Ana Sayfa » Kıbrıs » Ktös, UBP Hükümeti'ni ve Ak Partiyi Eylemle Protesto Etti

Ktös, UBP Hükümeti'ni ve Ak Partiyi Eylemle Protesto Etti

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) mensubu bazı öğretmenler, Türkiye'deki bazı uygulamaları KKTC'de de hayata geçirtmeye çalıştığı gerekçesiyle, Türkiye'deki Adalet ve Kalkınma Partisini (AK Parti), Ak Parti ile işbirliği yaptığı gerekçesiyle de Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetini protesto etti.

 
 
Ktös, UBP Hükümeti'ni ve Ak Partiyi Eylemle Protesto Etti
KTOS çarşaf
BASIN AÇIKLAMASI: "TÜRBANIN OKULLARA GİRMESİNE ZEMİN YARATILMAYA ÇALIŞILMAKTADIR"


Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) mensubu bazı öğretmenler, Türkiye'deki bazı uygulamaları KKTC'de de hayata geçirtmeye çalıştığı gerekçesiyle, Türkiye'deki Adalet ve Kalkınma Partisini (AK Parti), Ak Parti ile işbirliği yaptığı gerekçesiyle de Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetini protesto etti.


Eylemin yer aldığı TC Lefkoşa Büyükelçiliği ve KKTC Meclisi'nin bulunduğu Şehitler Meydanı'na eylemciler, "Şeriatçı AKP, İşbirlikçi UBP" pankartı taşıyarak ve sloganlar atarak geldi.


Eylemde, bazı öğretmenler Eğitim Bakanlığının öğretmenlerin kılık kıyafeti ile ilgili yapmak istediği düzenlemeyi "gerici" olarak niteleyerek girişimi siyah çarşaf giyerek protesto etti.


Eyleme Sendikal Platformu temsilen Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası, Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu ve Kıbrıs Türk Devlet Çalışanları Sendikası (Çağ-Sen) yetkilileri de katıldı.


KTÖS


KTÖS Başkanı Güven Varoğlu eylemde yaptığı konuşmada, "AK Parti'nin uyguladığı politikaya bir karşı duruştur. Bu protesto AKP'nin politikalarını hayata geçirmek için uğraşan işbirlikçi Ulusal Birlik Partisi hükümetine karşı bir protestodur" dedi.


Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın öğretmenlerin kılık kıyafeti ile ilgili başlattığı çalışmaya atıfta bulunan Varoğlu, "Modern ve çağdaş dünyayı kabul eden, bunun için uğraşan Kıbrıslı Türkleri, Türkiye'de uygulanan ve kısmen başarılı olan bu politikaları ülkemizde de uygulayarak, kara çarşafın altına koyabileceklerini sanıyorlar" dedi.


Öğretmenlerin ne giyeceğini bilecek kadar eğitimli olduğunu kaydeden Varoğlu, "Ne zaman bir öğretmenlerin kıyafetinden rahatsızlık duyduk? Rahatsızlık duyanlar her halde Türkiye'deki gibi bizi kara çarşaf altına koymak isteyenlerdir" dedi.


Sosyal, ekonomik, kültürel, eğitimde uygulanan politikalarda Kıbrıslı Türklerin değerlerinin görmezden gelindiğini savunan Varoğlu, polis teşkilatının de değiştirilmesine yönelik çalışmaların da olduğunu savundu.


ELCİL


KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise Kıbrıs Türklerinin, Türklüğüne ve inancına her zaman müdahale edilemeye çalışıldığını iddia etti.


Elcil, "Biz Kıbrıslı Türkleriz, bu ülkenin gerçek vatandaşları gerçek insanlarıyız" dedi.


Meclis önüne girilmesinin güvenlik güçleri tarafından girilmesinin engellenmesini de eleştiren Elcil, eylemlerini Sendikal Platform ile birlikte artıracaklarını söyledi


BASIN AÇIKLAMASI


KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil tarafından okunan basın açıklamasında ise, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça'ya yönelik eleştirilerde bulunuldu. Açıklamada, "Fetullah Gülen hareketinin" misyonerliğinin yapıldığı öne sürülerek, "bu çerçevede Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na talimatlar verildiği" iddia edildi.


Açıklamada, AKP Hükümeti'nin, Kıbrıslı Türklerin kimliğinin, kültürünün asimile edilmesine yönelik politikalar yürüttüğü bu kapsamda paketler dayattığı savunuldu.


Açıklamada, "Türkiye'den KKTC'ye kontrolsüz nüfus akışına müsaade edildiği bunun da okullarda altyapı ve öğretmen eksikliğine yol açtığı" iddia edildi.


Açıklamada; "Dayatılan ders programları ile kültürel asimilasyon yapılmakta, Sünni İslam dayatması ile toplumun inançları siyaseten kullanılmak istenmektedir Son olarak kılık kıyafeti bahane edilerek öğrenciler de öğretmenler üzerinden politika yapılarak, türbanın okullara girmesine zemin yaratılmaya çalışılmaktadır"  denildi.


Açıklamada ayrıca, Kıbrıslı Türklerin "Türkiyeli yetkililerce aşağılandığı" öne sürüldü.


GÖKÇEBEL


KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, konuşmasında AK Parti'nin ülkedeki hükümetlerle var olan düzeni değiştirmeye çalıştığını savundu ve verilen mücadelenin ise buna karşı olduğunu söyledi.


Gökçebel, altyapı eksikliği giderilmeden tam gün eğitime geçilmesini, müfredatın değiştirilmesi girişimlerini de eleştirdi.


Kıbrıs Türkü'nün din ve giyim kuşam sorununu 1930'lu yıllarda çözdüğünü belirten Gökçebel, "Öğretmen özel hayatını, karakterini toplumsal tartışma konusu yapmaz" dedi.


Sendikaya sorulmadan öğretmenlerden okulda giyebilecekleri kıyafetlerle ilgili görüş istenmesinin "örgütlülüğü bitirme" arayışı olduğunu savunan Gökçebel, Türkiye'de üniversiteye giriş sınavını düzenleyen Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) yetkililerinin, dairenin bilgisi dışında telefonla okul müdürlerini yeni ÖSYM giriş şartları konusunda bilgilendirip, mali konularda Türkiye'deki bankalara yönlendirmeye çalıştığını da iddia etti.


Gökçebel, "Bunun anlamı asimilasyondur, bunun anlamı entegrasyondur" dedi.


Konuşmaların sonunda bazı eylemciler giydikleri "takke ve türbanları" büyükelçiliğin avlusuna attı.


Konuşmalarda devamlı olarak önceki gün vefat eden eğitimci-sendikacı-gazeteci-yazar Arif Hasan Tahsin Desem'in söylemlerine de atıfta bulunuldu.


TAK


 
14 Aralık 2012 Cuma 14:30
Okunma: 1231
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu