Ana Sayfa » Kıbrıs » Kriz yok

Kriz yok

CTPBG, DPUG ve UBP yetkilileri, yerel seçimlere yönelik “sağda işbirliğine gidileceği” ve “koalisyonun bozulacağı” iddialarını KIBRIS’a değerlendirdi

 
 
Kriz yok

KIBRIS

YORGANCIOĞLU: AKILCI OLAN ORTAKLA İŞBİRLİĞİDİR...
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, hükümetin küçük ortağı DPUG ve ana muhalefet UBP’nin yerel seçimlerde işbirliğine gideceği ve hükümetin bozulacağı haberlerini yalanladı. Hükümet ortaklığının bozulması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirten Yorgancıoğlu, “DPUG’nin yerel seçimlerle ilgili alacakları kararı bilemem. Ancak akılcı olan eğer bir parti ile hükümet ortağıysanız, yerel seçimlerde de onunla işbirliği yapmanızdır” dedi.


DENKTAŞ: HÜKÜMETİN BİTTİĞİ HABERLERİ ASPARAGASTIR... Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ise basında çıkan, “hükümet bozuluyor, sağda işbirliği oluyor” haberlerini yalanlayarak, “Tümü de yalandır ve tamamen asparagastır” dedi. DPUG’nin kendi kararını kendisi verebilecek durumda olduğunu ifade den Serdar Denktaş, partisinin yerel seçimlerde kimseden yardım talep etmediğini belirtti.  UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ise şu ana kadar DP’den kendilerine işbirliği teklifi gitmediğini ancak gitse bile bunun mevcut şartlarda mümkün olmadığını kaydetti. Özgürgün, “DP iktidar ortağıyken, işbirliğine gitmemiz etik olmaz” dedi.Gizem ÖZGEÇ

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, hükümetin küçük ortağı Demokrat Parti Ulusal Güçler (DPUG) ve ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) yerel seçimlerde işbirliğine gideceği ve hükümetin bozulacağı haberlerini yalanladı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG), DPUG ve UBP’nin yetkilileri, DPUG ile UBP’nin yerel seçimlerde işbirliğine gideceği ve hükümetin bozulacağı iddialarını KIBRIS’a değerlendirdi.

Başbakan, CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, KIBRIS’a yaptığı açıklamada hükümette şu anda herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledi ancak ortakları DPUG’nin işbirliğini CTP-BG ile yapmasının daha doğru olacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı, DPUG Genel Başkanı Serdar Denktaş ise basında çıkan, “hükümet bozuluyor, sağda işbirliği oluyor” haberlerini yalanladı ve partisinin yerel seçimlerde kimseden yardım talep etmediğini belirtti.

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün de, şu ana kadar DP’den kendilerine işbirliği teklifi gitmediğini ancak gitse bile bunun mevcut şartlarda mümkün olmadığını kaydetti. Özgürgün, “DP iktidar ortağıyken, işbirliğine gitmemiz etik olmaz” dedi.Çeşitli iddialar ortaya atıldı

UBP Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun’un, “DPUG ile sadece yerel seçimlerde değil koalisyon için de çalışacağız” açıklamasının ardından, gözler iki partinin dün yaptığı toplantılara ve açıklamalara çevrildi.

KIBRIS’ın UBP’li bir vekilden elde ettiği bilgiye göre; DP, özellikle yerel seçimlerde ittifak yapmak konusunda ısrarcı davranıyor. Bir kesim ana muhalefet partili vekil, UBP’nin hiçbir işbirliğine gitmemesi gerektiği ve böylelikle DP’nin seçimlerde hezimete uğrayacağı görüşünü benimserken, bir kesim ise DP’ye giden tabanın geri gelmesi için bunu bir fırsat olarak görüyor.

CTP’de de durum farklı değil. İktidar partisinde bir grup, eğer DP ve UBP yerel seçimlerde iş birliği yaparsa, hükümetin bozulması gerektiğini düşünüyor.Yorgancıoğlu: Akılcı olan hükümet ortağıyla işbirliğidir

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, basının çok küçük olayları speküle ederek büyüttüğünü söyledi ve kendiliğinden gündem yaratıldığını kaydetti. Hükümetle alakalı ortaya atılan söylemlerle ilgili önceki gün Serdar Denktaş’la da görüştüğünü ve ortaklığın bozulması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Yorgancıoğlu, DPUG’nin yerel seçimlerle ilgili alacağı kararı bilemeyeceğini, ancak değişik partilerin değişik partilerle işbirliği yapabileceklerini ifade etti.

Kesinleşmeyen olaylar üzerinden yorum yapmanın çoğu zaman yeni tartışma konuları yarattığına da işaret eden Yorgancıoğlu, “Ancak akılcı olan eğer bir parti ile hükümet ortağıysanız, yerel seçimlerde de onunla işbirliği yapmanızdır.  Eğer hükümetin devamı gibi bir düşünceniz varsa ki öyle söylüyorlar. Karar çıksın netleşsin, net sonuçlar üzerinden değerlendirmemizi yaparız. Zaten bu teklifi yapan UBP vekili Sunat Atun. DP’den resmen giden böyle bir teklif yok” diye konuştu.Denktaş: Hükümetin bittiğine dair haberler asparagastır

DPUG Genel Başkanı Serdar Denktaş, genişletilmiş MYK toplantısında,  ilk kez yerel seçim konusunun görüşüleceğini söyledi ve tavır belirleneceğini belirtti.  UBP ile işbirliği kararı alıp almayacaklarının gündemde olmadığını ifade eden Denktaş, basında son günlerde yer alan haberlerle ilgili şunları kaydetti:

“Basında inanılmaz bir şekilde hükümetin bittiğine, biteceğine dair haberler var. Tümü de yalandır ve tamamen asparagastır. Demokrat Parti Uluslararası Güçler’in böyle bir kararı yoktur. Hükümet programında uyum olduğu sürece hükümette sorun yoktur. Bu açık olarak bilinsin. DPUG’nin UBP’ye bu konuda baskısı olduğu, gönüllerinden geçendir herhalde. Yerel seçimlerle ilgili politikamızı belirleyeceğiz. UBP’den böyle bir teklif gelirse bunu da değerlendiririz. Her zaman söylediğimiz gibi, CTP, UBP,  TDP ile de işbirliği yapabiliriz. Demokrasinin bir yoludur seçim öncesi işbirlikleri… Konuşmaya açığız. MYK bize ‘tek başına gidin’ de diyebilir, ‘işbirliği yapın” da diyebilir… Ancak basın ne yazık ki bizden yüz metre önde gidiyor. DPUG kendi kararını kendisi verebilecek durumdadır. Kimseden yardım talep etmeyiz, kimsenin düşmanı da değiliz.”

Özgürgün: İktidardayken işbirliği olamaz

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, ana muhalefet olarak partilerinin kendi kararlarını alacak durumda olduğunu vurguladı ve “İktidardaki bir parti ile işbirliği olamaz. Ya iki parti muhalefette ya da iki parti iktidardaysa işbirliği olur” dedi. Özgürgün, hükümetin küçük ortağıyla ana muhalefetin işbirliğinin etik olmayacağının altını çizerek,  şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ya iki parti iktidarda ya da muhalefetteyse işbirliği olabilir. Şu anda UBP içinde böyle bir istek yok. Öldürünmüyoruz işbirliği yapalım diye. UBP yerel seçimlerde Lefkoşa’da da her yerde de en iyi neticeyi alır. Bizim birinden yardım ve işbirliği gibi bir talebimiz yok.”

Özgürgün, DPUG’den partilerine resmi bir işbirliği teklifi gelmediğini ancak bazı resmi olmayan girişimler olduğunu duyduğunu da dile getirdi.  Özgürgün, “Bir talep gelirse reddetmeyiz ama bu da UBP’nin menfaatleri doğrultusunda değerlendirilir. Bunun dışında bir değerlendirme yapmayız.  Sonuçta işbirliği yapılacaksa da kişisel menfaatler göz önüne alınır. Kriterler çok önemli, bunlara dikkat etmek lazım” ifadelerini kullandı.Çağlar: Siyasi etik dikkate alınmalıdır

CTP-BG Milletvekili Mehmet Çağlar, CTP-DP hükümetinin, yaklaşık altı aydır görevde olduğuna dikkat çekti ve hükümetin bir programı olduğunu kaydetti. Çağlar, hükümete gelindiği zaman ekonomik kriz veya beklenemedik enerji krizi gibi konularla karşılaşıldığını ve bunların toplumu da etkilediğini söyleyerek, tüm bunların hükümeti önlemler almaya çağırdığını dile getirdi.

Çağlar, bu arada hem CTP’nin hem de DP’nin kurultayları da olduğunu anımsattı ve önümüzdeki günlerde yapılacak çok iş olduğuna vurgu yaptı.

Özellikle son günlerde iki lider arasında imzalanan ortak açıklama metnine de bütün siyasi partilerin destek vermesinden sonra AB müktesebatı çalışmalarına da başlanması gerektiğinin üzerinde duran Çağlar şunları da ifade etti:

“Hükümetin önemli görevleri var. Yürütme ile birlikte meclis çalışmaları da önemli…  Tüm bunlar olurken önümüzde bir de yerel seçimler süreci var. Tüm siyasal partiler hazırlanıyor, aday belirleniyor. Bir takım siyasi etikler de vardır. CTP ile DP’nin hükümette olduğu bir dönemde bunu dikkate alması önemlidir.”

Basındaki bazı söylentilere de değinen Çağlar, “Partimiz bunları değerlendirecektir. Şimdiden fikir yürütmek yanlış olur. İzleyip göreceğiz.  Böylesi bir dönemde, bu tür siyasi krizlerin, hükümet krizlerinin çıkması ne getirir ne götürür iyice düşünüp tartmak lazım.  Bireysel çıkarların, artık bu dönemde bir adım geriye atılarak, toplumsal çıkarları öne çıkarmak önemlidir.”Gündüz: Güveni sağlamak için işbirliği olabilir

DPUG Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz ise hükümet kurulurken ortada bir mutabakat olduğunu hatırlattı ve apayarı bir konu olan yerel seçimlerde siyasi konjektüre göre ittifaklar yapılabileceğini belirtti. “Bunun hükümette bir sıkıntı yaratacağını zannetmiyorum” diye konuşan Gündüz, “Amaç daha iyi hizmetse kimin nerede işbirliği yaptığının da bir önemi yoktur. Belli başlı güvensizlikleri ortadan kaldırmak için, UBP - DP işbirliğine gerek vardır” dedi.
 
21 Şubat 2014 Cuma 09:58
Okunma: 2222
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu