Ana Sayfa » Kıbrıs » KTFF Kundaklandı

KTFF Kundaklandı

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu dün sabaha karşı saat 03.30 sularında kundaklandı. KTFF yönetimine göre gerekçe, Kuzey Irak Özerk Kürt Yönetimi ile yapılan maçlar nedeniyle oluşan hazımsızlık

 
 
KTFF Kundaklandı
Duygu ALAN /  

SALON KULLANILAMAZ HALDE… Kundaklama nedeni ile KTFF Ahmet Sami Topcan Toplantı Salonu kullanılamaz hale geldi. Salon kısa süre önce tamamlanmış ve 150 bin TL’ye mal olmuştu. Yangın nedeniyle, kapı, pencere, koltuklar ve elektronik aksamlar tamamen devre dışı

 

MİLLİ TAKIM YENİ DÖND܅ KKTC Milli Takımı, 29 Mayıs’ta Türkiye’de kampa girerken, Kuzey Irak Özerk Kürt Yönetimi tarafından oluşturulan Kürdistan Milli Takımı ile final oynamış ve finalde 2- 1 kaybetmişti.  KKTC Milli Takımı, kundaklamadan bir gün önce yurda dönmüştü

 

HAZIMSIZLIK… Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, kundaklama nedeniyle üzgün olduğunu belirtti. Sertoğlu, “Bunun nedeni belli. Bazı çevreler Kuzey Irak Özerk Kürt Yönetimi’ne gitmemizden ve Kürdistan ile maç yapmamızdan rahatsız. Biz sadece ülkemizi temsil ettik. Gitmeden önce de tüm kesimlerle temas edildi” dedi

 

OLAY SİYASİ… Havadis’e konuşan siyasi parti temsilcileri, olayı kınadı. Spora bu tür siyasi kaygıların katılmasından rahatsız olan siyasiler, KTFF Yönetimi özerk. İsteyen aday olur, seçilir, aksini yapar” diyerek tepki koyduKıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun Lefkoşa’da bulunan binası dün sabah saat 02.30 raddelerinde kimliği henüz tespit edilemeyen kişi veya kişilerce kundaklandı.

Federasyon bünyesindeki Ahmet Sami Topcan Toplantı Salonu’na iki tüp atıldı, ardından benzin dökülüp ateşlendi.

Toplantı salonundaki koltuklar tamamen yandı. Binanın pencere camları da yüksek ısıdan patlayarak zarara uğradı.

Yangın itfaiye ekiplerinin zamanında müdahalesiyle binanın tamamına sıçramadan kontrol altına alındı, içeriye atılan tüpler patlamayınca facianın eşiğinden dönüldü.

Kundaklama sonucu çıkan yangında şans eseri ölen ya da yaralanan olmazken, polis olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı.

KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, kundaklama nedeninin Kürt Özerk bölgesinde yapılan maçlar nedeniyle oluşan hazımsızlık olabileceğini belirtti.

Kundaklama olayı ile ilgili Havadis’e konuşan bazı siyasi parti temsilcileri ise, federasyona yapılan saldırıyı kınayarak, bunun çirkin ve kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Spora bu tür siyasi kaygıların katılmasından rahatsız olan siyasiler, KTFF Yönetimi özerk. İsteyen aday olur, seçilir, aksini yapar” diyerek tepki koydu.

 

Hasar büyük

Federasyon bünyesindeki Ahmet Sami Topcan Toplantı Salonu’na iki tüp atıldı, ardından benzin dökülüp ateşlendi.

Salonun ateşe verilmesi ile birlikte alevler kısa sürede salonun tamamını sardı. Yangın itfaiye ekiplerinin zamanında müdahalesiyle binanın tamamına sıçramadan kontrol altına alındı.

Kundaklama sonucu çıkan yangında, toplantı salonundaki koltuklar tamamen yandı. Salonun pencere camları da yüksek ısıdan patlayarak zarara uğradı.

Yangın sonucu büyük hasar meydana gelirken binanın Anadolu Sigorta’dan yüzde 100 sigortalı olduğu öğrenildi.
Amerikan Büyükelçiliği kameraları kayıttaydı


Polis, federasyon binasının kundaklama sonucu zarar gören kısmında uzun süre incelemede bulunurken, binadaki kamera sisteminin konu toplantı salonunun yan ve arka kısımlarını kayda almadığı öğrenildi.

Olayı aydınlatabilecek ve bölgenin tamamını kayıt altına alabilecek tek kamera sistemininse federasyon binasının hemen karşısında bulunan Amerikan Büyükelçiliği binasında olduğu bildirildi.

Alınan bilgiye göre, KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, Amerikan Büyükelçiliği’nin kamara kayıtlarının kundaklama saatleri içerisindeki kısmın polis tarafından incelenmesi için devlet yetkilileri ile temasa geçti.

 

Neden, Kürdistan maçı mı?

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun neden ve kim veya kimler tarafından kundaklandığı yönünde polis, henüz herhangi bir açıklamada bulunmazken olayın, KKTC Milli Takımı’nın Kürdistan Milli Takımı ile 29 Mart tarihinde gerçekleştirdiği final maçı ile ilgili olduğu düşünülüyor.

KKTC Milli Takımı, 29 Mayıs’ta Türkiye’de kampa girerken, Kürt Özerk Bölgesi tarafından oluşturulan Kürdistan Milli Takımı ile final oynamış ve finali de 2- 1 kaybetmişti.  KKTC Milli Takımı, kundaklamadan bir gün önce yurda dönmüştü.


Sertoğlu: “Kundaklama nedeni hazımsızlık”


KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, kundaklama nedeninin Kürt Özerk Bölgesi’nde yapılan maçlar nedeniyle oluşan hazımsızlık olabileceğini belirtti.

Sertoğlu, Havadis’e yaptığı açıklamada, kundaklama öncesi herhangi bir tehdit almadıklarını belirterek, “Kürt Özerk Bölgesi’nde Kürtlerle maç yaptık. Bence neden bu ancak keyfimizden gitmedik, ülkemizi temsil ettik” dedi.

 

Yorgancıoğlu: “Şiddetle kınıyoruz”

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun Lefkoşa’da bulunan binasının kundaklanması ile ilgili Havadis’e açıklamada bulunarak, sebebi her ne olursa olsun olayın kabul edilemez olduğunu kaydetti.

“Spor dostluğun ve kardeşliğin gelişi için yapılan bir uğraştır” diyen Özkan Yorgancıoğlu, “Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’na yönelik saldırıyı şiddetle kınıyoruz.  Sebebi ne olursa olsun bu saldırıyı kabullenmek mümkün değildir. Kaldı ki,  spor dostluk ve kardeşliğin gelişimi açısından yapılır” şeklinde konuştu.
Hasipoğlu: “Üzüntü verici ve düşündürücü”


Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu, kundaklama olayı ile ilgili açıklamasında olayın üzüntü verici olmakla birlikte düşündürücü de olduğunu dile getirdi.

Zorbalıkla hiçbir yere varılamayacağını belirten Hasipoğlu, olayın faili veya faillerinin akıldan yoksun insanlar olduğunu söyledi.

Ertuğrul Hasipoğlu, Havadis’e yaptığı açıklamada şöyle konuştu, “Gerçekten çok üzüntü verici ve düşündürücü bir olaydır. Öte yandan böyle çirkin bir olayın sebebini anlamak da zordur. Sonuçta federasyonun üyeleri makamlarına seçimle getirilmiş kişilerdir. Bunu sabote etmenin mantığını anlamakta güçlük çekiyorum. Olayın faili veya faillerinin de akıldan yoksun insan olduklarını düşünüyorum. Eğer beğenmiyorlarsa kendileri de girerler seçime kazanırlarsa beğendikleri gibi yaparlar. Hiç kimse kendi istediklerini karşısındakine zorbalıkla yaptıramaz.”

 

Avcı: “Sorumlular bir an önce ortaya çıkarılmalıdır”

Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı Turgay Avcı, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’na geçmiş olsun dileklerini belirterek, kundaklanma olayından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

ÖRP’nin toplum huzurunu bozacak bu gibi olaylara, her zaman için en ağır tepkiyi koyan bir parti olduğunu söyleyen Turgay Avcı, bu ve benzeri olayların kabul edilemeyeceğini söyledi.

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun kundaklanması ile ilgili Havadis’e konuşan Turgay Avcı, şöyle dedi: “Öncelikle Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’na geçmiş olsun diyorum. ÖRP’nin, bütün bu tür olaylara çok ağır şekilde tepki koyan ve kınayan bir yapısı vardır ancak bu gibi olayların özellikle dünya insanlarının dostluğunu, sevgisini ve kardeşliğini pekiştirecek spor çerçevesinde yaşanması bir o kadar üzücü, düşündürücü olmuş ve tepkimizi arttırmıştır. Federasyonumuzun kundaklanmasını şiddetle kınıyoruz. Bir an önce polis teşkilatımızın bunun sorumlularını ortaya çıkarmasını diliyorum.”

 

Ertuğruloğlu: “Son derece çirkin ve kabul edilemez”

Demokrasi ve Güven Partisi (DGP) Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’na yönelik saldırıyı kınayarak, bunun çirkin ve kabul edilemez olduğunu belirtti.

Ertuğruloğlu, konu ile ilgili açıklamasında, “Gerekçesi ne olursa olsun Türk Futbol Federasyonu’na yönelik saldırı, son derece çirkin ve kabul edilemez. Neden böyle bir eylem gerçekleştirildiğini bilmiyorum ancak şiddetle kınıyorum” dedi.

 
12 Haziran 2012 Salı 10:02
Okunma: 1167
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu