Ana Sayfa » Kıbrıs » KTHY'ye 6,5 Milyonluk Ek Bütçe Onayı

KTHY'ye 6,5 Milyonluk Ek Bütçe Onayı

Eski KTHY çalışanları için 6.5 milyonluk ek bütçe oybirliğiyle onaylandı

 
 
KTHY'ye 6,5 Milyonluk Ek Bütçe Onayı
EMİROĞLULARI: "DOĞA KOLEJİ'YLE ÖN PROTOKOLÜ İPTAL EDİN, İMZALAYANLARI YARGIYA HAVALE EDİN"

SINAY: "DAÜ İLE DOĞA KOLEJİ'NİN YAPTIĞI ÖN PROTOKOL GEÇERLİ DEĞİL"

DÜRÜST: "BAKANLIĞA ÖN İZİN BAŞVURUSU YOK"

KÜÇÜK: "DAÜ'NÜN DOĞA KOLEJİYLE PROTOKOLÜNÜ BEN DE BASINDAN ÖĞRENDİM"

SANER: "KKHY KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALAR İYİ GİDİYOR.. KANTARA HAVACILIK ŞİRKETİ KURULDU"

Lefkoşa, 13 Haziran 11 (T.A.K.): İşsiz kalan KTHY çalışanlarının Sosyal Sigortalar'dan işsizlik ödeneği alabilmesi için hazırlanan 6.5 milyon TL'lik 2011 Mali Yılı Ek Bütçe Yasa Tasarısı, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda uzun tartışmalar sonrasında oybirliğiyle kabul edildi.

Tasarı görüşülürken söz alan TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları, bugün saat 16.00'da DAÜ'de yapılacak eyleme tüm halkı davet ederek, "Bugün bu olaydan daha önemli hiçbir olay olamaz. Bugün toplumsal dirilişin başlayacağı gündür" dedi.

Ek bütçeyle ilgili mecliste konuşan Emiroğluları, Başbakanı ve tüm bakanları da bugün DAÜ kapısına davet ederek herkesin bu eyleme destek vermesini istedi.

"Tasarıları zorla hazırlayıp kabul ettirenlere sesleniyorum: Kıbrıs Türk halkının aidiyetini, kimliğini kimse gasp etmeye hakkı yoktur. Bu yasaları benim bürokratlarım hazırlamıyor" diyen Emiroğluları, Özel Okullar, Dershaneler ve Kurs Yerleri Tüzüğü'ndeki değişikliğe göre bu tür yerlerin açılması için Bakanlar Kurulu kararı gerektiğini; vatandaş olma zorunluluğu ise bulunmadığını kaydetti ve bu durumu "Böyle bir tüzük olamaz" sözleriyle eleştirdi. Emiroğluları, tüzüğün elden geçirilmesini istedi.

Emiroğluları, DAÜ konusunda UBP'li milletvekillerine tarihi sorumluluk düştüğünü kaydederek, "Bunu göremiyor musunuz? Bu kadar mı bu koltuklar sizi kör etti?" diye konuştu.

DAÜ üniversite öncesi eğitim kurumlarını Doğa Kolej'e vermekle ilgili ön protokolün iptal edilerek, bunu imzalayanların yargıya havale edilmesini isteyen Emiroğluları, "Gelin bunu yapın, size yalvarıyorum" ifadesini kullandı.

Emiroğluları, velilerin daha fazla para vermeye razı olduğunu dile getirerek "Sayın rektörü, TC Yardım Heyeti kandırıyor. Siz de kanmayın. Gelin bu işten vazgeçin" dedi.

DAK'ın 200 bin TL gibi düşük bir rakamla kiralandığını belirten Mustafa Emiroğluları, 5 yıl sonra DAÜ'nün de tarihe gömüleceğini savundu.

Hükümetin "af, vatandaşlık, beyaz kimlik" gibi uygulamalarıyla olası bir çözümde Kıbrıslı Türklerin yer alamayacağını da savunan TDP Gazimağusa Milletvekili Emiroğluları, bunlarla nüfusun arttığını, bayrak taşıyıcısı KTHY'nin yok edildiğini, Kıbrıs Türk halkını yurt dışında temsil eden ve adada varlığını koruyan kurumlardan biri olan DAÜ'nün ardından başka kurumların da elden gitmesinin oluşacak yapıda hiçbir iradenin değeri kalmamasına neden olacağını söyledi.

Emiroğluları, "Böyle devam ederseniz tarih sizi yazacak ve iyi anmayacak" dedi.

ADEM

CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem ise, ülkedeki esas günahkarın Cumhurbaşkanı Eroğlu olduğunu iddia etti.

Adem, UBP'nin toplumun iradesinin ortadan kaldırılması için her girişime olur verdiğini, adada var olmanın yolunun kurumsallaşmaktan geçtiğini bilen CTP'nin ise önemli uğraşlar verdiğini belirtti.

UBP'nin parça parça hükümet yetkilerini gizlice TC Yardım Heyeti'ne devrettiğini öne süren Adem, ödemelerde Maliye'nin birçok yetkisinin alındığını ve TC Ziraat Bankası'na verildiğini savundu.

Sonay Adem, "gizlice hazırlanan yasa tasarısıyla Kalkınma Bankası'nın da helvasının hazırlandığını" iddialarına ekledi.

Ekonomi Bakanlığı'nın açıklamalarını ise "politik sahtekarlık" olarak niteleyen Adem, El Sen'in elektrik borçlarıyla ilgili hazırladığı listeyi mecliste milletvekillerine dağıttığını belirtti ve  "Yüksek elektrik borçları bulunan, borçları ödemeyenlere elektriklerinin kesilmemesi için emri veren kimdir" diye sordu.

Doğu Akdeniz Koleji, İlkokulu ve okul öncesi okul bölümlerinin devri ile Türkiye'de Adalet ve Kalkınma Partisi'ne diyet ödendiğini savunan Adem, Bakanlar Kurulu izni olmadan böyle bir protokolün imzalanamayacağını söyledi ve Bakan Dürüst'ü yalancılıkla suçladı.

YALANCI TARTIŞMASI

Adem'in, "DAÜ'deki devir işinden haberim yoktur" diyen Eğitim Bakanı'nın "yalancı olduğunu" söylemesi üzerine tartışma yaşandı. Yerinden tepki gösteren Bakan Kemal Dürüst, Adem'in dikkatli konuşmasını istedi ve devir işleminden önceden haberi olmadığını yineledi. Dürüst, "O insanlar her kimse hala bakanlığa izin başvurusunda bulunmadı" dedi.

Yasaları kale almadan faaliyet yürütüldüğünü, tüm yetkilerin TC Yardım Heyeti'ne devredildiğini; elde kalan kurumlar için de istenilenlerin yapıldığını savunan Adem, "Attığınız bütün adımlar yasadışıdır" diye konuştu.

Adem, esnafın da hazırlanan yasayla yok edilmek istendiğini kaydetti.

DÜRÜST

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ise, Sonay Adem'in kullandığı sözcükleri tasvip etmediğini belirterek, 7 yıldır mecliste yer aldığını ve bu tür sözcükler kullanmadığını ifade etti.

Dürüst, özel okullarla ilgili tüzük gereği Bakanlar Kurulu kararı gerektiğini, bunun olumsuzluk olmadığını söyledi.

Bakan Dürüst, GCE A Level'la TC üniversitelerine girecek öğrencilerin KKTC liselerinde öğrenim görme koşulu bulunduğunu, bu konudaki eleştirileri bildiklerini, sadece KKTC liselerinden mezun olacakların yararlanması gibi bir talepleri olmadığını ama bu koşulun arandığını anlattı.

Dürüst, "Bilinçli konulan bir engel yoktur. Sorunun aşılması için de girişim yapacağız. UBP olarak yasakçı bir zihniyette olmadık, Güney'e geçişleri engellemedik. KKTC vatandaşları çocuklarımızın burada okullarımız varken Güney Kıbrıs'ı tercih etmelerini etik bulmuyorum. Öğrencilerimiz Güney Kıbrıs'ı seçmesinler diye, Güney'e gidişlere fırsat vermemek, alternatif yaratmak adına kolejleri açtık.  Sadece Lefkoşa'da olan GSE A Level sınıflarını diğer bölgelerde de geliştireceğiz" ifadelerini kullandı.

DAÜ'de mali sıkıntılardan dolayı bazı arayışlara başlandığı bilgisi verildiğini; 4 okulla görüşerek en iyisinin Doğa Koleji olduğunun söylendiğini; hükümetin atadığı VYK'nın yetkili olduğunu ama bir yerde de hükümetin devreye girmesi gerektiğini anlatan Bakan Dürüst, "Şu ana kadar bizlere herhangi bir ön izin müracaatı olmamıştır, istekte bulunmamıştır" dedi.

DAÜ-SEN'le de görüştüğünü anlatan Dürüst, "Yürümeyen bir yapı bulunduğu bir gerçek. Öğrencilerin, velilerin mağdur olmaması için Çalışma Bakanlığı'ndan da destek alarak gerekeni yapacağız" diye konuştu.

Dürüst, DAÜ'ye tarikat yerleştirildiği iddiasının ise doğru olmadığını belirtti.

SANER

KTHY konusundaki eleştirileri yanıtlayan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner de, Kuzey Kıbrıs Hava Yolları'nın kurularak göklerdeki yerini alması için uğraşların devam ettiğini söyledi.

KKHY'nin ilk kez devlet-özel ortaklığında bir şirket olacağını kaydeden Saner, özel sektörün dominant olduğunu, kar amacı güttüğünden iş planını revize etmek istediğini, bunda haklı olduklarını anlattı.

Çalışmaların olumlu noktaya geldiğini, ortaklarla birlikte sözleşmede son düzeltmeleri yaptıklarını, TC Rekabet Kuruluna gidip gitmeyeceğini görüştüklerini, her halukarda işi riske sokmamak için gitmesini istediklerini belirten Saner, KKHY'nin kurulması için Kantara Havacılık Şirketi kurulduğunu kaydetti.

Saner, "Çalışmalarımız iyi gidiyor. Zaman vermek istemiyorum. Umarım en kısa zamanda açıklama yaparız. THY gibi bir dünya deviyle ortak olmamız bizim büyük bir avantajımızdır" dedi.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük ise, yasal bir eksiklik nedeniyle hazırlanan Kuzey Kıbrıs Eğitim Vakfı ile Doğu Akdeniz Üniversitesi Kuruluş (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın 29 Eylül 2010'da meclise sevk edildiğini, bu tasarının gündemdeki yeni gelişmelerle alakası olmadığını söyledi.

Küçük, DAÜ'deki devirde karar merciinin Bakanlar Kurulu olduğunu da ve "Ben de sizin gibi bu son protokolü basından öğrendim" ifadelerini de kullandı.

KTHY'de çalışan ve işsiz kalanların işsizlik parası alabilmesi için ek bütçe hazırladıklarını belirten Başbakan Küçük, bu kararı dört partiyle birlikte aldıklarını kaydetti.

Başbakan Küçük, yeni kurulacak hava yollarına eski çalışanlardan azami şekilde yararlanılmasını ve istihdam edilmelerini arzu ettiklerini; dışta kalacaklar için de bir çare üretilmesini düşündüklerini ifade etti.

Yeni şirket özel sektör ağırlıklı olduğu için işin biraz uzadığını, özel sektörün haklı olarak çok titiz davrandığını ve beklenenin ötesinde zamanın uzadığını kaydeden Küçük, özel hissedarların paralarını faiz alabilecekleri bir hesaba aktardığını belirtti.

SINAY

CTP Girne Milletvekili Abbas Sınay da, DAÜ'yle ilgili yasa tasarısını komitede 10 Mayıs'ta görüştüklerini belirterek, DAİ ve DAK'ın yasal zeminde olmamasından dolayı bu değişikliğin yapıldığının söylendiğini belirterek; amacın koleji ve ilkokulu kiralamak, devretmek veya özelleştirmek için yasal zemine yerleştirmek olduğunu söyledi.

Doğa Koleji'yle yapılan ön protokolün geçerli olmadığı görüşünü ifade eden Abbas Sınay, "Halkın yüzüne baka baka yalan söylemeniz hiç doğru değil" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından 2011 Ek Bütçesi, toplantı salonunda bulunan  38 milletvekilinin onayıyla oybirliğiyle kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu daha sonra Sayıştay üyeliği seçimine geçti.

 

 
13 Haziran 2011 Pazartesi 18:29
Okunma: 731
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu