Ana Sayfa » Kıbrıs » Kktkd, Uluslararası Kızılhaç Ve Kızılay Hareketi'ni Kınadı

Kktkd, Uluslararası Kızılhaç Ve Kızılay Hareketi'ni Kınadı

Kktkd : "Kıbrıs Rum Kızılhaç Derneği'nin Ulusal Dernek Olarak Tanınması Kararının İnsani Mülahazalar Yerine Siyasi Mülahazalarla Alındığı Açık" .

 
 
Kktkd, Uluslararası Kızılhaç Ve Kızılay Hareketi'ni Kınadı

Lefkoşa, 28 Şubat 12 (T.A.K.): Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği (KKTKD), Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin (ICRC) 22-23 Şubat tarihli oturumlarında "Kıbrıs Kızılhaç Derneği" adı altında faaliyet gösteren Kıbrıs Rum Kızılhaç Derneği'ni Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi'nin 188. "Ulusal Derneği" olarak ilan etmesini kınadı.

"İnsani mülahazalar yerine bütünüyle siyasi mülahazalarla alındığı açık olan bu üzücü kararı esefle karşılıyoruz" diyen Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği, Uluslararası Kızılhaç Komitesi'ni, adadaki tarihi gerçekleri ve dernek tarafından gerçekleştirilen insani faaliyetleri dikkate alarak, tanınma başvurularını ivedilikle yeniden değerlendirmeye çağırdı.

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

"İki ayrı halk ve yönetimin bulunduğu Kıbrıs adasında, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği ve Güney Kıbrıs Rum Kızılhaç Derneği olmak üzere iki ayrı ulusal dernek bulunmaktadır. Kıbrıs Rum Kızılhaçı, ne Kıbrıs adasının tümünde faaliyet göstermekte ne de Kıbrıs Türklerini temsil etmektedir.

Bu gerçekleri gözardı eden ICRC, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi'nin ulusal derneklerin tanınmasına ilişkin şartlarını, bu bağlamda özellikle ülkenin tamamına hizmet götürülmesine ilişkin 7. maddedeki koşulu yerine getirmemesine karşın hukuka aykırı bir şekilde Rum Kızılhaçını tüm Ada adına 'Ulusal Dernek' olarak tanıma yoluna gitmiştir. Buna karşın, ICRC 1974 yılında kurulan KKTKD'nin 1976 yılından bu yana birçok kez tekrarladığı ulusal dernek olarak tanınma başvurusunu ise Rumların baskısı nedeniyle sürüncemede bırakmaya devam etmektedir."

ICRC'nin kararının, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi'nin insani yardım odaklı yapısından uzaklaştığını ve politize olduğunu açıkça ortaya koyduğunu kaydeden dernek, "KKTKD'nin varlığı ve faaliyetlerini yok sayan bu yaklaşım, Kıbrıs Türk halkının uluslararası insani yardım açısından erişilebirliğine ciddi bir engel teşkil etmekte olup,  yıllardır haksız bir şekilde siyasi ve ekonomik kısıtlamalar altında yaşayan Kıbrıs Türk halkına, insani yardım konusunda ambargo uygulanmaya başlandığını da göstermektedir" dedi.

Rumların Akritas Planı'nı hayata geçirmesi sonucunda, 1963-1974 yılları arasında yaşam hakkı dahil tüm insan hakları acımasızca ihlal edilmiş ve evlerinden köylerinden kopartılıp Ada'nın yüzde 3'üne sıkıştırılarak Kızılay yardımlarına bağımlı olarak yaşamış olan Kıbrıs Türk halkının, bu acı günleri asla unutmadığını ve her fırsatta diğer halklara da yardım elini uzattığını da vurgulayan dernek açıklamasına şöyle devam etti:

"Nitekim, dünyanın en insancıl ve yardımsever halklarından olan Kıbrıs Türk halkının, 2005 yılında Pakistan depremi mağdurları ve 2009 yılında Filistin savaş mağdurları için Kuzey Kıbrıs'ta toplanıp gönderilen mali yardımlar dünyada kişi başına düşen yardım miktarı açısından birer rekor olarak gerçekleşmiştir. KKTKD gerçekleştirdiği faaliyetlerle etkin bir ulusal dernek olduğunu kanıtlamıştır. Kendi ülkesindeki insanların yanısıra, tüm insanlığın dertlerine duyarlı olan ve insani yardım faaliyetleri için seferber olan KKTKD, ICRC'nin bu kararına ve maruz bırakıldığı tüm haksız kısıtlama ve ambargolara rağmen, diğer ulusal derneklerle ikili işbirliğini ve uluslararası yardım faaliyetlerini her geçen gün genişletmekte kararlıdır.

Yakın geçmişte, Kıbrıs Rumlarının kuş gribi gibi insani bir krizde dahi Kıbrıs Türk tarafıyla işbirliğinden kaçındığı gözönüne alındığında, ICRC'nin bu kararından cesaret alacak Rumların önümüzdeki dönemde artan bir şekilde insani mülahazaları hiçe sayan bu tür eylemlerde bulunması hiç kimse için şaşırtıcı olmamalıdır.  Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC)'nun, ICRC'nin almış olduğu son kararın, Kıbrıs Türk halkının uluslararası insani yardım ve müdahale hakkını ortadan kaldırdığı ve bunu Kıbrıs Rum Kızılhaç Derneği'nin inisiyatifine bıraktığı bilincine vararak, kısa sürede bu çifte standarda son vermesini ümit ediyoruz. Bu gerçekler ışığında, Uluslararası Kızılhaç Komitesi'ni, adadaki tarihi gerçekleri ve Derneğimiz tarafından gerçekleştirilen insani faaliyetleri dikkate alarak, tanınma başvurumuzu ivedilikle yeniden değerlendirmeye davet ediyoruz."

(ŞEB/GÜR)

 
28 Şubat 2012 Salı 14:44
Okunma: 812
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu