Ana Sayfa » Kıbrıs » KTOEÖS, Yeni Eğitim Yılı Öncesinde Eğitimdeki Sorunları İrdeledi

KTOEÖS, Yeni Eğitim Yılı Öncesinde Eğitimdeki Sorunları İrdeledi

"ek Sınav Hakkı Seçim Rantı Ve Sistemsizliği Sistem Haline Getirme Amaçlı".

 
 
KTOEÖS, Yeni Eğitim Yılı Öncesinde Eğitimdeki Sorunları İrdeledi

"EK SINAVLARA GİRMEME EYLEMİMİZDE YÜZDE 96 BAŞARI SAĞLADIK.. YARIN DA SINAVLARA GİRMEYECEĞİZ"

"EĞİTİM SİSTEMİ ÜZERİNDE SİYASİ OYUNLARI KABUL ETMİYORUZ. RÜŞVET SİSTEMİNİN KALICILAŞMAMASI İÇİN DİK VE DİRENGEN DURACAĞIZ"

"NÜFUSLA İLGİLİ HİÇBİR ÖNLEM YOK...40'TAN FAZLA ÖĞRENCİSİ OLAN SINIFLAR VAR"

"13 OKUL MÜDÜR VE MÜDÜR MUAVİNSİZ"

Lefkoşa, 14 Eylül 11 (T.A.K.): Bakanlar Kurulu'nun orta dereceli okullarda başarısız olan bazı öğrencilere ek sınav hakkı tanımasını "seçim rantı ve sistemsizliği sistem haline getirme amaçlı" diye eleştiren Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), üyelerinin ek sınavlara girmeme eyleminde bugün yüzde 96 başarı sağladıklarını açıkladı.

KTOEÖS, yeni eğitim yılının sorunlarla başlayacağını; 13 okulun müdür ve müdür muavini bulunmadığını; nüfusla ilgili hiçbir önlem alınmadığı için de bazı sınıflardaki öğrenci sayısının 40'ı aştığını bildirdi.

KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel ve yönetim kurulu üyeleri bugün öğleden sonra düzenledikleri basın toplantısıyla yeni eğitim yılı başlarken eğitimde yaşanan sorunları irdeledi.

"SORUNSUZ AÇILAMAYACAK"

Gökçebel, aylardır Eğitim Bakanlığı'yla istişare ve çalışmalarına rağmen okulların 20 Eylül'de sorunsuz açılamayacağını belirterek, bakanlığın öğrenci, öğretmen ve velileri ezen davranış biçimleriyle eğitimin daha da kötüye gittiğini ileri sürdü.

"13 OKULDA MÜDÜR, MÜDÜR MUAVİNİ YOK"

45 ortaokul ve liseden 13'ünde müdür ve müdür muavini bulunmadığını dile getiren Tahir Gökçebel, münhallerle ilgili çalışmalarını 2.5 ay önce bitirmelerine rağmen sınav ve atamaların yapılmamasını eleştirdi ve bu işlemlerin şimdi başlansa bir ay süreceğini; okulların çok büyük sorunlarla açılacağını söyledi.

Okullardaki tamiratların da geç başladığını; Girne'de sınıflardaki sayı 40-45 öğrenciye yükseldiği halde okul yapma adımı dahi atılmadığını; Lefkoşa'da Güzel Sanatlar Lisesi'ne yeni bina yapımına da başlanmadığını anlatan KTOEÖS Genel Başkanı Gökçebel, geçen yıl Türkiye'de ÖSS sistemi değiştiği halde hiçbir adım atılmazken, bu yıl aniden müfredatın değiştirildiğini, alan derslerinin kaldırıldığını ve liselerin "her çocuğa her yemeği yedirecek bir modele dönüştüğünü" savundu.

Gökçebel, öğretmen altyapısı ve sınıflardaki öğrenci dağılımının buna uygun olmadığını; bu karar alınırken veli ve öğrencilerin de bilgilendirilmediğini ifade ederek, tüzük ve yasa değişikliklerinin keyfi şekilde sürdüğünü ileri sürdü.

"POPÜLİZM VE RÜŞVET ANLAYIŞIYLA İŞ YAPILIYOR"

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, popülizm ve rüşvet anlayışıyla iş yaptığını ve farklı okullara kayıt için bazı öğrencilere el altından yazı verdiği için Lefke Gazi Lisesi'nin kapanma noktasına geldiğini öne süren Gökçebel, Zorunlu Taşımacılık Tüzüğü'nde de okulların açılmasına çeyrek kala değişiklik yapılarak, anayasadaki 18 yaşa kadar parasız eğitim hakkına rağmen 15 yaşından büyük çocukların taşımacılık kapsamı dışına çıkarıldığını söyledi.

Bu haktan 5 bin öğrencinin yararlandığını, bu kararın kaos yaratacağını ifade eden Gökçebel, otobüs sahiplerine de büyük sorunlar yaratıldığını anlattı.

Gökçebel, "Karpaz'daki öğretmen lojmanının UBP örgüt başkanının kardeşine verildiğini; bakanlıkta bürokratların bir gece değiştirilip müşavirler yaratıldığını ve yerlerine emekliliğine çeyrek kala insanların atandığını; bakanlığın el altından görevlendirmeler yaptığını; şaibeli terfi sınavının tartışıldığını" savunarak, yakında yapılacak öğretmen alımı sınavına da kimsenin güvenmediğini iddia etti.

KTOEÖS Genel Başkanı Gökçebel, bir günde vatandaşlığa alınmış TC uyruklu bir kimsenin TC üniversitelerindeki KKTC kontenjanından yararlanabildiğini; YÖS yolunun da KKTC öğrencilere kapatılmasıyla bakanlığın A Levellarla ilgili açıklamalarının da aslında KKTC'li öğrencilere bir şey getirmediğinin ortaya çıktığını savundu.

Devlet ve okul arazilerinin peşkeş çekildiğini; "Kuran kursları, İlahiyat Fakültesi, zorunlu din dersi ve Mekke ziyaretlerinin AKP'yle flört etme adına bakanlığın içinde bulunduğu durumla özdeşleştiğini" iddia eden Tahir Gökçebel, sınıfta kalan bazı öğrenciler için verilen ek sınav hakkını da eleştirdi.

"AYLAR ÖNCESİNDEN TASARLANDI..."

Gökçebel, 600 öğrenci sınıfını geçemediği sistemde, 60-65 öğrenci sınav hakkı kazanabildiğini belirterek, "bu sınav hakkının seçilmiş bazı öğrencilere verileceğinin aylar öncesinden tasarlandığı ve bu amaçla bazı bakanlık müdürlerinin bazı dershanelerle birlikte özel ders verdiği" yönünde duyumlar aldıklarını ifade etti.

Tahir Gökçebel, "Eğitim Bakanı'nın bir müteahhit firmaya ortak olduğu duyumlarının eğitimden kopmasının nedeni olarak sorgulandığını" iddia ederek, nüfusla ilgili önlem alınmadığı için sınıflardaki öğrenci sayısının 40'ın üzerine çıktığını; kayıtların da hazirana kadar süreceğini; oryantasyon eğitimlerinde de sorunlar yaşandığını anlattı.

"BU ÜLKENİN VAY HALİNE..."

Eğitimdeki sorunlara el uzatılmazken Bakanlar Kurulu'nun ek sınav hakkı veren tüzük değişikliğine gittiğini; KTOEÖS'ün bunu eğitim, etik değerler ve gelecekte toplumun devamını sağlama adına reddettiğini vurgulayan Gökçebel, "Eğitim de günlük kararlarla idare edilecek duruma gelmişse, bu ülkenin vay haline" diye konuştu.

Gökçebel, ek sınav hakkı kararı alınırken Teknik Kurul'un toplanması ve sendikayla istişare edilmesi gerektiğini ifade ederek, aldıkları karar uyarınca üyelerinin bugün yapılan ek sınavda görev almadığını; eylemlerinde yüzde 96 başarı sağladıklarını söyledi.

Öğrenciler, veliler ve eğitimin içine düşürüldüğü durum adına mutlu olmadıklarını ifade eden Tahir Gökçebel, "Ama gelecekteki sistemi düzeltme adına, yaratılan bu rüşvetçi seçim rantı sistemini değiştirmek adına da bu adımı atmak zorundaydık" dedi.

Gökçebel, sistemsizliğin katlanarak sürdüğünü; 2001'de 51 olan sınıfta kalan öğrenci sayısının böyle giderse gelecek yıl bini aşacağını savunarak çocukların da, öğretmenlerin de, velilerin de sistemsizliğin kurbanı olduğunu ifade etti.

Tahir Gökçebel, Bakanlar Kurulu'nun kararında genel ve meslek liselerin ara ve son sınıflarında okuyan ve mezun olamayan öğrencilere ek sınav hakkı verildiğini ancak bazı bakanlık müdürlerinin bu hakkın kolejlerdeki öğrencilere de tanınması için telefonla talimat verdiğini; yasa-tüzük bir yana, eğitimin telefonla yönetildiği bir duruma gelindiğini iddia etti.

"EĞİTİM ADINA..TOPLUMSAL KAYGI GEREĞİ..."

"Buna dur dememiz hem eğitim adına, hem toplumsal kaygımız gereğidir. Bu durumun sürdürülemediği kabul edilerek, sistemde iyileştirme, sistemin mağduru çocuklarımız için bir adım atılacaksa biz varız" diyen Gökçebel, KTOEÖS'ün yeni müfredat programıyla çocuklara yeni bir eğitim anlayışında eğitim verilmesini desteklediğini anlattı.

Gökçebel, bakanlığın ek sınav kararını eleştirirken, izlenen yöntemle öğrenci, öğretmen ve velinin karşı karşıya bırakılarak rant elde edilmesinin amaçlandığını savundu; bunun için de öğretmenlerin dirençli durmak zorunda olduğunu söyledi.

"Eğitim sistemi üzerinde siyasi oyunları kabul etmediklerini; rüşvet sisteminin kalıcılaşmaması için dik ve direngen duracaklarını" belirten Tahir Gökçebel, öğretmen, öğrenci ve velilerin moral ve motivasyonunu bozan bu sitemin değişmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Gökçebel, öğretmenlerin ek sınavlara yarın da girmeyeceğini belirtti.

Bir soru üzerine, sınavların bugün 2 okulda yapıldığını; çünkü KTOEÖS üyesi olmayan öğretmenlerin görev aldığını belirten Tahir Gökçebel, birçok işsiz öğretmen varken Türkiye'den görevlendirilen 135 öğretmenin de KKTC'de görev yaptığını kaydetti.

Daha sonra söz alan KTOEÖS Yönetim Kurulu üyeleri, öğretmenlerin hizmet içi eğitim programı ve yıllık çalışma takviminde yer almayan ek sınavın tepeden inme olduğunu; ek sınav hakkını da haberlerden öğrendiklerini; teamüllere aykırı olarak Teknik Kurul'un da toplantıya çağrılmadığını söylediler.

(GÜL/HA) FOTOĞRAFLI

 
14 Eylül 2011 Çarşamba 19:44
Okunma: 498
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu