Ana Sayfa » Kıbrıs » Kktc'nin 20'nci Temsilciliği Stokholm'de Açıldı

Kktc'nin 20'nci Temsilciliği Stokholm'de Açıldı

"turkısh Cyprıot Representatıon Offıce" Adı Altında Faaliyete Geçen Temsilcilik Tam Teşekküllü Olarak Hizmet Vermeye Başladı.

 
 
Kktc'nin 20'nci Temsilciliği Stokholm'de Açıldı
ÖZGÜRGÜN: "HEDEFİMİZ YENİ TEMSİLCİLİKLER AÇMAK, ESKİ TEMSİLCİLİKLERİN ÇALIŞMALARINI ORGANİZE EDEREK, GÜÇLÜ BİR DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SİSTEMİ VE YAPISI ORTAYA ÇIKARMAK"


"İSVEÇ'İN TUTUMUNUN KIBRIS TÜRK HALKININ HAKLI HAK VE ÇIKARLARINI SAVUNMAK, HAKLI DAVAMIZI ANLATMAK YÖNÜNDE TÜM DÜNYAYA ÖRNEK OLMASINI DİLİYORUZ"


Lefkoşa, 21 Eylül 11 (T.A.K.): Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 20'nci dış temsilciliği, İsveç'in başkenti Stokholm'de açıldı.


Ekonomik önlemler nedeniyle açılışı için herhangi bir etkinlik ve resepsiyon yapılmayan; Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün tarafından yapılan açıklamayla faaliyete geçmiş olan  Stokholm'deki KKTC Temsilciliği, 'Turkish Cypriot Representation Office' adı altında, KKTC'nin diğer köklü temsilcilikleri gibi tam teşekküllü hizmet verecek.


Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, "İsveç'in sergilediği tutumun, Kıbrıs Türk halkının haklı hak ve çıkarlarını savunmak, haklı davamızı anlatmak yönünde, başta diğer Avrupa Birliği üyesi ülkeler olmak üzere tüm dünyaya örnek olmasını diliyoruz" dedi.


Hüseyin Özgürgün, hedeflerinin, yeni temsilcilikler açmak yanında eski temsilciliklerin de daha etkin ve daha güçlü bir şekilde çalışmalarını organize ederek, güçlü bir Dışişleri Bakanlığı sistemi ve yapısı ortaya çıkarmak olduğunu söyledi.


TEMSİLCİLİK KARARINDAN AÇILIŞA... TEMSİLCİ DAMLA GÜÇLÜ


Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, TAK muhabirine yaptığı ve KKTC'nin İsveç'in başkenti Stokholm'deki temsilciliğinin faaliyete geçtiğini duyurduğu açıklamasında, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak İsveç makamları ile yaptıkları görüşme ve yazışmalar, TC Stokholm Büyükelçisi Zergün Korutürk'ün de İsveç Dışişleri Bakanlığı'nda yaptığı girişimler sonucunda İsveç'in başkenti Stokholm'de KKTC Temsilciliği kurulması için mutabakat sağlandığını kaydetti.


Bakanlar Kurulu'nun bu çerçevede 5 Mayıs 2010 tarihinde aldığı kararla KKTC Stokholm Temsilciliği'nin açılması, Dışişleri Bakanlığı Araştırma ve Siyaset Planlama Müdürü Damla Güçlü'nün gerekli faaliyetleri yürütmek üzere görevlendirilmesini karara bağladığını anlatan Dışişleri Bakanı Özgürgün, gerekli hazırlıkların tamamlanmasının ardından 14 Temmuz 2010 tarihinde alınan kararla da Müdür Temsilci Damla Güçlü'nün KKTC Stokholm Temsilcisi olarak atandığını söyledi.


Özgürgün, Temsilci Damla Güçlü'nün İsveç Dışişleri Bakanlığı ve ilgili bölümleri ile temaslarda bulunarak gerekli izinleri aldığını ve geçen haftalarda birçok yabancı misyonun bulunduğu nezih bir bölgede yer alan temsilcilik ofisinin "Turkish Cypriot Representation Office" adı altında tam teşekküllü olarak faaliyete geçtiğini belirtti.


EKONOMİK ÖNLEMLER NEDENİYLE AÇILIŞ RESEPSİYONU İPTAL


"Ekonomik önlemler çerçevesinde Stokholm'de bir açılış düzenlemedik" diyen Dışişleri Bakanı Özgürgün, "Geniş katılımlı bir resepsiyon planlıyorduk fakat ekonomik önlemler nedeniyle bunu yapmadık. Bu açıklamayla birlikte temsilciliğimizin resmen faaliyete geçtiğini duyurmak istiyorum" ifadelerini kullandı.


"ADALETLİ VE DENGELİ TUTUM BİZİ MEMNUN ETTİ.."


İsveç makamlarının süreçte yoğun olarak Rum Yönetimi'nin baskı ve engelleme girişimleri ile karşılaştıklarını da belirten Hüseyin Özgürgün, şöyle konuştu:


"Buna rağmen sesimizi duyurmak, halkımızın haklı çıkarlarını temsil etmek bağlamında İskandinavya'nın, Kuzey Avrupa'nın önemli bir ülkesi olarak İsveç'in başkenti Stokholm'de temsilcilik açılması yönünde yapılan girişimlere, bu ülkelerin gösterdiği adaletli, dengeli tutum bizi fazlasıyla memnun etti.


'Turkish Cypriot Representation Office' tam teşekküllü olarak çalışıyor. Bugün bizim Londra, Brüksel, New York ve Washington gibi köklü yerleşmiş temsilciliklerimizin statüleri düzeyinde açıldı.


İsveç'in sergilediği tutumun, Kıbrıs Türk halkının haklı hak ve çıkarlarını savunmak haklı davamızı anlatmak yönünde başta diğer Avrupa Birliği üyesi ülkeler olmak üzere tüm dünyaya örnek olmasını diliyoruz."


"HEDEF GÜÇLÜ BİR DIŞİŞLERİ"


Dışişleri Bakanlığı olarak hedeflerinin, bu doğrultuda çalışmalarına devam ederek, yeni temsilcilikler açmak yanında eski temsilcilikleri de güçlendirmek ve sayısı 20'ye ulaşan dış temsilciliklerin en aktif şekilde Kıbrıs Türk halkının ve KKTC vatandaşlarının hak ve çıkarlarını korumak olduğunu kaydeden Dışişleri Bakanı Özgürgün, "Bu bağlamda gerçekten büyük özveri ile görev yapan başta Ankara Büyükelçiliği olmak üzere diğer tüm temsilciliklerimize teşekkür etmek istiyorum" dedi.


Bakan Özgürgün, İsrail, Pakistan, Kırgızistan ve Körfez ülkelerinde olmak üzere çok zor koşullarda görev yapan temsilcilikler bulunduğuna da dikkat çekti.


"Kuzey Amerika kıtasından Asya'nın en uç noktalarına kadar görev yapan temsilcilerimiz ve temsilciliklerimiz var" diyen Dışişleri Bakanı Özgürgün, "Hedefimiz, yeni temsilcilikler açmak yanında eski temsilciliklerin daha etkin ve daha güçlü bir şekilde çalışmalarını organize ederek, güçlü bir Dışişleri Bakanlığı sistemi ve yapısı ortaya çıkarmak" ifadesini kullandı.


KORUTÜRK'E TEŞEKKÜR


TC Stokholm Büyükelçisi Zergün Korutürk'e de teşekkür eden Özgürgün, "TC Stokholm Büyükelçisi Zergün Korutürk İsveç makamları nezdinde olağanüstü girişimler yaptı ve bize çok büyük destek verdi. Kendisi, Kıbrıs'ta doğmuş ve babası da uzun yıllar Kıbrıs'ta görev yapmış bir Kıbrıslı olarak TC Dışişleri'nde önemli bir büyükelçi" dedi.


YENİ ÖNEMLİ BİR TEMSİLCİLİK


Özgürgün, Stokholm'un ardından açılması planlanan başka bir temsilcilik bulunup bulunmadığı şeklindeki soruya karşılık da, yeni ve önemli bir temsilcilik peşinde olduklarını, ancak nerede olduğunu Rum Yönetimi'nin yoğun engelleme girişimleri nedeniyle belirtmek istemediğini söyledi. Dışişleri Bakanı Özgürgün, çalışmalarının süreceğini de vurguladı.


(ŞEB/HA) FOTOĞRAFLI


 
21 Eylül 2011 Çarşamba 11:42
Okunma: 618
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu