Ana Sayfa » Kıbrıs » KTHY Ödemesi Gündemde...

KTHY Ödemesi Gündemde...

BAŞBAKAN KÜÇÜK: "KAMUDA MESAİ SAATLERİ DEĞERLENDİRİLİYOR"

 
 
KTHY Ödemesi Gündemde...
"KTHY ÇALIŞANLARI GÜNDEMİMİZDE... İŞSİZLİK PARASI ALABİLMELERİ İÇİN 5.5 MİLYON TL BULMAK VE EK BÜTÇE HAZIRLAMAK GEREKİYOR"

"KKHY ÖZEL HİSSEDARLARININ ANA SÖZLEŞMEDE TALEP ETTİĞİ DEĞİŞİKLİK THY TARAFINDAN KABUL EDİLDİ; SÖZLEŞME MUHTEMELEN GELECEK HAFTA İMZALANABİLECEK AŞAMAYA GELECEK"

"EMEKLİLİK İKRAMİYE VE MAAŞLARININ HESAPLANMA SİSTEMİNİN DEĞİŞMESİ KESİNLİKLE GÜNDEMDE YOK... TELAŞA KAPILIP EMEKLİLİK BAŞVURUSU YAPMAYA HİÇ GEREK YOK"

Lefkoşa, 11 Mayıs 11 (T.A.K.): Başbakan İrsen Küçük, kamuda uygulanan tek mesai çalışma sisteminin randımanın değerlendirilmesinin devam ettiğini; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın sendikalarla görüşmesinden sonra mesainin değişip değişmeyeceğinin belli olacağını açıkladı.

Başbakan İrsen Küçük, eski KTHY çalışanlarının Sosyal Sigortalar'dan işsizlik parası alabilmesi için 5.5 milyon TL'lik bir ek bütçe gerektiğini; bu yöndeki teknik çalışmaların sürdüğünü söyledi. Küçük, yeni kurulacak Kuzey Kıbrıs Hava Yolları'nın özel hissedarlarının ana sözleşmede talep ettiği üç değişikliğin, Türk Hava Yolları tarafından kabul edildiğini ve sözleşmenin muhtemelen gelecek hafta imzalanabilecek aşamaya geleceğini bildirdi.

Bakanlar Kurulu toplandı. Aynı sıralarda KTHY çalışanları Başbakanlık önünde eylem yaptı.

Toplantıya girişinde basına açıklama yapan Başbakan Küçük, gündemlerinde bir hayli geniş konular bulunduğunu belirtti.

"TELAŞA KAPILIP EMEKLİLİK BAŞVURUSU YAPMAYA HİÇ GEREK YOK"

Emeklilerin maaş ve ikramiyelerinin hesaplanmasında değişiklik konusunda herhangi bir tasarruf, düşünce veya çalışmalarının olmadığını yineleyen Başbakan Küçük, "Bunu kesin olarak çalışanlara söylemek isterim" dedi.

Küçük, bu gibi spekülatif haberlerin emeklilik başvurularını artırdığını kaydederek, çalışanların telaşa kapılıp, zamanından önce emeklilik başvurusu yapmalarına hiç gerek olmadığını söyledi.

"AVRUPALI RALLİCİLERİN ZİYARETİ MEMNUNİYET VERİCİ"

Dün KKTC'de güzel olaylar yaşandığını belirten Başbakan İrsen Küçük, 16 Avrupa ülkesinden 600 kişinin, 300 araçla ralli için KKTC'ye geldiğini, Girne Limanı'nda karşılanmalarına kendisinin de katıldığını, bu kişilerin ülkeyi gezdiğini anlattı.

Başbakan Küçük, -AB izolasyonlara devam etse ve verdiği sözleri halen yerine getirmese de- Avrupalıların ziyaretinden memnuniyet duyduklarını vurguladı. Avrupalı sivil toplum örgütlerinin KKTC'yi tanıyıp ziyaret etmesinin, Kıbrıs için "cennet" demelerinin kendilerini memnun ettiğini ifade eden Başbakan İrsen Küçük, bu gibi faaliyetlerin devamını istediklerini kaydetti.

Tanınma ve izolasyonların kalkması açısından bu gibi faaliyetlerin faydası olduğunu dile getiren Başbakan İrsen Küçük, Avrupalı rallicilerin KKTC'ye gelmesine büyük katkıları olan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'e, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'a, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça'ya teşekkür etti.

İki günlük telefon konuşmaları sonucu bu ekibi KKTC'de ağırlamanın mümkün olduğunu dile getiren Küçük, katkısı olan herkese ve Avrupalı ralli federasyonu başkanına da teşekkür etti.

YOL AÇILIŞI VE IŞIKLANDIRMA

Başbakan İrsen Küçük, hükümetin altyapıya önem verdiğini, yolların kalitesinin artırılması ve sık görülen trafik kazalarının azaltılması için daha güvenli yolların düzenlenmesi için çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

Dün Karpaz yolunun açılışını yaptıklarını, akşam da ilk kez iki şehir arasındaki yolun ışıklandırıldığını hatırlatan Başbakan Küçük, Lefkoşa-Girne ve Girne-Alsancak arasındaki yolun ışıklandırma projesinin tamamlanarak hizmete girdiğini kaydetti.

Mağusa-İskele Boğazı arasındaki yolun da ışıklandırılacağını açıklayan Küçük, ihalenin yapıldığını bildirdi.

Küçük, Lefkoşa-Ercan ve Mağusa-Boğaz yollarında oto korkulukların düzenlenip modernleştirilmesi için New Jersey yönteminin kullanılmasının gündemde olduğunu, böylece karşı şeritlerde seyahat eden araçların ışıklarının birbirini rahatsız etmesinin önleneceğini anlattı.

Yol altyapı çalışmalarının 2012 yılında önemli yer tutacağını kaydeden Başbakan Küçük, bazı kavşaklarda üst geçit çalışmalarının da yapılacağını söyledi.

KTHY ÇALIŞANLARI

Toplantının gündeminde faaliyetleri duran KTHY çalışanlarının da bulunduğunu ifade eden Başbakan İrsen Küçük, yeni kurulacak Kuzey Kıbrıs Hava Yolları'yla ilgili çalışmaların uzadığını, ancak çalışanların İhtiyat Sandığı ödeneklerini büyük oranda aldığını belirtti.

"İHTİYAT SANDIĞI PARALARINI ALDILAR"

Geç başvuru yaptığı için parasını henüz alamayan 7 kişi hariç, 300'ün üzerindeki eski KTHY çalışanına 37 milyon liralık ödeme yapıldığını açıklayan Başbakan Küçük, eski çalışanların İhtiyat Sandığı'ndan en az 390 bin TL, en fazla 600 bin TL para aldığını bildirdi.

İŞSİZLİK PARASI İÇİN 5.5 MİLYON TL LAZIM

Küçük, eski KTHY çalışanlarının Sosyal Sigorta yatırımlarını eksik yaptığı için işsizlik parası alamadığını; bu amaçla 5.5 milyon TL kaynak gerektiğini anlatarak, bu yönde çalışmalarının sürdüğünü, yasal bir düzenleme de gerekeceğini, teknik çalışmaların inceleneceğini; olumlu sonuca varılırsa işsizlik parası alabileceklerini söyledi.

Başbakan Küçük, bir soru üzerine Başsavcılık'tan aldığı görüşe göre, ek bütçe gerekeceğini belirterek, bunun için ödenek bulunması gerektiğini; Başbakanlık Müsteşarı başkanlığında Maliye Bakanlığı yetkililerinin sürdürdüğü çalışma hakkında Bakanlar Kurulu'nda bilgi alacaklarını kaydetti.

"KKHY YATIRIMCILARININ TALEPLERİ AYNEN KABUL EDİLDİ"

KKHY'nin özel sektör hissedarlarının sözleşmede üç konuda değişik görüşleri bulunduğunu, geçen hafta bir toplantıda bu farkları tespit ettiklerini ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner'in İstanbul'da THY Yönetim Kurulu Başkanı ve yetkilileriyle görüştüğünü bildiren Başbakan Küçük, şöyle konuştu:

"Özel sektör yatırımcılarımızın talepleri THY tarafından aynen kabul edilmiştir. Ana sözleşmede o değişiklikler yapılmaya başlanmıştır. Sözleşmenin muhtemelen önümüzdeki hafta hazır olabileceği ümidini taşımaktayım. Karşılıklı olarak ana sözleşme imzalanma aşamasına gelecek ve böylece yeni şirketimiz kurulmuş olacaktır."

KAMUDA ÇALIŞMA SAATLERİ YENİDEN DEĞİŞECEK Mİ?

Kamuda çalışma saatlerinin değişeceği yönündeki haberlerle ilgili soruya karşılık Başbakan Küçük, yeni bir uygulama yapıldığını ve yaz başlarken bunun olumlu ve olumsuz yönlerinin ve randımanının değerlendirildiğini söyledi. Küçük, hükümetin ve UBP Meclis Grubu'nun bu konuyu geçen günlerde görüştüğünü; ilgili bakanın sendikalarla bir görüşme yapmasını önereceğini ve bu görüşmeden sonra mesai saatlerinde değişiklik yapılıp yapılmayacağına karar vermiş olacaklarını söyledi.

kaynak

 

 
11 Mayıs 2011 Çarşamba 16:21
Okunma: 806
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu