Ana Sayfa » Kıbrıs » KTÖS, KTOEÖS Ve KTAMS "göç Yasası"na Karşı Meclis Önünde Eylem Yaptı

KTÖS, KTOEÖS Ve KTAMS "göç Yasası"na Karşı Meclis Önünde Eylem Yaptı

Sendikalar: "eşitlik Ve Adalet İstiyoruz... Hükümetin Göç Yasasını Ortadan Kaldırması Boynunun Borcudur".

 
 
KTÖS, KTOEÖS Ve KTAMS
Lefkoşa, 28 Şubat 14 (T.A.K): KTÖS, KTOEÖS ve KTAMS, "Göç Yasası" olarak adlandırdıkları Kamu Çalışanlarının Maaş, Ödenek ve Ücretlerini Düzenleyen Yasa'ya karşı Cumhuriyet Meclisi önünde eylem yaptı ve yasanın kaldırılmasını istedi.


Sendikalar, yasanın, yeni genç çalışanlar ile eski tecrübeli çalışanlar arasında eşitsizlik ve adaletsizlik yarattığına dikkat çekerek, "Göç Yasası" ortadan kaldırılıncaya kadar mücadelelerinin daha da büyüyerek devam edeceğini bildirdi ve "İnsanca bir yaşam talep ediyoruz, eşitlik ve adalet istiyoruz" dedi.


Sendikalar, CTP/BG-DP/UG hükümetinin "Göç Yasasını" ortadan kaldırmasının boynunun borcu olduğu da savundu.


KTÖS, KTOEÖS ve KTAMS bugün Meclis önünde toplanarak, Göç Yasasına karşı eylem yaptı. Meclis önüne yürüyen sendika üyeleri ellerinde "Eşit işe eşit ücret", "Göç etmek değil adalet, eşitlik istiyoruz" ve "Ayrıcalık değil eşitlik istiyoruz" gibi pankartlar taşıdı.


Eylem sırasında 2011 sonrası işe giren KTÖS üyelerinden bir grup öğretmen de sembolik kürsü kurarak, şu anda hükümette olan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ve bazı milletvekillerinin "Göç Yasası" ile ilgili muhalefetteyken yaptığı açıklamaları tiyatro şeklinde eylemcilerle paylaştı.


Eyleme, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile Çağ-Sen de destek verdi.


KTÖS, KTOEÖS ve KTAMS tarafından yapılan ortak basın açıklamasını da, 2011 sonrası işe giren KTÖS üyesi öğretmenler Süleyman Gelener ve Ulaş Yıldız okudu.


Açıklamada, bugün Göç Yasası'nın yarattığı tüm olumsuzlukları ve bundan ne kadar rahatsız olduklarını göstermek üzere 3. kez Meclis önüne geldikleri belirtilerek, Göç Yasası'nın, en temel insan haklarından biri olan "eşit işe eşit ücret" ilkesini yok sayarak yürürlüğe girdiği kaydedildi.


Göç Yasasının çalışanlar arasında yarattığı "adaletsizlik" ve "eşitsizlik" nedeniyle hukuk devleti ilkesine ve insan haklarına aykırı olmasının yanı sıra Meclis'e gelip Meclis'te onaylanmasına kadar geçen sürede birçok iddiayı da beraberinde getirdiği savunulan açıklamada, bu iddialar arasında; "yargının siyasallaştığı, savcılığın yanlı ve Anayasa'ya aykırı kararlar verdiği, Meclis'in uluslararası sözleşmelere aykırı bir yasa onayladığı, bilerek ve isteyerek kamu görevlileri arasında ayrı bir zümre, ayrıcalıklı kesimler, sınıflar ve imtiyazlar yaratıldığı" gibi söylemlerin de olduğu öne sürüldü.


Bu söylemlerin bugün Mecliste bulunan milletvekilleri tarafından 25 Ekim 2010 tarihli oturumda söylendiği savunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:


"Ne tesadüftür ki bu söylemlerde bulunan kişiler bugün bu Mecliste sadece milletvekili sıfatı ile değil, 'Başbakan' ve 'Başbakan Yardımcısı' sıfatı ile de bulunmaktadır.


25 Ekim 2010 tarihinde bu yasa ile ilgili verilen mahkeme ve savcılık kararlarını şüphe uyandırıcı ve kusurlu bulanların, göreve geldikten sonra bu konu ile ilgili herhangi bir soruşturma veya araştırma gerçekleştirmemesi de aynı şekilde bizlerde şüphe uyandırmaktadır. Ayrıca, bu durum bize siyaset etiğini de sorgulatmaktadır.


Etiğin unsurları olan görev, sorumluluk, vicdan, iyi niyet, sevgi, onur, başkalarına saygı, kamu yararı devlet yönetiminde ve siyasette de önemli öğeleri oluşturmaktadır. Bugüne kadar iktidar olan hiçbir siyasi partinin gerçek anlamda etik olduğuna ve yakın gelecekte de olacağına inancımız yoktur. En azından, özellikle son 10 yıldır yalnızlaşan ve git gide tükenen Kıbrıs Türk toplumu olarak siyasilerden geleceğe dönük beklentimiz dürüst, adaletli ve şeffaf olmalarıdır."


Açıklamada, "Göç Yasası ile emeğin ucuzlatıldığı, örgütlü yaşamın dinamitlendiği, Kıbrıslı Türklerin ekonomik, özlük ve demokratik haklarının gasp edildiği Kıbrıs'ın kuzeyinde, yalan ve siyasetle değil emeği ile hayatını sürdüren tüm emekçiler için eşitlik ve adalet istiyoruz" denildi.


Açıklamada, adaletsizliğin ve eşitsizliğin arkasına saklanıp, söylediklerini değil kendilerine söylenenleri yapmakla suçlanan CTP/BG ve DP/UG hükümetinin "Göç Yasası"nı ortadan kaldırmasının boynunun borcu olduğu vurgulandı ve şöyle devam edildi:


"Özel sektörün sendikalaşmasının önünü açması boynunun borcudur, asgari ücreti refah seviyesine yükseltmesi boynunun borcudur, sermayeye değil halka hissetmesi boynunun borcudur. CTP-DP Hükümeti muhalefette iken ateşli söylemlerle karşı çıktığı, hükümette iken 'kaynak yok' bahanesi ile sahip çıktığı Göç Yasası ortadan kaldırmayacaksa, hükümette olmasının bir anlamı yoktur.


Siyasette etik kuralını yeniden hatırlatırken, 'Göç Yasası' ortadan kaldırılıncaya kadar mücadelemize daha da büyüyerek devam edeceğiz."


KTÖS, KTOEÖS ve KTAMS'ın, "Göç Yasası" olarak adlandırdıkları Kamu Çalışanlarının Maaş, Ödenek ve Ücretlerini Düzenleyen Yasa'ya karşı Cumhuriyet Meclisi önünde düzenledikleri eylemde yapılan konuşmalarda, yasanın kaldırılması istendi.


VAROĞLU


KTÖS Başkanı Güven Varoğlu eylemde yaptığı konuşmada göç yasası olarak nitelendirdikleri yasanın Ankara'nın talimatı ile hazırlandığını, eşit işe eşit ücret hakkına aykırı olduğunu, çalışanlar arasında "ayrımcılık" ve "uçurum" yaratıldığını iddia etti.


Söz konusu yasayanın hayata geçirilmesine karşı olan partilerin bugün hükümeti oluşturduğunu ifade eden Varoğlu, hükümetteki partilerin söz konusu yasanın toplumu ikiye böleceğine inanması halinde yasanın bir günde dahi değiştirebileceğini kaydetti.


Varoğlu, "Gençlerimizi iş ve aş aramak için başka ülkelere gönderme anlayışıdır bu" dedi.


Yasanın geri çekilmesi için daha kalabalık eylemler de düzenleyeceklerini ifade eden Varoğlu, "Bu adaletsizliği mutlaka kaldıracağız" dedi


Bir kısım öğretmene Ders Yılı Hazırlık Ödeneği de ödenmediğini bazı hakların da tanınmadığını savunan Varoğlu, "Maksat böl ve yönettir. Bunlar İngilizlerden öğrendiler bunu" dedi.


GÖKÇEBEL


KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel ise yasanın hayata geçirilmesiyle "size dokunmuyoruz ama çocuklarınızın geleceğini mahkûm ediyoruz" mesajı verildiğini ileri sürdü.


Gökçebel,  "Bu ayrılığı, eşitsizliği, adaletsizliği barındıran bir yasadır " dedi.


Hükümetin bazı şirketlerin vergi borçlarını bağışladığını, üçlü kararname ile atama yapmaya devam ettiğini savunan Gökçebel, diğer taraftan ise kamu çalışanlarına ve devlet okullarına mali kriz nedeniyle para verilmediğini ileri sürdü.


"En önemlisi yasa ile öğretmeni siyasi erkin elinde teslim ettiler" diyen Gökçebel, öğretmenin kademe ilerlemesinin performansa bağlı kılındığını performansın ise siyasilerin atadığı bakanlar tarafından değerlendirileceğinden öğretmenin siyasi erkin eline teslim edildiğini ileri sürdü.


KAPTAN


Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan da bazı sendikalarla birlikte 4-5 Mart tarihlerinde Kamu Çalışanlarının Maaş, Ödenek ve Ücretlerini Düzenleyen Yasa'nın geri çekilmesini sağlamak için yapılacak eylemleri görüşeceklerini ifade etti.


Kaptan, "O koltuğa gelirken söylediklerini unutanlara o koltuğa niçin oturduklarını hatırlatacağız. Eşit işe eşit ücret hatırlatacağız" dedi.


DAVULCU


Kıbrıs Türk Devlet Çalışanları Sendikası (ÇAĞ-SEN) temsilcisi Mehmet Davulcu ise "Eşit İşe Eşit Ücret" hakkının 200 yıl önce elde edilen bir hak olduğunu belirtti ve eylemcileri kararlılıklarından dolayı takdir etti.


Davulcu, "Her mücadelenizde sizlerin yanında olmaya devem edeceğiz" dedi.


ÖZUÇAR


1 Ocak 2011'den sonra devlet okulunda çalışmaya başlayan ve yasadan etkilenen öğretmenlerden İsmail Özuçar ise, Milletvekillerinin mecliste yaptığı konuşmaları konu alan skecin ardından yaptığı konuşmada, "Bu yasayı kaldırmak (milletvekillerinin) boyunlarının borcudur" dedi.

 
28 Şubat 2014 Cuma 13:41
Okunma: 1958
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu