Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Komisyon'un Türkiye İlerleme Raporu...

Komisyon'un Türkiye İlerleme Raporu...

"Türkiye İçin Çifte Kazanç... Komisyon Türkiye'yi Temize Çıkardı".

 
 
Komisyon'un Türkiye İlerleme Raporu...

Lefkoşa, 13 Ekim 11 (T.A.K): Avrupa Komisyonu'nun dün kamuoyuna açıkladığı, Türkiye'nin AB'ye üyeliği ile ilgili İlerleme Raporu ve Stratejik Belge, Rum basınında "Türkiye'nin temize çıktığı" şeklinde yorumlandı.

Haberi; "Türkiye Masum Güvercin" başlığıyla aktaran Fileleftheros gazetesi, ilerleme raporu ve stratejik belge ile birlikte Türkiye'nin, Güney Kıbrıs'ın karşısında "çifte kazanç" elde ettiğini yazdı.

Gazete, Komisyon'un, Türkiye'nin doğrudan müzakerelerde, Kıbrıs sorununun çözümüne "aleni" bir şekilde destek vermesini ve bu desteğin, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon tarafından da tanınmasını göz önünde bulundurarak, Türkiye'ye "cömertçe temize çıkma fırsatı verdiğini" öne sürdü.

Komisyon'un, ileri sürülen "Türk tehditleri" konusundaki eşit mesafeyi koruduğunu savunan gazete, raporda yalnızca, "Türkiye ile Kıbrıs arasında son zamanlarda yaşanan gerginliklerden endişe duyulduğu" ifadesinin kullanıldığını ve Türkiye'nin sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti" aleyhinde yarattığı savaş havasına en ufak bir şekilde değinilmediğini iddia etti, özetle şunları aktardı:

"Komisyon raporunda, Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti aleyhinde yarattığı savaş havasıyla ilgili tek bir ifadeye bile yer vermezken, yalnızca Türkiye - Kıbrıs arasında son zamanlarda meydana gelen gerginlikten endişe duyduğunu belirtmekle yetindi ve Avrupa Konseyi'nin Türkiye'ye yapmış olduğu, 'her tür tehditten kaçınması' çağrısına atıfta bulundu.

Daha özele inilecek olursa, Komiser Andrulla Vasiliu'nun da içerisinde bulunduğu 27 komiser, ilerleme raporunda Türkiye'yi temize çıkardı. Söz konusu metin, Türkiye'nin adadaki iki toplumun liderleri arasında adil, kalıcı ve bütünlüklü bir çözüm bulunması için, BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonu altında yaptıkları doğrudan müzakerelere alenen destek verdiğine değiniyor. Bununla birlikte Komisyon, bir adım daha öteye giderek, ilk defa bir AB belgesinde, Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümüne verdiği desteğin BM tarafından da tanındığı ifadesine yer veriyor. Raporda bu desteğin, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs müzakerelerinin durumuyla ilgili Mart ayındaki değerlendirme raporunda tanındığına değiniliyor.

Egemenlik hakları ve Türk tehditleri meselesinin raporda yer almamış olması dikkat çekiyor.

Komisyon, eşit mesafe taktiği izleyerek kışkırtıyor ve aday bir ülkenin, üye bir ülke karşısındaki tehditleriyle ilgili söz etmemekle kalmayıp, Avrupa Konseyi'nin çağrısına atıfta bulunarak, yalnızca mantık çerçevesinde basit bir eleştiri yapıyor.

Komisyon ayrıca, AB'nin; BM'nin Denizler Hukuku Sözleşmesi, AB normları ve uluslararası hukuk çerçevesinde, tüm üye devletlerin egemenlik haklarına destek verdiğini de hatırlatıyor".

Gazete, Türkiye'nin elde ettiği kazançlardan çok daha az olsa bile, raporda Güney Kıbrıs için de birtakım olumlu noktalar bulunduğunu kaydederek, Türkiye'nin; Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı'nı devralacağı 2012 yılının ikinci yarısına kadar Kıbrıs sorununun çözülmemesi durumunda, Türkiye - AB ilişkilerinin dondurulacağıyla ilgili yapmış olduğu açıklamaya ve KKTC'deki Taşınmaz Mal Komisyonu'na değinildiğini de yazdı.

"VASİLİU'DAN ÇIT ÇIKMADI"

Gazete devamla, AB Komiseri Andrulla Vasiliu'nun, "Türkiye'nin kışkırtıcı bir şekilde suçlarından arındırılmasına ve Türkiye ile Kıbrıs arasında son zamanlarda yaşanan gerginliklerle ilgili izlediği eşit mesafe taktiğine karşın", "Komiserler Koleji'nde" (Genel Kurul) konuyla ilgili tek kelime etmediğini yazdı.

Gazete, güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere dayanarak, Vasiliu'nun Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle'yle birlikte, ilerleme raporu ile stratejik belgenin "A noktasında", yani herhangi bir tartışma yapılmadan ve görüş belirtilmeden, son metnin tatmin edici olduğu görüşüyle onaylanmasına razı olduğunu kaydetti.

Haberde Vasiliu'nun, 2004 yılından bu yana ilk kez, toplantının tutanaklarıyla ilgili yazılı bir açıklama yapmadığı da kaydedildi.

Öte yandan Alithia gazetesi ise; "Eşit Mesafeler ve Dengeler" başlığıyla aktardığı ilgili haberinde, Komisyon tarafından yıllık olarak hazırlanan Türkiye'nin ilerleme raporunda bu yıl özlü bir değişikliğin dikkat çektiğini kaydederek, Avrupa Komisyonu'nun ilk defa, açılmayan başlıklar da dahil olmak üzere Türkiye ile olan işbirliğini kuvvetlendirmekten bahsettiğini yazdı.

Gazete, AB kaynaklarının değerlendirmelerine dayanarak, Avrupa Komisyonu'nun bu ifadeyi; Türkiye ile olan ilişkilerini, "ancak tüm üye ülkelerin rızasıyla ilerleyebilecek olan Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinden bağımsız hale getirme" çabası doğrultusunda kullandığını kaydetti.

"WATSON PRAKSULA'YI TÜRK TEZLERİNİN İLERİYE GÖTÜRÜLMESİ İÇİN KULLANIYOR"

Simerini gazetesi ise, stratejik belgenin dün, Füle tarafından Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komitesi'ne sunulduğunu ve Füle'nin, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin, üyelik müzakerelerinin ilerleyebilmesi için yenilenmesi gerektiğini vurguladığını yazdı.

Gazete, raporun tartışıldığı sırada, İngiliz AP Milletvekili Graham Watson'un, Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Praksula Antoniadu'nun 19 Eylül 2011'de yapılan Gayrı Resmi Kurul'da, Rum hükümetinin enerji başlığını açmaya hazır olduğu yönünde bir açıklama yaptığını anımsattığını ve bu bağlamda, şayet Rum hükümeti buna hazırsa, Avrupa Komisyonu neden bu yönde hareket etmiyor sorusunu yönelttiğini yazdı.

Habere göre Watson'un bu sorusu üzerine Füle, Avrupa Komisyonu'nun enerji başlığının açılmasını desteklediğini ve bu başlığın açılmasının Türkiye'nin hayrına olacağını söylediğini belirtti.

Gazete, gerçeğin; Antoniadu'nun Genel Kurul'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin "Kıbrıs Cumhuriyeti" karşısındaki yükümlülüklerini yerine getirmesi önkoşuluyla, Rum hükümetinin enerji başlığını açmaya hazır olduğunu vurgulaması olduğunu yazdı.

Haber diğer gazetelerde şu başlıklarla aktarıldı:

Simerini: "Bedelsiz ve Yaptırımsız... Avrupa Komisyonu Türkiye'yi Kıbrıs Sorunundaki Suçlarından Arındırdı"

Politis: "Raporda Gerginlik ve Münhasır Ekonomik Bölge"

Haravgi: "Komisyon Kıbrıs Aleyhindeki Tehditlerin Durdurulmasını İstiyor"

(GE/SEL)

 
13 Ekim 2011 Perşembe 14:23
Okunma: 468
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu