Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "kredinin İlk Dilimi Kara Deliklere... Üç Milyar Euro Yalnızca Üç Ay Yeterli Olacak"

"kredinin İlk Dilimi Kara Deliklere... Üç Milyar Euro Yalnızca Üç Ay Yeterli Olacak"

"ödeme Resmi Bir Şekilde Onaylamadan, Para Hesaba Transfer Edildi".

 
 
"EURO GRUBUNDA KARA PARA AKLAYAN RUSLARLA İLGİLİ BİLGİLER"


"ULUSLAR ARASI PARA FONUNDA, RUM KESİMİYLE İLGİLİ BİRÇOK SORU İŞARETİ"


Lefkoşa, 15 Mayıs 13 (T.A.K): Rum kesiminin memorandum çerçevesinde alacağı kredinin, 3 milyar Euro tutarındaki ilk diliminin, yalnızca Ağustos ayı sonuna kadar olan ihtiyaçları karşılamakta olduğu haber verildi.


Haberi "Kredinin İlk Dilimi Kara Deliklere" başlığıyla yayımlayan Fileleftheros, Avrupa İstikrar Mekanizması tarafından serbest bırakılan kredinin ilk diliminin yalnızca üç 3 ay yeterli olacağını ve 3 milyar Euro'luk ilk kredi diliminin ilk 2 milyar Euro'sunun, "Kıbrıs Cumhuriyeti" hesabına; Rum Merkez Bankası'na yatırıldığını yazdı.


Geriye kalan 1 milyar Euro'nun ise Haziran sonuna doğru verileceğini anımsatan gazete, Maliye Bakanlığı'nın sözcüsüne dayanarak, neredeyse 11 aylık müzakereden sonra devletin kasalarına giren paranın, Haziran-Ağustos döneminin acil ihtiyaçlarını karşılayacağına işaret etti.


Kredinin ilk diliminin 1,4 milyar Euro'luk kısmının, Haziran ortasında sona eren ve yenilenebilir olmayan dış borcun ödemesi için kullanılacağını yazan gazete, 700 milyon Euro'nun ise iç borçlanma için kullanılacağını kaydetti.


Geriye kalan miktarın bir kısmının ise, Mayıs-Haziran döneminin 300-400 milyon Euro olarak hesaplanan mali açıklarının karşılanması için kullanılacağını kaydeden gazete, geriye kalan paraya ise, 2013 yılının ikinci altı ayının ihtiyaçları için gereksinim duyulacağını belirtti.


Troyka heyetinin, buna yönelik olarak, üzerinde mutabakata varılan şeylerin uygulanıp uygulanmadığını değerlendirmek için, önümüzdeki Eylül ayında yeniden Rum kesimine gideceğini kaydeden gazete, Rum Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis'in dün Brüksel'de yaptığı açıklamada, Rum kesiminin, üstlendiği taahhütleri yerine getireceği güvencesi verdiğini ekledi.


Gazete haberine iç sayfalardan "3 Milyar Euro Üç Ay Yetecek" başlığıyla yer vermeye devam etti.


"ÖDEME RESMİ BİR ŞEKİLDE ONAYLAMADAN, PARA HESABA TRANSFER EDİLDİ"


Alithia gazetesi ise "İlk 2 Milyar Euro Nereye Gidecek" başlığıyla yer verdiği haberinde, Rum kesiminin kredi olarak alacağı 3 milyar Euro tutarındaki ilk taksit diliminin 2 milyar Euro'luk ilk kısmının, ödeme kararı Euro bölgesi maliye bakanları tarafından resmen onaylamadan önce, geçtiğimiz Pazartesi günü akşamüzeri erken saatlerde Rum hükümetinin Merkez Bankası'ndaki hesabına yatmış olduğunu haber verdi.


Paranın geçtiğimiz Pazartesi günü, Avrupa Merkez Bankası'ndan, Rum hükümetinin hesabına transfer edildiğini anlatan gazete, devamla, ilk taksitin 1,4 milyar Euro'sunun Haziran ayında dış borcun kapatılmasına gideceğini, geriye kalanın da devlet harcamaları için kullanılacağını ekledi.


Gazete "Kara Paraya Yönelik İcraatlarda Karışıklık" başlıklı haberinde ise, Rum kesiminde kara para aklanması konusunda ne olup bittiği hususunda karışıklık yaşandığını yazdı.


Haberde, bir yandan Euro grubunun, yapılan işlemlerin şeffaflığına ilişkin olarak, mevcut memoranduma dahil edilecek olan bir eylem planı ortaya çıkmasına karar verdiği, diğer yandan da Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis'in, kara para aklanmasıyla ilgili faaliyetlerin, bir sonraki kredi diliminin ödenmesiyle ilgili koşul teşkil etmediğini söylediği belirtildi.


Haravgi gazetesinin "İlk Taksitin 2 Milyar Euro'luk Dilimi Hazineye" başlıklı haberine göre ise Maliye Bakanı Yeorgiadis, 3 milyar Euro'luk ilk kredi diliminin, Rum kesimine kredi olarak verilecek toplam 10 milyar Euro'nun ilk kısmı olduğunu, bunun, 2016 yılına kadar harcayacakları miktar olduğunu ve o zaman, ihtiyaçlarını finanse edebilmeleri için, piyasaların güvenini yeniden kazanmış olmaları gerekeceğini dile getirdi.


Simerini gazetesi ise "3 Milyar Euro Borca ve Açıklara Gidiyor... Kredinin İlk Dilimi Yükümlülüklerin Yerine Getirilmesi İçin" başlıklarıyla manşete çektiği haberinde, Rum kesiminin Troyka ile mutabakata vardığı memorandum çerçevesinde alacağı kredinin, 3 milyar Euro'luk ilk taksitinin, kamu borcunun yeniden finanse edilmesi, açıkların kapatılması ve devletin yükümlülükleri için kullanılacağını yazdı.


Kamu borcunun yeniden finanse edilmesi için 2,1 milyar Euro, açıkların kapatılması için 500 milyon Euro ve devletin yükümlülükleri için de 400 milyon Euro kullanılacağını anlatan gazete, Rum kesiminin alacağı 10 milyar Euro'luk kredinin dağılımının ise kısaca şöyle olacağını belirtti;


"4,1 milyar Euro kamu borcunun yeniden finanse edilmesi, 2,5 milyar Euro kredi-kooperatif kuruluşları ile bankaların yeniden sermayelendirilmesi, 3,4 milyar Euro ise bütçe açıklarının karşılanması için kullanılacak."


Kredinin ilk taksitinin ödenmesinin, Rum hükümetini memnun ettiğini de yazan gazete, Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis'in Brüksel'de "iyi gidiyoruz, ortam değişti" açıklamasında bulunduğunu iletti.


"KARA PARA YİNE ÖNÜMÜZDE"


Politis gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, kara para aklanması konusunun kapanmamakla birlikte, daha da şiddetlenmesinin beklendiğini, çünkü Brüksel'de, Euro grubunda yapılan toplantının, Rum kesimi aleyhinde çok kuşkucu olan önemli ülkeler bulunduğunu gösterdiğinin düşünüldüğünü haber verdi.


Bu kuşkunun, önümüzdeki aylarda ve özellikle de Rum kesiminin Troyka tarafından değerlendirmeye tabi tutulacağı önümüzdeki aylarda daha da ciddi bir meseleye dönüşmesinin beklendiğini kaydeden gazete, en önemli problemlerden birinin, gizli bilgiler içerdiğinden dolayı, kara para raporunun olduğu gibi üye ülkelere verilememesi olduğuna işaret etti.


Gazete, kara para aklanması konusunun, Troyka ile Rum kesimi arasındaki müzakere ve görüşmelerin ana konularından birini teşkil etmesinin beklendiğini; Brüksel'in ise Troyka'nın ilk değerlendirmesinden önce, konunun yeniden gündeme geleceğini düşündüğünü de yazdı.


Gazeteye göre, konuyla ilgili olarak Brüksel'de açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, kara para raporuna atıfta bulunarak, bunun, Rum tarafının ortaklarından gelen sert yaklaşımı haklı çıkarmadığını söyledi.


Herkesin, AB üyesi başka hiçbir devletin böyle bir denetimden geçmediğini bildiğini anlatan Yeorgiadis, Rum hükümetinin, kara para aklanmasının önüne geçilmesiyle ilgili kurumsal çerçevenin doğru bir şekilde uygulanmasına tam anlamıyla bağlı kalacağını ifade etti.


Yeorgiadis, adlarını temizlemeleri için, bu konuyla yüzleşmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.


"EURO GRUBUNDA RUSLARLA İLGİLİ BİLGİLER"


Fileleftheros gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı bir haberinde, "Alman ekseninin", Rum kesimi etrafında dar bir kordon oluşturduğu yazdı ve elde ettiği bilgilere dayanarak, Alman ekseninin Rum kesiminin detaylı bir şekilde incelenmesi için baskı yapmakta olduğunu, çünkü kara para aklanmasıyla ilgili incelemelerin, AB normlarının uygulanmasında boşluklar olduğunu gösterdiğini düşündüğünü anlattı.


Aynı bilgilere dayanarak, Rum kesiminin Troyka tarafından değerlendirilmesiyle ilgili süreçlerin başlamasıyla, Troyka'nın Rum kesimini kara para aklanmasıyla ilgili sert bir denetim statüsüne koyacağını kaydeden gazete, bunun Rum makamlarıyla imzalanacak olan ve Euro grubunun kararının ana unsurunu teşkil eden eylem planından ortaya çıkacağını belirtti.


Haberinde, Euro grubu başkanı Jeroen Dijsselbloem'in "Rum kesiminin önümüzdeki iki yıl boyunca kara para aklanmasıyla ilgili olarak gözetim altında olacağına" dair açıklamasını da anımsatan gazete, elindeki bilgilere dayanarak, bu düzenlemenin kredinin ilk diliminin ödenmesinin karşılığı olduğunu aktardı.


Rum kesiminde kara para aklanmasıyla ilgili bazı bilgilerin, bazı örneklere gönderme yapmakta olduğunu da kaydeden gazete, bunlar içerisinde, bir Rum bankasının müşterisi olan bir Rus'un da bulunduğunu, bu kişinin 31 milyon dolarlık bir parayı aklamayı başardığından şüphelenildiğini; aynı zamanda bu durumun bir cinayetle bağlantılı olduğunun görüldüğünü ekledi.


Bütün bunlara bakıldığında, Euro bölgesi kaynaklarının, Troyka'nın Rum kesimiyle ilgili üç aylık değerlendirmelerinin; memorandumun maddelerinin uygulanması ve Rum kesimine kara parayla ilgili eylem planı çerçevesinde dayatılacak önlemlerin hayata geçirilmesine odaklanacağını kaydeden gazete, bu şartların, kredinin bir sonraki taksitlerinin ödenmesi için gerekli unsurlar olarak ortaya konduğunu; AB merkezindeki bütün başrol oyuncularının bunu savunduğunu ekledi.


"ULUSLAR ARASI PARA FONUNDA, KIBRIS'LA İLGİLİ BİRÇOK SORU İŞARETİ"


Gazete başka bir haberinde ise, Rum tarafıyla ilgili memorandumu müzakere eden IMF teknokratlarının, IMF yönetim kurulu üyeleri tarafından soru ve eleştiri yağmuruna tutulduklarını haber verdi.


IMF üyelerinin, Rum kesimiyle ilgili programın ne derece yaşayabilir olduğu konusunda şüphe duyduklarını ifade ettiklerini yazan gazete, IMF Yönetim Kurulunun, Rum kesimiyle ilgili 3 milyar Euro tutarındaki kredi diliminin geriye kalan 1 milyar Euro'sunu onaylamak için bugün kritik bir toplantı yapacağını haber verdi.


Gazete, bugünkü toplantı öncesinde IMF'ye sunulan ve haberinde ifşa ettiği 47 sayfalık belgenin, IMF'nin Rum kesimiyle ilgili teknokratlar grubunun, kredi destek programına aşırı iyimser yaklaştığı için, sert eleştirilere maruz kaldıklarını ifade ettiğini ekledi.


Haberde, IMF teknokratlarının, IMF Yönetim Kurulu üyeleri tarafından, Rum kesimiyle ilgili memorandum konusunda "bombardımana tutuldukları" yorumu da yapıldı.


(İY/KAR)                     


 
15 Mayıs 2013 Çarşamba 12:05
Okunma: 698
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu