Ana Sayfa » Kıbrıs » KKTC'li öğrenciler TC üniversitelerine girebilcek

KKTC'li öğrenciler TC üniversitelerine girebilcek

Dürüst: "bu gelişme milli eğitim sisteminde ciddi bir açılım ve atılımdır... kolej programları ivme kazanacak"

 
 
KKTC'li öğrenciler TC üniversitelerine girebilcek
"GÜNEY KIBRIS'TAN MEZUNLARIN BU PROGRAMDAN FAYDALANMASI SÖZ KONUSU OLMAYACAK"

"HEDEFLERDEN BİRİ DE ÜÇÜNCÜ ÜLKELERE BEYİN GÖÇÜNÜ AZALTMAK"

KKTC uyruklu öğrenciler bundan böyle "CGE A Level" sınav sonuçlarına göre de Türkiye'deki 79 üniversitenin kontenjanlarına başvurabilecek.

Türkiye Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)'ün aldığı kararla bu yıl başlayan uygulamadan yararlanmak isteyenlerin "KKTC uyruklu ve KKTC okullarından mezun olması koşulu" bulunuyor.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, devlet ve özel kolejlerin müdürlerinin de katılımıyla düzenlediği basın toplantısıyla, "YÖK'ün 25 Mayıs'ta aldığı KKTC'de ortaöğretimini tamamlayan GCE A Level sınav sonuçlarına sahip KKTC uyruklu öğrencilerin yurt dışından öğrenci kabul kontenjanlarından yararlanarak Türkiye'deki üniversitelere başvurabilmesine ilişkin kararı"nın detaylarını anlattı.

"CİDDİ AÇILIM VE ATILIM"

Bu gelişmeyi "milli eğitim sisteminde ciddi bir açılım ve atılım" diye niteleyen Bakan Dürüst, yıllardır uygulanan kolej programlarının bu açıklamadan sonra yeni bir ivme kazanacağını, kolej eğitiminin çok daha farklı bir noktada değerlendirileceğini söyledi.

Dürüst, hükümetin ilk yüz gün icraatlarında söz verdiği gibi devlet kolejlerini yeniden açtığını hatırlatarak, eğitimde kalite adına tatlı bir rekabet anlayışını ortaya koyduklarını ifade etti.

"BU YOLA NİYE ÇIKTIK?"

GCE A Level programlarının sadece Avrupa ve Amerika ülkelerinde değil Türkiye üniversitelerinde de kabul görmesi için bir süredir girişim yaptıklarını kaydeden Kemal Dürüst, bu yola niye çıktıklarını da şöyle anlattı:

"KKTC vatandaşı çocuklarımızın zahmetli ve uzun bir uğraş gerektiren bu programları tamamladıktan sonra illa ki TC dışındaki üniversitelerde yüksek tahsillerini yapabileceklerini gördük. Türkiye'nin bu hakkı belli üçüncü ülkelere verdiğini gördük. O zaman dedik ki niye KKTC vatandaşı öğrenciler de bu hakkı almasınlar ve Anavatan'daki üniversitelerde okumasınlar? Israrlı bir girişim yaptık. Siyaseten ve akademik yönden son iki aydır yoğun bir çalışma ortaya koyduk. YÖK Başkanı ile ve eğitimden sorumlu en üst noktada girişimlerimizi yaptıktan sonra olumlu yanıt 23 Mayıs günkü YÖK toplantısından sonra iletildi. Birkaç gün önce de yazılı metin elimize ulaştı."

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, GCE sınavlarıyla sadece üçüncü ülkelerde yüksek öğrenim görebilen öğrencilerin, gerekli koşulları taşımaları halinde Türkiye'nin yüksek öğretim kurumlarına da kayıt yaptırabileceklerini söyledi.

89 ÜNİVERSİTE

GCE A Level'ı tamamlayan öğrencilerin Türkiye'deki 89 üniversiteye kayıt yaptırabileceğini ifade eden Kemal Dürüst, bu yolla giren öğrencilerin hiçbir şekilde ÖSS'de verilen kontenjanlar nezdinde değerlendirilmeyeceklerini, dolayısıyla KKTC öğrencileri açısından herhangi bir kontenjan eksilmesine sebep olunmayacağını anlattı.

Dürüst, maddi açıdan üçüncü ülkelerde yüksek öğrenim olanağı bulamayan öğrencilerin Türkiye üniversitelerinde çok daha uygun maddi koşullarda öğrenim şansı elde edeceğini kaydederek, özellikle bu yıl Türkiye dışındaki üniversitelerin harçlarının çok yükseleceğini ifade etti.

Bu yolla üçüncü ülkelere beyin göçünün önlenmesini de hedeflediklerini belirten Dürüst, Türkiye üniversitelerinin sadece ÖSS ile değil GCE A Level sonuçlarıyla da öğrenci kabul etmesinin, KKTC liselerinde fırsat eşitliği sağlayacağını kaydetti.

"GÜNEY KIBRIS'TAN MEZUNSA KESİNLİKLE YARARLANAMAYACAK"

Bakan Dürüst, Güney Kıbrıs'taki okullardan mezun olacak öğrencilerin bu programlardan faydalanmasının kesinlikle mümkün olmayacağını da açıkladı. GCE A Level kontenjanından yararlanacakların KKTC veya TC-KKTC vatandaşı olması, lise eğitiminin tümünü KKTC liselerinde yapmış olması gerektiğini ifade eden Kemal Dürüst, Güney'deki okullara gidişleri azaltmanın amaçları arasında olduğunu söyledi.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, ülkeyi yönetecek gelecek nesillerin güçlü, istikrarlı politikalarla yetişmesini hedeflediklerini belirtti. Gelecek nesillerin devlet mi özel kolejlerde mi yetiştiğinin demokratik teamüllerle ve fırsat eşitliğini ortadan kaldırmayacak bakış açısıyla değerlendirildiğini ifade eden Dürüst, "Biz devlet kolejlerinin de en az özel kolejler kadar kaliteli eğitim verdiğine inanıyoruz, bu yönde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Özel kolejlerin yetiştirdiklerinin de KKTC çocukları olduğuna göre, hedefe hep birlikte, tek yumruk olarak yürümemiz gerektiğinin de altını çizmek istiyorum" diye konuştu.

Okul müdürlerine seslenerek onlara çok iş düştüğünü dile getiren Bakan Dürüst, ciddi başarılar sağlanabileceğini söyledi.

GCE A Level programıyla öğrenci kabul edecek 89 üniversite arasında Ankara ODTÜ ve ODTÜ KKTC Kampusu, İstanbul, Hacettepe, İstanbul Teknik, Marmara ve Karadeniz Teknik üniversitelerinin bulunduğunu ifade eden Bakan Kemal Dürüst, KKTC uyruklu olmayanların ve KKTC liselerinden mezun olmayanların bu haktan yararlanamayacağını yineledi.

Dürüst, "ülke eğitimi için önemli bir kazanım" diye nitelediği yeni uygulama için YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'a, TC Devlet Bakanı Cemil Çiçek'e, önceki bakan Nazım Çavuşoğlu'na teşekkür etti.

A Level sınavlarının ciddi çalışma gerektirdiğini ve kolay bir kazanım olmadığını belirten Dürüst, öğrencilerin çok çalışmasını istedi.

Dürüst, bir soru üzerine, "IB" sınavlarını geçen öğrencilerin de kontenjanlardan yararlanması için girişimlerin sürdüğünü belirterek, bu yöndeki YÖK kararını beklediklerini söyledi.

HANGİ ÜNİVERSİTELER?

GCE A Level sonuçlarına göre KKTC uyruklu öğrenci alacak üniversiteler şunlar:

Abant İzzet Baysal, Acıbadem, Adıyaman, Adnan Menderes, Afyon Kocatepe, Ahi Evran, Akdeniz, Amasya, Anadolu, Atatürk, Atılım, Balıkesir, Başkent, Batman, Bayburt, Beykent, Bilecik, Bilkent, Bingöl, Bozuk, Celal Bayar, Cumhuriyet, Çağ, Çanakkale 18 Mart, Çankaya, Çankırı, Çukurova, Dicle, Doğuş, Dumlupınar, Düzce, Erciyes, Erzincan, Fatih, Fırat, Gazi, Gaziantep, Gediz, Gümüşhane, Hacettepe, Haliç, Işık, İnönü, İstanbul Aydın, İstanbul Bilgi, İstanbul Bilim, İstanbul Gelişim MYO, İstanbul Kavram MYO, İstanbul Kültür, İstanbul Medipol, İstanbul Teknik, İzmir Ekonomi, İzmir, Kadir Has, Kafkas, Kapadokya, Karabük, Karadeniz Teknik, Kilis 7 Aralık, Kocaeli, Koç, KTO Karatay, Maltepe, Mardin Artuklu, Marmara, Melikşah, Mersin, Mimar Sinan Güzel Sanatlar, Mustafa Kemal, Nevşehir, Niğde, Okan, 19 Mayıs, ODTÜ Ankara, ODTÜ KKTC Kampusu, Rize, Sabancı, Sakarya, Süleyman Demirel, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Uludağ, Yaşar, Yeditepe, Yeni Yüzyıl, Yıldız Teknik, Yüzüncü Yıl, Zirve ve Zonguldak Karaelmas üniversiteleri.

TAK

 

 
7 Haziran 2011 Salı 15:02
Okunma: 1061
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu