Ana Sayfa » Kıbrıs » Ktihv: "gösteri Ve İfade Özgürlügü Haktır"

Ktihv: "gösteri Ve İfade Özgürlügü Haktır"

Lefkoşa, 31 Aralık 12 (T.a.k.): Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı, Son Günlerde  Ülkede Yaşanan Olaylar Bir Çok Yönden Yorum Ve Protestoya Yol Açarken, İnsan Hakları Açısından Da Bir Çok Noktada Kaygı Uyandırdığını Savunarak, "gösteri Ve İfade Özgürlüğü Haktır" Dedi..

 
 
Ktihv:
KTİHV Mütevelli Heyeti Başkanı Emine Çoban, yazılı açıklamasında, "KKTC'nin iç hukukunun bir parçası olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile her bireye tanınan ifade ve gösteri hakkına karşı, geçmişte birçok eylemde olduğu gibi, güvenlik güçlerin bireylere karşı şiddet ve orantısız güç,  kötü muamele kullanması tekrarlanmıştır" iddiasında bulundu."Devletin bu yaklaşımını doğal bir netice ve teamül olarak kabul etmemiz mümkün olamayacağına göre, elbette bunları insan hakları ihlali olarak protesto etmeyi de tekrarlayacağız" diyen Çoban, devletin görevinin, bireyin gösteri ve ifade hakkını kullanırken, onları caydırmak ve cezalandırmak olmadığını; tam aksine, devletin görevinin bu hakların kullanılması için uygun koşulları sağlamak olduğunu kaydetti. Çoban, demokratik bir toplumda gerekli olacak önlemleri alarak orantılı şekilde başka bireylere ve malvarlıklarına zarar verilmesini önlemenin de devletin görevleri arasında olduğunu ifade etti. Çoban, şöyle devam etti:


"Geçmiş olaylarda barışcıl gösteri yaparken polis tarafından saldırıya uğrayan kişilerin Başsavcılığa yapmış olduğu şikayetlerin üzerinden 6 ay geçmesine rağmen şikayetcilere herhangi bir bilgi verilmemesi, aynı zamanda şiddet uygulayan polislere herhangi bir ceza verilmemesi devlette insan hakları ihlallerinin sistematikleşmesine yol açan bir gidişat olduğundan endişe duymaktayız.


Geçtiğimiz hafta yer alan olaylarda, gösteri, ifade ve haberleşme hakkının yanında tutuklanan kişilerin adil yargılanma hakkı  ihlal edilmiştir. Özgürlüğünden mahrum kalan kişilerin avukatları ile görüşmesinin engellenmesi adil yargılama ilkeleriyle bağdaşmayan bir uygulamadır.  Lefkoşa Ceza Mahkemesi Yargıcının yerinde ikazı ile vurgulandığı gibi, güvenlik güçleri, birey aleyhine işlem yaparken, ilk andan itibaren temel insan hakkı olan adil yargılama kurallarını da uygulamakla yükümlüdürler. Söz konusu olayda, sağlık sorunları yaşayan kişiler, hastaneden zorla alınarak hücrelere yerleştirilmiştirler. Özgürlüğünden mahrum olan bireyler,  tutukluluk süresi boyunca herkes kadar sağlık hakkına sahiptir ve buna saygı gösterilmesi temel bir ilkedir.


Belediye Emekçileri Sendikası yöneticileri ve 28 Aralık 2012 tarihinde Ulusal Birlik Partisi önünde yapılan gösteriye katılan bazı kişilerin tutuklanmasından sonra sendikaların toplu SMS atma sistemlerinin kasıtlı bir şekilde kilitlenmiş olması durumunda,  hem Anayasa hem de AİHS tarafından korunan haberleşme özgürlüğü de ihlal edilmiş oluyor."


Son günlerde, devlet ve polisin, çok daha ciddi ve büyük suçları işleyenlere karşı tepkisiz kalırken, bu suçlardan dolayı ciddi zarar gören, öfkeli, mağdur bireylerin temel haklarını kısıtlayan ve onları susturmak ve cezalandırmak isteyen bir güç olarak algılanmaya başlandığını ileri süren Çoban, "Bu gidişatın, bireylere çifte standart uygulandığı  izlenimi yaratabilecek ve devlet otoritesine karşı, hem nefret hem de itaatsizlik duygularına yol açabilecek son derece tehlikeli bir süreç olduğu anlaşılmalıdır. Yeni yıla girerken, hepimize,  kendimize yakıştırdığımız düzeyde, insan hakları ve adalete saygılı bir devlet yapısına kavuşmayı  dileriz" dedi.


(ÖZ/HA)


 
31 Aralık 2012 Pazartesi 18:29
Okunma: 689
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu