Ana Sayfa » Kıbrıs » Ktmmob: "sürelere Uyulmadan Yapılan Yenileme Çalışmaları, İmar Planının Sağlıklı Bir Geleceğe Yönelik Olmasını Engellemekte, İşlerliğini Zayıflatmaktadır"

Ktmmob: "sürelere Uyulmadan Yapılan Yenileme Çalışmaları, İmar Planının Sağlıklı Bir Geleceğe Yönelik Olmasını Engellemekte, İşlerliğini Zayıflatmaktadır"

Lefkoşa, 5 Temmuz 12 (T.a.k.): Ktmmob Genel Başkanı Zihni Turkan, İmar Yasası'na Göre İmar Planlarının, Yirmi Yıllık Süreler İçin Hazırlanması Ve Beş Yılı Aşmayacak Aralıklarla Da Yeni İhtiyaçlar Doğrultusunda Gözden Geçirilerek Yenilenmesi Gerektiğini Savunarak, "sürelere Uyulmadan Yapılan Yenileme Çalışmaları, Planın Sağlıklı Bir Geleceğe Yönelik Olmasını Engellemekte, İşlerliğini Zayıflatmaktadır"dedi..

 
 
Ktmmob:

Turkan yazılı açıklamasında, Lefkoşa İmar Planı'nda yapılan revizyon çalışmaları sonucunda açıklanan yeni planın, Birlik tarafından değerlendirildiğini belirterek "plan hakkındaki görüş ve kaygılarımızın, 2 Mayıs ile 24 Ekim 2011 tarihlerinde Şehir Planlama Dairesi Müdürlüğü'ne verdiğimiz değerlendirme raporlarımızda belirttiğimiz yönleriyle, etkisinin devam ettiği gözlemlenmiştir" dedi.

55/89 sayılı İmar Yasası'na göre imar planlarının, yirmi yıllık süreler için hazırlanması ve beş yılı aşmayacak aralıklarla da yeni ihtiyaçlar doğrultusunda gözden geçirilerek yenilenmesi gerektiğini anımsatan Turkan,  Lefkoşa İmar Planı'nın, 17 Nisan 2001 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girdiğini; en çok beş yıl sonra yapılması gereken yenileme çalışmasının, dört yıl gecikmeyle 2009'da yapıldığı; 2011 Nisan ayında bitirilmesi gereken diğer değişikliğin ise yine gecikmeli olarak 2012 Haziran'da tamamlandığını anlattı. Turkan, "sürelere uyulmadan yapılan yenileme çalışmaları, planın sağlıklı bir geleceğe yönelik olmasını engellemekte, işlerliğini zayıflatmaktadır"dedi.

İmar Yasası'nın Şehir Planlama Dairesi'ne verdiği yetki ve sorumlulukların, paydaşlık ve katılımcılık kavramlarına yer vermediğini belirten Turkan, şunları kaydetti:

"Planlama esnasında şeffaflık ilkesi ile ilgili paydaşların çalışmalara katılımı olmadan, tüm yetki ve sorumluluğun ilgili kamu kurumunda olmak kaydıyla, yalnızca görüş alınarak çalışılması, planın güvenirliliği açısından olumlu sonuçlar getirmemektedir. Yerel Yönetimlerin ve tüm örgütlerin reddettiği bir planın dahi, otomatik onay almasına olanak sağlayan yasanın, katılımcılığı göreceli kıldığı gayet net olarak görülmektedir."

Tüm yetkilerin toplandığı Şehir Planlama Dairesi'nin, her zaman siyasallaşabildiği ve siyasi erkin etki ve baskısına maruz kalabildiği; böylece plan kararlarının da rahat bir şekilde delinebildiği görüşünü ortaya koyan Turkan, "Turizm, eğlence, dinlence alanı içerisine eğitim yapısı yapılması, askeri alanların imara açılmış veya yeşil alan olarak gösterilmesi v.b. planın uygulanmasını şüpheli kılmaktadır" dedi.

KTMMOB Başkanı Turkan, kentteki sorunları çözmenin en önemli araçlarından birinin de alt ölçekli planlar olduğunu ifade ettiği açıklamasında, "Kent merkezi, suriçi, trafik, otopark, yeşil alan gibi kentin sorunlu kavramları, genel imar planları ile çözüme ulaştırılamamakta, bilakis karmaşalara neden olabilmektedir" diyerek, Lefkoşa İmar Planı'nın işlerliği için alt ölçekli planlarla sorun çözümüne gidilmesi gerektiğini kaydetti.

Kentlerin imar planlarının oluşumu için gerekli nüfus, konut sayısı, trafik, arsa stoku, sağlık, ticaret, eğitim, sanayi gibi çok önemli kavramların tespiti ve bilinmesinin, geçmiş on yıllık sürecin bugüne yansıması açısından kaçınılmaz gerekler olduğunu ifade eden Turkan, "Bunların dikkate alınmadığı bir planla karşı karşıya kalmamız, 2001'deki planda, yirmi yıl sonra yani 2021'de Lefkoşa nüfusunun 80 000 (seksenbin) olacağı varsayımının, 2011'de ulaşılan nüfusla geçersiz olması ile net bir şekilde ortaya çıkmıştır" ifadelerini kullandı.

"Lefkoşa kentinin ihtiyacı olan yeni hastane ve merkezin oluşması için gereken mevcut eğitim yapılarına yeni alanlar, planda yer almamıştır" diyen Turkan, tüm bölgelerde yoğunluk esas alınarak kullanım yüzdelikleri ve yükseklikler kısıtlanırken, planlama onayı verme esnasında, yoğunluk kontrolü yapılmamasını da "bir olumsuzluk" olarak değerlendirdi.

Zihni Turkan, kentte yeni yerleşim alanlarındaki parsel büyüklükleri ile paralel olarak son yıllarda büyük artış gösteren arsa fiyatları ve arsaların kullanım kısıtlamalarının, kent dışında plansız bir gelişimi gündeme getirdiği, köylerde çok katlı apartmanların yükseldiğini anlatarak "Buna yönelik olarak Lefkoşa kazasında kent yakınları gelişimi, köy içi ve köy dışı statüsü içeren yeni kararlarla denetim altına alınmalı ve ayrıca kent içinde de bazı bölgelerde daha küçük parsel büyüklükleri ile halkın alım gücüne uygun arsalar oluşturulması gerekmektedir" dedi.

Lefkoşa için ilk hazırlanan imar planının, 1981 yılında "Nicosia Master Plan" ismiyle, Lefkoşa'yı Türk ve Rum bölgeleri ile bir bütün olarak ele alan anlayışla Türk ve Rum taraflarca ortak olarak hazırlanan ve dünya çapında üç ödül alan plan olduğunu anımsatan Turkan, ancak Lefkoşa İmar Planı'nın yeni değişikliğinde, Master Planı'nın ana kararlarından sapmalar olduğu, Türk ve Rum kesimlerindeki uygulamaların farklılaşması ile bütüncül yaklaşımdan uzaklaşıldığının görüldüğünü anlattı.

Yeni planda, Lefkoşa suriçi ile ilgili "hiçbir" fiziki karar olmamasını da "eksiklik" olarak değerlendiren Turkan, şunları kaydetti:

"Ülkemiz için çok büyük bir turizm değeri olmasına karşın her geçen gün sorumsuz davranışlar ve yürürlükteki yasaların denetim yoksunluğu ile kaybettiğimiz bu tarihi kent merkezine yönelik koruma ve turizm amaçlı yeni açılımlar getirilmelidir.

Tabii ki 'Ülkesel Fiziki Planı' bulunmayan bir ülkede yapılan imar planlarının, mutlaka askıda kalan yönlerinin olacağı bilinmektedir. Beş yılda bir yenilenmesi gerekli 'Kalkınma Planı', ülkemizde son olarak 2000 yılında yapılmıştır. Ülkesel Fiziki Plan için veriler sunan Kalkınma Planı'nın güncellenmeden on iki yıl önceki verileri ile halen Ülkesel Fiziki Plan Çalışması yapılması ve çalışmaların tamamlanmak üzere olduğu da oldukça düşündürücüdür.

Diğer yandan, 1992 yılında yürürlüğe giren 'Girne Koruma Çevre Planı' yirminci yılını doldurmuştur. Bugüne dek bir kez dahi revize edilmeyen plan, yasal olarak halen yürürlükte olup olmadığı tartışılmalı ve mutlaka yeniden ele alınmalıdır. 

KTMMOB'nin, ülkenin en önemli teknik paydaşı olarak plan yapma süreçlerinin her aşamasında, uygulama ve denetiminde, içinde yer alacağı yeni yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğu kaçınılmaz bir gerçektir."

(ÖK/HÖ) 

 
5 Temmuz 2012 Perşembe 10:52
Okunma: 687
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu