Ana Sayfa » Kıbrıs » KKTC'nin iyi olmasının nedeni Türkiye

KKTC'nin iyi olmasının nedeni Türkiye

''KKTC Ekonomisinin Gelişmesinde Türkiye'den Yapılan Yardımların Önemli Rolü Var''.

 
 
KKTC'nin iyi olmasının nedeni Türkiye
''KAMUNUN ETKİN HALE GETİRİLEREK ÖZEL SEKTÖRÜNGÜÇLENDİRİLMESİNİ STRATEJİK ÖNCELİK OLARAK BELİRLEYEN  PROGRAM 2010 YILINDA BAŞARIYLA UYGULANMIŞTIR''


''SONUÇLAR, 2010 YILINDA BAŞLAYAN EKONOMİK BÜYÜMENİN 2011 YILINDA DAHA DA ARTACAĞINI GÖSTERMEKTEDİR''


Lefkoşa, 20 Ağustos 11 (T.A.K.): Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, KKTC ekonomisinin gelişmesinde Türkiye'den yapılan yardımların önemli rolü olduğunu belirterek, ''Cari bütçe açıklarını kendi gelirleri ile karşılayan; Türkiye'den sağlanan destekleri alt yapı yatırımları, reel sektör destekleri ve savunma harcamaları için kullanan bir KKTC ekonomisi hedef olarak seçilmelidir'' dedi.


Büyükelçi Akça, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti tarafından hazırlanan ''2010 Yılı Faaliyet Raporu''nun sunuş bölümünde yaptığı açıklamada, KKTC ekonomisini sağlam ve rekabet edebilir bir yapıya kavuşturmanın, Türkiye tarafından sağlanan yardımların ana hedefi olduğunu vurguladı.


Her yıl yayımlanan Yardım Heyeti Yıllık Faaliyet Raporu'nu sürekli geliştirerek kamuoyuna sunmayı önemli bir görev saydıklarını ifade eden Büyükelçi Akça, şunları kaydetti:


''KKTC ekonomisinin gelişmesinde Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılan yardımların rolü önemlidir. Bu nedenle, yardımlarla ilgili gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmak, hem şeffaflık hem de hesap verebilirlik açısından bir sorumluluktur.


KKTC ekonomisini, ihtiyaç duyduğu kendine yetebilir alt yapıyı kurarak, sağlam ve rekabet edebilir bir yapıya kavuşturmak Türkiye Cumhuriyeti tarafından sağlanan yardımların ana hedefidir. Bu hedefin başarılmasıyla Kıbrıs Türklerinin refah düzeyinin yükseltilmesi ve genç kuşakların yarınlara umutla bakması sağlanacaktır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'den sağlanan yardımların daha etkin kullanılması için görev yapan Yardım Heyeti Başkanlığı 2010 yılında da faaliyetlerini sürdürmüştür.''


''ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI''


2010 yılı Faaliyet Raporu'nun önceki yıllardaki raporlardan farklılığına işaret eden Büyükelçi Akça, şöyle devam etti:


''2010 Yılı Faaliyet Raporu'nun bir özelliği de 2010-2012 Kamunun Etkinliğinin ve Özel Sektörün Rekabet Gücünün Artırılması Programı'nın ilk yılının sonuçlarını değerlendiriyor olmasıdır. Kamunun etkin hale getirilerek özel sektörün güçlendirilmesini stratejik öncelik olarak belirleyen Program 2010 yılında başarıyla uygulanmıştır. Program kapsamında alınan tedbirlerle kamu maliyesinin dengeye getirilmesi, ekonomide israfın önlenmesi ve reel sektöre yönelik yeni desteklerin devreye alınması konusunda önemli adımlar atılmıştır.


İlk yılda atılan bu adımlar kalan 2 yılda programın uygulanması ile iş yapma ortamının daha güvenilir ve cazip hale getirilerek KKTC ekonomisinin kalkınma hızının artırılması hususunda güçlü ipuçları vermektedir. Söz konusu sonuçlar 2010 yılında başlayan ekonomik büyümenin 2011 yılında daha da artacağını göstermektedir.''


Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça sunumunda, şu değerlendirmeyi yaptı:


''Cari bütçe açıklarını kendi gelirleri ile karşılayan; Türkiye'den sağlanan destekleri alt yapı yatırımları, reel sektör destekleri ve savunma harcamaları için kullanan bir KKTC ekonomisi hedef olarak seçilmelidir. Bu yapıda, gelişmiş ekonomilerde olduğu gibi, özel sektör ile kamu sektörü birbiriyle doğru biçimde ilişki kurmaya başlamış ve sosyal denge oluşması yönünde alt yapı hazır hale gelmiş olacaktır.


Cari bütçe açıklarının Türkiye'den karşılandığı bir KKTC ekonomisinde özel sektörün yerinin doğru tespit edilmesi, çalışan-işveren dengesi ile siyasetçi-seçmen ilişkisinin doğru biçimde kurulması olanaklı olmayacaktır.


Ekonomik ve sosyal gelişmenin; geleceğe umutla bakılması, beklentilerin olumlu seyretmesi ve kaynak kullanımında mevcut nesil-gelecek nesil arasında gelecek nesil yönünde tercih yapılması ile sağlanacağının farkında olarak, 2010 yılı faaliyetlerini kamuoyunun değerlendirmesine sunarken, faaliyetlerin yürütülmesinde emeği geçenlere teşekkür ederim.''


(AA/ÖK/GÜR)


 
20 Ağustos 2011 Cumartesi 15:25
Okunma: 589
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu