Ana Sayfa » Kıbrıs » Korgeneral Huduti Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Görevini Korgeneral Savaş'a Devretti

Korgeneral Huduti Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Görevini Korgeneral Savaş'a Devretti

Eroğlu: "Türkiye'nin Etkin Ve Fiili Garantisinin Sulandırılmadan Devam Etmesi Vazgeçilmezdir".

 
 
Korgeneral Huduti Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Görevini Korgeneral Savaş'a Devretti

"OYALAMA TAKTİKLERİ RUM SEÇİMLERİNDEN KISA SÜRE SONRA BİTMEZSE BİRLİKTE ATACAĞIMIZ ADIMLAR SÖZKONUSUDUR"

Lefkoşa, 15 Ağustos 12 (T.A.K.): Korgeneral Adem Huduti Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevini Korgeneral İsmail Serdar Savaş'a KTBK Karargahında düzenlenen törenle devretti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, Kıbrıs Rum tarafının, 2013'te yapılacak başkanlık seçimlerinin ardından oyalama taktiklerinden vazgeçmemesi durumunda KKTC'nin Türkiye ile birlikte bazı adımlar atmasının söz konusu olacağını kaydetti.

Devir-teslim törenine, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, ana muhalafet CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, tümen komutanları, siyasi parti başkanları ve bazı bakanlar da katıldı.

TÖREN

Tören, saat 18:30'da saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesi ile başladı.

Devreden ve devralan komutanların atamalarının okunmasının ardından Huduti ve Savaş'ın özgeçmişleri okundu.

Görevi devredecek Korgeneral Adem Huduti'nin veda konuşmasından sonra, görevi devreden komutanın komutanlık forsu gönderden indirildi; ardından Korgeneral Huduti Korgeneral  Savaş'a KTBK brövesini taktı. Korgeneral Savaş tarafından Korgeneral Huduti'ye KTBK forsunun takdimi ve Hizmet Anısı Şildi takdiminin ardından komutanlık forsu yeniden göndere çekildi.

Görevi devralan komutanın konuşmasının ardından tören, katılanların onuruna resepsiyon verilmesiyle sona erdi.

BİZLER İÇİN YAŞAMSALDIR

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu törende yaptığı konuşmada Kıbrıs Türk Barış Harekatı'nın Kıbrıs Türk halkı için çok önemli bir dönüm noktası olduğunu; Kıbrıs Türk halkının  özgürlüğü, egemenliği ve güvenliği Mehmetçik ve Mücahidin omuz omuza gerçekleştirdikleri Barış Harekatı sayesinde elde ettiğini söyledi.

Türkiye'nin Barış Harekatı'yla bölgedeki hak ve hukuku, soydaşlarının çıkarlarını korumaktaki kararlılığını  tüm dünyaya gösterdiğini kaydeden Eroğlu, "Dolayısı ile 1974 Mutlu Barış Harekatı ile birlikte oluşturulan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı bizler için yaşamsal öneme haizdir. Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı'nın buradaki varlığı hem bizim hem de Anavatan Türkiye'nin güvenliği, bölge dengeleri ve barışı açısından büyük önem taşımaktadır" dedi.

Şehitlere rahmet dileyen ve gazilere minnet duygularını aktaran Eroğlu,  KTBK Komutanlığına atanan yeni komutanı tanıma ve birlikte çalışma olanağı bulmaktan dolayı sevinç duyarken, değerli bir komutanı da uğurlamaktan dolayı burukluk yaşadığını söyledi.

Korgeneral Adem Huduti ile verimli, uyumlu bir çalışma dönemi geçirdiklerini kaydeden Eroğlu, "Kendisini tanımaktan çok memnun olduk. Bir dost daha kazandık. Kendisi hep Kıbrıs Türk halkının kalbinde olacaktır" dedi.

Anavatan Türkiye'nin her zaman en değerli komutanlarını KKTC'ye gönderdiğini belirten Eroğlu, "Yeni komutanımızın  bayrağı hep yükseklerde tutacağına;  vatana, bayrağa, millete ve devlete hizmeti her şeyden önemli sayacağına  güvenimiz tamdır" dedi.

Korgeneral Adem Huduti'ye Kıbrıs Türk halkı adına hizmetlerinden ötürü teşekkür ederek başarı ve mutluluk dileyen Eroğlu, "İnanıyorum ki yeni Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanımız İsmail Serdar Savaş da bizimle, hükümetimizle, Meclisimizle işbirliği içinde devraldığı bayrağı çok daha ileri noktalara taşıyacaktır" dedi.

KIBRIS SORUNU

Kıbrıs müzakerelerine de değinen Eroğlu, görüşme sürecinin Rum tutumu yüzünden durduğunu ifade etti ve "Niyetlerinin çözüm değil, 'belki işleri tersine çevirir 1974 öncesine dönüşü  sağlarız' hayali ile zamana oynamak olduğu aşikardır" dedi.

"Kıbrıs Türk halkı devlet olgusundan, egemenliğinden, güvenlikten asla vazgeçmeyecektir" diyen Eroğlu, "Anavatan Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinin sulandırılmadan devam etmesi bizim için vazgeçilmezdir" dedi.

Anavatan Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinin olası bir çözüm antlaşmasında  yer almaması yönünde Rum Meclisi'nde alınan kararın Rum tarafının barış istemediğinin en açık delillerinden biri olduğunu kaydeden Eroğlu, "Kıbrıs'ta bir anlaşmaya varız ama bu antlaşma var olan gerçeklere dayalı olmalıdır. Çözüm diye diye bizi baskı altına alıp olmayacak tavizlere sırf dünyadan aferin almak uğruna evet diyeceğimizi zannedenler aldanıyorlar. Çözüme evet ancak Kıbrıs Türk halkının çözülmesine neden olacak kötü bir antlaşma kağıdına hayır demeye devam edeceğiz" dedi.

ATACAĞIMIZ ADIMLAR SÖZ KONUSUDUR

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüş birliği içinde olduklarını da vurgulayan Eroğlu, "Eğer Rum uzlaşmazlığı ve oyalama taktikleri Rum seçimlerinden kısa süre sonra bitmezse birlikte atacağımız adımlar söz konusudur" dedi.

HUDUTİ

Korgeneral Adem Huduti de konuşmasındai, "KKTC'nin bekası, Kıbrıs Türk halkının huzur ve güvenliği için fedakarca görev yapan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri'nin değerli personeline 2 yıl emir ve komuta etmenin gurur ve onurunu yaşıyorum" dedi.

38 yıl once tesis edilen barış ve huzur ortamının ancak caydırıcı bir  muharebe gücüne sahip olmakla mümkün olacağını belirten Huduti, "Vatan topraklarına yönelik her türlü tehdidi bertaraf edecek güç ve kararlılıkta olduğumuzu bir kez daa vurgulamak istiyorum" dedi.

Huduti, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve KKTC halkına görev süresince gösterdiği yakınlık için teşekkür etti.

KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı daha yakın tanıma ve yanında bulunma imkanı bulduğunu da kaydeden Huduti, "Kendisi ile ilgili anılarımı onur olarak yakınlarıma aktaracağım" dedi.

Silah arkadaşlarına da seslenen Huduti, "Bulunduğumuz seviyeye sizlerin fedakarca yürüttüğü çalışmalar sonucu ulaştık" dedi.

Silah arkadaşlarına gösterdikleri üstün performanstan dolayı da teşekkür eden Huduti, "Birliklerinizi sevk ve idare ederken bilimden, hukuktan, hakkaniyet ve adalet prensibinden, daima insanı önde tutan modern yönetim anlayışından asla ayrılmayınız"dedi.

Korgeneral İsmail Serdar Savaş'a da Huduti, "Eski bir mesai arkadaşımız olarak bu sorumluluğu yüksek görevi size devretmekten ayrıca kıvanç duyuyorum"dedi.

SAVAŞ

Korgeneral İsmail S. Savaş da, "Ulus bütünlüğünün korunması, milli menfaatlerin savunulması ve milli birlik ile beraberiğin devamlılığının sağlanmasında esas olarak güçlü silahlı kuvvetlere olan ihtiyacın devam edeceği bir gerçektir" dedi.

Savaş, "Türkiye ve KKTC'nin müştereken gösterdikleri tutarlı ve kararlı gayretlerinin devam ettiği şu günlerde mensubu olmaktan kıvanç duyduğum kara kuvvelterinin en seçkin birlikleri bünyesinde barındıran üstün ve caydırıcı güce sahip Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri komutanlığı görevine atanmam benim için büyük bir onur ve gurur kaynağıdır" dedi.

Korgeneral Savaş, Adem Huduti'nin hizmetlerinin meydana getirdiği eserlerin ve komutanlığın muharebe gücünün geliştirilmesi için yaptığı  katkıların minnet ve şükranla anılacağını söyledi; Huduti'ye yeni görevinde başarılar diledi.

Moral ve fiziki gücü yüksek, her an muharebeye hazır disiplinli birlikler yetiştirmenin öncelikli hedefi olacağını kaydeden Savaş, bu hedefe ulaşmak için güçlerinin Türk milletinin silahlı kuvvetlere olan inancı, rehberlerinin ise Atatürk düşünce sistemi ve komutanların emir ve direktifleri olacağını söyledi.

Savaş, "Aldığım kutsal hizmet meşalesini daha üst seviyelere çıkararak, bizden sonrakilere devretmek; kan gözyaşı ve bu topraklar uğruna verdiğimiz şehitler sayesinde sağlanmış olan huzuru Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını her ne pahasına olursa olsun korumak en kutsal görevimiz olacaktır. Bu konuda kararlı ve inançlı olduğumuzu huzurlarınızda bir kez daha duyurmak istiyorum" dedi.

(ID/GÜR) FOTOĞRAFLI

 
15 Ağustos 2012 Çarşamba 19:51
Okunma: 1738
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu