Ana Sayfa » G. Kıbrıs » KKTC'den Elektrik...

KKTC'den Elektrik...

Rum Meclisinin, KKTC'yle Yeniden Elektrik Bağlantısı Yapılması Konusunda "idareli" Bir Yeşil Işık Yaktığı Ve Rum Meclisi Maliye Komitesi'nin; Rum Elektrik Dairesi Aik'in Acil Bir Durumda KKTC'den Elektrik Satın Alabilmesi İçin 12 Buçuk Milyon Euro'luk Bir Ödeneğin Serbest Bırakılmasına Yönelmekte Olduğu İfade Edildi..

 
 
KKTC'den Elektrik...
Fileleftheros gazetesi, Rum Elektrik Dairesi'nin (AİK), KKTC'den elektrik satın alınması ihtiyacının karşılanması için 2012 bütçesinde talep ettiği 67 milyon Euro'luk ödeneğin, Rum Meclisi Maliye Komitesi'nin dünkü toplantısında "mutlak bir gereklilik olarak" 24 milyon Euro'ya indirgendiğini yazdı.


24 milyon Euro'nun 12,6 milyon Euro'sunun ise bu süre zarfında, KKTC'yle elektrik bağlantısı yapılması gerekebilecek muhtemel kritik zaman için gerekli yedeği (rezervi) sağlama aldığını yazan Fileleftheros, ancak daha fazlasına ihtiyaç duyulması halinde, Meclis'e başvurulacağını belirtti.


Temmuz ayının son 15 gününün çok sıcak olmaması ve herhangi bir "mekanizmanın da diz çökmemesi halinde", AİK'in büyük olasılıkla daha fazlasına ihtiyacı olmayacağını hesapladığını yazan gazete, 12,6 milyon Euro'nun 5 milyon Euro'sunun ise, 1 Ocak 2012 tarihinden Meclis'in ödeneği serbest bırakmaya karar verdiği Mart ayına kadar, KKTC'den alınan elektrikle alakalı olduğunu kaydetti.


Gazeteye göre, Rum Meclisi Maliye Komitesi Başkanı Nikolas Papadopulos ise, KKTC'den elektrik alınması ihtiyacının Yeşil Hat Tüzüğü'nden karşılanmasıyla ilgili ifadeler bulunmasına rağmen, Hukuk Dairesinin prosedürün yasal olup olmadığı konusunda hiç konuşmadığını, çünkü AİK'in elektriği 3'üncü bir şahıstan, yani elektrik üreticisi olmayan münferit bir kişiden almakta olduğunu, bunun ise Rum yasaları tarafından men edilmekte olduğunu belirtti.


Gazeteye göre AİK Genel Müdürü Stelios Stilianu ise konuşmasında, büyük olasılıkla gerekmeyecek olmasına rağmen, KKTC'den yedekleme yapılmasının önemli olduğunu; bunun aşırı sıcak veya Vasiliko elektrik santralindeki 4'üncü ve 5'inci ünitelerin rekonstrüksiyonu sürecinde beklenmeyen problemler veya hasar yaşanması durumundaki planlamanın bir parçasını teşkil etmekte olduğunu ekledi.


Politis ise haberinde, Rum Meclisi Maliye Komitesi'nin, AİK'in sadece acil durumlarda KKTC'den elektrik alabilmesi için, 12 buçuk milyon Euro'luk bir ödeneği serbest bırakmaya yöneldiğini yazdı.


Rum Meclisinin KKTC'yle yeniden bağlantı kurulması için "idareli" bir yeşil ışık yaktığını yazan gazete, Meclisin Maliye Komitesi'nin, AİK'in 3'üncü şahıslardan (bir diğer ifadeyle KKTC'deki bir Kıbrıs Türk şirketinden) elektrik satın alınmasıyla ilgili bütçesindeki ödeneğin hepsini değil; sadece küçük bir kısmını serbest bırakmaya yöneldiğini yazdı.


Gazete, Komitenin konuyu siyasi bir hale getirerek, KKTC'den elektrik satın alınması için Kıbrıs Türk şirketiyle yapılan anlaşmanın yenilenmesini iyi gözle görmediğini kaydetti.


Komite'nin, AİK'in 2012 yılı bütçesinde elektrik satın alınması için yer alan 63 milyon 87 bin Euro'dan sadece 7 buçuk milyonunu serbest bırakmasının beklendiğini ifade eden gazete, bir diğer ifadeyle bunun yaklaşık olarak bir aylık ihtiyacın karşılanması için elektrik satın alınmasını kapsadığını belirtti.


Bu kısıtlamayla birlikte, Maliye Komitesinin, AİK'in bu çözüme canı istediğinde değil, diğer çözümler tüketildikten ve elektrik ihtiyacının karşılanmasının son çaresi olarak başvurmasına müsaade etmekte olduğunu yazan gazete, bu amaca yönelik olarak 2012 yılı içerisinde zaten 5 milyon Euro harcandığını ifade etti.


Bu yüzden, Rum Meclisi Maliye Komitesinin, KKTC'den elektrik alınması için toplam 12 buçuk milyon Euro harcanmasına izin vereceğini kaydeden gazete, AİK'in bu amaca yönelik olarak 2011 yılı içerisinde, deniz üssündeki patlamayı takip eden ve ciddi enerji krizinin yaşandığı aylarda, 26 milyon Euro harcadığını anımsattı.


63,8 milyon Euro'luk ödeneğin büyük bir kısmının bloke edilmesinin muhafaza edilmesine karşın, Maliye Komitesinin 7 buçuk milyon Euro'luk ödeneğin serbest bırakılması kararının; Rum kesiminin elektrik şebekesinin KKTC elektrik şebekesiyle yeniden bağlanmasına yeşil ışık yakılmasıyla eşdeğer olduğunu belirten gazete, 4 Nisan'da KKTC'de meydana gelen arızanın ardından elektrik bağlantısının kesildiğini anımsattı.


Bilindiği gibi, 1 Mart 2012'den bu yana Kıbrıs Türk şirketiyle yapılan yeni bir anlaşmanın yürürlükte olduğunu yazan gazete, anlaşmanın 31 Ağustos'ta son bulacağını kaydetti.


Anlaşmanın, AİK'in satın alacak olduğu minimum elektrikle ilgili taahhüdü olmadan, yaklaşık 120 megavata kadar elektrik taşınmasını öngörmekte olduğunu belirten gazete, anlaşmanın destek anlamında değerlendirilmesinin haricinde, AİK'in, Rum tarafı ile KKTC arasında elektrik bağlantısı muhafaza edilmesinin şebekeye istikrar ve güvenlik sağlamakta olduğu görüşünde olduğunu belirtti.


Elektrik bağlantısının, 4 Nisan'da KKTC'de yaşanan teknik arızanın akabinde sona erdiğini anımsatan gazete, yaşanan problemin KKTC elektrik şebekesine yönelik reaktif güç (kirli elektrik) akışının devamını engellediğini ve Rum tarafındaki bazı bölgelerde elektrik kesintisi yaşanmasına yol açtığını kaydetti.


O zamandan bu yana, kirli elektriğin makul düzeydeki idamesinin başka teknik araçlarla gerçekleştirilmekte olduğunu ancak bunun da maliyeti olduğunu yazan gazete, bazı AİK yetkililerinin, KKTC elektrik şebekesiyle yeniden bağlantı kurulmasının reaktif gücün idare edilmesini kolaylaştıracağını aynı zamanda, en nihayetinde Kıbrıs Türk şirketinden elektrik alınması gerekli olarak görülmese bile, ihtiyaç durumunda güvenliği sağlayacağını savunduklarını ekledi.


Haravgi ise "AİK 64 Milyon Euro'nun Serbest Bırakılmasını İstedi" başlıklı haberinde, AİK yönetiminin Rum Meclisi Maliye Komitesinden, gerektiği durumda üçüncü şahıslardan ve KKTC'den enerji satın alınmasının devamının mümkün hale gelmesi için, AİK'in 2012 yılıyla ilgili bütçesinden 64 milyon Euro'luk ödeneğin serbest bırakılmasını istediğini yazdı.


Alithia ise haberinde, Rum siyasi parti temsilcilerinin KKTC'den elektrik satın alınmasına tepki gösterdiklerini yazdı.


AİK'in, KKTC'den elektrik satın alınması için 64 milyon Euro'nun serbest bırakılmasını istediğini yazan gazete, AİK Genel Müdürü Stelyos Stilyanu'nun, yaz aylarında elektrik yeterliliği olacağını ve ödeneğin ciddi arızalar yaşanması haricinde kullanılmayacağı taahhüdünde bulunduğunu kaydetti.


Stilyanu'nun, ödeneğin Ağustos ayına kadar yeterli olması için 20 milyon Euro'yla sınırlı kalabileceğine işaret ettiğini yazan gazete, milletvekillerinin itirazlarının akabinde ise Stilyanu'nun, gerekmesi halinde bir aylık elektrik satın alınmasının karşılanması amacıyla 7 buçuk milyon Euro'nun serbest bırakılmasını istediğini ekledi.


Konuyla ilgili haberlerde, AİK'in "kantin masrafları" adı altında olmak üzere 300 bin Euro'luk bir ödeneğin daha serbest bırakılmasını istediği ve bunun da tepkiye neden olduğu ifade edildi.


(İY/KAR)


 
29 Mayıs 2012 Salı 12:07
Okunma: 953
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu