Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kriter Ve İstisnaların Mülkiyetteki Rum İlke Ve Şartlarını Etkisiz Hale Getirdiği İddia Edildi

Kriter Ve İstisnaların Mülkiyetteki Rum İlke Ve Şartlarını Etkisiz Hale Getirdiği İddia Edildi

Rum Tarafının Mülkiyet Başlığında Getirdiği İlke Ve Şartların, Benimsenen Kriterler Ve İstisnalar Nedeniyle Etkisiz Hale Geldiği; Rum Tarafınca Bm'ye Verilen Çözüm Taslağında Önerilen Veya Görüş Birliklerinin Bir Bölümü Olan Düzenlemelerin; Komisyonlara, Mahkemelere Ve Diğer Mercilere Göndermede Bulunarak Mülkiyeti Daha Da Karmaşıklaştırdığı İleri Sürüldü.

 
 
Kriter Ve İstisnaların Mülkiyetteki Rum İlke Ve Şartlarını Etkisiz Hale Getirdiği İddia Edildi
Fileleftheros "Mülkiyet Kriterlerin Rehini Oluyor... İstisnalar İlkeleri Etkisizleştiriyor, Kullanıcıların Hakları Vurgulanıyor" başlıklı haberinde Rum tarafının BM'ye verdiği çözüm taslağının mülkiyet başlığını detaylandırdı.

Gazete, taslakta "gaspçı" olarak nitelenen Kuzey Kıbrıs'taki eski Rum mallarını kullananlara verilen hakların karakteristik olduğunu, bu hakların, "malın yasal sahibi" aleyhine avantaj haline gelebileceğini yazdı. Rum tarafının, mülklerden mahrum bırakılanların, kullanıcıları TC kökenliler değil Kıbrıslı Türkler olarak sınırlandırdığı belirtilen haberde mülkiyet başlığında; Kıbrıs Rum idaresi altında geri dönerek mülklerini tamamen geri alacak Rumlar için yüzde 60 sınırından söz edildiğini kaydetti.

Gazete ilgili belgede yer alanları şöyle aktardı:

"Genel İlkeler:1- Yerinden edilmiş bütün mal sahiplerinin mülkiyet hakları tam olarak tanınır2- Yine mahrum kalmış mal sahipleri olacak bugünkü kullanıcıların çıkarları dikkate alınacak3- Bugünkü kullanıcı, etkilenen malı önemli bir süre iskân veya geçim (iş) nedenleriyle kullanan kişiyi tanımlar.4- Mahrum kalan her mal sahibi mülkünün iade, tazminat veya takasına karar verme hakkına sahip olacak. İade tercihi, kriterlere uygun olması şartıyla yerine getirilecek.5- Mülkünün kendisine iade edilmesini tercih etmesi ancak kriterlerden dolayı bunun yerine getirilmesinin mümkün olmaması durumunda kendisine; aynı federal birim/oluşturucu devlet içerisinde, malıyla eşdeğerde başka bir mal verilebilecek veya tazmin veya takas yoluna gidilebilecek.6- Bütün bugünkü kullanıcılar, kullandıkları malla ilgili arzularını ifade etme hakkına sahip olacak. Arzuları; kriterlerle veya mal sahibinin tercihiyle çakışmaması halinde yerine getirilecek.7- Kıbrıslı Türklerin, Rumların ve yabancı üyelerin eşit sayıda temsil edileceği bir Uluslar Arası Bağımsız Mülkiyet Komisyonu kurulacak. Yine, Mülkiyet Komisyonu'nun kararları aleyhine başvurularla ilgili karar hukuki kararları almak üzere Özel Taşınmaz Mal Mahkemesi kurulacak.8- 13 yıllık bir geçiş döneminin ardından veya Kıbrıs Türk Federal Birimi'nin kişi başına düşen geliri Kıbrıs Rum Federal Birimi'ndeki kişi başına düşen gelirin yüzde 85'ine ulaşana kadar; hangisi daha önce olursa; Kıbrıs'ın tamamında mal alım satımları tamamen serbest olacak.

Mülkler:

Toprak Ayarlaması Bölgelerindekiler: - Etkilenen bütün Kıbrıs Rum malları iade edilecek- Bu bölgeler içerisindeki yerli Kıbrıs Türk mal sahipleri bu bölgelerde yaşamaya ve mallarını ellerinde tutmaya devam edebilecek veya kendilerine sunulacaklardan herhangi birini seçebilecekler

Toprak Ayarlaması Dışındakiler:- Mal sahiplerinin iadesini tercih ettiği ve iade kriterlerine uyan bütün mülkler iade edilecek.

Aşağıdaki Kategorilerde Olan Mülkler Tazmin veya Takas Edilecek:

- Mal sahiplerinin iadesini tercih etmeyeceği veya kriterler nedeniyle iade edilemeyecek mülkler - Mal sahiplerinin tazminat veya takas tercihinde bulunacağı ve bu tercihlerinin kriterlerle çakışmadığı mülkler- Kamu çıkarı için kullanılan mülkler- Pratikte iade edilemeyecek mülkler- Hisseli olup hissedarların kendi aralarında anlaşamadığı mülkler- Anlaşmanın yürürlüğe girmesi itibarıyla üç yıl içerisinde talep edilmeyen mülkler

- Mal sahibinin, anlaşmanın yürürlüğe girmesi itibarıyla beş yıl içerisinde ispat-ı vücut edemediği tartışmalı/şüpheli mülkler

- Mahrum mal sahibinin, kendisine iade edilmesi tercihinde bulunması ve değeri; (kullanıcının) mahrum edildiği mülkünden daha yüksek olması halinde bugünkü kullanıcı ilgili mülkü tasarrufunda bulunduramaz.

Mahkemeler, Torak Reformu İdaresi ve Tapu:

Belgede, (eşit sayıda Kıbrıslı Türk, Rum ve yabancı yargıçtan oluşacak ve Uluslar Arası Bağımsız Taşınmaz Mal Komisyonu'nun kararları konusunda, hukuki noktada nihai kararı verecek olan) Taşınmaz Mal Mahkemesi'nden söz ediliyor. Ekonomik çözümler konusunda, bağışlar, bono çıkartılması, Garantili Ekonomik Haklar (GFE) mekanizması ve Mülkiyet Komisyonu prosedürüne girecek mülklerin iyileştirilmesi ve inkişafından kaynak alacak Mülkiyet Fonu kurulmasından söz ediliyor. Yeni mülkiyet rejiminden ortaya çıkacak ekonomik ihtiyaçlarının önemli bölümünü Türkiye'nin üstleneceği belirtiliyor. Federal Toprak Reformu İdaresi ve Komisyon'un mülkiyetine girecek mülkleri geliştirecek Mülk Kalkınma Ajansı gibi destekleyici birimler de oluşturulacak."
 
11 Şubat 2012 Cumartesi 09:48
Okunma: 495
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu