Ana Sayfa » Türkiye » Kriz Havlu Mu Atıyor Yoksa Daha Derine Mi İniyor?

Kriz Havlu Mu Atıyor Yoksa Daha Derine Mi İniyor?

Denetim, Vergi Ve Özel Danışmanlık Hizmetleri Sunan Grant Thornton'un Araştırmasında, Yatırım Planları Yapanların Sayısı Artarken, Gelir Ve Karlılıkta Artış Bekleyenlerin Sayısının Geçtiğimiz 18 Aya Göre Ya Aynı Kaldığı Ya Da Gerilemiş Durumda Olduğuna Dikkati Çekildi.

 
 
Kriz Havlu Mu Atıyor Yoksa Daha Derine Mi İniyor?

İstanbul, 17 Temmuz 12 (T.A.K.): Denetim, vergi ve özel danışmanlık hizmetleri sunan Grant Thornton'un araştırmasında, yatırım planları yapanların sayısı artarken, gelir ve karlılıkta artış bekleyenlerin sayısının geçtiğimiz 18 aya göre ya aynı kaldığı ya da gerilemiş durumda olduğu bildirildi.

Araştırmaya ilişkin yapılan açıklamada, geçtiğimiz 18 ay içinde şirketlerin yeni bina yatırım planlarının global ölçekte 16'dan 21'e, fabrika ve makine parkı yatırım planlarının yüzde 35'den 38'e yükseldiği, benzer şekilde Ar-Ge yatırım planlarının da arttığı ve bunu destekler nitelikte bilginin Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'nden geldiği kaydedildi.

Geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre yüzde 10,7'lik bir patent başvurusu artışı olduğu belirtilirken, bu artış oranının 2005 yılından bu yana gözlemlenen en büyük oran olduğuna işaret edildi.

İşverenlerin çalışanlarına daha çok yatırım yapacağı vurgulanırken, önümüzdeki 12 ay içinde zam yapacağını belirtenlerin oranı yüzde 68 oldu. Bu oran, 2010'da yüzde 51 düzeyindeydi. İş dünyasının uzun vadeli büyüme için pozitif bir hava içinde olduğu görülürken, diğer taraftan gelir, karlılık ve istihdam konusundaki beklentilerin 18 ay öncesine kıyasla ya aynı düzeyde olduğu, ya da gerilemiş olduğuna dikkat çekildi.

Önümüzdeki 12 ay içinde maaş zammı yapmayı planladığını belirtenlerin oranı Türkiye'de yüzde 89 olurken, Latin Amerika'da bu oran yüzde 86, Kuzey Amerika grubunda yüzde 78 ve BRIC grubunda yüzde 69 olarak gerçekleşti.

Avro kullanan ülkeler ile Çin ve Amerikalı işadamlarına göre azalan talebin büyümenin önündeki en büyük engel olduğunun altı çizilen araştırmada, Çin'de azalan talebi büyümenin önündeki en büyük engel olarak görenlerin oranının yüzde 44 ile 2009'dan bu yana görülen en yüksek seviye olduğu belirtildi.

TÜRKİYE'DE KARLILIK BEKLENTİSİNDE 22 PUANLIK AZALMA

Türkiye'nin bu anlamda global ortalamadan daha pozitif istatistiklere sahip olduğu vurgulanırken, 2012 ilk çeyrek ile ikinci çeyrek arasındaki sonuçlara bakıldığında Türkiye'de karlılık ve istihdam beklentilerinin hemen hemen aynı seyrettiği, satış fiyatlarında 12 puanlık, ihracatta 10 puanlık, yeni bina yatırımlarında 12 puanlık, fabrika ve makine parkı yatırımları ile Ar-Ge yatırımlarında ise 6'şar puanlık artışlar söz konusu oldu.

Diğer taraftan karlılık beklentisinde 22 puanlık azalma dikkati çekerken, bu, Türk iş dünyasının satış fiyatları ve ihracatta artış beklentisi içindeyken karlılıktan aynı oranda umutlu olmadığına işaret ediyor.

Grant Thornton Türkiye Başkanı Aykut Halit, konuya ilişkin değerlendirmesinde, iki farklı yöne doğru seyreden bu sonucun global ölçekte içinde bulunulan krizin seyrine doğru net bir çıkarım yapmaya elvermediğini, bir taraftan şirketlerin yatırım planları artarken, diğer taraftan şirketlerin karlılık, gelir ve istihdam artışı beklentilerinde azalmanın söz konusu olduğunu kaydetti.

Yine de dinamik yapılı şirketlerin, olumsuz koşullara rağmen yeni yatırım planlarından vazgeçmemelerinin olumlu bir gösterge olduğunu vurgulayan Halit, bu yatırımların şirketlerin uzun vadeli büyüme ve rekabet güçlerinde avantaj ortaya çıkaracağını belirtti.

TÜRKİYE-BRIC ÜLKELERİ UMUT IŞIĞI OLABİLİR Mİ?

Türkiye-BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin) ülkelerinin global ekonomi için yeni bir umut ışığı olabilir mi sorusunun gündeme geldiği araştırmada bölgesel sonuçlar incelendiğinde, uzun vadeli yatırımlarda gelişmekte olan ülkelerin başı çektiği sonucu ortaya çıkarken, BRIC ülkelerinde önümüzdeki yıl yüzde 45'lik, Türkiye'de ise yüzde 46'lık kesimin Ar-Ge yatırımlarını arttırmayı planladığı, bu oranın G7 ülkelerinde yüzde 18 olduğu görüldü.

BRIC ülkelerinde önümüzdeki yıl yeni fabrika ve makine parkı yatırımı planlayanların oranı yüzde 47 olurken, bu oran Türkiye'de yüzde 54 ve G7 ülkelerinde yüzde 37 seviyesinde gerçekleşti.

İYİMSERLİKTE TÜRKİYE İLK 10'DA

Araştırmaya göre, iyimserlik sıralamasında Türkiye 40 ülke arasında ilk 10'da yer alırken, Yunanistan ve İspanya son iki sırayı paylaşıyor. 40 ülkede, iyimserlerin oranı ile kötümserlerin oranı arasındaki fark baz alınarak oluşturulan iyimserlik endeksinde, Türkiye yüzde 60 ile 9. sırada bulunuyor. Türkiye ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Brezilya ve Kanada ilk 10'daki ülkeler arasında yer alıyor. En kötümser ülkeler arasında İngiltere, Fransa, Arjantin, Japonya ve Hollanda da bulunuyor.

Bu arada, Grant Thornton'un araştırması Almanya, Amerika, Arjantin, Avustralya, BAE, Belçika, Botsvana, Brezilya, Çin, Danimarka, Ermenistan, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Gürcistan, Hindistan, Hollanda, Hong Kong, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Malezya, Meksika, Peru, Polonya, Rusya, Singapur, Şili, Tayland, Tayvan, Türkiye, Vietnam, Yeni Zelanda ve Yunanistan'dan oluşan 40 ülkede 3 bin üst düzey yönetici ile yapıldı.

(AA/ID/GÜR)

 
17 Temmuz 2012 Salı 12:43
Okunma: 523
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu