Ana Sayfa » Kıbrıs » Korkunç gerçek

Korkunç gerçek

KKTC’de kadına yönelik şiddet, korkunç şekilde artıyor. İstatistiklere göre, 2011 yılı içerisinde 78 kadın şiddete uğradı. Son üç ayın rakamları ise 22 kadının şiddet gördüğü gerçeğini ortaya çıkardı

 
 
Korkunç gerçek
365 GÜNDE 78 KADIN ŞİDDET GÖRD܅ KKTC’de 2011 yılı içerisinde toplam 78 kadın şiddete maruz kaldı. 2011 yılı istatistiklerine göre, 57 kadın eşi tarafından şiddete maruz kalırken, 2 kadın hem eşi hem de kayınvalidesi tarafından şiddet gördü. Son üç ay içerisinde 22 erkek eşine fiziksel, psikolojik ve manevi şiddet uyguladı

 

AİLE İÇİ ŞİDDET ARTTI… Eşi tarafından şiddet gören kadınların sayısı her geçen gün artarken, istatistikler bir acı gerçeği daha ortaya çıkardı. İstatistik belirlemelere göre, 4 kadın sevgilisi tarafından şiddet gördü, 3 kadınsa oğlu tarafından şiddete uğradı. 5 kadına anne-baba, 7 kadına baba, 3 kadına ise anne-baba ve erkek kardeş, 1 kadına baba ve erkek kardeş tarafından şiddet uygulandı

 

BİR KADIN CANINDAN OLDU… KKTC’de eşi tarafından şiddete uğrayan bir kadın, geçtiğimiz yıl canından oldu. Karağaç’ta meydana gelen cinayet olayında, Ahmet Uysal adındaki koca, eşi Sibel Uysal’ı önce av tüfeğiyle vurarak ağır yaraladı. İkinci kez tüfeğin tetiğine bastığı sırada tüfeğin tutukluk yapması nedeniyle, can çekişen eşinin başına dipçikle defalarca vurarak öldürdü

 

YIL KÖTÜ BAŞLADI… Ülkemizde kadına yönelik şiddette son üç ayın bilançosu, 2011 yılını aratmadı. İstatistiksel raporlara göre, 1 Ocak 2012 tarihinden bu yana toplamda 22 kadın eşi tarafından şiddete maruz kaldı. Resmi kayıtlara geçen kadına yönelik şiddet en son Lefkoşa’da yaşandı. Eşi tarafından 9 aylık hamilelik süresince şiddet gören bir kadın dün uzmanlarca koruma ve tedavi altına alındıDuygu ALAN

Ekonomik ve sosyal nedenlerin dışında örf ve adetler de kadına yönelik şiddetti örtbas ediyor. Ülkemizde kadına yönelik şiddetin her geçen gün artmasına rağmen, “aile içi olayların dışa yansıması ayıp olarak nitelendirildiği için çoğu basına yansımıyor. Sivil toplum örgütleri ve polise yapılan şikayetler, KKTC’de kadına yönelik şiddetin korkunç boyutunu açıkça gözler önüne seriyor.

“Avrupa Konseyi Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi Sözleşmesi”nin Cumhuriyet Meclisi’nde onaylanmış olmasına rağmen KKTC Ceza Yasası’nda ahlaka aykırı suçlar dışında, “şiddet” konusunda “kadın” vurgusu yapılmıyor.

Yasalarımız, şiddet mağduru kadınları korumaya yetmiyor, kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi ve kadına şiddetin sona ermesi konusunda sivil toplum örgütlerinin de mücadeleleri de sonuçsuz kalıyor.

KKTC’de kadına yönelik şiddet, korkunç şekilde artıyor. İstatistiklere göre, 2011 yılı içerisinde 78 kadın şiddete uğradı. Son üç ayın rakamları ise 22 kadının şiddet gördüğü gerçeğini ortaya çıkardı.Kadına şiddette başkent ilk sırada

Ülkemizde geçtiğimiz yıl, 78 kadın eşi, anne-babası, kayınvalidesi, erkek kardeşi, oğlu veya sevgilisi tarafından şiddete maruz kalırken son üç ayda 22 kadının eşi tarafından şiddet gördüğü ortaya çıktı.

Resmi kayıtlara geçen şiddet mağduru kadınlardan, 4’ü sevgilisi tarafından şiddet gördü, 3 kadınsa oğlu tarafından şiddete uğradı. 5 kadına anne-baba, 7 kadına baba, 3 kadına ise anne-baba ve erkek kardeş, 1 kadına baba ve erkek kardeş tarafından şiddet uygulandı.

İstatistiklere göre, yaşı 18 ile 57 arasında değişen şiddet mağduru kadınlardan 35’inin Lefkoşa’da ikamet ettiği tespit edilirken, 14 kadının Girne’de, 19 kadının Gazimağusa’da, 8 kadının İskele ve Karpaz bölgesinde, 2 kadının ise Güzelyurt’ta yaşadığı belirlendi.

 

23 kadından sadece 6’sı boşanabildi

KKTC’de 2011 yılı içerisinde 23 kadın eşi tarafından şiddete maruz kaldığı gerekçesi ile gönüllü avukatlar aracılığı ile hukuki danışmanlık ve destek sağlandı. Süreç içerisinde 23 şiddet mağduru kadından 6’sı eşinden resmen boşanırken, 8 boşanma davası halen sonuçlanmadı. Geriye kalan kadınlarsa ekonomik özgürlüklerinin olmayışı, çocuklarından ayrılamama ve benzeri nedenlerle yaşadıkları yere geri dönerek, adli süreci devam ettirmekten vazgeçti.

 

Perde arkası muamma

İstatistiksel veriler, bilindiği üzere resmi makamlara yansıyan rakamlarca belirleniyor. KKTC’de şiddete uğrayan kadın sayısı ele alındığında kadına yönelik şiddet konusunda ne kadar aciz durumda olduğumuz açıkça ve bir kez daha ortaya çıkıyor. Yasalarımızdaki boşluk, kadına yönelik şiddete adeta davetiye çıkarıyor.

Resmi rakamlara göre, ülkede son 15 ayda 100 kadının şiddete maruz kaldığı gözler önüne serilirken, gerçeğin perde arkasında yaşananlar bilinmiyor.

 

Şiddet uygulayan erkek profili tanımlandı

Uzmanlar, kadına yönelik şiddet uygulayan erkekleri, öz güveni olmayan, zayıf karakterli kişiler olarak tanımlıyor, aile içi şiddetin daha çok yoksul ve eğitimsiz ailelerde yaşandığı öngörüsünün çok da doğru olmadığını belirten uzmanlar, kadına yönelik şiddetin zümresel veya sınıfsal değil, karakteristiksel olduğuna işaret ediyor. Yapılan araştırmalara göre, şiddet mağduru kadınların yüzde sekseni ekonomik özgürlüğü olmayan kadınlardan oluşuyor. Şiddet mağduru çoğu kadın, ekonomik özgürlüğü olmadığı için susarak yıllarca içerisinde bulunduğu duruma katlanıyor.

 

 

 

 

İşte korkunç gerçeğin tablosu:

Bölge

Yaş

Sayı

Şiddet uygulayan

Girne19

1

Baba-anne

21

1

Baba-erkek kardeş

24

225

129

231

1

Sevgili

34

235

137

140

1 (öldü)50

1

Oğlu

Toplam

14

 

Gazimağusa

20

1

Baba

22

1

Baba-anne

24

225

1

Sevgili

29

230

132

1

Sevgili

33

236

238

143

146

151

153

157

1

Oğlu

Toplam

19

 

Güzelyurt

19

1

Anne-baba-erkek kardeş

34

1

Sevgili

Toplam

2

 

İskele / Karpaz

19

4

Baba

24

1

Sevgili

36

147

1

Oğlu

56

1Toplam

8

 

Lefkoşa

18

2

Anne-baba-erkek kardeş

19

1

Baba

21

1

Baba

23

325

626

227

129

331

432

333

135

2

Eş –kaynana

39

141

143

147

151

154

1Toplam

35

 

Genel Toplam

78

“Başımı duvarlara vurdu, yumruklar attı”

 

Lefkoşa’da yaşayan şiddet mağduru A.K. yaklaşık 4 yıl evli kaldığı kocası tarafından defalarca fiziksel şiddete maruz kalırken, psikolojik şiddetten de bir an olsun kurtulamadı.

Lefkoşalı Kıbrıslı Türk A.K. 2009 yılında hayatını Türkiye kökenli ancak KKTC’de doğup, büyüyen eşi ile birleştirdi. Evliliğinden bir erkek çocuğu sahibi olan A.K. eşi tarafından her gün defalarca dayak yedi. Alkol bağımlısı eş, alkolün etkisinde olduğu sürece, A.K.’ya her türlü fiziksel şiddeti uygularken, alkolün etkisinden çıktığı anlarda ise, psikolojik şiddete devam etti.

A.K.’nın hayatını cehenneme çeviren eş, günün sonunda şiddetin boyutu arttırarak eşinin annesine de fiziksel şiddet uygulamaya başladı.

Anne kız yıllar süren işkencenin ardından, uzmanların da yardımıyla şiddet yanlısı eşten kurtuldu. Çocuk sahibi olduktan sonra dünyaya bakış açısı değişen A.K. yaklaşık 4 yılın sonunda boşanma davası açtı. Oldukça sancılı bir boşanma süreci yaşayan A.K. sonunda hak ettiği hayata kavuştu ve davayı açtıktan 15 gün sonra ve tek celsede eşinden boşandı.

A.K., şimdi biricik oğlu ile hayata kaldığı yerden devam ediyor ve mutlu.

 

“Yıllarca dayak yedim”

Lefkoşalı şiddet mağduru A.K. eşi ile birlikte yaşadığı kabus dolu yılları Havadis okurları ile paylaştı.

Yıllarca şiddetin hemen her türüne maruz kaldığını dile getiren A.K. yaşananları şöyle anlattı: “Eşimle evlenmeye karar verdiğimde henüz onu çok iyi tanımıyordum ve bir boşluktaydım. 2009 yılında evlendim. Evliliğim kabustan farksızdı. Eşim sürekli alkol kullanır ve alkollü olduğu zamanlar bana fiziksel şiddet uygulardı. Ortada hiçbir neden yokken, üstelik içkiliyken beni zorla arabaya bindirir, hayatımı riske atar, araç içerisinde beni döverdi. Başımı defalarca cama, hatta duvarlara vurduğunu biliyorum. Ancak alkolün etkisinden kurtulduğu zaman sanki bana bunları yapan o değilmiş gibi davranırdı. Artık onu sevmiyor hatta nefret ediyordum.”

 

“En kötüsü psikolojik şiddet”

“Şiddetin her şekli elbette kötüdür ancak ben evliliğim süresince yaşadıklarımdan şunu anladım ki en kötüsü de psikolojik şiddet. Eşimden ne zaman ayrılmak istesem veya buna teşebbüs etsem bana duygu sömürüsü yapar, yalvarır, yeminler eder ve bir şekilde beni fikrimden vazgeçirirdi. En tuhafı da bana beni öldürüp sonra da kendi canına kıyacağını söylerdi ve örnekler gösterirdi. Bak sonumuz böyle olur der, bana psikolojik şiddet uygulardı. Her ayrılık lafında bir anda melek gibi bir adam olurdu. Birkaç gün sonra yine eski haline dönerdi.”

 

“Hep el alem ne der dedim, sustum”

Ben bir Kıbrıslı Türk olduğum için, yıllarca yaşadıklarıma rağmen el alem ne der, aman ayıptır, aman çok çevremiz var, aman anne babama laf gelmesin diye şiddet dolu eski eşime katlandım. Ne kadar yanlış yaptığımı şimdi daha iyi anlıyorum. Oysa önemli olan el alemin düşüncesi değil, benim mutluluğummuş geç anladım. Bu nedenlerden ötürü hep sustum ve sonunda anne oldum. Evliliğimin tek güzel yanı annelikti.

 

“Anneme de şiddet uyguladı”

“Anne olmak başka bir şeydi. Artık dünya benim için sadece oğlumun etrafında dönüyordu. Hiç kimse ve kimin ne düşündüğü zerre kadar umurumda değildi.  Bir gün eşim yine bana fiziksel şiddette bulundu, o sırada annem bizdeydi ve oğlum annemin kucağındaydı. Eşim beni kötü şekilde dövdü, annem de araya girmek isteyince ona da fiziksel şiddet uyguladı ve kucağındaki bebeğimizi düşünmeden annemi sertçe yere itti. Bu bardağı taşıran son damla oldu. Çünkü artık ben bir anneydim ve oğlumu böyle bir ortamda sağlıklı büyütemezdim. Barış Başel’in de yardımıyla önce psikolojimi toparladım ardından hemen boşanma davası açtım.”

 

“Suçun büyüğü ailesindeydi”

“Eşimin böyle bir adam olmasındaki en büyük suç ailesiydi. Çünkü eşim de çocukken şiddete maruz kalmış ve mutsuz bir ailede büyümüştü. Şiddet dolu bir çocukluk ve gençlik yaşayınca bu durum onun da öyle olmasına neden oldu. Ailesi de onun gibiydi zaten. Kötü insanlardı ama ne zaman oğullarından boşanmaya kalksam aynen eşim gibi birer melek olur, yalvarırlardı. Benim merhamet duygumu kullanır sonra da iyi niyetimi suistimal ederlerdi.”

 

“Polis beni koruyamadı”

“Sonunda özgürlüğüme kavuşacaktım. Boşanma davasından önce mahkemeye başvurarak boşanma sürecinde eşimin bana ya da çocuğumuza daha fazla zarar vermemesi için koruma talep ettim. Mahkeme talebimi kabul etti ve bana polis koruması kararı çıkardı. Bunun karşılığında Maliye Bakanlığı’na 120 TL yatırdım. Ve aynı gün eşim tarafından şiddet görüyorum gerekçesiyle elimdeki doktordan alınmış darp raporu ile birlikte boşanma davası açtım. Sözde polis beni ve bebeğimi koruyacaktı. Aynı gece eşim pencereden eve girdi ve yine yapacağını yaptı. Onun eve girdiğini bir fırsat korumam olan polise mesaj ile bildirdim. Bana geri dönmedi, sözde o polis benim korumamdı. Ertesi gün polisi aradım ve onu hem amirine hem de yargıca şikayet edeceğimi söyledim. Bunun üzerine hemen ben onunla konuşup ikna edeceğim dedi ve nasıl olduysa ikna etmiş olmalı ki, eşim artık yakınıma yaklaşamadı. Sonunda boşandım ve şuan oğlumla birlikte çok mutluyum. Kabus sona erdi.”

 
9 Nisan 2012 Pazartesi 09:42
Okunma: 1183
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu