde Zararın Eşit Bölüşülmesi Kurumu'nun uyguladığı metot izlenerek; işgal bölgelerindeki bir malın değer tespiti yapılacak (bugünkü fiyatlarla).

Yani gayrı menkulün 1974'teki ve o tarihten bugüne kadar yıllar içerisinde katlanan değeri temel alınacak. Daha sonra işgal bölgelerindeki gayrı menkulün bugünkü değerinin yüzde 12'si (maksimum 600 bin Euro); hükümet tarafından sunulan yasa tasarısında öngörülen, geniş hak transferlerini kolaylaştırmak için oluşturulacak kurumun tutacağı ilgili listeye kaydedilecek.

Daha sonra, İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek kabul bölgelerinde genişleme maksatlı kullanım alanı oranı satın almak isteyenler bu kuruma başvurarak, bir dizi önceliğe sadık kalarak listeden (kullanım alanı oranı) satın alacak.

Transfer kullanım alanı hakkı sahipleri; belirlenecek bölgelerde gayrı menkulleri olması halinde, başka bölgelerden ilave genişleme haklarını kullanım alanı haklarını birleştirebilecekler. Bu şekilde, işgal bölgelerinde malı bulunanlar aşamalı olarak; bu mallarını kaybetmelerinin değil ama 38 yıldır kullanım kayıplarının -topraklarının bugünkü değerinin yüzde 12'sini) tazmin edilecekler. Dolayısıyla mülkiyet haklarının istimlâki söz konusu olmayacak."

Habere göre Rum İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis; değişiklik önerisinin nihai içeriğinden ve benimsenen yüzde 12 düzenlemesinden haberdar olmadığını söyledi. Silikiotis, değişiklik önerisinin yasa tasarısında kurulmak istenilen dengeleri bozduğunu ve uygulanması halinde; kabul bölgelerine gerek Rum tarafından gerek KKTC'den transfer edilebilecek kullanım alanı haklarının değerini, mal sahibi aleyhine olacak şekilde sıfırlayabileceğini söyledi. Silikiotis, "Bu konuda dikkate alınması gereken ciddi siyasi ve milli unsurlar da var" uyarısında bulundu.

Alithia haberine; "İşgal Bölgelerinden Kullanım Alanı Oranlarının Transferi" başlığını attı, şu detayları verdi:

"İşgal bölgelerinden bugünkü fiyatlarla, kullanım hakkı oranının, maksimum 600 bin Euro'ya kadar, yüzde 12'sinin transferi öneriliyor. Yani maksimum transfer 5 milyon Euro değerindeki gayrı menkulle ilgilidir. Bu sınırlamanın hedefi; özgür bölgelerdeki olası karışıklığın azaltılması ve Kilise gibi büyük çaplı mal sahiplerinin imtiyazının azaltılmasıdır.

Mesela bir göçmenin 100 bin Euro değerinde bir evi var.  12 bin Euro değerindeki kullanım alanı oranını gerek kendi kullanımı gerek ilgilenenlere satmak için özgür bölgelere transfer edebilir. Öneri sahipleri bu tedbirin, işgal bölgelerindeki yasadışı tazminat komisyonuna başvurmak niyetinde olanların, bu niyetlerini erteleyecek bir unsur olacağını savunuyor.

Şunu belirtmekte fayda var ki işgal bölgelerinde, göçmenler açısından kullanım alanı oranınında değer kaybı olmayacak. Fiyatlar, Tapu'nun, Zararın Eşit Bölüşülmesi Kurumu maksatları için izlenen pratik temelinde belirlenecek. Yani malın 1974'teki değerine, her yıl için yüzde 10 oranında değer artışı eklenecek."

Gazete, muhalefet kanadının bu önerisine AKEL Milletvekili Yannos Lamaris'in itiraz ettiğini yazdı. Böyle bir şeyin yanlış ve daha önce denenmemiş olduğunu söyleyen Lamaris, KKTC'deki eski Rum malları konusunun parça parça çözülemeyeceğini, Rum tarafında çok sayıda şehircilik/kalkınma bölgesi bulunmasına karşın KKTC'deki çoğu bölgede böyle bölgeler olmadığını savunarak, şunları ekledi:

"Çoğu göçmen, özgür bölgelere hiçbir şey transfer edemeyebilecek. Buna ilaveten özgür bölgelerde devasa bir çarpıklık yaratılacak."

(ŞA/SEL)

                                                                                          ***********

 
18 Şubat 2012 Cumartesi 13:02
Okunma: 540
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu