Ana Sayfa » Kıbrıs » KTGB:"GELENEKSEL MEDYA İLE BASIN EMEKÇİLERİNİN GELECEĞİ TEHDİT ALTINDA"

KTGB:"GELENEKSEL MEDYA İLE BASIN EMEKÇİLERİNİN GELECEĞİ TEHDİT ALTINDA"

KTGB Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, birliğin bu amaçla çalışma yapmak üzere üyeleri Süleyman Ergüçlü, Başaran Düzgün ve Cenk Mutluyakalı'dan oluşan özel bir komite oluşturduğunu, komitenin hükümet yetkilileri ile görüşmeler yaparak, basının karşı karşıya olduğu tehditler ve çözüm önerilerine yönelik bir rapor hazırladığını kaydetti.

 
 
KTGB:

 

 

Açıklamada, bu raporun 15 Nisan tarihinde Başbakan, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı ile paylaşıldığına işaret edilerek, "İlgili süreci bugüne kadar kamuoyu önünde baskı unsuru yaratarak değil yapıcı bir anlayışla Kıbrıs Türk medyası ve gazetelerin geleceğini güvence altına alacak çözüm odaklı bir sorumluluk içerisinde yürüttük? ifadelerine yer verildi.

"MADDİ YARDIM TALEBİ OLMADI"

 Açıklamada, tek talebin basın özgürlüğü ile örtüşmeyen vergi oranlarında normalleşmeye gidilmesi, haksız rekabet koşullarının ortadan kaldırılarak basın emekçilerinin sosyal yatırımlarının ve geleceklerinin güvenceye alınması olduğu belirtildi.

Açıklamada, Kıbrıs Türk geleneksel (kağıda basılı) medyası önündeki tehditler raporda şöyle yer aldı:

"Gazetecilik disiplinleri üzerinden yayın yapan gazeteler, mevcut sorunlar aşılmazsa yerini, farklı menfaat ve çıkar ilişkileri ile kamuoyunu etkilemeye yönelik ?güç' elde etmeye çalışan odaklara bırakacaktır.

Sosyal medya ve internet medyasının da ana odağını oluşturan, bir asrı geride bırakmış köklü geçmişi ile fikir ve anlatımın toplanma merkezi konumundaki geleneksel medyamız etkisizleşecek; söz, anlatım, fikir özgürlüğü ve gazetelerin demokrasiye katkısı gerileyecektir.

 SIKINTILAR

Açıklamada yaşanan sıkıntılar şöyle sıralandı:

"Reklam gelirleri sürekli azalmakta, ?sınır ötesi yayıncılık' nedeniyle, ülkemize ithal edilen ürünlerin reklamları, yurt dışında yayın yapan ve ülkemizde de okunan, izlenen, satın alınan medya eliyle yapılmaktadır.

 Kıbrıs Türk geleneksel (kağıda basılı) medyası, çok ağır bir vergi yükü altına yaşamını sürdürmekte; Avrupa'da (ve Türkiye'de) sıfır ya da yüzde 1 oranında (kayıt dışılığı önleme amaçlı) yer alan pek çok vergi dilimi ( baskı, reklam, dağıtım vb) ülkemizde % 5 ile % 10 dolaylarında düzenlenmektedir. ( Baskı % 10, gazete reklamı % 10, gazete satışı % 5)

 Açıklamada sorunların çözümü için önerilerde de bulunuldu.

 KTGB'nin çözüm önerileri ise şöyle:

"Ülkemizde isim tescilli gazetelere (basılı) yönelik satış KDV'sinin (Katma Değer Vergisi) % 5 oranından % 1 oranına geri çekilerek, bu alanda normalleşmeye gidilmesi.

 Ülkemizde isim tescili olmayan ve yurt dışında gelen gazetelerin, Kıbrıs Türk yaygın gazetelerinin ?ortalama' satış fiyatından satılması, bu farktan doğan rakamın ?Kıbrıs Türk

Gazetelere yönelik ?reklamlar' için belirlenen % 10 oranındaki KDV'nin % 1'e çekilmesi ve bu alanda normalleşme sağlanması.

Ülkemize İthal ürün / markaların reklamlarının, ?sınır ötesi yayıncılık'la sektörümüzün reklam gelirini engellemesi konusunda girişim yapılması, ithalat izinlendirme süreçlerine ?Reklam Katkı Payı' şartı eklenerek, bu haksız rekabetin önüne geçilmesi.

"BAKANLAR KURULU KARARI SADECE KDV'YE İADE FORMÜLÜ İÇERİYOR"

 Tüm önerilerin geniş bir şekilde hükümete sunulduğuna dikkat çekilen açıklamada, Bakanlar Kurulu'nca açıklanan kararın "vergi oranlarını düşürmek? yerine, sadece "gazete satış KDV'sine yönelik bir ?iade' formülü? içerdiği belirtildi.

 "TEŞEKKÜR ETMEKLE BİRLİKTE"

Açıklamada ilgili ?formül'ün ayrıntılarının da henüz ortaya çıkmadığı, ya da birlikle paylaşılmadığı da vurgulanarak, "Hükümetin görüşmeler aşamasındaki ilgisine ve ilk adımın atılmasına teşekkür etmekle birlikte; bizlerin önerisinin ?maddi katkı' değil, KDV oranlarının ?evrensel ölçütlere' çekilmesi olduğunu yinelemek isteriz? ifadelerine yer verildi.

 KTGB'nin önerileri sonrasında ortak yürütülen çalışmaya yönelik herhangi yeni bir görüşme yapılmaması ve çözüm formüllerinin seyri hakkında birliğe hiçbir bilgi verilmemesi de eleştirilen açıklamada, "Bunu üzüntüyle karşıladığımızı belirtiriz? denildi.

 "BASIN İŞ YASASI UYGULANMIYOR"

 Açıklamada ayrıca, KTGB'nin tüm girişimlerine rağmen medyadaki haksız rekabet koşullarını ortadan kaldırmak için henüz herhangi bir sonuç üretilmediğine işaret edilerek, Meclis'ten oybirliği ile geçirilen "Basın İş Yasası?nın hâlâ pek çok gazetede uygulanmadığı, mevcut haksız rekabet koşulları ortadan kaldırılmadığı sürece de uygulanma olasılığının çok fazla görünmediği kaydedildi.

 KTGB'nin önerilerinin ancak bütünlüklü olarak değerlendirilmesi halinde medyanın nefes almasına yardımcı olabileceği vurgulanan açıklamada, "Bu değerlendirme yapılmadığı takdirde medyamız ve basın emekçileri ile birlikte söz, anlatım, fikir ve düşünce özgürlüğü önündeki tehdit tahmin edilenin çok ötesindedir? denildi.

 

 
18 Haziran 2015 Perşembe 13:15
Okunma: 728
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu