Ana Sayfa » Kıbrıs » Ktezo, Ülkenin Ekonomik Durumuna İlişkin Araştırma Sonuçlarını Açıkladı

Ktezo, Ülkenin Ekonomik Durumuna İlişkin Araştırma Sonuçlarını Açıkladı

Hukuk Davalarının, Ceza Ve Aile Davalarıyla Yılsonuna Kadar 100 Bine Ulaşabileceği Öngörülüyor.

 
 
Ktezo, Ülkenin Ekonomik Durumuna İlişkin Araştırma Sonuçlarını Açıkladı

TULGA: "NE ZAMAN Kİ GERÇEK RAKAMLAR DİLE GELDİ, BİR KEZ DAHA YAZ SICAĞINA RAĞMEN ÜŞÜDÜK, KANIMIZ ÇEKİLDİ, GÜNEŞ ÇARPMASI OLDU"

"İÇTENLİKLE BİR KEZ DAHA SORUMLULUĞUMUZU YERİNE GETİRİR, BİR KEZ DAHA ERKEN SEÇİMİN YENİ BİR BAŞLANGICA KAPI ARALAYABİLECEĞİ GÖRÜŞÜMÜZÜ YİNELERİZ"

Lefkoşa, 4 Eylül 12 (T.A.K.): Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) Başkanı Hürrem Tulga, Oda'nın yaptırdığı aştırmalarda ortaya çıkan rakamların, ülkedeki ekonominin "çok kötü"  boyutlara ulaştığını gösterdiğini söyledi.

Tulga, KTOZO'nun, üç kent belediyesi (Lefkoşa, Gazimağusa, Girne), Odalar ve Vergi Daireleri'ndeki kayıtları da dikkate alarak yaptığı araştırmalara göre, kapanan işyerlerinde geçen yıla göre yüzde 50 artış tespit edildiğini;  yılsonuna kadar hukuk davalarının, ceza ve aile davalarıyla birlikte 100 bine ulaşabileceğini öngörüldüğünü kaydetti.

Tulga ülkenin durumunun ortada olduğunu söyleyerek, "yönetim boşluğu" iddiasıyla, erken seçim talebinde bulundu.

KTEZO Başkanı Hürrem Tulga ve Yönetim Kurulu üyeleri bugün düzenledikleri basın toplantısında, ülkenin ekonomik durumuna ilişkin çeşitli kaynaklardan elde edilen verilere dayanarak yapılan araştırma sonuçlarını açıkladı.

Tulga, araştırma sonuçlarıyla, ülkenin durumunu ortaya koyarken amaçlarının kimseyle polemiğe girmek olmadığına dikkat çekerek, ülkenin durumunu görmeden çözümümün mümkün olamayacağını, araştırmanın bu nedenle birçok kesimin talebiyle yaptıklarını anlattı.

"HEDEF TÜM ÜLKENİN RESMİNİ ÇEKEBİLMEKTİ"

"Hedefimiz iki aydır sürdürdüğümüz çalışmalarda sadece esnaf ve zanaatkârın değil, tüm ülkenin resmini çekebilmekti. Ne zaman ki gerçek rakamlar dile geldi, bir kez daha yaz sıcağına rağmen üşüdük, kanımız çekildi, güneş çarpması oldu" diyen Tulga, Hükümet'i eleştirdi.

Tulga, kapısına kilit vurulan işyerlerine 2012 yılında 2 bin 400 işyeri daha eklenmesinin öngörüldüğünü, mahkemelerden alınan verilere göre, alacak verecek anlaşmazlıkları içeren hukuk davalarındaki artışın devam ettiğini belirtti.

Mahkemelerden elde edilen verilerin oldukça ürkütücü olduğunu söyleyen Hürrem Tulga, 2011 yılında 17 bin 539 hukuk davası dosyalanırken, bu yılın ilk yarısında dosyalanan sava sayısının 11 bin 642'ye ulaştığını, bir önceki yıldan devreden dosyalarla birlikte, yılsonuna kadar hukuk davalarının yaklaşık 33 bin; ceza ve aile davalarıyla birlikte tüm dava toplamının 100 bine ulaşabileceğinin öngörüldüğünü kaydetti.

ÜÇ BÖLGENİN KAPANAN İŞYERİ SAYILARI

Gazimağusa Belediye sınırlarındaki işyeri kayıtlarına göre, bu yılın haziran itibarıyla kayıtlı işyeri sayısının 2 bin 76; aynı dönemde resmen kapanan işyeri sayısının ise 151 olduğunu ifade eden Tulga, "Bu haliyle kapanmaların devam etmesi halinde sayı yılsonuna kadar resmi olarak 300 civarında gerçekleşmiş olacaktır" şeklinde konuştu.

Meslek vergisi ödemeyen inşaatla ilgili pek çok sektörün bu kayıtlara dâhil olmadığından, bu sektörde yaşanan krizden ötürü, sorunlu sayının çok yukarılara çıktığını Oda kayıtlarından bildiklerini söyleyen Hürrem Tulga şöyle devam etti:

"Verilere göre Gazimağusa ilçesi Vergi Dairesi'ne kayıtlı işyeri sayısı 7 bindir. Gazimağusa Belediye sınırları içinde var olan ve kapanan işyerleri oranı ilçe düzeyinde de geçerli olması halinde bu sayının yılsonuna kadar 800 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Lefkoşa ve Girne'de de benzer sonuçlar çıkmaktadır. Gerek Lefkoşa ve Girne Belediye kayıtları, gerekse Vergi Dairesi'ndeki işyeri kayıtlarından Mağusa ilçesi için uygulamış olduğumuz yöntemle işyeri sayı ve kapanmalar şu şekilde gerçekleşmektedir: Lefkoşa ilçede 11 bin işyerinde bin 200 kapanma, Girne'de 3 bin 800 işyeri içinde 400 kapanma, dolayısıyla ülke çapında toplamda yaklaşık 2 bin 400 işyerinin yılsonuna kadar kapanacağı öngörülmektedir."

Hürrem Tulga Mahkemelerin verilerine göre, alacak verecek anlaşmazlıklarını içeren hukuk davalarının yıllara göre dava başvurusu, "2007 13 bin 237; 2008  16 bin 665; 2009  17 bin 258;  2010 17 bin 981;  2011 17 539;  2012 Haziran ayına kadar 11 bin 642" şeklinde olduğunu kaydetti.

2012 YILINA DEVREDİLEN DAVA SAYISI 10 BİN 33

Tulga, 2011 yılından 2012 yılına devredilen dosyalanan dava sayısının ise 10 bin 33 olduğuna işaret ederek şöyle devam etti:

"2012 yılının ilk yarısında, yani Haziran ayına kadar olan zaman diliminde 11 bin 642 dosyalanan dava olduğundan yola çıkılarak, yılın ikinci yarısında da bir o kadar dava dosyalanması öngörüsünde bulunursak, 2011 yılından devrolunan davalarla birlikte toplamda yaklaşık 33 bin 317 hukuk davasının dosyalanacağı öngörülmektedir"

2011 VERGİ FAALİYETLERİ

KTEZO Başkanı Hürrem Tulga, 2011 yılının vergi faaliyetleri incelendiğinde, 810 kurum ve bin 883 şahsın vergi beyanında bulunduğuna dikkat çekerek, 758 kurum ve bin 298, şahısın ise zarar beyan ettiğini vurguladı.

HÜKÜMET'E ELEŞTİRİ

"Bilinmesi gereken facianın çok daha fazla olduğudur" diyen Hürrem Tulga, Hükümet'in kurultay çalışmalarını da eleştirdi.

KTEZO'nın sorunlar üzerinden yalvaran hamaset yapan bir örgütlenme olmadığını, aksine çözüm önermek ve hatta önermelerini hayata geçirmek için çalıştığını söyleyen Tulga, Oda'nın esnafın ulaşılabilir ve düşük faizli kredi sorununu çözmek için Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile bir çalışma yaptığını anımsattı.

Bakanlıkla yapılan çalışmaların tamamlanarak, Bakanlar Kurulu'nun gündemine girdiğini ancak, çalışmanın hala hayata geçirilmediğini söyleyen Hürrem Tulga, Hükümet'i bu konuda da eleştirdi.

"MESLEK OKULU İÇİN ÖĞRETMEN MÜNHALI İLAN EDİLMEDİ"

Öğretmen münhalları konusuna da değinen Tulga, Eğitim Bakanlığı ile Oda arasında imzalanan protokole rağmen, neredeyse bin öğrenciye hizmet edecek Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi için yine öğretmen münhalı ilan edilmediğini söyledi. Tulga şöyle dedi:.

"Bu ülkede yönetim boşluğu var dediğimiz zaman öfkelenenler oluyor. İçtenlikle bir kez daha sorumluluğumuzu yerine getirir, bir kez daha erken seçimin yeni bir başlangıca kapı aralayabileceği görüşümüzü yineleriz."

(TUĞ/HY)   FOTOĞRAFLI

 
4 Eylül 2012 Salı 13:27
Okunma: 455
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu