Ana Sayfa » Kıbrıs » Ktams'ın 34. Olağan Genel Kurulu Yapılıyor

Ktams'ın 34. Olağan Genel Kurulu Yapılıyor

Kaptan: "bizi Yönetenlerin Kıbrıs Türk Halkının Varlığı İle İlgili Bir Problemi Yok".

 
 
Ktams'ın 34. Olağan Genel Kurulu Yapılıyor

"TEK DERTLERİ KOLTUKLARINDA OTURMAKTIR. BUNUN DA YOLU AKP'NİN DEDİKLERİNİ YAPMAKTAN GEÇMEKTEDİR"

Lefkoşa, 28 Nisan 12 (T.A.K): Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS)'ın 34. Olağan Genel Kurulu bugün yapılıyor.

KTAMS 50. Yıl Konferans Salonu'nda  yer alan genel kurul toplantısı saat 10:00'da başkanlık divanının oluşturulmasıyla başladı. KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan'ın ve konukların konuşmalarının ardından 10 dakika ara verildi.

Verilen aranın ardından yeniden toplanan  genel kurulda faaliyet  ve mali raporlar okundu. Daha sonra yönetim kurulu seçimlerine geçildi. 30 kişilik yönetim kurulu için 34 kişi başvuruda bulundu. Yapılacak seçimlerin ardından yeni dönemde görev yapacak olan 30 kişilik KTAMS yönetimi belirlenmiş olacak.

Genel Kurula CTP-BG Mali Sekreteri Ahmet Barçın, TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit,  DP Lefkoşa İlçe Başkanı Kemal Öztürk, BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan, YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı, çok sayıda sendika başkan ve yetkilisi, Türkiye'den DİSK ve Birleşik Metal-İş adına Birleşik Metal-İş  Başkanı Adnan Serdaroğlu, Sağlık Emekçileri Sendikası Başkanı Çetin Erdolu ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu adına Ali Berberoğlu, Güney Kıbrıs'tan PASYDY Başkanı Glafkos Hadjipetrou, PEO'dan Christos Tombazos ve Dünya Sendikalar Federasyonundan Pieris Pieri konuk olarak katıldı.

AHMET KAPTAN

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan yaptığı konuşmada, UBP'nin iktidara gelmesi ile demokrasinin rafa kaldırıldığını, kazanılmış hakların ayaklar altına alınıp tartışılır hale geldiğini savundu.

UBP hükümetinin Türkiye'de iktidardaki AKP hükümeti tarafından hazırlanıp gönderilen paketleri uygulamaya koyması nedeniyle,  çalışanların fakirleştiğini, işyerlerinin kapandığını ve gençlerin göçünün hızlandığını ileri süren Kaptan, "Bizi yönetenlerin Kıbrıs Türk halkının varlığı ile ilgili bir problemi yok. Tek dertleri koltuklarında oturmaktır. Bunun da yolu AKP'nin dediklerini yapmaktan geçmektedir" iddiasında bulundu.

Jet hızıyla geçirilen yasalarla  çalışanların evine götürdüğü ekmeğin her geçen gün küçüldüğünü, kazanılmış hakların elden çıkarıldığını ifade eden Kaptan, "Çare çalışanların ve emekçilerin birlikteliklerini daha da artırmasıdır.  Siyasi partilerin  Meclis dışına çıkıp bizleri ve halkı peşlerine takıp götürmesidir. Bunlar yapılmazsa daha fazla yok olacağız ve umutlarımızı yitirmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Ülkeye kontrolsüz  nüfus akışı bulunduğunu, bunun sıkıntılar yarattığını söyleyen KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan, bunların  önüne geçilmesi için de birlikte mücadelenin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Hükümetin 'Devlet küçülecek, verilen hizmetler özele devredilecek' anlayışıyla hareket ettiğini savunan Kaptan,  bunun sosyal devlet anlayışından uzaklaşarak toplumu yok oluşa sürüklemeyle eş anlamlı olduğu görüşünü dile getirdi.

Özelleştirmeye dün olduğu gibi bugün de karşı olduklarına işaret eden Kaptan, KTAMS'ın özelleştirmeye karşı verilen mücadelede her zaman ön saflarda yerini almaya devam edeceğini belirtti.

Kaptan, genel kurula katılan konuklara ve üyelerine teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan'ın konuşmasının ardından  konuklara söz verildi.

ADNAN SERDAROĞLU

DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş  Başkanı Adnan Serdaroğlu yaptığı konuşmada,  taşı delenin suyun gücü değil suyun damlaları olduğunu,  bu nedenle emekçilerin sıkıntı ve sorunları sürekli olarak tekrarlama ve seslerini  çoğaltarak duyurmak zorunda olduğunu söyledi.

Küreselleşme ile birlikte çalışanların haklarının budanmaya başlandığını, artık ülkelere göre yasa çıkmadığını,  Neo liberal politikaların ihtiyaçlarına göre tek bir parlamentodan çıkmış gibi tüm ülkelere  dayatıldığını savunan Serdaroğlu, AKP ve buradaki UBP hükümetinin bunları uygulamak zorunda olduğunu ileri sürdü.

Serdaroğlu, bunların değiştirilmesi için güç birliği yaparak birlikte mücadele edilmesi gerektiğine işaret etti.

ALİ BERBEROĞLU

Türkiye Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ali Berberoğlu da yaptığı konuşmada, tarih boyunca  emekçilerin bölünmeye çalışıldığını ve bölündüğünü, bu nedenle emekçilerin buna karşı birlikte mücadele etmenin yollarını bulmak zorunda olduğunu söyledi.

Türkiye'de bir çok kurumun özelleştirilip satıldığını savunan Berberoğlu,  bunların yakında KKTC'nin de başına geleceğini belirterek "Bölünüp parçalanmadan, var olan güçleri daha da bir araya getirerek mücadele etmeniz gerekir" dedi.

Berberoğlu, KESK olarak eğitim çalışmaları ve diğer etkinliklerinde KTAMS'la işbirliği yapmaya hazır olduklarını da dile getirdi.

ÇETİN ERDOLU

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Başkanı Çetin Erdolu, KTAMS'ın genel kuruluna ilk kez katılmasının kendisi için  heyecanlı ve onur verici bir şey olduğunu belirterek "Bundan sonara çok şeyler paylaşacağımıza inanıyorum" dedi.

KKTC'ye dayatılan reçetelerin, Türkiye'ye de Dünya Bankası'ndan geldiğini belirten Erdolu, bu politikaların KKTC'de olduğu gibi  Türkiye'de de sağlık ve sosyal hizmet alanlarında bir çok hakkı geri götürdüğünü savundu.

1 Mayıs İşçi Bayramı'nı da kutlayan Erdolu, genel kurulun hayırlı  olmasını diledi.

GLAFKOS HADJİPETROU

Güney Kıbrıs PASYDY Başkanı Glafkos Hadjipetrou da yaptığı konuşmada, yapılan davetten dolayı KTAMS yetkililerine teşekkür etti.

Glafkos Hadjipetrou, çalışanlara yapıldığını iddia ettiği  baskılar altında gerçekleştirdiklerini bildikleri KTAMS Genel Kurulu'nun hayırlı olmasını diledi.

Kıbrıs müzakerelerini sürdüren liderlere pozisyonlarını değerlendirme çağrısında bulunan Glafkos Hadjipetrou, Kıbrıs'ta sorunların giderilmesi için bir çözümün şart olduğunu, bunun için birlikte mücadeleye her zaman olduğu gibi hazır olduklarını söyledi.

PİERİS PİERİ

Dünya Sendikalar Federasyonundan Pieris Pieri de yaptığı kısa konuşmada KTAMS Genel Kurulu'nu selamlayarak başarılar diledi.

HASAN FELEK

Son konuşmayı Sendika Platform adına yapan Dev-İş Genel Sekreteri Hasan Felek, KTAMS genel kurulunun emek mücadelesine güç katacağına olan inancını dile getirdi.

Küresel ekonomik krizin emekçilere kan kusturduğunu, kazanılmış hakların ve sosyal devlet olgusunun ortadan  kaldırılmak istenildiğini ifade eden Hasan Felek, UBP hükümetinin de AKP hükümetinden aldığı talimatlar ile  Kıbrıs Türk emekçilerini yoksulluğa, işsizliğe ve göçe mahkum etmeye çalıştığını savundu.

Uygulanan  bu politikaların Kıbrıs Türk halkının varlığını, kimliğini ve siyasal iradesini ipotek altına aldığı görüşünü ileri süren Hasan Felek, Sendikal Platform olarak  bunlara karşı direnmeye, ayrıca 2 toplumlu, 2 kesimli, siyasal eşitliğe dayalı bir çözüm için mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Felek, bu mücadelede her zaman ön saflarda yer alan KTAMS  yetkililerini ve üyelerini de kutladı.

(KAR/HA)

 
28 Nisan 2012 Cumartesi 14:29
Okunma: 558
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu