Ana Sayfa » Kıbrıs » KTÖS Uluslararası Konferansı Perşembe günü

KTÖS Uluslararası Konferansı Perşembe günü

"NEO - Liberal politikaların eğitime etkisi" temalı konferansa Etuc genel sekreteri de katılacak

 
 
KTÖS Uluslararası Konferansı Perşembe günü
Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası'nın (KTÖS) düzenlediği, "Neo -Liberal Politikaların Eğitime Etkisi" temalı uluslararası konferans Perşembe günü 09.00'da Salamis Bay Conti Otel'de başlıyor.

KTÖS, geçtiğimiz yıl, "Eğitimde Devletin Rolü" konu başlıklı uluslararası konferansla bir ilkin gerçekleştirildiğini ifade ederek, "Neo - Liberal Politikaların Eğitime Etkisi" ana teması ile düzenlenecek "2. KTÖS Uluslararası Eğitim Konferansı"na Malta, Türkiye, İsveç, Polonya, Bulgaristan, Kuzey İrlanda, Romanya, Rum İlkokul Öğretmenler Sendikası (POED), KTÖS, KTOEÖS, DAÜ - SEN, Kıbrıs Üniversitesi'nden ve Belçika'dan Avrupa Öğretmen Sendikaları Konfederasyonu (ETUCE) Genel Sekreteri Martin Romer'in katılacağını kaydetti.

Salamis Bay Conti Resort Otel'de Cuma gününe kadar sürecek konferansa, bu yıl, ETUCE Genel Sekreteri'nin de katılacak olmasının önemli olduğunu belirten KTÖS, "Kıbrıslı Türkler'i belli sınırlar arkasına kapatıp, uluslararası alandan tecrit eden anlayışla yıllardan beri mücadele eden sendikamız, bu konferans zincirleriyle Kıbrıslı Türkler'in de uluslararası etkinlik ortaya koyabileceklerini bir kez daha gösterecektir" ifadelerine yer verdi.

VAROĞLU

KTÖS Başkanı Güven Varoğlu, sendika lokalinde, KTÖS Yönetim Kurulu tarafından konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, konferansa, konuklar haricinde Kıbrıs'tan pek çok sendikacının katılacağını, eğitim dünyasında çok önemli bir makamda bulunan ETUC Genel Sekreteri Martin Romer'in de konferans için ülkeye geleceğini söyledi.

Varoğlu, devletin eğitim politikalarına yönelik eleştiriler getirdiği konuşmasında, KTÖS'ün uluslararası eğitim sendikalarına üye olduğunu ve pek çok alanda sesini duyurduğunu ifade ederek, Avrupa Eğitim Sendikaları Konfederasyonu'nda (ETUC) da 2012'ye kadar Kıbrıs'ın tümünü temsil ettiklerini belirtti.

Varoğlu, uluslararası niteliğe sahip konferansın önemini vurgulayarak, sendikanın eğitim komitesine ve Gazimağusa Belediyesi'ne konferansa katkılarından dolayı teşekkür etti.

KTÖS'ün sadece eğitim konularıyla değil "başka şeylerle" ilgilenmekle eleştirildiğini kaydeden Güven Varoğlu, bunun doğru olmadığını, gerek ülkede gerekse uluslararası toplantılar düzenlemek yoluyla eğitim dünyasına önemli katkılar yaptıklarını belirtti.

Bu konferansın böyle düşünenlere yanıt olacağını kaydeden Varoğlu, ülkede neo - liberal politikaların başını alıp gittiğini, her şeyin paraya endekslendiğini, öğrencilerin müşteri gibi görüldüğünü savunarak, bunlara karşı olduklarını, 18 yaşına kadar ücretsiz eğitim hakları bulunduğunu ancak bunun da kağıt üstünde kaldığını kaydetti.

Varoğlu, devlet okullarının yardımsız bırakıldığını ve okullara maddi destek yapılmadığını, okulların "kendi yağlarıyla kendi ciğerlerini kavurduklarını", ücretsiz olması gereken okulların ailelerden para alınarak yaşatıldığını öne sürdü.

Devletin özel okullara öğrenci transfer edecek politikalar yürüttüğünü savunan Varoğlu, bazı Türkiye üniversitelerine GCE A Level sınavıyla girilebileceğinin açıklandığını ancak Güney Kıbrıs'ta öğrenim gören öğrencilere bu kapının kapatıldığını söyledi.

Güven Varoğlu, bu sınavların uluslararası niteliği olduğunu kaydederek, burada önemli olanın eğitimde sağlanan puanlar olduğunu ve "ırkçı davranmakla, ayrımcılık yapmakla" suçladığı Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konuda "karaya vuracağını" iddia etti.

ÖZHÜR

KTÖS Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür ise konuşmasında, DAİ ve DAK'ın içinde bulunduğu duruma işaret ederek, Kıbrıs Türklerine ait kurumların "peşkeş çekildiğini", halkın öz varlıklarının yok edilmesi için çalışıldığını öne sürdü.

Özhür, KTHY örneğini de verdiği konuşmasında, ülkenin içinde bulunduğu durumun ve Sendikal Platform'un verdiği mücadelenin konferanslarıyla örtüştüğünü söyledi.

"Özvarlıklarımızın satılmaması ve peşkeş çekilmemesi, yabancı sermayenin hakim kılınmaması için mücadele veriyoruz" diyen Özhür, buna en son örneklerin DAK ve DAİ olduğunu ifade etti. Özhür, konferansta bu konuyu da masaya yatıracaklarını ve DAÜ - SEN'in yanında olduklarını kaydetti.

Konuşmalardan sonra konferansla ilgili hazırlanan yazı, yönetim kurulu üyelerinden biri tarafından okundu.

Yazıda; eğitimin, dünya üzerinde en çok konuşulan ve tartışılan konu olduğu belirtilerek, eğitim sisteminin, sosyal devlet anlayışıyla, devlet eliyle, demokratik ve bilimsel temelde yürütülmesinin öneminin her platformda kabullenilen bir gerçeklik olduğu iddia edildi.

Yazıda; buna rağmen, eğitimin, tüm dünyayı saran neo - liberal politikaların etkisinden kurtulamadığını ifade edilerek, "Eğitim piyasalaştırılmakta, alınır satılır bir meta olarak görülmekte, özelleştirilerek sermayeye peşkeş çekilmektedir. Adına yeni dünya düzeni denen günümüz sistemiyle, tüm kamu sektörleri küçültülmüş, batırılmış ve yok edilerek dünyanın birkaç dev şirketi aracılığıyla yönetilmesi hedeflenmiştir" denildi.

Yazıda, ülke eğitim sistemine değinilerek, Türkiye eğitim sistemiyle paralellik olduğu, "Ülke şartlarından uzak, ülke sorunlarına cevap vermeyen, Kıbrıslı Türklerin kültür ve kimliğini yok edecek bir içerikle karşı karşıya bulunulduğu" iddia edildi.

Yazıda şöyle denildi:

"Demografik yapı, eğitime etki etmekte ve bu etki ülkeden ülkeye değişim gösterebilmektedir. Kıbrıs'ın kuzeyinde yaşanan nüfus sorunu, eğitimde, sağlıkta, sosyal yaşamda büyük sıkıntılar yaratmaktadır. Partilerin siyasi ve ideolojik farklılıkları, eğitimin politikasında etkin rol oynarken, geceden sabaha yapılan günü birlik değişiklikler, eğitim sisteminde kaos üzerine kaos yaratmaktadır."

 

 
13 Haziran 2011 Pazartesi 18:47
Okunma: 614
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu